Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • BOHUMÍNSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ ŠPIČKOVÝ DENZITOMETR
  • OSTRAVA-JIH LÁKÁ OBYVATELE K PŘIHLÁŠENÍ POBYTU TISÍCOVKOU
  • ČELADENŠTÍ ŠKOLÁCI SE VZDĚLÁVAJÍ V NOVÉ UČEBNĚ ZA DESET MILIONŮ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ V ČR
  • HASIČI LIKVIDOVALI POŽÁR PNEUMATIK A LESA V ORLOVÉ-LAZECH. INFO NA POLAR.CZ
  • NOVÝ OBJEV VĚDCŮ Z OU PŘINÁŠÍ NOVÉ POHLEDY NA FUNGOVÁNÍ MITOCHONDRIÍ
  • RYCHLÁ POMOC ZACHRÁNILA ŽIVOT MUŽI SE SELHÁNÍM OBĚHU NA OVČÁRNĚ
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • NEJLEPŠÍM SPORTOVCEM OPAVSKA ZA ROK 2024 JE BASKETBALISTA JAKUB ŠIŘINA
  • MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ PODPORUJE PROGRAMY OBCÍ NA OBNOVU VENKOVA
  • OSTRAVA CHCE PŘITVRDIT V REGULACI UBYTOVEN, NĚKTERÝM ZVÝŠÍ DAŇ Z NEMOVITOSTI
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ PROBÍHAJÍ KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • V JANOVICÍCH SOUTĚŽILI PILOTI UPOUTANÝCH MODELŮ LETADEL
  • RADNICE V HAVÍŘOVĚ OPĚT ROZDÁVÁ NÁDOBY NA BIOODPAD
Video Přehravač se načítá.
Načteno: 0%
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Host dne

Host dne

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Sčítá se již 25. Tříkrálová sbírka

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tříkrálová sbírka je největší charitativní akcí v České republice a letos slaví své dvacáté páté výročí. Za čtvrtstoletí pomohla nespočtu lidí v nouzi a její význam stále roste. Jak sbírka vznikla? Jak se za tu dobu změnila a kam směřuje? O tom si dnes budeme povídat s ředitelem Charity České republiky Lukášem Curylem. Pane řediteli, vítejte u nás.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Dobrý den.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Pane řediteli, jak hodnotíte 25 let existence Tříkrálové sbírky? Jak se za tu dobu sbírka vyvíjela?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: o je sbírka, podle mě velký zázrak, který se udál v České republice. Když začínala v roce 2000 ve dvou diecézích, na Olomoucku a Hradecku, neočekávalo se, že se uchytí. Vzory jsme brali z Rakouska a Německa, kde obdobná sbírka existuje, a testovali, jestli na ni český člověk bude reagovat. Zjistili jsme, že ano, i když to mělo své porodní bolesti. Někde jsme nebyli přijati, jinde sbírku v roce 2000 zpochybňovali. Úřady se k tomu vůbec nehlásily. Než se na tom zapracovalo, aby se sbírka stala tak známou jako dnes, trvalo to několik let. I tak se Charita Česká republika už v roce 2001 rozhodla ji pořádat na celorepublikové úrovni. Od té doby běží a je to velký zázrak. Každoročně se zvyšují nejen výnosy, ale také zapojení koledníků, škol, úřadů, politiků, neziskových organizací a dalších. Dnes je to spíš společensko-kulturní událost na začátku každého roku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To vám určitě mnozí diváci i já dávám za pravdu. Aktuální výnos v letošním ročníku se blíží 130 milionů korun. Zatím je rozpočet jen a sečteno zhruba 70 % pokladniček. Je to částka srovnatelná s minulými ročníky. Chápu, že možná v následujících dnech už bude sečteno daleko více a ta částka se bude měnit. Ale jde už možné, nebo lze v tuto chvíli už nějakým způsobem srovnávat?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Lze srovnávat. Když si člověk matematicky připočte, už dnes to vychází, že bychom měli zcela jistě překonat loňský výtěžek. Teď je spíš otázkou, o kolik. Pokud to přepočítáme, mohli bychom atakovat hranici 190 milionů korun. A jen pro srovnání – v minulém roce sbírka ve všech formách vynesla 175 724 609 Kč.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak to je i tak vysoké a krásné číslo. Co za ty peníze nebo jak rozděluje to, jakým poměrem rozděluje peníze na jednotlivé projekty?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ty projekty se vždycky dopředu schvalují. Schvalují se už na podzim v rámci jednotlivých Tříkrálových komisí, které jsou při každé diecézi. Pro tento rok je schváleno téměř 500 projektů. Jenom pro naši diecézi ostravsko-opavskou jich je 59. Tyto projekty musí splňovat určité charakteristiky – to znamená, být v souladu s vyhlášenou sbírkou a rozhodnutím o jejím konání. Musí rozvíjet charitu dál nebo zkvalitňovat podmínky pro klienty. Neradi dáváme finanční prostředky na běžnou činnost, i když i to je potřeba, například u mobilních hospiců. Tam je financování tak nízké, že kdybychom neměli Tříkrálovou sbírku, nebyli bychom schopni mobilní hospic zrealizovat na Opavsku, Novojičínsku nebo Ostravsku. Velmi děkujeme dárcům za to, že díky nim můžeme tuto činnost vykonávat. Velká část finančních prostředků také jde na kofinancování evropských projektů. Hlásíme se a žádáme o prostředky z různých zdrojů, jako je IROP nebo Národní plán obnovy, které nám umožňují velké rekonstrukce objektů nebo výstavbu nových zařízení. Například zvažujeme výstavbu domova pro seniory v Ostravě na Synově ulici. Tyto projekty bývají podpořeny Tříkrálovou sbírkou, protože tam je povinná spoluúčast. A tak bych mohl pokračovat dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A buďme konkrétnější – když se v nějakém městě vybere určitý obnos, co zůstává charitě v tom městě a co jde na celostátní charitu? Říkám to správně?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, ten klíč je pořád stejný už celých 25 let. 65 % z výnosu sbírky jde přímo do místa, kde byly finanční prostředky vybrány. To znamená do místa, kde realizující charita organizovala sbírku. Tam jsou dopředu schváleny záměry, které dárci mohou vidět na našich stránkách www.trikralovasbirka.cz. Potom je 15 %, které jsou určeny na diecézní projekty, tedy na projekty diecézních charit. Třeba u nás část finančních prostředků putuje na výstavbu druhé části Vesničky soužití, tedy na sociální bydlení, které chceme ve spolupráci s městem Ostravou realizovat v následujících letech. Celková investice se pohybuje kolem 90 milionů korun. Dále jde 10 % na podporu našich aktivit v zahraničí, protože Charita Česká republika působí ve více než 20 zemích světa. Přímo naše Diecézní charita ostravsko-opavská působí dlouhá léta na Ukrajině, už od roku 1999, a také v Moldávii. No a zbývajících 10 % se dělí tak, že 5 % jde na celorepublikové projekty a podporu celé charitní činnosti. Zbývajících 5 % jsou režijní náklady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme si připomenout, jakým způsobem mohou lidé přispívat, protože mohou přispívat nejen do Tříkrálové sbírky, když je navštíví tři králové, ale také prostřednictvím dárcovství. A vy také v průběhu celého roku vyzýváte případné nové dárce, aby podpořili činnost Charity.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, samotné sbírání, tedy koledování, trvá vždy od 1. do 14. ledna. Sbírka je spjata s Třemi králi, proto je termínově nastavena kolem 6. ledna. Také chceme, aby lidé pro transparentnost věděli, od kdy do kdy se koleduje. Pokud tedy někdo potká koledníky mimo tuto dobu, už to nejsou Tříkráloví koledníci Charity Česká republika, ale pravděpodobně nějací jiní. To je jedna věc. Druhá věc je, že sbírka samozřejmě probíhá celoročně. Lidé mohou přispívat různými formami. Například online, což znamená, že na našich webových stránkách si mohou vybrat konkrétní kasičku v podobné formě, jako by přispívali do fyzické kasičky. Tuto novinku jsme zavedli během pandemie, kdy bylo koledování velmi omezené. Lidé si mohou vybrat konkrétní charitu či projekt v rámci této charity a na něj přispět. Pokud by nechtěli přispět online, mohou poslat příspěvek přímo na náš účet, který je zveřejněn na našich stránkách. Samozřejmě máme také možnost přispět prostřednictvím DMS. Základní formát je DMS mezera KOLEDA, ve tvaru 30, 60, 90 nebo 190 Kč. Pokud chtějí přispívat pravidelně, mohou využít možnost trvalé DMS, kdy částka bude odcházet každý měsíc. DMS se posílá na známé číslo 8777.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je takových dárců hodně?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, můžeme říci, že samozřejmě největší část tvoří fyzické koledování, ale já jsem si teď dělal takovou malou statistiku. Pro srovnání, třeba jen v naší diecézi se online koledování nebo příspěvky přes DMS pohybují ve stovkách tisíc korun. Samozřejmě je to pořád jen procento z celé sbírky, ale Pán Bůh zaplať za tyto možnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste, pane Curylo, ředitelem Charity České republiky už mnoho let.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: 12 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za tu dobu, na co jste nejvíc hrdý? Teď jsme zmínili spoustu projektů, pomocí kterých Charita pomáhá.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Těch věcí bylo mnoho. První, kromě Tříkrálové sbírky, která neustále roste a jejíž organizace spadá teprve několik let pod sekretariát Charity České republiky, zatímco dříve ji organizovala olomoucká Charita. Přechod této organizace byl docela komplikovaný, ale podařilo se to tak, že dárci žádnou změnu nezaznamenali. Jsem také hrdý, že pomáháme i v zahraničí, což není tolik vidět, ale je to velmi důležité. V posledních letech jsme navíc rozvinuli tzv. advokační činnost, což prakticky znamená, že lobujeme za klienty a za lidi, kteří strádají – ať už v Senátu, Poslanecké sněmovně, vládě nebo různých pracovních skupinách, kde se tvoří legislativa. Děláme to proto, aby zákony lidem spíše pomáhaly, než jim škodily, a také aby nám umožňovaly pokračovat v naší činnosti. Za rozvoj této advokační činnosti jsem velmi vděčný. Další věcí, na kterou jsem hrdý, je schopnost zajistit finanční prostředky. To znamená, že když nám někdo něco daruje, jsme schopni k té koruně, kterou nám přidali, sehnat například firemní dárce nebo veřejné finanční prostředky, které tuto pomoc znásobí. Prakticky dnes Charita zaměstnává téměř 10 000 lidí, pomáhá více než 300 tisícům klientů a její rozpočet se pohybuje kolem 7,5 miliardy korun. Takže dnes už to není malá organizace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, děkuji vám za rozhovor. Děkuji za to, co děláte a že pomáháte. A vám děkuji za pozornost.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Sčítá se již 25. Tříkrálová sbírka
21. ledna 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tříkrálová sbírka je největší charitativní akcí v České republice a letos slaví své dvacáté páté výročí. Za čtvrtstoletí pomohla nespočtu lidí v nouzi a její význam stále roste. Jak sbírka vznikla? Jak se za tu dobu změnila a kam směřuje? O tom si dnes budeme povídat s ředitelem Charity České republiky Lukášem Curylem. Pane řediteli, vítejte u nás.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Dobrý den.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Pane řediteli, jak hodnotíte 25 let existence Tříkrálové sbírky? Jak se za tu dobu sbírka vyvíjela?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: o je sbírka, podle mě velký zázrak, který se udál v České republice. Když začínala v roce 2000 ve dvou diecézích, na Olomoucku a Hradecku, neočekávalo se, že se uchytí. Vzory jsme brali z Rakouska a Německa, kde obdobná sbírka existuje, a testovali, jestli na ni český člověk bude reagovat. Zjistili jsme, že ano, i když to mělo své porodní bolesti. Někde jsme nebyli přijati, jinde sbírku v roce 2000 zpochybňovali. Úřady se k tomu vůbec nehlásily. Než se na tom zapracovalo, aby se sbírka stala tak známou jako dnes, trvalo to několik let. I tak se Charita Česká republika už v roce 2001 rozhodla ji pořádat na celorepublikové úrovni. Od té doby běží a je to velký zázrak. Každoročně se zvyšují nejen výnosy, ale také zapojení koledníků, škol, úřadů, politiků, neziskových organizací a dalších. Dnes je to spíš společensko-kulturní událost na začátku každého roku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To vám určitě mnozí diváci i já dávám za pravdu. Aktuální výnos v letošním ročníku se blíží 130 milionů korun. Zatím je rozpočet jen a sečteno zhruba 70 % pokladniček. Je to částka srovnatelná s minulými ročníky. Chápu, že možná v následujících dnech už bude sečteno daleko více a ta částka se bude měnit. Ale jde už možné, nebo lze v tuto chvíli už nějakým způsobem srovnávat?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Lze srovnávat. Když si člověk matematicky připočte, už dnes to vychází, že bychom měli zcela jistě překonat loňský výtěžek. Teď je spíš otázkou, o kolik. Pokud to přepočítáme, mohli bychom atakovat hranici 190 milionů korun. A jen pro srovnání – v minulém roce sbírka ve všech formách vynesla 175 724 609 Kč.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak to je i tak vysoké a krásné číslo. Co za ty peníze nebo jak rozděluje to, jakým poměrem rozděluje peníze na jednotlivé projekty?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ty projekty se vždycky dopředu schvalují. Schvalují se už na podzim v rámci jednotlivých Tříkrálových komisí, které jsou při každé diecézi. Pro tento rok je schváleno téměř 500 projektů. Jenom pro naši diecézi ostravsko-opavskou jich je 59. Tyto projekty musí splňovat určité charakteristiky – to znamená, být v souladu s vyhlášenou sbírkou a rozhodnutím o jejím konání. Musí rozvíjet charitu dál nebo zkvalitňovat podmínky pro klienty. Neradi dáváme finanční prostředky na běžnou činnost, i když i to je potřeba, například u mobilních hospiců. Tam je financování tak nízké, že kdybychom neměli Tříkrálovou sbírku, nebyli bychom schopni mobilní hospic zrealizovat na Opavsku, Novojičínsku nebo Ostravsku. Velmi děkujeme dárcům za to, že díky nim můžeme tuto činnost vykonávat. Velká část finančních prostředků také jde na kofinancování evropských projektů. Hlásíme se a žádáme o prostředky z různých zdrojů, jako je IROP nebo Národní plán obnovy, které nám umožňují velké rekonstrukce objektů nebo výstavbu nových zařízení. Například zvažujeme výstavbu domova pro seniory v Ostravě na Synově ulici. Tyto projekty bývají podpořeny Tříkrálovou sbírkou, protože tam je povinná spoluúčast. A tak bych mohl pokračovat dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A buďme konkrétnější – když se v nějakém městě vybere určitý obnos, co zůstává charitě v tom městě a co jde na celostátní charitu? Říkám to správně?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, ten klíč je pořád stejný už celých 25 let. 65 % z výnosu sbírky jde přímo do místa, kde byly finanční prostředky vybrány. To znamená do místa, kde realizující charita organizovala sbírku. Tam jsou dopředu schváleny záměry, které dárci mohou vidět na našich stránkách www.trikralovasbirka.cz. Potom je 15 %, které jsou určeny na diecézní projekty, tedy na projekty diecézních charit. Třeba u nás část finančních prostředků putuje na výstavbu druhé části Vesničky soužití, tedy na sociální bydlení, které chceme ve spolupráci s městem Ostravou realizovat v následujících letech. Celková investice se pohybuje kolem 90 milionů korun. Dále jde 10 % na podporu našich aktivit v zahraničí, protože Charita Česká republika působí ve více než 20 zemích světa. Přímo naše Diecézní charita ostravsko-opavská působí dlouhá léta na Ukrajině, už od roku 1999, a také v Moldávii. No a zbývajících 10 % se dělí tak, že 5 % jde na celorepublikové projekty a podporu celé charitní činnosti. Zbývajících 5 % jsou režijní náklady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme si připomenout, jakým způsobem mohou lidé přispívat, protože mohou přispívat nejen do Tříkrálové sbírky, když je navštíví tři králové, ale také prostřednictvím dárcovství. A vy také v průběhu celého roku vyzýváte případné nové dárce, aby podpořili činnost Charity.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, samotné sbírání, tedy koledování, trvá vždy od 1. do 14. ledna. Sbírka je spjata s Třemi králi, proto je termínově nastavena kolem 6. ledna. Také chceme, aby lidé pro transparentnost věděli, od kdy do kdy se koleduje. Pokud tedy někdo potká koledníky mimo tuto dobu, už to nejsou Tříkráloví koledníci Charity Česká republika, ale pravděpodobně nějací jiní. To je jedna věc. Druhá věc je, že sbírka samozřejmě probíhá celoročně. Lidé mohou přispívat různými formami. Například online, což znamená, že na našich webových stránkách si mohou vybrat konkrétní kasičku v podobné formě, jako by přispívali do fyzické kasičky. Tuto novinku jsme zavedli během pandemie, kdy bylo koledování velmi omezené. Lidé si mohou vybrat konkrétní charitu či projekt v rámci této charity a na něj přispět. Pokud by nechtěli přispět online, mohou poslat příspěvek přímo na náš účet, který je zveřejněn na našich stránkách. Samozřejmě máme také možnost přispět prostřednictvím DMS. Základní formát je DMS mezera KOLEDA, ve tvaru 30, 60, 90 nebo 190 Kč. Pokud chtějí přispívat pravidelně, mohou využít možnost trvalé DMS, kdy částka bude odcházet každý měsíc. DMS se posílá na známé číslo 8777.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je takových dárců hodně?

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Ano, můžeme říci, že samozřejmě největší část tvoří fyzické koledování, ale já jsem si teď dělal takovou malou statistiku. Pro srovnání, třeba jen v naší diecézi se online koledování nebo příspěvky přes DMS pohybují ve stovkách tisíc korun. Samozřejmě je to pořád jen procento z celé sbírky, ale Pán Bůh zaplať za tyto možnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste, pane Curylo, ředitelem Charity České republiky už mnoho let.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: 12 let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Za tu dobu, na co jste nejvíc hrdý? Teď jsme zmínili spoustu projektů, pomocí kterých Charita pomáhá.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Těch věcí bylo mnoho. První, kromě Tříkrálové sbírky, která neustále roste a jejíž organizace spadá teprve několik let pod sekretariát Charity České republiky, zatímco dříve ji organizovala olomoucká Charita. Přechod této organizace byl docela komplikovaný, ale podařilo se to tak, že dárci žádnou změnu nezaznamenali. Jsem také hrdý, že pomáháme i v zahraničí, což není tolik vidět, ale je to velmi důležité. V posledních letech jsme navíc rozvinuli tzv. advokační činnost, což prakticky znamená, že lobujeme za klienty a za lidi, kteří strádají – ať už v Senátu, Poslanecké sněmovně, vládě nebo různých pracovních skupinách, kde se tvoří legislativa. Děláme to proto, aby zákony lidem spíše pomáhaly, než jim škodily, a také aby nám umožňovaly pokračovat v naší činnosti. Za rozvoj této advokační činnosti jsem velmi vděčný. Další věcí, na kterou jsem hrdý, je schopnost zajistit finanční prostředky. To znamená, že když nám někdo něco daruje, jsme schopni k té koruně, kterou nám přidali, sehnat například firemní dárce nebo veřejné finanční prostředky, které tuto pomoc znásobí. Prakticky dnes Charita zaměstnává téměř 10 000 lidí, pomáhá více než 300 tisícům klientů a její rozpočet se pohybuje kolem 7,5 miliardy korun. Takže dnes už to není malá organizace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, děkuji vám za rozhovor. Děkuji za to, co děláte a že pomáháte. A vám děkuji za pozornost.

Lukáš Curylo, ředitel, Charita ČR: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-21-01-2025-17-14