Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Peníze z EU pro rozvoj MS kraje

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bývalé doly budou z části dál sloužit energetice. Diamo si ponechá využití důlních plynů. Jaké plány má s územím kraj se budu ptát náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky. Dobrý den, vítejte.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Přeji hezký den a je mi nesmírnou ctí, že jsem poprvé v tomto novém studiu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkujeme. Na Karvinsku se připravují projekty pohornické krajiny, to už jsme nejednou v různých pořadech napříč Polarem zmiňovali. Například nedaleko Šikmého kostela má příští rok začít stavba nového návštěvnické centra. Kraj počítá s přeměnami i důlních areálů i s tisíci nových pracovních míst. Jak jsme v této oblasti daleko?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Jde to mnohem rychleji, než jsme si před rokem, dvěma mysleli. Ale já se vrátím úplně k prapočátků tady všech těch věcí. Evropská unie zatížila spalování uhlí brutální daní, povolenkou, dnes už stojí víc ta daň než samotné uhlí. Ale zároveň říká a chce tím donutit vlastně státy EU, aby přestaly uhlí spalovat a těžit. Je si vědoma, že na ty regiony, kde ta těžba probíhala to bude mít taky brutální dopad. A otevřela peněženku, aby pomohla těm regionům se z toho konce těžby uhlí vzpamatovat. Takže proto se můžeme bavit o nějakých penězích z Evropy. Proto tam máte nachystaných těch 20 miliard korun. A proto se ty změny dějí. Můžeme si o tom myslet, co chceme můžeme. Na Green Deal nadávat, můžeme ho vítat, on tady je. Za mě osobně, když si odmyslíme CO2 a nahradíme to slovem prach, tak nemůže proti Green Dealu vůbec nikdo nic říct, protože objektivně náš kraj je nejvíc zašpiněné místo, má nejvíce zašpiněné ovzduší z celé ČR. Těžba a spalování uhlí k tomu bezesporu přispívá. Takže za mě je to dobře a pojďme teda tu nabídku té Evropy využít a pojďme využít nejenom to, abychom opravili cesty, abychom opravili chodníky, abychom postavili nějaké návštěvnické centrum, ale ponechme hlavně ty peníze využít k nakopnutí toho regionu Karvinska do nové éry a do éry bez těžby uhlí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsme tedy daleko v těch projektech a také jsem zmínila, že mají vzniknout nová pracovní místa?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Když se podíváme, co způsobí konec OKD, tak velmi jednoduché počty, OKD každý rok pustilo do oběhu nějakých 10 miliard korun. Z toho skončily dvě miliardy ve mzdách. Samotné Diamo vyplácelo nějaké mzdy, takže opravdu v tom regionu bude 4 až 6 tisíc lidí postiženo přímo koncem OKD. Jestli budou propouštění nebo ne, to je věcí těch firem, které jsou, mimo OKD. Ale i tak ty firmy budou muset dělat něco jiného. Právě my chceme část těch peněz použít k nakopnutí a k nakopnutí nové podnikatelské aktivity na Karvinsku. Samozřejmě nejjednodušší a nejrychlejší je připravit podmínky pro nějakou průmyslovou zónu, protože ti lidi tady budou. A právě to chceme dělat na Lazech. Proto je tam nějaký společný podnik mezi krajem a mezi Diamem. Proto když jsme se ptali Diama, jak bude probíhat útlum těch šachet, tak říkali: "No pět roků budeme zase plavat, 5 roků budeme bourat, 5 roků budeme něco rovnat, 5 roků budeme sadit trávu a 5 roků ji budeme kropit." Takže v roce 2045 vám ty pozemky můžeme nabídnout, ale nám v roce 2045 nám to bude k ničemu. Tak proto do toho kraj vstoupil a společně s Diamem chce připravit pozemky na Lazech vlastně tak, aby ta průmyslová zóna tam mohla být už hned.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o letošním, příštím roce a teď jak je to s těmi pracovními místy? Kolik jich teda bude? Bude to rovná se to, co ztratíme?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Bude to tolik, kolik ty firmy budou chtít. Jestli tam vzniknou pracovní místa a jestli tam jezdí deset nebo tisíc nebo dva, fakt bude založen na těch firmách. Tady kraj nemá ambici zaměstnávat nikoho. Kraj nám může více jenom vytvořit podmínky pro vznik průmyslové zóny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V době kdy se začalo mluvit o útlumu těžby uhlí agentura STEM MARK dělala průzkum mezi lidmi a jejich obavy byly. Měli obavy z toho, že poklesne kupní síla obyvatel, naroste kriminalita upadnou další firmy nebo zaniknou další firmy, dokonce se rozpadnou rodiny nebo budou mít problémy i rodiny, budou sociální nepokoje bude ve větší míře patrný alkoholismus. My jsme už na začátku toho všeho nějakou dobu útlum uhlí tady v Moravskoslezském nebo těžby uhlí tady je. Naopak jsme nakopnutí POHO 2030 i Vy sám jste řekl, že jde mimo předpoklad rychleji. Splnilo se něco z těch obav, které jsem tady zmínila?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já musím zaklepat na dřevo to, že ten konec OKD, který je rozložený do nějakých tří let, tak zatím nezpůsobil žádné sociální konflikty. Všichni lidí, kteří z OKD odešli, tak si buď práci našli, pokud ji chtěli a nebo jsou doma, pokud práci nechtějí. Takže a v tomto směru je to super, ale samozřejmě Karviná potřebuje, aby ti lidi dělali něco jiného, to je to bezesporu. Takže nějaké rychle řešení fakt je. Průmyslová zóna, ale to je řešení jakoby jenom ad hoc rychle. Ale co bude potom na Karvinsku až nebudeme těžit uhlí? Ti lidi zase všichni odejdou a Karviná se vrátí k dvaceti tisícům lidem, tak jak byla před tím. To asi nebude jednoduché. Takže proto vlastně jsou tam nějaké pomocné věci. Proto třeba chceme u Karviné postavit obrovské skleníky, takový ten anglický eden, který taky do pohornické krajiny úplně na břehu moře vlevo postavili skleníky na jedno čtyři a půl tisíce lidí má práci, protože tam jezdí miliony turistů, kteří tam přespávají průměrně pět dní. My jim ještě navíc k tomu turistům chceme, aby ty skleníky byly vědeckým pracovištěm, aby na Slezské univerzitě vznikla nová fakulta. Přijdou vědci, přijdou mladí lidé. Bude tam nových pět set lidí ,možná tři sta z nich v Karviné zůstane. Filozofická otázka je, když na Karvinsku dvě stě roků nám tam někdo kopal uhlí. Majitel vytvoří solary a větrníky, abychom zase dodávali energii do zbytku republiky. To je spousta právě na to, aby nám dali odpověď. Ten koncept toho POHO - pohornické krajiny, kde na mixované podle mě je velmi pěkně jednak připomínka toho, co bylo, návštěvnické centrum Gabriela a potom ty věci nové. Ať už to je teda Eden, ať už to nová Fakulta. Ta fakulta, která vzniká v centru Karviné je úplné bomba, je to fakulta finského stylu, finské školství je dlouhodobě nejlepší na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom doplním, že tady už jsme našim divákům tento projekt představili. Měli jsme tady zástupce z vysoké školy, takže nám celý tento finský model, který je jedině v Praze a tady u nás v Karviné představoval. K těm projektům, které Vy jste tak okrajově zmínil, do hloubky asi ne, na to nemáme čas, by měly pomoci peníze z EU, 20 miliard. Bude to jenom takové nakopnutí a pak bude na firmách na kraji, aby udržely ty firmy nebo na co těch 20 miliard budeme mít?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Podívejme se do světa ,jak probíhá útlum hornictví. Asi nejblíže nám je Německo a ten model německý je fantastický, protože každé euro, které se tam dá z veřejných peněz přinese sedm euro ze soukromého sektoru. Takže i my ty peníze chceme použít k nakopnutí něčeho, aby to nebyla dotace, která se prostě projeví, ale aby to bylo něco, co prostě nakopne. Předpokládáme, že pokud za veřejné peníze postavíme výzkumné centrum Eden, takže kolem vzniknou hotely, že tam vznikne restaurace, že tam vznikne doprava, nějaké další a tak dál, tak dál, že ta investice na sebe nabalí další a další věci. Opět Lazy. Pokud my tam dá na nějakých sedm set milionů korun z veřejných peněz, tak předpokládám, že soukromý investor dodá minimálně desetkrát tolik, protože průmyslová zóna této velikosti stojí zhruba sedm až deset miliard korun. Takže opravdu ty peníze chceme použít k nakopnutí něčeho. Samozřejmě v případě Gabriely to je trošku jinak, protože to je jediný projekt, který je řekněme spotřebovávající peníze, protože je to opravdu ta myšlenka obnovit to okolí toho Šikmého kostela, který teďka je největším tahákem na Karvinsku, pojďme toho využít. Udělejme v okolí Šikmého kostela příjemné místo pro turisty z celé republiky. Znova ne tak, aby přijeli na hodinu se podívat, ale aby tam zůstali a utratili peníze z Prahy, z Brna, z Liberce v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Šikmý kostel, já jenom doplním, získal popularitu asi i díky Karin Lednické, která má trilogii o kostelu. Na třetím díle pracuje velmi úspěšného románu, který má nejen v Česku popularitu, ale když jsem s Karin mluvila, tak i celá Evropa možná celý svět tady teď začíná zajíždět a ozývat se, že by to místo chtěli navštívit. Já se ještě možná vrátím k jednomu tématu. Poslední důl, který je funkční je ČSM tady v Moravskoslezském kraji ve Stonavě. Jakou má budoucnost?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Roční zhruba. Je tam zhruba dva miliony tun uhlí, které se ještě mohou vytěžit legálně. To znamená je tam povolení na těžbu a je příprava na těžbu. Takže v tomto momentu se vytěží a poté ten důl se zavře, zasypat, protože kdyby se mělo v těžbě pokračovat, tak za prvé se musí sehnat papíry, což trvá zhruba dva až tři roky. Ale součástí těch papírů je i souhlas Polské republiky s těžbou, protože je to kousek hranice. Myslet si, že nám Poláci dají papír na těžbu na Stonavě, když jsme my jim zařídili skoro Turnov je naprosto jakoby scestné. Čili z toho pohledu je to nereálné získat povolení k těžbě a rovněž by to stálo zhruba deset miliard korun tu těžbu tam udělat. Ta těžba by se rozběhla v roce 2025 a v roce 2025 to uhlí nebude chtít vůbec nikdo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a mějte hezký den.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Peníze z EU pro rozvoj MS kraje
03. března 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bývalé doly budou z části dál sloužit energetice. Diamo si ponechá využití důlních plynů. Jaké plány má s územím kraj se budu ptát náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucky. Dobrý den, vítejte.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Přeji hezký den a je mi nesmírnou ctí, že jsem poprvé v tomto novém studiu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkujeme. Na Karvinsku se připravují projekty pohornické krajiny, to už jsme nejednou v různých pořadech napříč Polarem zmiňovali. Například nedaleko Šikmého kostela má příští rok začít stavba nového návštěvnické centra. Kraj počítá s přeměnami i důlních areálů i s tisíci nových pracovních míst. Jak jsme v této oblasti daleko?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Jde to mnohem rychleji, než jsme si před rokem, dvěma mysleli. Ale já se vrátím úplně k prapočátků tady všech těch věcí. Evropská unie zatížila spalování uhlí brutální daní, povolenkou, dnes už stojí víc ta daň než samotné uhlí. Ale zároveň říká a chce tím donutit vlastně státy EU, aby přestaly uhlí spalovat a těžit. Je si vědoma, že na ty regiony, kde ta těžba probíhala to bude mít taky brutální dopad. A otevřela peněženku, aby pomohla těm regionům se z toho konce těžby uhlí vzpamatovat. Takže proto se můžeme bavit o nějakých penězích z Evropy. Proto tam máte nachystaných těch 20 miliard korun. A proto se ty změny dějí. Můžeme si o tom myslet, co chceme můžeme. Na Green Deal nadávat, můžeme ho vítat, on tady je. Za mě osobně, když si odmyslíme CO2 a nahradíme to slovem prach, tak nemůže proti Green Dealu vůbec nikdo nic říct, protože objektivně náš kraj je nejvíc zašpiněné místo, má nejvíce zašpiněné ovzduší z celé ČR. Těžba a spalování uhlí k tomu bezesporu přispívá. Takže za mě je to dobře a pojďme teda tu nabídku té Evropy využít a pojďme využít nejenom to, abychom opravili cesty, abychom opravili chodníky, abychom postavili nějaké návštěvnické centrum, ale ponechme hlavně ty peníze využít k nakopnutí toho regionu Karvinska do nové éry a do éry bez těžby uhlí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsme tedy daleko v těch projektech a také jsem zmínila, že mají vzniknout nová pracovní místa?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Když se podíváme, co způsobí konec OKD, tak velmi jednoduché počty, OKD každý rok pustilo do oběhu nějakých 10 miliard korun. Z toho skončily dvě miliardy ve mzdách. Samotné Diamo vyplácelo nějaké mzdy, takže opravdu v tom regionu bude 4 až 6 tisíc lidí postiženo přímo koncem OKD. Jestli budou propouštění nebo ne, to je věcí těch firem, které jsou, mimo OKD. Ale i tak ty firmy budou muset dělat něco jiného. Právě my chceme část těch peněz použít k nakopnutí a k nakopnutí nové podnikatelské aktivity na Karvinsku. Samozřejmě nejjednodušší a nejrychlejší je připravit podmínky pro nějakou průmyslovou zónu, protože ti lidi tady budou. A právě to chceme dělat na Lazech. Proto je tam nějaký společný podnik mezi krajem a mezi Diamem. Proto když jsme se ptali Diama, jak bude probíhat útlum těch šachet, tak říkali: "No pět roků budeme zase plavat, 5 roků budeme bourat, 5 roků budeme něco rovnat, 5 roků budeme sadit trávu a 5 roků ji budeme kropit." Takže v roce 2045 vám ty pozemky můžeme nabídnout, ale nám v roce 2045 nám to bude k ničemu. Tak proto do toho kraj vstoupil a společně s Diamem chce připravit pozemky na Lazech vlastně tak, aby ta průmyslová zóna tam mohla být už hned.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bavíme se o letošním, příštím roce a teď jak je to s těmi pracovními místy? Kolik jich teda bude? Bude to rovná se to, co ztratíme?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Bude to tolik, kolik ty firmy budou chtít. Jestli tam vzniknou pracovní místa a jestli tam jezdí deset nebo tisíc nebo dva, fakt bude založen na těch firmách. Tady kraj nemá ambici zaměstnávat nikoho. Kraj nám může více jenom vytvořit podmínky pro vznik průmyslové zóny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V době kdy se začalo mluvit o útlumu těžby uhlí agentura STEM MARK dělala průzkum mezi lidmi a jejich obavy byly. Měli obavy z toho, že poklesne kupní síla obyvatel, naroste kriminalita upadnou další firmy nebo zaniknou další firmy, dokonce se rozpadnou rodiny nebo budou mít problémy i rodiny, budou sociální nepokoje bude ve větší míře patrný alkoholismus. My jsme už na začátku toho všeho nějakou dobu útlum uhlí tady v Moravskoslezském nebo těžby uhlí tady je. Naopak jsme nakopnutí POHO 2030 i Vy sám jste řekl, že jde mimo předpoklad rychleji. Splnilo se něco z těch obav, které jsem tady zmínila?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já musím zaklepat na dřevo to, že ten konec OKD, který je rozložený do nějakých tří let, tak zatím nezpůsobil žádné sociální konflikty. Všichni lidí, kteří z OKD odešli, tak si buď práci našli, pokud ji chtěli a nebo jsou doma, pokud práci nechtějí. Takže a v tomto směru je to super, ale samozřejmě Karviná potřebuje, aby ti lidi dělali něco jiného, to je to bezesporu. Takže nějaké rychle řešení fakt je. Průmyslová zóna, ale to je řešení jakoby jenom ad hoc rychle. Ale co bude potom na Karvinsku až nebudeme těžit uhlí? Ti lidi zase všichni odejdou a Karviná se vrátí k dvaceti tisícům lidem, tak jak byla před tím. To asi nebude jednoduché. Takže proto vlastně jsou tam nějaké pomocné věci. Proto třeba chceme u Karviné postavit obrovské skleníky, takový ten anglický eden, který taky do pohornické krajiny úplně na břehu moře vlevo postavili skleníky na jedno čtyři a půl tisíce lidí má práci, protože tam jezdí miliony turistů, kteří tam přespávají průměrně pět dní. My jim ještě navíc k tomu turistům chceme, aby ty skleníky byly vědeckým pracovištěm, aby na Slezské univerzitě vznikla nová fakulta. Přijdou vědci, přijdou mladí lidé. Bude tam nových pět set lidí ,možná tři sta z nich v Karviné zůstane. Filozofická otázka je, když na Karvinsku dvě stě roků nám tam někdo kopal uhlí. Majitel vytvoří solary a větrníky, abychom zase dodávali energii do zbytku republiky. To je spousta právě na to, aby nám dali odpověď. Ten koncept toho POHO - pohornické krajiny, kde na mixované podle mě je velmi pěkně jednak připomínka toho, co bylo, návštěvnické centrum Gabriela a potom ty věci nové. Ať už to je teda Eden, ať už to nová Fakulta. Ta fakulta, která vzniká v centru Karviné je úplné bomba, je to fakulta finského stylu, finské školství je dlouhodobě nejlepší na světě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom doplním, že tady už jsme našim divákům tento projekt představili. Měli jsme tady zástupce z vysoké školy, takže nám celý tento finský model, který je jedině v Praze a tady u nás v Karviné představoval. K těm projektům, které Vy jste tak okrajově zmínil, do hloubky asi ne, na to nemáme čas, by měly pomoci peníze z EU, 20 miliard. Bude to jenom takové nakopnutí a pak bude na firmách na kraji, aby udržely ty firmy nebo na co těch 20 miliard budeme mít?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Podívejme se do světa ,jak probíhá útlum hornictví. Asi nejblíže nám je Německo a ten model německý je fantastický, protože každé euro, které se tam dá z veřejných peněz přinese sedm euro ze soukromého sektoru. Takže i my ty peníze chceme použít k nakopnutí něčeho, aby to nebyla dotace, která se prostě projeví, ale aby to bylo něco, co prostě nakopne. Předpokládáme, že pokud za veřejné peníze postavíme výzkumné centrum Eden, takže kolem vzniknou hotely, že tam vznikne restaurace, že tam vznikne doprava, nějaké další a tak dál, tak dál, že ta investice na sebe nabalí další a další věci. Opět Lazy. Pokud my tam dá na nějakých sedm set milionů korun z veřejných peněz, tak předpokládám, že soukromý investor dodá minimálně desetkrát tolik, protože průmyslová zóna této velikosti stojí zhruba sedm až deset miliard korun. Takže opravdu ty peníze chceme použít k nakopnutí něčeho. Samozřejmě v případě Gabriely to je trošku jinak, protože to je jediný projekt, který je řekněme spotřebovávající peníze, protože je to opravdu ta myšlenka obnovit to okolí toho Šikmého kostela, který teďka je největším tahákem na Karvinsku, pojďme toho využít. Udělejme v okolí Šikmého kostela příjemné místo pro turisty z celé republiky. Znova ne tak, aby přijeli na hodinu se podívat, ale aby tam zůstali a utratili peníze z Prahy, z Brna, z Liberce v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Šikmý kostel, já jenom doplním, získal popularitu asi i díky Karin Lednické, která má trilogii o kostelu. Na třetím díle pracuje velmi úspěšného románu, který má nejen v Česku popularitu, ale když jsem s Karin mluvila, tak i celá Evropa možná celý svět tady teď začíná zajíždět a ozývat se, že by to místo chtěli navštívit. Já se ještě možná vrátím k jednomu tématu. Poslední důl, který je funkční je ČSM tady v Moravskoslezském kraji ve Stonavě. Jakou má budoucnost?

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Roční zhruba. Je tam zhruba dva miliony tun uhlí, které se ještě mohou vytěžit legálně. To znamená je tam povolení na těžbu a je příprava na těžbu. Takže v tomto momentu se vytěží a poté ten důl se zavře, zasypat, protože kdyby se mělo v těžbě pokračovat, tak za prvé se musí sehnat papíry, což trvá zhruba dva až tři roky. Ale součástí těch papírů je i souhlas Polské republiky s těžbou, protože je to kousek hranice. Myslet si, že nám Poláci dají papír na těžbu na Stonavě, když jsme my jim zařídili skoro Turnov je naprosto jakoby scestné. Čili z toho pohledu je to nereálné získat povolení k těžbě a rovněž by to stálo zhruba deset miliard korun tu těžbu tam udělat. Ta těžba by se rozběhla v roce 2025 a v roce 2025 to uhlí nebude chtít vůbec nikdo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a mějte hezký den.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-03-03-2022-17-31