Ostrava přispívá věznici na kurzy šití pro odsouzené
Jednou z hlavních priorit vedení Ostravy je bezpečnost a město proto podporuje řadu aktivit zaměřených na prevenci kriminality. Většina cílí na děti a mládež, ale některé i na dospělé, ať už oběti nebo pachatele trestných činů. Ve Vazební věznici tak například vznikl kurz šití pro odsouzené.
Nebýt specifického oděvu švadlenek, asi by nikdo nepoznal, že tento kurz šití se koná v Ostravské vazební věznici. Je o něj veliký zájem přesto, že ho odsouzené mohou absolvovat pouze po práci, ve svém volném čase.
odsouzené: "Motivací bylo, že se můžu naučit něco nového a zlepší to možnost práce do budoucna."
"Do kurzu jsem se přihlásila proto, že mě to prostě bavilo a chtěla jsem se vzdělávat."
Kurz šití funguje díky městu Ostrava, která jej financuje v rámci strategie prevence kriminality, zaměřené na práci s pachateli trestné činnosti.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "My se snažíme zabránit recidivě těch lidí, kteří tam pobývají a snažíme se je pomoct zapojit zpátky do pracovního procesu."
Marcela Kvapilová, mluvčí Vazební věznice Ostrava: "Rekvalifikační kurzy, které organizujeme pro muže i ženy, jsou financovány z různých zdrojů. Jedním z hlavních je dar Magistrátu města Ostravy, který například loni přispěl na tyto kurzy částkou 100 tisíc korun."
Rekvalifikační kurzy připraví odsouzené po propuštění na lepší uplatnění na trhu práce.
Stanislav Janoš, speciální pedagog Vazební věznice Ostrava: "Je to součástí náplně práce v rámci nepodmíněného trestu, který vykonávají a součástí toho je práce s tou osobností ve všech směrech. U těch kurzů je důvodem uplatnitelnost na trhu práce."
Výrobky, které odsouzené ve věznici ušijí putují k dětským pacientům nemocnic, zařízením Charity, ale i do domovů pro seniory.
---
V Havířově byl pokácen jeden z nejstarších stromů
V centru Havířova rostl od roku 1957 buk lesní. Vzrostlý strom musel být ale nyní pokácen, protože se pod ním nacházejí sítě, které se musí opravit. Podle odboru životního prostředí nebylo jiné řešení.
Takto se loučily děti se stromem, který rostl před jejich mateřskou školou téměř 70 let. Buk lesní přesto, že je naprosto zdravý, musel být pokácen.
anketa: “Já jsem ten stromeček měl moc rád a je mi líto, že tady nebude.”
anketa: "My jsme se přišli rozloučit se stromečkem.”
Šárka Hofrichtrová, ředitelka MŠ Radniční: "Ta informace nás zaskočila, zjišťovali jsme, zda se to dá ještě nějakým způsobem pozastavit, ale bohužel všechny instituce se vyjádřily, že nelze tento strom zachránit."
Strom musel být pokácen, protože pod ním vede kanalizace, plyn a jiné sítě, které čeká rekonstrukce. Kořenový systém je tak rozsáhlý, že nebylo možné najít jiné řešení.
Jan Smola, odbor životního prostředí MmH: “Tam, kam sahají větve koruny toho stromu, tak až tam sahají kořeny. Dendrologové doporučují, aby se k tomu připočetl ještě metr, protože na konci toho kořenu je to nejjemnější kořenové vlásnění, které je zodpovědné za dobrý zdravotní stav. Takže pokud se tady začnou dělat výkopové práce, tak to znamená, že to zasáhne do toho kořenového systému.”
Což znamená, že by strom postupně chřadl a mohl by se vyvrátit a hlavně někoho zranit.
---
Krátké zprávy, 4. 3. 2025 16.00 - 1
POŽÁR CHATY VE ŠTRAMBERKU, ŠKODA 500 TIS. KČ
Hasiči vyjížděli k požáru chatky ve Štramberku. Na místo vyjely čtyři jednotky. Požár se podařilo lokalizovat během deseti minut, úplná likvidace ale trvala asi hodinu a půl. Díky rychlému zásahu se oheň nerozšířil na okolní porost. Požár se obešel bez zranění a příčiny se vyšetřují. Škoda je půl milionu korun.
---
Ostrava hledá nového ředitele Janáčkova Máje
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka je značka, kterou zná asi každý. Stejně tak k němu dlouhá léta neodmyslitelně patřil i dlouholetý ředitel Jaromír Javůrek. Ten nyní odchází na odpočinek a proto Ostrava hledá nového ředitele či ředitelku.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v letošním roce slaví jubilejní 75. ročník. Více než 40 let byl jedním z pilířů této akce Jaromír Javůrek. nejprve jako člen programové rady, později jako tajemník a posledních 32 let byl ředitelem. Nyní se ale rozhodl završit své působení v čele festivalu a proto hledá ostrava nového ředitele či ředitelku.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Ve správní radě jsme se rozhodli vyhlásit výběrové řízení na obsazení místa ředitele nebo ředitelky obecně prospěšné společnosti Janáčkův máj, jejímž zakladatelem je statutární město Ostrava."
Letošní ročník bude pro Jaromíra Javůrka poslední. Festival je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších festivalů klasické hudby v České republice a jeho historie sahá až do roku 1950. Na jeho úspěchu má ředitel velkou zásluhu.
Jaromír Javůrek, ředitel festivalu: „Když potom odcházíte ze sálu, kde dozněla hudba a lidé se usmívají, jsou příjemní, poděkují vám, někteří vám dokonce pošlou děkovné e-maily, tak si říkáte ‚ano, to úsilí, ta námaha, ta dřina, ta práce za to stála.‘
Zájemci mohou zaslat přihlášku do výběrového řízení nejpozději do 30. března. Součástí je mimo jiné také písemně zpracovaný návrh koncepce fungování a rozvoje Janáčkova máje.
---
Denní stacionář Dům V Aleji prochází rekonstrukcí
Stacionář pro mentálně postižené klienty Dům V Aleji v Karviné prochází širokou rekonstrukcí, která mimo jiné rozšíří jeho služby také o denní centrum pro seniory. Veškeré práce jsou teprve v počátcích, přičemž klienti byli přesunuti do náhradních prostor.
Rekonstrukce denního stacionáře Dům V Aleji je teprve v počátcích, začala totiž 2. února. Jde o celkovou rekonstrukci tohoto objektu.
Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “Budeme dělat novou střechu, zastřešovat terasu, nově zateplovat, okna se mění.”
Rekonstrukce by měla zlepšit celkovou sociální práci a rozšířit služby denního centra.
Blanka Dadoková, ředitelka Sociálních služeb Karviná: “V přízemí budou dvě oddělení pro mentálně postižené a v prvním patře pak bude oddělení pro seniory. To je novinka, zázemí, ale to denní centrum už máme v budově jeslí.”
Aby se mohl starý prostor zrekonstruovat, museli se všichni klienti, i spolu s jejich veškerým zázemím a vybavením stacionáře, přesunout do náhradních prostorů. Klienti stacionáře si zatím zvykají a aklimatizují se na nové prostředí.
Jarmila Jedličková, vedoucí střediska: “Proces bude asi trošku dýl, jak u kterého klienta. Někteří to vzali jako nějaké nové prostředí, ale pořád to nazývají jakoby “domečkem”.”
Proces rekonstrukce objektu stacionáře a denního centra Dům V Aleji se odhaduje zhruba na rok, v prosinci tohoto roku se již očekává kolaudace nově zrekonstruovaných prostorů.
---
Krátké zprávy, 4. 3. 2025 16.00 - 2
LÉKAŘSKÁ FAKULTA OU MÁ NOVÝ DĚKANÁT
Lékařská fakulta Ostravské univerzity má nový děkanát. Vznikl přestavbou budovy, která dříve sloužila pro teoretickou i praktickou výuku a sídlil v ní Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví. Náklady na rekonstrukci dosáhly 63,5 milionu korun.
NOVÝ JIČÍN PLÁNUJE BYTOVOU ČTVRŤ
Nový Jičín chce v oblasti Horního Předměstí vybudovat novou čtvrť s bytovými domy. K prodeji nyní nabízí pozemek o rozloze téměř 11 000 metrů čtverečních podél ulice Bohuslava Martinů, kde by podle urbanistické koncepce mohlo vzniknout 166 bytů. Zájemci mohou podávat své nabídky do 16. července a součástí musí být i koncepční a objemový návrh zástavby.
---
Děti tří porubských školek si užily společný karneval
V plném proudu je nejen plesová, ale také karnevalová sezona. Děti tří porubských školek zaplnily hlavní sál klubu Garage v Ostravě-Martinově, kde si užily společný karnevalový program.
Karneval tří mateřských škol Oty Synka, Ludvíka Podéště a Otakara Jeremiáše se letos uskutečnil v klubu Garage už potřetí. Stává se tak z něj velmi oblíbená tradice.
Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: ,,Protože máme hodně dětí, celkem 234, tak to je jediný prostor, který nám umožňuje všechny tři mateřské školy tady umístit spolu s rodiči. Hlavně děti se ptají, kdy už budeme mít karneval.”
Program byl letos opět bohatý. Nejdříve děti roztančila zpěvačka Adela a potom přišlo na řadu klaunské duo s bublinkovou show.
Adéla Křivánková, zpěvačka: ,,Na karnevalu je to jiné, ale nádherné. Z těch dětí jde hrozně pozitivní energie.”
Parket zaplnili snad všechny druhy masek od zvířátek, dinosaurů, hasičů, superhrdinů, čarodějnic až po princezny.
Děti z mateřských škol: ,,Že jsem tady tančila, zpívala dětské písničky a pak jsme srandovně tančili.”
,,Kočička. Na karnevale už jsem asi podruhé.”
A samozřejmě na karnevalu nemohla chybět ani tombola.
Helena Chalupová, učitelka MŠ Ludvíka Podéště: ,,Sponky, gumičky pro holčičky, autíčka, batůžky, nějací plyšáci a podobně.”
Děti z mateřských škol: ,,Vyhrála jsem deštník a sliz, tančila jsem, písničky se mi líbí.”
,,Vyhrál jsem v tombole auta a lízátko.”
Na karneval se mohou nejen děti, ale také rodiče a prarodiče těšit zase na stejném místě v příštím roce.
---