Studenti gymnázia si vyzkoušeli roli kantorů
Studenti karvinského gymnázia dostali od svých kantorů nabídku, která se jen tak neodmítá. Mohli si roli pedagogů sami vyzkoušet na vlastní kůži a spolužáky učit v hodinách třeba matematiky nebo angličtiny. Jak to dopadlo a jestli jejich výuka ostatní zaujala, se dozvíte v našem prvním příspěvku.
Gymnázium Karviná je střední školou, která je nakloněna inovativním metodám ve výuce. Tentokrát šlo o vrstevnické učení.
Monika Brzá, zástupkyně ředitele školy: "Vrstevníci těch žáků učí své vlastní vrstevníky a myslím, že je to fajn. Žáci se přihlásili dobrovolně, každý, kdo si chtěl tu roli vyzkoušet, se přihlásil. Vyhledal svého vyučujícího a museli konzultovat témata se svým vyučujícím, připravit se na ně a buď zapadala do systému výuky nebo je to dítě v něčem lepší, něčím zajímavým se zabývá a chtělo ty informace předat svým žákům a se svým učitelem se na to připravili."
Šimon Tureček, student 1. ročníku gymnázia: "Tématem naší hodiny jsou rovnice. Naše příprava je vícedenní a chtěli jsme to udělat originálně. Myslím, že jsme to poměrně dobře podali a pochopí to."
anketa studenti: "Takový nezvyk, že nás neučí učitelé.” "Asi je pro nás lepší když nás to učí žáci, tak, jak to pochopili od těch učitelů.”
Kromě matematiky studenti vyučovali i angličtinu nebo společenské vědy.
Robin Witosz, student 3. ročníku: "V těch společenských vědách jsme se zaměřili na takový úvod do tolerance a netolerance, rasismu a tak jsme se toho dotkli, byli trochu nepolíbení touto tématikou a potom jsme měli angličtinu, kde jsme měli prváky a tam jsme probírali konspirační teorie, čistě v angličtině jsme debatovali. To je téma, které se na školách moc neučí, ale pro ně to bylo něco zajímavého, taky spolupracovali."
Studenti, kteří si vyzkoušeli roli kantorů, tuto možnost přivítali z několika důvodů.
Jan Pátra, student 3. ročníku: "Tento projekt je velmi přínosný pro nás jakožto pro žáky v rámci budoucí volby povolání, jelikož se někteří z nás, včetně mě chtějí angažovat v oboru učitelství a přemýšlejí o tom, tak je to zajímavá zkušenost zkusit co to obnáší, jak tu hodinu vést, příprava na to a je to fajn, jde vidět, že nás v tom škola chce podporovat a je fajn si to zkusit určitě."
Robin Witosz, student 3. ročníku: " Jsme se vžili do těch rolí učitelů, kteří to nemají vždy tak jednoduché, to jsme si uvědomili."
Pro všechny studenty gymnázia v roli kantorů i žáků v lavicích to byl nevšední zážitek, který si rádi zopakují.
---
Knihovnice připravily pro děti Noc s Andersenem
Karvinská knihovna se připojil do celorepublikové akce dětských oddělení Noc s Andersenem. Tentokrát se malí čtenáři vydali na cestu z pohádky do pohádky.
Noc s Andersenem je akce knihovny, která je dětmi oblíbená. Každoročně touží prožít nevšední zážitky desítky dětí a nejinak tomu bylo i letos.
Karolína Kozielová, knihovnice: "Je to celostátní akce a my jsme rádi, že i tento rok se můžeme zapojit. Zapojila se všechna dětská oddělení knihovny, máme velký zájem, kolem čtyřiceti dětí.”
Všechny děti se sešly ve Fryštátě v prostorách nového oddělení. Tady si knihovnice připravily krátké představení.
anketa: účastníci akce: "Přišla jsem proto, že mě baví trávit čas v knihovně." "Já jsem tady podruhé a těším se."
Děti se prostřednictvím vylosovaných barev rozdělily do skupin a vydaly se na krátkou procházku do blízké parku Boženy Němcové. Tady u stromu, který byl vysazen na počest této akce, na ně čekal sám spisovatel Andersen.
Tady se děti seznámily se životem spisovatele a také si připomněli některá jeho díla. Po tomto zážitku se všichni přesunuli do Karviné-Mizerova. Na děti čekala stanoviště s nejrůznějšími úkoly, které souvisely s letošním tématem akce Z pohádky do pohádky. Vyráběly třeba Perníkovu chaloupku, příbytky Šmoulů nebo zámek Ledového království. Součástí Noci s Andersenem bylo také občerstvení nebo setkání s odborníkem na film a filmovou techniku Antonínem Drdlou, který jim přiblížil animované filmy.
---
Mládežnická rada Karviná zve všechny dobrovolníky na úklid města
Mládežnická rada Karviná zve všechny dobrovolníky na úklid města v rámci celorepublikové akce Ukliďme Česko, který se koná v sobotu 6. dubna od 10:00 do 12:30 hodin.
Cílem bude uklidit oblíbenou lokalitu u darkovského mostu a karvinského moře. Sraz všech účastníků je na parkovišti u Tesca odkud bude úklid začínat a pokračovat se bude směrem k darkovskému mostu přes park. Rukavice a pytle pro sběr jsou zajištěny, o likvidaci odpadků se postarají Technické služby Karviná.
---
Pozvánka na setkání se spisovatelkou Kamilou Hladkou
Regionální knihovna Karviná zve širokou veřejnost na setkání s Kamilou Hladkou, dokumentaristkou a také autorkou populárních knih Sestry a Hornické vdovy.
Tentokrát v literárním salonku knihovny v Mizerově představí svou knižní novinku Lidi od kolotoče. Setkání se spisovatelkou se uskuteční 4. dubna od 17 hodin.
---
Hornické slavnosti 2024 proběhnou už v červnu spolu s Dny Karviné
I letos se chystají Dny Karviné. Letos proběhnou 7. a 8. června, těšit se můžete například na vystoupení zpěvačky Lenny - dcery Lenky Filipové, vystoupí David Koller, Petr Bende, Vojta Dyk s kapelou nebo skupiny Monkey Business a Doga.
Poprvé se v těchto červnových dnech ale uskuteční i Hornické slavnosti.
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Letos jsme, poněkud netradičně, na základě vzájemné dohody, spojili síly s městem Karviná a jeho akcí Dny Karviné, které se běžně konají v červnu. Návštěvníkům tak společně budeme moci přinést ne jeden, ale dva dny zábavy a kvalitní a rozmanitý hudební program, a to hned na několika scénách v centru města."
Pietní část, která se váže k oslavám Dne horníků, se uskuteční 11. září.
---
Ezoterický festival v Karviné nabídl cestu k harmonii
V Karviné se o víkendu konal 23. ročník ezoterického festivalu Cesta k harmonii. Z celé republiky sem přijeli lidé nabízející služby v oblasti duchovna, relaxace a odpočinku a také poradenství v rámci zdravého životního stylu.
To, že, zdravý životní styl a oblast duchovna mají i v dnešní uspěchané době své místo, dokazuje zájem lidí, kteří si nabídku festivalu nenechali ujít ani letos. Ve vestibulu se lidé mohli zakoupit nejrůznější duchovní literaturu, bylinky, čaje, svíčky, mandaly nebo orgonity. Lidé nabízející produkty také zájemcům vysvětlovali jejich účinek, smysl a sílu. Třeba tady, u stánku s minerály nebo mandalami.
Lejluška Mandalky: "Každá mandalka, ty barvy, složení, na něco u toho člověka působí a já jim jen vysvětlím, proč si je ta mandala přitáhla, co mají ve svém životě vylepšit a v něčem jim to pomůže a za rok se potkáme a oni mi řeknou, že jsem měla pravdu a to mě potěší."
Vybrat si mohli lidé i z pestré nabídky přednášek na nejrůznější témata, například Proč je lepší užívat bylinky než chemické látky nebo Najdi své zranění v kořenech Ester Davidové.
V Mánesově síni si zájemci poslechli přednášku Drahoslava Červenky nazvanou Design života.
Drahoslav Červenka, přednášející: "Design života je o životě, je to o tom, že lidem nabízíme jiný pohled na evoluci, ekologii nebo obchod, protože tyto tři oblasti spolu úzce souvisí. Evoluce je vývoj a sdělujeme lidem, že nikdy nebude hotovo a všechno se neustále vyvíjí. Ekologie je to, že musíme hledat nejen tu správnou popelnici a hodit tam tu správnou věc, ale podívat se dovnitř, jestli tam máme ekologické prostředí vyrovnané a obchod je v našem pojetí zpětná vazba, protože když prodám, tak všechny věci dělám dobře."
Poslání festivalu zůstává stále stejné. Ukázat lidem cestu duchovní části života , která k té materiální neodmyslitelně patří.
---