Ostrava požaduje urychlenou sanaci heřmanického odvalu
Vedení Ostravy nechce jen přihlížet sporům kolem sanace heřmanického odvalu a pozvalo proto do města ministry vlády, aby situaci urgentně vyřešili. Cílem je, aby státní podnik DIAMO provedl kompletní sanaci a rekultivaci celé lokality.
Heřmanická halda těžebního odpadu patří v současné době mezi největší ekologické zátěže nejen v Ostravě, ale v celé České republice. Vedení města nyní bouchlo do stolu a rozhodlo se aktivně vstoupit do dění kolem její sanace, kterou má na starosti státní podnik DIAMO. Cílem je ochránit zdraví občanů a životní prostředí.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "V podstatě se z odvalu vypařují benzoapyreny a jakoukoliv další manipulací a zvyšováním prašnosti se na sebe navazují a znečišťují okolí, což je samozřejmě nepříjemné pro obyvatele, kteří žijí v jeho blízkosti."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Chci se úplně oprostit od veškerých sporů, které budou probíhat mezi soukromými společnostmi a státním podnikem DIAMO. Pro nás je kruciální další řešení. Tu haldu tady nechceme."
Město bude jednat s ministerstvy průmyslu a obchodu, životního prostředí i s DIAMEM, po kterém požaduje harmonogram sanačních prací.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Ostrava si nemůže dovolit žádný další zdroj znečištění, který je nadbytečný a tenhle je z bývalé hornické činnosti. Potřebujeme sanaci. Možná málokdo ví, že ty haldy vypadly z jakýchkoliv programů na zlepšování životního prostředí, protože nejsou nikde tak termicky aktivní."
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "V tenhle okamžik budeme chtít převzít iniciativu, budeme chtít jednat se státem a budeme chtít tu iniciativu hnát takovým směrem, aby došlo k vyřešení v co nejkratším termínu."
Vedení města se chce pravidelně scházet se zástupci DIAMA a na sanaci dohlížet. Město také požaduje, aby látky unikající z odvalu sledovali odborníci s hydrometeorologického ústavu. Spory mezi firmami a DIAMEM by měla řešit policie a soudy.
---
Orebitská ulice v Ostravě projde velkou rekonstrukcí
Investice za více než 35 milionů korun. To čeká v letošním roce Orebitskou ulici v Ostravě-Přivozu. Bude se tady opravovat kanalizace a ulice dostane i nový povrch. Souběžně bude probíhat také rekonstrukce jednoho z bytových domů.
Moravská Ostrava a Přívoz chystá velkou investiční akci, která v rámci strategického plánu počítá s oživením části Přívoz.
David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Stojíme na ulici Orebitská, ta projde velkou změnou v tomto roce. Občané uvidí zejména povrch. Ale to, co je důležité vědět je, že Přívoz má zejména problém pod povrchem. Někdy v roce 1900 se tady teprve začala řešit kanalizace a nebylo mnoho času. Poté už zase nebyl čas, nebyly prostředky a tím pádem my dneska stojíme na něčem, kde potřebujeme mnoho peněz zainvestovat právě pod povrch."
Nová kanalizace a oprava povrchů vyjde na zhruba 20 milionů korun.
David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je to synchronizováno se sítaři. A to je právě také věc, která má vždycky vliv na ty investice obvodu, protože rozkopávat ulici dvakrát, není hospodárné."
V návaznosti na to obvod provede také rekonstrukci domu číslo 19. Práce mají vyjít přibližně na 15 milionů korun.
Marek Plinta, vedoucí oddělení technické správy: "Ten dům se bude opravovat úplně komplexně. Jak to bude změna způsobu vytápění, kdy v podkroví toho domu bude plynová kotelna, budou se měnit všechny rozvody, jsou tam nějaké dispoziční změny a samozřejmě zrušíme záchody na chodbách."
David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Takže vidíme, že všechny ty věci na sebe navazují a v průběhu let dávají funkční celek. A tak to občané uvidí krásně opravené domy, povrchy, ale také to, co je pod povrchem."
Rekonstrukce bude vyvrcholením projektu fajnOVA Orebitská.
Marek Plinta, vedoucí oddělení technické správy: "Ten projekt začal zhruba v roce 2020, kdy jsme tady na těch našich domech změnili způsob vytápení, spravili elektřinu společných prostor, vyměnili nějaká okna ve společných prostorách. No a teď nás čeká poslední věc, což je rekonstrukce tady toho domu za námi Orebitská 19."
Obvod počítá, že na podzim by pak opravené byty mohl nabídnout veřejnosti k pronájmu.
---
Krátké zprávy 2. 2. 2023 16.00 - 1
V letošním roce bude Ostrava opět velmi významně podporovat kulturní aktivity. Na 147 projektů přispěje celkovou částkou více než 50 milionů korun. Na dotace v oblasti kultury pak komise doporučila podpořit 94 projektů za bezmála 16 milionů.
Služba Senior expres Jih!!! pokračuje i letos. Čtyřikrát krát za měsíc mohou senioři využít služby senior taxíku za 25 korun a nechat se odvézt k lékaři, na poštu či kamkoli v rámci celého města.
---
NJ radnice představila nejdůležitější investice roku
Novojičínská radnice představila 13 nejvýznamnějších projektů letošního roku. Zastupitelé se s nimi mohli seznámit na semináři, pro veřejnost bude připravena prezentace na webu města.
Nejdůležitější investiční projekty roku už po šesté prezentovala novojičínská radnice na samostatném semináři. Ten byl prioritně určen pro zastupitele města.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Účelem toho setkání se zastupiteli města je ten, aby se zastupitelé mohli doptat na drobnosti a další informace k těmto investičním akcím. Letos budeme představovat 13 významných investičních akcí.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Jsou tam i údaje, které se vztahují k ceně té stavby, k tomu co ta stavba obsahuje a v neposlední řadě je tam taktéž aktuální stav, čili stav přípravy, případně i informace o tom, kdy by ta vlastní akce měla být realizována.”
Zájem o tyto podrobné informace a možnost zeptat se na detaily i vedoucích příslušných odborů města ovšem projevilo minimum zastupitelů.
Jiří Klein (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “Já jsem samozřejmě rád, když se můžu seznámit s investičními projekty, těmi nejzásadnějšími, které se chystají na příští období. Proto každý rok chodím na tyto semináře.”
Třináct nejdůležitějších staveb stojí dohromady 168,5 milionu korun. Nejnáročnější bude rekonstrukce venkovního bazénu za 60 milionů korun. Prezentace všech těchto projektů je přístupná i veřejnosti na webových stránkách města.
---
Chráněné bydlení ve stacionáři Galaxie centrum pomoci
V denním stacionáři Galaxie centrum pomoci v Karviné-Hranicích bylo slavnostně otevřeno chráněné bydlení se čtyřmi byty pro mentálně postižené. Klienti se už zabydleli a užívají si první týdny své samostatnosti.
Tohle je Jiří Matoušek, jeden z nových obyvatelů chráněné bydlení denního stacionáře Galaxie centrum pomoci. Od 2. ledna má k dispozici svůj vlastní byt, vybavený vším, co k samostatnému životu potřebuje.
Jiří Matoušek, klient chráněného bydlení: "Když jsme se přestěhoval, byla tady lednice, linka, stůl, židle, postel, mikrovlnka a skříň tady tahle."
Spokojená ve svém prvním bytě je i paní Monika Indyková.
Monika Indyková, klientka chráněného bydlení: "Odpočívám, pustím si televizi, dělám si snídani a tak všechno. Je to pěkné tu, mě se tu už líbí."
Čtyři byty chráněného bydlení v Galaxii centrum pomoci velikosti 1+1 byly přestavěny z původních prostor školní kuchyně.
Marcel Dvořák, ředitel denního stacionáře Galaxie centrum pomoci: "Je to tady členěno na čtyři byty, společenská místnost a technická místnost, kde si lidé mohou vyprat. Tady se mohou setkávat, s rodiči i s návštěvou, která by za nimi přišla.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Vždycky jsem tvrdil, že lidé mají žít v přirozeném prostředí a děkuji městu Karviné, ale hlavně Galaxii, že opravdu do toho projektu šla."
Na otevření nového chráněného bydlení v Galaxii se finančně podílelo město i MS kraj. Dotaci ve výši 10 milionů korun získala Galaxie z EU.
---
Krátké zprávy 2. 2. 2023 16.00 - 2
Kopřivnická společnost Tatra Trucks, loni vyrobila a prodala 1451 vozidel. Mezi nejvýznamnější zakázky z minulého roku patří objednávka na více než dvě stovky hasičských speciálů na podvozcích Tatra pro hasiče České republiky.
Tříkrálová sbírka 2024. Štědří dárci přispěli Kašparům, Melicharům a Baltazarům do zapečetěných pokladniček Charity Ostravsko-opavské rekordních 24,5 milionů korun. Dalších 800 tisíc korun zaslali bezhotovostně. Peníze využijí Charity na pomoc lidem v nouzi.
---
Dvojice z Poruby fotí filmová místa
Tisíce fanoušků sleduje na Instagramu dvojici filmových nadšenců z Poruby. Ve svém volném čase fotí místa z natáčení jejich oblíbených filmů. Zajímá ji, jak se za roky od natáčení změnila.
Lucie a David vyjíždějí z Poruby do všech koutů naší země, aby si vyfotili místa, které proslavily české filmy. Za tři roky už ve svých volných chvílích objeli něco kolem dvou set míst.
David Bagar, česká filmová místa: “Vždycky si uděláme výstřižek nějaké scény a porovnáme to se současnou podobou, abychom věděli jak se to místo změnilo za ty roky. Některé místo jsme navštívili třeba po 50 letech od natáčení toho filmu”.
Lucie Sixtová, česká filmová místa: “Ta místa už třeba poznáváme i v tom filmu, takže víme přibližně, kde by se to mohlo nacházet. Potom jezdíme na google mapách a tam se díváme, která ulice by to mohla být. Je to taková mravenčí práce.”
Na jejich Instagramu česká filmová místa najdete fotky míst mimo jiné z pohádek Tři oříšky pro popelku, Princezna ze mlejna, S čerty nejsou žerty, Kouzelný měšec, nebo filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, S tebou mě baví svět, Pelíšky nebo Slavnosti sněženek.
David Bagar, česká filmová místa: “Třeba Pelíšky, ty jsou fakt nejvíc oblíbené, to má vždycky největší ohlasy, potom i ten Kulový blesk, nebo třeba Jak dostat tatínka do polepšovny. Oblíbené filmy jsou vždycky nejvíc lajkované. Tady se natáčel Babylon s Vinem Dieselem a změnilo se to docela dost. Hlavně tu byla zeleň, to je ten největší rozdíl co vidím.”
Do budoucna Lucie s Davidem plánují vytvořit mapu filmových míst, případně i publikaci s jejich srovnávacími fotografiemi.
---