Sledujete televizi Polar a jsem ráda, že jste s námi. Dnešní téma je onemocnění tlustého střeva. Hostem bude primář Beskydského gastrocentra Petr Vítek z Nemocnice ve Frýdku-Místku. V Bruntále se děkovalo všem dobrovolníkům, pomáhajícím v době pandemie. Významné ocenění za intenzivní péči o pacienty po mozkové mrtvici získal tým neurologického oddělení krajské nemocnice v Třinci. A Frýdek-Místek se zapojil do říjnové výzvy 10 000 kroků. Podívejte se na reportáž.
Pravidelná a svižná chůze posiluje zdraví i psychiku lidí
Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem. Posiluje naše tělo i mysl. Nezisková organizace Partnerství pro městskou mobilitu letos už podruhé přišla se zajímavou celorepublikovou výzvou 10 000 kroků. Zapojilo se do ní i město Frýdek-Místek.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Nejde o to denně ujít 10 000 kroků, ale chodit více než dosud a hlavně pravidelně. Každý si určuje, jaké jsou jeho možnosti a kde má své hranice."
Sylva Machová, manažerka projektu 10 000 kroků: "Ta akce vznikla proto, abychom motivovali lidi k pravidelnému pohybu a abychom znovu navrátili chůzi do běžného života. A to hlavně proto, abychom posílili zdraví lidí a taky posílili vztahy lidí v okolí, ve kterém žijí a ve kterém se vyskytují. Teď aktuálně už máme téměř 4 000 účastníků. Předpokládám, že to teďka ještě hodně poroste."
Nápad vznikl během lockdownu, kdy byli všichni vystaveni náročným zkouškám. Lidé se zdravým životním stylem a pravidelným pohybem v této situaci měli větší šanci zůstat zdraví a obstát.
Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Aby byl organismus odolnější, není nutné ujít celých 7,5 km, které odpovídají 10 000 kroků v hlavním sloganu výzvy. Důležitější než objem, je spíše pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí."
Sylva Machová, manažerka projektu 10 000 kroků: "Speciální důraz klademe na účastníky, kteří mají větší BMI nebo jsou staršího věku, a to bodování je přizpůsobeno speciálně jim, aby i oni měli možnost se zúčastnit a vyhrát v této soutěži."
Do výzvy se zapojilo na 60 měst z celé země. 6 z nich je jich z Moravskoslezského kraje.
Více než 170 tanečníků ze všech tanečních souborů a skupin z Bruntálu a okolí se sešlo na bruntálském náměstí Míru, aby poděkovali lidem za pomoc v době pandemie. Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším tanečníkem byl více než 80 let.
Bruntál tančil a děkoval
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Město Bruntál se rozhodlo formou akce Město tančí a děkuje poděkovat dobrovolníkům, kteří pomáhali našim spoluobčanům při řešení pandemické situace v rámci Covidu."
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Kromě tanečníků z Bruntálu přivítáme naše milé hosty z Prudniku, ale máme tady také tanečníky třeba ze Znojma, kteří přijeli na pozvání aktivních seniorů.“
S největším počtem tanečníků překvapila taneční škola Stonožka, ověnčená mnoha mistrovskými tituly. Alternativní tanec představila také skupina Střediska volného času v Bruntále.
Tamara Vlachynská, vedoucí Taneční školy Stonožka: „Stonožka si prošla lockdownem stejně jako všechny kroužky, soubory, ale samozřejmě snažili jsme se pracovat s dětmi on line."
Redakčně upraveno / zkráceno.