Děti v havířovské nemocnici se už nemusí bát injekcí
Havířovská nemocnice zavedla jako první v republice šetrnou metodu při odběrech krve u dětských pacientů. Ti v podstatě ani neví, že jim do kůže pronikla injekční jehla. O novinku nyní mají zájem i ostatní nemocnice.
Některé děti mají doslova panickou hrůzu z injekční jehly. Nemocnice v Havířově se proto inspirovala v okolních zemích a zkombinovala několik účinných metod na snížení vnímání bolesti. Nejdříve pacientům nanesou na kůži znecitlivující krém.
"Dále je to beruška, která působí dvojí cestou. Jednak chladem a jednak vibrací. Vibrace má za úkol působit na nerv, takže přeruší vnímání bolesti v mozku a chlad jako takový, odvádí pozornost mozku od bolesti, protože chlad je silnější podnět," řekla vrchní sestra Ivana Mikulenková.
Desetiletý František se sice injekcí nebojí, přesto byl rád, že mu odebírali krev s beruškou.
"Trošku, když mi to píchli, tak to trochu štíplo, ale jinak to bylo v pořádku, vůbec to nebolelo," řekl František.
O metodu mají nyní zájem i například v pražském Motole.
"Největší zkušenosti mají Holanďané, nebo Dánové. Je to prostě vyzkoušené ve světě, funguje to. Jsou na to práce, studie, kde se ukazuje, že ty děti jednak v kombinaci s beruškou s vibračním efektem zároveň a chlazením, bolest prostě nevnímají. Úplně běžná součást to není, ale věříme, že nemocnice zjišťují, že to je fajn, protože se ozvaly nejen okresní nemocnice, ale poměrně hodně nemocnic fakultních. Jsme rádi, že se ta metoda bude rozšiřovat po celé republice,” dodal primář dětského oddělení Hynek Canibal.
Nemocnice zkouší i jiné stimuly, které odvedou pozornost a sníží vnímání bolesti. U malých dětí je to například bublifuk, pro starší chtějí pořídit virtuální realitu.
---
Muž žije na chodníku, pomoc města odmítá
Silně zapáchající muž žije už několik měsíců v Havířově na chodníku. Radnice, ale i Armáda spásy mu chce pomoci. Veškerá snaha je ale marná.
Dvaasedmdesátiletý pan Karel už několik měsíců bydlí takto na chodníku v Okrajové ulici v Havířově. Se svým novým domovem je spokojen. Má postel, deky a víc prý nepotřebuje.
"Do azyláku nejdu ani za nic. Prosili mě i policajti i měšťáci, aby jsem šel na ten azylák, já jsem říkal neexistuje. Tam jsou bezďáci,” řekl pan Karel.
Co děláte, když je zima nebo prší?
“Tady sedím, mám takovou dobrou prošívanou deku s tou se zakryju a ta nepromokne,” dodal muž.
Místním lidem nejvíce vadí silný zápach. Někteří ale mají pochopení.
"Je to smutné, ale je to jeho volba. Vadí nám to, protože zapáchá, a to dost. Vidíte, že jdu po opačné straně chodníku,” řekl místní obyvatel.
“Neotravuje nikoho, některým lidem to vadí, mě třeba ne,” dodal jiný muž.
“On spával kousek na zastávce, teď je tady. Nic se neděje. Proč my lidé bychom s tím měli něco dělat? Chodí tady každý den policie, vidí to. Mělo by se město postarat,” řekla rozhořčená žena.
Město se už několik měsíců snaží muži pomoci, ten to odmítá.
“Jednou se podařilo muže dostat do azylového domu k provedení osobní hygieny a výměně oblečení. Jakmile provedl osobní hygienu a vyměnili mu oblečení, tak na vlastní žádost azylový dům opustil, byť mu bylo nabídnuto, že tam může zůstat. Údajně mu tento způsob života vyhovuje,” řekla vedoucí odboru sociálních věcí Bernarda Urbancová.
Marné jsou i kontroly strážníků. Muž na chvíli místo opustí a pak se zase vrátí. Jakmile se oteplí, chce se pan Karel přestěhovat do Horních Bludovic nebo k Žermanické přehradě.
---
Ministryně financí se vyjádřila k povolením na automaty
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se vyjádřila ke kauze heren, které jejich provozovatelé opět spustili i přes zákaz. Kvůli licencím "podivně vydaných" právě ministerstvem financí, podává úřad trestní oznámení.
Jak už jsme vás informovali nejen v Havířově na počátku roku spustily některé herny opět provoz, a to i přes zákaz, který ve městech platí. Celní správa provedla kontrolu v zařízeních a mnohé automaty zabavila. Ministerstvo financí však přiznalo, že někdo pochybil, když vydal herní společnosti povolení na deset let až do roku 2023. K samotné kauze se nyní vyjádřila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
“Bylo to tam velmi zmatené. Oni na místě se vykázali nějakým povolením, které ta firma neměla, přitom ale podnikali na povolení, které odhalila celní správa ve spolupráci s ministerstvem financí, byla to nějaká firma Masox a Slot Group a ta firma Masox má povolení až do roku 2023 vydané ministerstvem financí. To povolení je ale velmi nestandardní, neodpovídá zvyklostem při vydávání těchto povolení. Ti úředníci už tam nepracují na ministerstvu financí a v těchto dnech ministerstvo podává trestní oznámení. A co se týče společnosti Slot Group, tak ta už v té době na konkrétní herny povolení neměla, ale jsou jiné herny v MSK, kde povolení ještě má a v tuto chvíli je zahájeno správní řízení na odebrání tohoto povolení, protože jsou v bankrotu,” vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
---
Přesun poboček Muzea Těšínska se dotkne i Orlové a Havířova
Některé pobočky Muzea Těšínska v regionu končí. Radnice v Orlové zvažuje vytvoření vlastní výstavní síně. Havířov nyní bude z krajem jednat zejména o tom, kdo bude spravovat Životický památník.
Muzeum Těšínska mění svou koncepci a přesouvá z některých obcí pobočky do nových výstavních prostor v Českém Těšíně, a to i se zaměstnanci. V Orlové proto zvažují, že si vybudují vlastní výstavní síň.
"Určitě bychom byli rádi, aby nějaké muzeum na území města bylo, aby připomínalo historii města a aby to lidé měli kde navštívit. Byli bychom rádi, aby Těšínské muzeum dále spolupracovalo s případnou naší institucí, protože nejde jen o tu výstavní plochu, ale jde o to, že tady se dělaly různé workshopy, přednášky a tohle tu bude chybět. Protože ti žáci, kteří tady se svými učiteli dvakrát, třikrát do roka přišli na nějaké akce, do Těšína tak často jezdit nebudou,” řekl starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).
I Havířov přijde o jednu pobočku. Město by si z ní chtělo zachovat některé exponáty. Pod Muzeum Těšínska spadá i Kotulova dřevěnka. Tu bude i nadále spravovat kraj.
O Životickém památníku rozhodnuto zatím není.
"Já si myslím, že památník by měl zůstat pod krajem. Je to dost nákladný projekt a určitě kraj má větší finance než my, aby toto mohli spravovat,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).
"U památníku je třeba investovat do oprav střechy a než se začne, je třeba si říct, zda mají zájem o převedení pobočky, či nemají. V případě, že nebudou mít zájem o převedení pobočky, ani na chvíli se neuvažovalo o uzavření té pobočky. Tím pádem bychom to realizovali vlastními silami,” řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).
Obě města budou o svých návrzích a požadavcích s krajem ještě jednat.
---