NJ bazén dosloužil, kvůli rekonstrukci v létě neotevře
V Novém Jičíně začíná rekonstrukce venkovního bazénu, starého téměř padesát let. Od tohoto týdne je areál oficiálně staveništěm. Vybraná firma má na jeho modernizaci dvanáct měsíců.
Plány na rekonstrukci venkovního bazénu se v Novém Jičíně rodily několik let, o realizaci jedné z největších investic města bylo definitivně rozhodnuto v loňském roce. Stavba měla začít na podzim, nicméně termín zahájení odsunuly komplikace při výběrovém řízení zhotovitelské firmy.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná zakázka byla zahájena loni v říjnu, nicméně vzhledem k tomu, že jsme museli vyzývat k doplnění nabídky a následně jsme jiného uchazeče vylučovali, tak došlo k tomu, že podpis smlouvy s vítězným uchazečem byl až na konci března. Staveniště bylo zhotovitelské firmě předáno 7. dubna.”
Vítězem nabídkového řízení se stalo sdružení firem HOMOLA building. Areál z konce 70. let zmodernizuje za 82 milionů korun bez DPH.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: Těch 45 se samozřejmě projevilo. Obzvláště na bazénové vaně, která je z keramiky. Nehledě k tomu, že ta technologie, která je ve stěnách toho samotného tělesa, už je prostě za zenitem, za svou životností, takže už to bylo nutné i k kvůli únikům vody a tak dále.”
Bazénová vana bude nově nerezová, nový bude tobogán, dětské brouzdaliště a přibydou tu dvě vířivky.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Práce mají trvat dvanáct měsíců s tím, že tam máme drobnou rezervu v jarních měsících roku 2026 tak, aby se vše připravilo na letní sezonu roku 2026.”
Stavební práce by se neměly dotknout provozu vnitřního bazénu. Ten bude otevřen mimořádně i v létě, tedy kromě července, kdy bude mimo provoz z důvodu standardní technologické odstávky.
---
Škola v Havířově otevře třídu pro nadané žáky
V havířovský základních školách se konal zápis do prvních tříd. V září by mohlo usednou do lavic až 640 dětí. V ZŠ M. Kudeříkové otevřou i třídu pro talentované žáky, aby se mohli lépe rozvíjet.
Stovky rodičů s dětmi během dvou dnů navštívily základní školy, kde se konaly zápisy do prvních tříd. Některé školy se zaměřují více na cizí jazyky, či matematiku, jiné nabízí rozšířenou tělesnou výchovu. Základní škola Marie Kudeříkové otevře i jednu třídu pro nadané žáky.
Ludmila Večerková, zástupkyně ředitele pro 1. stupeň: “Budou se účastnit všech akcí, všech soutěží, všeho prostě tak, jak všechny ostatní děti. Jediný rozdíl mezi tím je ten, že oni mají v rámci svého rozvrhu, který vychází se školního vzdělávacího programu, navíc hodiny logiky, matematiky Hejného, anglického jazyka."
Nejdříve děti prošly talentovými zkouškami, kde se testovalo logického myšlení.
Pavla Kupka, rodič: "Bylo to trochu na popud mateřské školy, kde říkali, že převyšuje své spolužáky a vzhledem k tomu, že vyšlo i v pedagogicko-psychologické poradně, že má potenciál pro nadání, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme a podpoříme ho v tom.”
Škola chce otevřít tři třídy.
anketa, rodič: “Syna hlásíme do klasické první třídy, je více na sport, proto jsme neuvažovali nad tím, že bychom ho dali do té nové třídy, co se tady teď taky otevírá.”
V letošním školním roce navštěvuje první třídy v Havířově 696 dětí. V září by mohlo nastoupit 639 žáků. Bude ale záležet, kolik dětí dostane odklad.
---
Trenérka Sokolu Poruba získala významné ocenění
Trenérka Tělocvičné jednoty Sokol Poruba v Ostravě Šárka Budíková získala významné ocenění. Za celoživotní dobrovolnou činnost jí komise Českého olympijského výboru udělila cenu Trenérka roku 2024.
Trenérka Sokolu Poruba Šárka Budíková se sportovní výchově dětí věnuje už 35 let. Její dlouholetý přínos nezůstal bez povšimnutí a ocenila jej i komise Českého olympijského výboru.
Přemysl Blaha, starosta TJ Sokolu Poruba: ,,My jsme se na výboru tajně domluvili a udělali jsme nominaci. Protože pracuje dlouhá léta také ve výboru.”
Šárka Budíková, oceněná trenérka TJ Sokolu Poruba: ,,Musím říct, že to byl šok, ráno jsem otevřela oči a dívám se na mail a zjistila jsem, že jsem byla pozvána do Prahy. Sešli jsme se všichni v Písecké bráně, kde byla nachystána slavnostní akce.”
Šárka Budíková začala v Sokole Poruba vést oddíl Všestrannosti. Postupem času se ale zájem dětí i rodičů rozšiřoval.
Šárka Budíková, oceněná trenérka TJ Sokolu Poruba: ,,35 let jsem tady v Sokole a vedu oddíl Všestrannosti, to je cvičení malých dětí. Minulý rok se mi povedlo, že jsem tady rozjela ještě oddíl Cvičení rodičů s dětmi a rozjela jsem tady Cvičení maminek na mateřské dovolené. Děti, které začnou, ať je to tady v Sokole nebo kdekoliv sportovat, tak ten sport potom mají rády a provází je celý život.”
Přemysl Blaha, starosta TJ Sokolu Poruba: ,,Má čtyři vnoučata, které tady vodí každý den na nějaké kroužky. Dá se říct, že co odešla do důchodu, tak je tady na Sokole každý den.”
Pod vedením Šárky Budíkové vyrostla řada mladých sportovců, kteří se zapojují do dalších oddílů Sokolu nebo pokračují v aktivním sportu jinde.
---
Úklid Slezské Harty s velkou účastí dobrovolníků
Přehrada Slezská Harta je domovem mnoha druhů ryb, ale také rájem rybářů. Tím více je potřebná ochrana prostředí a údržba čistoty hladiny i břehů vodního díla. Každý rok tady probíhá akce úklidu a sběru odpadků.
Již brzy ráno se na hrázi přehrady sešli dobrovolníci, zástupci úřadů i obcí a měst kolem přehrady.
Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Už je to takové zaběhlé, máme organizace kteří naprosto vědí, co mají dělat, Ty pytle budou svážet na místo, kde už my to budeme obsluhovat."
Petr Birklen, generální ředitel Povodí Odry: „Já jsem se dneska přidal k úklidu břehu tady na Slezské Hartě, ale je fajn vidět, že toho odpadu ubývá, protože jsme už dlouho venku a nemám toho moc. Takže z toho mám radost a je to i díky Českému rybářskému svazu, který instruuje voje členy, aby tady uklízeli průběžně. Je to potřeba určitě, přispívá to k čistotě tady nádrže a životního prostředí.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Je to fajn, když se dobrovolníci zapojí do úklidu Slezské Harty. Já už jsem tady byl vloni. Je to moc příjemné a všem bych to doporučil, pokud mají v sobotu čas, tak klidně za rok, ať se účastní.“
Michal Ratiborský (ANO), poslanec: „Z Krnova a teď se přesouváme do Razové, kde budeme uklízet. Jsme tady s manželkou a s kolegou a samozřejmě s dětmi.“
I přes celkový pokles množství odpadů nalézali účastníci akce na březích přehrady i velmi nezvyklé předměty.
Ivan Fehervari (nez.), starosta Razové: „No co dělám, ovládám tady techniku a děláme pořádek kolem Harty. Kdo jiný by to měl dělat, než ty obce, které u té Harty jsou. Pneumatiky a takové běžné věci.“
Anketa, účastníci akce: „Já jsem z Jižní Moravy a je třeba pomáhat přírodě. Jedem uklízet, za lepší Česko."
„Asi buben od pračky, který je naplněn nějakými kameny, jsou tam plastové pytle ještě uvnitř, nějaké dráty."
„Mám tam kůl z cesty, nějaké různé petky, obaly.“
„Báli jsme se toho, že to je nějaká puma, ale díky bohu nebyla.“
Úklidu Slezské Harty se letos účastnilo opravdu velké množství dobrovolníků.
Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu: „Máme tady lidi z Leskovce, z Razové, přijeli i chataři, zaznamenal jsem tady lidi až z Havířova dokonce, překvapivě hodně, letos tedy hodně. Takže všem díky, že si udělali čas o víkendu.“
---
Ostrava může být vzorem prevence bezdomovectví
Ostrava může být vzorem v řešení prevence bezdomovectví. V minulých letech spustila program sociálního bydlení a tento projekt je velmi úspěšný. Ještě déle se na tuto problematiku zaměřuje Armáda spásy, která uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků na toto téma.
Program Prevence bezdomovectví Armády spásy a projekt sociálního bydlení v Ostravě má stejný cíl – zabránit ztrátě bydlení a podporovat osoby ohrožené bezdomovectvím. Pomoc směřuje hlavně na lidi, kteří bydlet chtějí, ale mají existenční problémy. Dostat nějakého typického bezdomovce z ulice je v tomto případě spíš bonus navíc.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Problém sociálního bydlení nebo klientely pro sociální bydlení se týká lidí, kteří jsou na ubytovně, v soukromém drahém nájmu, kteří májí problémy s tím, aby si zajistili bydlení a chtějí bydlet."
Ostrava se tomuto problému intenzivně věnuje od roku 2022, ale Armáda spásy už se prevencí bezdomovectví zabývá 20 let. U této příležitosti uspořádala na ostravském magistrátu setkání odborníků.
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Armáda spásy obecně má tu nejhustší síť právě v MS kraji a náš kraj tuto síť, ale i Armádu spásy samozřejmě finančně podporuje."
Jana Plačková, oblastní ředitelka Armády spásy MS kraje: "MS kraj se velmi stará a své lidi, včetně těch lidí na okraji společnosti. Kraj, stejně jako vedení různých měst nám velmi vychází vstříc a chtějí tady mít ty služby."
Ostravský projekt sociálního bydlení je hodnocen jako jeden z nejlepších v České republice. Za dobu existence už pomohl několika stovkám lidí a mnozí z nich jsou dnes již zcela samostatní.
---
NJ si pronajal kostelní věž, bude z ní vyhlídka
Věž novojičínského kostela bude zpřístupněna veřejnosti. Než se stane vyhlídkovým místem, bude nutné provést některé stavební úpravy. Nejnáročnější bude přemístit velký zvon.
Možnost takového pohledu na Nový Jičín se za čas naskytne všem lidem, kteří projeví zájem vystoupat na věž farního kostela. Hlavní překážkou, kterou je nutné odstranit, bude přesun zvonů.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Teď se nacházíme v místnosti, kde jsou tři zvony, přičemž ten největší je přímo nad vstupním průchodem. Proto se přesune do druhé části, kde jsou dva menší zvony.”
Nutné jsou i další zásahy. Třeba přestavba části dřevěného schodiště a instalace ochranné sítě na ochoz věže. Úpravy přijdou na 4,5 milionu korun. Radnice na ně bude žádat dotaci z programu na podporu turismu v česko-polském pohraničí.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Abychom mohli do tohoto objektu investovat a dále jej do budoucna provozovat, bylo nutné zajistit právní titul. Ten jsme vyřešili tak, že jsme uzavřeli s místní farností smlouvu o výpůjčce na dvacet let s účinností od 1. ledna 2024.”
Stavební práce budou zahájeny v polovině dubna a potrvají čtyři měsíce.
Výpravy do věže kostela bude organizovat Návštěvnické centrum. Předpokladem je, že ty první se uskuteční v rámci městské slavnost v září.
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Na jednu prohlídku se vejde maximálně 10 lidí, kteří při výstupu zdolají 126 schodů a projdou sedmi podlažími."
Věž kostela je vysoká 66 metrů a je nejvyšší stavbou v centru města.”
Zpřístupnění věže umožní atraktivní prohlídku město z nejvyššího vyhlídkového bodu městské památkové rezervace
---