Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví, KÚ MS kraje: Aktuální covidová situace v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zhruba tři a půl tisíce covid pozitivních přibylo v Moravskoslezském kraji za středu. Nejhůře je na tom Ostrava, která podle údajů Krajské hygienické stanice má aktuálně přes šest tisíc šest set nemocných. Podrobnosti k tématu už Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu v Ostravě. Dobrý den, vítejte.

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Rydrychu, jaká je aktuální situace v Moravskoslezském kraji? Kolik je nakažených a jak počty rostou?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: To číslo, které jste zmínila, bylo číslo za předchozí den. V aktuálních informací, které máme nárůst za ten předchozí den je téměř pět tisíc nově pozitivních. To znamená, že aktuálně Moravskoslezském kraji již evidujeme přes 23 tisíc aktuálně nemocných covidem. Ta dynamika nějakým způsobem reflektuje tu predikci pana profesora Duška, kterou už tady několik týdnů slýcháme a začíná se pomalu naplňovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naproti tomu jaká je proočkovanost v Moravskoslezském kraji?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Proočkovanost Moravskoslezském, když kraji se podíváme na ty celková čísla, které samozřejmě nejsou taková jaké bych si já jako krajský koordinátor očkování představoval, tak stále, co se týče počtu podaných dávek napříč věkovými kategoriemi, to znamená ukončovací dávkou bohužel nemáme naočkováno ani 59%. Lepší situace je samozřejmě už v té kategorii 65+ v té kategorii, která byla středem zájmu očkování a tam se pohybujeme, co se týče ukončovacích dávek někde na úrovni 82%. Ale stále pokud to stáhnu na nějaký celorepublikový průměr, tady stále máme jako Moravskoslezský kraj nějakou pětiprocentní rezerv od celorepublikového průměru. Takže chtěli bychom očkovat. Očkovací místa jsou k dispozici, ať už ty krajská nebo budou v posledních týdnech i očkovací místa mobilní některých soukromých poskytovatelů, ale bohužel ta dynamika toho očkování se za posledních čtrnáct dní téměř zastavila, pokud to takto mohu říct. Už jsme před čtrnácti dny naaplikovali za den jen 50 tisíc dávek, tento týden to bude možná na úrovni padesáti procent, to znamená pětadvacet tisíc dávek. Co se také zastavilo, tak se zastavila i ta otázka těch registrací. Ty samozřejmě nějakým způsobem popisují tu afinitu očkovaných. Za mě očkování bohužel stále šlape vodu, můžu použít tento výraz a pevně věřím, že se to ještě změní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je situace v nemocnicích? Tam by mělo být okolo dvou set lidí covid pozitivních. V jakém stavu jsou a prosím o procentuální vyčíslení očkovaných a neočekávaných lidí, kteří leží v nemocnicích.

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Pokud se podíváme na ty celkové statistiky v Moravskoslezském kraji, tak aktuálně a teď to rozdělím do dvou segmentů, na těch jednotkách intenzivní péče leží osmatřicet pacientů. Ono to poslední týden nějakým způsobem variuje kolem toho čísla 30. Co se týče počtu standardních hospitalizací, tak ty jsou k dnešnímu dni na úrovni kolem dvou set hospitalizací. Co si musíme říct, tak bohužel v těch nemocnicích vedle těchto covidových a pacientů nám leží ti dlouhodobí pacienti, kteří po prodělávají ten infekční části stále zůstávají v nemocnicích na jednotkách intenzívní péče. To znamená, že tady stále v nemocnicích evidujeme velký počet postcovidových pacientů, kteří nám de facto drží ty kapacity na docela vysoké úrovni zátěže. Co se týče očkovaných a neočkovaných, tak pokud se podíváme na ty jednotky intenzivní péče, tak tam se to dá zjednodušit do nějakého čísla, které popisuje to očkování, neočkování, tak 60% na jednotkách intenzivní péče jsou bohužel ti, kteří nejsou naočkování. To je ta situace, se kterou my se aktuálně potýkáme a to procento bohužel zůstává stále velmi vysoké i s ohledem na tu proočkovanost. Pokud bychom se na to podívali tou optikou toho, co nám to očkování přináší a jaká je ta pravděpodobnost, že se dostanou na jednotku intenzivní péče. Pokud se podívám na nějaký sedmidenní počet nových případů na JIP na 100 tisíc obyvatel a nejsem naočkovaný, tak ta hodnota je přes 10. Když to očkování mám ukončené, tak ta hodnota je kolem dvou a pokud mám třetí dávku, tak ta hodnota se limitně blíží nule a to je právě ten hlavní aspekt toho očkování nedostat se do jednotek intenzivní péče na umělé plicní a ty dlouhodobé terapie, které bohužel s covidem jsou spojeny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se ještě jednou vracím k očkování, které už jsme probrali napříč kategoriemi. Nezmínili jsme ale děti, jaký je zájem o očkování dětí tady u nás v Moravskoslezském kraji?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: V Moravskoslezském kraji, pokud to vezmu zase na úplně hrubé čísla, tak jsme v té věkové kategorii do jedenácti let podali více jak čtyři tisíce dávek. Pokud se podíváme na ty jednotlivé osoby nebo děti, které ty dávky dostaly, je to přes tisíc dvě stě dětí, které už ukončovací dávku dostaly. To znamená za mě i to očkování dětí nemá takovou dynamiku, jakou bych si představoval. Takže i stále ve srovnání s tím celorepublikovým průměrem je tady ta pětiprocentní mezera mezi tím, co očkují ostatní regiony a celorepublikový průměr. Když to zjednoduším. Tak přes všechny věkové kategorie Moravskoslezský kraj je zhruba pět procent pod tím, co Česká republika v tomto směru dělá. Takže za mě i tato skupina malých dětí bohužel nemá na to očkování tak, jak bych si představoval.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomůže zlepšit ten stav očkovaných v Moravskoslezském kraji nová proteinová vakcína, která by měla přijít podle informací v polovině února?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Spousta lidí se k této vakcíně upíná jako k té správné cestě. Aktuálně používáme přes víc jak 80% právě vakcíny od společnosti Pfizer BioNTech Comirnaty a těch dávek, které přijdou do České republiky, nevím jestli ten přesný počet, ale bavíme se někde o nějakých čtyř set tisících dávkách nebo 375 tisících dávkách, které přijdou pro celou Českou republiku v první vlně. To znamená za mě je to určitě další nástroj pro boji proti pandemii Covid-19. Na druhou stranu si nemyslím, že by zrovna tato vakcína nastartovala znovu očkování a do podoby tak, abychom proočkovali třeba 98% celkové populace. Takže uvidíme jak bude vypadat předregistrace. Zjistíme zájem i v Moravskoslezském kraji a podle tohoto klíče, podle tohoto předregistračního zájmu de facto bude rozdělena tady ta první dodávka těch 370 tisíc dávek do jednotlivých krajů a přes očkovací místa de facto ta vakcína bude v další nabídce vakcín, které mohou být použity po očkování. Její omezení je ve věku. To znamená to není vakcína, která je určena pro děti, je to vakcína pro 18+ a i toto omezení samozřejmě může determinovat další použití. Uvidíme jaký bude zájem a pevně věřím, že se to zase trošku zvedne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď ještě prosím na závěr k tématu kupčení s očkovacími certifikáty. Má už Moravskoslezský kraj nahlášené nějaký případ tady u nás z kraje?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Zatím na krajském úřadu já neeviduje žádný podnět, který by je mě jako krajského úředníka informoval o této nekalé aktivitě. Nevím, jestli nějaký podnět neleží na krajské hygienické stanici nebo na obci České republiky tak, jak bylo v případě vsetínské nemocnice. Toto není systémová záležitost, ale je to selhání jednotlivců a já pevně věřím, že v našich zdravotnických zařízení, alespoň těch krajských se nic takového neděje a nedělo se. Zatím nemám já žádný konkrétní případ, který by byl pod kontrolou, ať už pro výpravčí dotčených orgánů. Takže já osobně nevím o žádném takovém případě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z řad odborné veřejnosti se ozývá názor, že by mohla situace s šířením covidu aktuálně omikronu na jaře skončit, že březen by mohl být takový přelomový měsíc. Jak to vidíte Vy?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Když se podívám po té naší Evropě, tak vidíme extrémní případy extrémního rozvolňování. Třeba Velká Británie, případně nově připojující se severské země. Na druhé straně tady máme takové ty konzervativní přístupy Rakousko a spol. Já si myslím, že každá země by si měla najít nějakou svoji polohu, ale za mě já pevně věřím, že o covid jako takový by se měl stát součástí našeho procesu léčby pacientů. Nemělo by se mu dávat takový důraz, takový prostor, protože to je jedna z nemocí, se kterou se bude muset potýkat. Na druhou stranu já vidím ty počty hospitalizovaných pacientů, nehospitalizovaných pacientů. Kteří díky covidu se nedostanou ke kurativě. Čekají na svoje operace, čekají na totální endoprotézy a musíme najít nějakou zdravou aviváž mezitím, co covid přináší do systému a mezi tím, že tady máme dalších 99% nemocí, které musíme efektivně léčit. Díky tomu covidu bohužel velká část těch pacientů se k léčbě, která může být velmi eskalovaná bohužel nedostalo. Já bych hledal ten způsob, jak se s tím naučit efektivně žít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si myslím, že to je přání nás všech. Děkuji za Vaše odpovědi mějte hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví, KÚ MS kraje: Aktuální covidová situace v MS kraji
27. ledna 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zhruba tři a půl tisíce covid pozitivních přibylo v Moravskoslezském kraji za středu. Nejhůře je na tom Ostrava, která podle údajů Krajské hygienické stanice má aktuálně přes šest tisíc šest set nemocných. Podrobnosti k tématu už Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu v Ostravě. Dobrý den, vítejte.

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Rydrychu, jaká je aktuální situace v Moravskoslezském kraji? Kolik je nakažených a jak počty rostou?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: To číslo, které jste zmínila, bylo číslo za předchozí den. V aktuálních informací, které máme nárůst za ten předchozí den je téměř pět tisíc nově pozitivních. To znamená, že aktuálně Moravskoslezském kraji již evidujeme přes 23 tisíc aktuálně nemocných covidem. Ta dynamika nějakým způsobem reflektuje tu predikci pana profesora Duška, kterou už tady několik týdnů slýcháme a začíná se pomalu naplňovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Naproti tomu jaká je proočkovanost v Moravskoslezském kraji?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Proočkovanost Moravskoslezském, když kraji se podíváme na ty celková čísla, které samozřejmě nejsou taková jaké bych si já jako krajský koordinátor očkování představoval, tak stále, co se týče počtu podaných dávek napříč věkovými kategoriemi, to znamená ukončovací dávkou bohužel nemáme naočkováno ani 59%. Lepší situace je samozřejmě už v té kategorii 65+ v té kategorii, která byla středem zájmu očkování a tam se pohybujeme, co se týče ukončovacích dávek někde na úrovni 82%. Ale stále pokud to stáhnu na nějaký celorepublikový průměr, tady stále máme jako Moravskoslezský kraj nějakou pětiprocentní rezerv od celorepublikového průměru. Takže chtěli bychom očkovat. Očkovací místa jsou k dispozici, ať už ty krajská nebo budou v posledních týdnech i očkovací místa mobilní některých soukromých poskytovatelů, ale bohužel ta dynamika toho očkování se za posledních čtrnáct dní téměř zastavila, pokud to takto mohu říct. Už jsme před čtrnácti dny naaplikovali za den jen 50 tisíc dávek, tento týden to bude možná na úrovni padesáti procent, to znamená pětadvacet tisíc dávek. Co se také zastavilo, tak se zastavila i ta otázka těch registrací. Ty samozřejmě nějakým způsobem popisují tu afinitu očkovaných. Za mě očkování bohužel stále šlape vodu, můžu použít tento výraz a pevně věřím, že se to ještě změní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je situace v nemocnicích? Tam by mělo být okolo dvou set lidí covid pozitivních. V jakém stavu jsou a prosím o procentuální vyčíslení očkovaných a neočekávaných lidí, kteří leží v nemocnicích.

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Pokud se podíváme na ty celkové statistiky v Moravskoslezském kraji, tak aktuálně a teď to rozdělím do dvou segmentů, na těch jednotkách intenzivní péče leží osmatřicet pacientů. Ono to poslední týden nějakým způsobem variuje kolem toho čísla 30. Co se týče počtu standardních hospitalizací, tak ty jsou k dnešnímu dni na úrovni kolem dvou set hospitalizací. Co si musíme říct, tak bohužel v těch nemocnicích vedle těchto covidových a pacientů nám leží ti dlouhodobí pacienti, kteří po prodělávají ten infekční části stále zůstávají v nemocnicích na jednotkách intenzívní péče. To znamená, že tady stále v nemocnicích evidujeme velký počet postcovidových pacientů, kteří nám de facto drží ty kapacity na docela vysoké úrovni zátěže. Co se týče očkovaných a neočkovaných, tak pokud se podíváme na ty jednotky intenzivní péče, tak tam se to dá zjednodušit do nějakého čísla, které popisuje to očkování, neočkování, tak 60% na jednotkách intenzivní péče jsou bohužel ti, kteří nejsou naočkování. To je ta situace, se kterou my se aktuálně potýkáme a to procento bohužel zůstává stále velmi vysoké i s ohledem na tu proočkovanost. Pokud bychom se na to podívali tou optikou toho, co nám to očkování přináší a jaká je ta pravděpodobnost, že se dostanou na jednotku intenzivní péče. Pokud se podívám na nějaký sedmidenní počet nových případů na JIP na 100 tisíc obyvatel a nejsem naočkovaný, tak ta hodnota je přes 10. Když to očkování mám ukončené, tak ta hodnota je kolem dvou a pokud mám třetí dávku, tak ta hodnota se limitně blíží nule a to je právě ten hlavní aspekt toho očkování nedostat se do jednotek intenzivní péče na umělé plicní a ty dlouhodobé terapie, které bohužel s covidem jsou spojeny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se ještě jednou vracím k očkování, které už jsme probrali napříč kategoriemi. Nezmínili jsme ale děti, jaký je zájem o očkování dětí tady u nás v Moravskoslezském kraji?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: V Moravskoslezském kraji, pokud to vezmu zase na úplně hrubé čísla, tak jsme v té věkové kategorii do jedenácti let podali více jak čtyři tisíce dávek. Pokud se podíváme na ty jednotlivé osoby nebo děti, které ty dávky dostaly, je to přes tisíc dvě stě dětí, které už ukončovací dávku dostaly. To znamená za mě i to očkování dětí nemá takovou dynamiku, jakou bych si představoval. Takže i stále ve srovnání s tím celorepublikovým průměrem je tady ta pětiprocentní mezera mezi tím, co očkují ostatní regiony a celorepublikový průměr. Když to zjednoduším. Tak přes všechny věkové kategorie Moravskoslezský kraj je zhruba pět procent pod tím, co Česká republika v tomto směru dělá. Takže za mě i tato skupina malých dětí bohužel nemá na to očkování tak, jak bych si představoval.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomůže zlepšit ten stav očkovaných v Moravskoslezském kraji nová proteinová vakcína, která by měla přijít podle informací v polovině února?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Spousta lidí se k této vakcíně upíná jako k té správné cestě. Aktuálně používáme přes víc jak 80% právě vakcíny od společnosti Pfizer BioNTech Comirnaty a těch dávek, které přijdou do České republiky, nevím jestli ten přesný počet, ale bavíme se někde o nějakých čtyř set tisících dávkách nebo 375 tisících dávkách, které přijdou pro celou Českou republiku v první vlně. To znamená za mě je to určitě další nástroj pro boji proti pandemii Covid-19. Na druhou stranu si nemyslím, že by zrovna tato vakcína nastartovala znovu očkování a do podoby tak, abychom proočkovali třeba 98% celkové populace. Takže uvidíme jak bude vypadat předregistrace. Zjistíme zájem i v Moravskoslezském kraji a podle tohoto klíče, podle tohoto předregistračního zájmu de facto bude rozdělena tady ta první dodávka těch 370 tisíc dávek do jednotlivých krajů a přes očkovací místa de facto ta vakcína bude v další nabídce vakcín, které mohou být použity po očkování. Její omezení je ve věku. To znamená to není vakcína, která je určena pro děti, je to vakcína pro 18+ a i toto omezení samozřejmě může determinovat další použití. Uvidíme jaký bude zájem a pevně věřím, že se to zase trošku zvedne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď ještě prosím na závěr k tématu kupčení s očkovacími certifikáty. Má už Moravskoslezský kraj nahlášené nějaký případ tady u nás z kraje?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Zatím na krajském úřadu já neeviduje žádný podnět, který by je mě jako krajského úředníka informoval o této nekalé aktivitě. Nevím, jestli nějaký podnět neleží na krajské hygienické stanici nebo na obci České republiky tak, jak bylo v případě vsetínské nemocnice. Toto není systémová záležitost, ale je to selhání jednotlivců a já pevně věřím, že v našich zdravotnických zařízení, alespoň těch krajských se nic takového neděje a nedělo se. Zatím nemám já žádný konkrétní případ, který by byl pod kontrolou, ať už pro výpravčí dotčených orgánů. Takže já osobně nevím o žádném takovém případě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z řad odborné veřejnosti se ozývá názor, že by mohla situace s šířením covidu aktuálně omikronu na jaře skončit, že březen by mohl být takový přelomový měsíc. Jak to vidíte Vy?

Pavel Rydrych, vedoucí odboru zdravotnictví KÚ MS kraje: Když se podívám po té naší Evropě, tak vidíme extrémní případy extrémního rozvolňování. Třeba Velká Británie, případně nově připojující se severské země. Na druhé straně tady máme takové ty konzervativní přístupy Rakousko a spol. Já si myslím, že každá země by si měla najít nějakou svoji polohu, ale za mě já pevně věřím, že o covid jako takový by se měl stát součástí našeho procesu léčby pacientů. Nemělo by se mu dávat takový důraz, takový prostor, protože to je jedna z nemocí, se kterou se bude muset potýkat. Na druhou stranu já vidím ty počty hospitalizovaných pacientů, nehospitalizovaných pacientů. Kteří díky covidu se nedostanou ke kurativě. Čekají na svoje operace, čekají na totální endoprotézy a musíme najít nějakou zdravou aviváž mezitím, co covid přináší do systému a mezi tím, že tady máme dalších 99% nemocí, které musíme efektivně léčit. Díky tomu covidu bohužel velká část těch pacientů se k léčbě, která může být velmi eskalovaná bohužel nedostalo. Já bych hledal ten způsob, jak se s tím naučit efektivně žít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si myslím, že to je přání nás všech. Děkuji za Vaše odpovědi mějte hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/host-dne/host-dne-27-01-2022-17-30