Prestižní památkářská cena putovala na zámek Kunín
Kastelán zámku Kunín na Novojičínsku Jaroslav Zezulčík obdržel cenu Národního památkového ústavu. Prestižní ocenění získal za příkladnou správu a prezentaci kulturní památky, jejíž ruinu pomohl proměnit v barokní perlu.
Zámek Kunín se dočkal významné pocty, a to už podruhé. V roce 2019 získal, respektive obec Kunín, která tuto nemovitost vlastní, cenu za výjimečný počin v obnově a záchraně památek. Teď při vyhlašování 10. ročníku Cen Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro získal kastelán zámku ocenění za Příkladnou správu a prezentaci památky.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Vůbec ta nominace už byla obrovské ocenění, když jsem přijel do Prahy a viděl jsem, že mezi tou čtveřicí nominací je takové jméno, jako Pavel Slavko, kastelán Českého Krumlova, tak mi spadla čelist a nakonec jsme tu cenu získali oba dva. Takže je to cena nejen pro kastelány, ale také pro obrovské týmy lidí, spolupracovníků, kteří se spolu s námi podíleli na rekonstrukci zámku, na jeho správně, zdokonalování a také na jeho propagaci.”
Ještě v roce 1999 byl zámek chátrající ruinou, obrovským úsilím se jej podařilo proměnit zpět v barokní perlu, která je ve správě Muzea Novojičínska. Prestižní ocenění pro kastelána přichází před sezonou, kdy zámek oslaví 20 let od svého otevření.
Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín: “Chtěli bychom zámek dostat do další skvělé kondice, reinstalovat zámecké sbírky a tak dále, a také nachystat řadu krásných výstav,
Zámek, který je na zimu uzavřen, zahájí svou 20. sezonu před Velikonocemi.
---
Zloděj bezbranné seniorce znemožnil pohyb a vybral jí batoh
Policistům se podařilo vypátrat muže, který v jednom z ostravských obchodů okradl seniorku (82). Incident se stal v momentě, kdy žena už chtěla odejít z vestibulu. Zezadu k ní přistoupil neznámý muž a silou znemožnil pohyb.
Seniorka z Mariánských Hor si šla nakoupit. špatně už chodí, používá hůlku a tak nosí nákup na zádech v batohu. přesně toho využil zloděj. Vyhlédl si ženu zřejmě už v obchodě a podíval se, kde si schovává peněženku. Nečekal ani na ulici, vrhl se na ní už ve vestibulu nákupního centra.
Eva Michalíková, mluvčí PČR: “Žena měla v jedné ruce hůlku a na zádech batoh. V takové poloze, kde se nemohla nijak bránit, byla jen několik vteřin, muž neřekl ani slovo a z místa během okamžiku odešel. Při jeho odchodu si seniorka všimla, že v ruce drží její peněženku, kterou měla v batohu. V této měla jak doklady, platební kartu, tak peníze.”
Seniorka byla v šoku, ale po chvíli vyběhla za lupičem ven. Tam potkala pohotovou ženu, která okamžitě volala linku 158.
volání na tísňovou linku: “Chtěla bych nahlásit přepadení. Paní šla z obchodu a nějak ji ukradl peněženku z batohu. Já tady stojím a ten pán utíkal kolem mě. Běžel směrem na 8. října k tramvajím. vydržte okamžik, dám to okamžitě hlídkám do terénu.”
Kriminalisté muže ze záznamu okamžitě poznali. Má totiž už 20 záznamů v trestním rejstříku. Do dvou dnů byl zpátky za mřížemi. V této souvislosti policisté znovu varují, aby si lidé dávali peněženky do vnitřních kapes.
Martina Jablonska, preventistka PČR MS kraje: “Při nakupování doporučujeme mít své osobní věci stále na očích, neodkládat je do vozíku a sledovat i své okolí."
Policisté také vyzdvihli rychlou reakci svědkyně, která velmi správně zavolala na policii a pak hned pomohla seniorce zablokovat v bance platební kartu.
---
Krátké zprávy 4. 12. 2023 17.00 - 1
Lékaři Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky FN Ostrava provedli úspěšnou replantaci ukazováčku šestiletému chlapci. Poranil si pravou ruku a amputoval ukazováček v základním článku. Úspěšná operace trvala několik hodin a chlapec má po úrazu prst i celou ruku zcela funkční. Podrobnosti se dozvíte s tv medicíny, kterou pro vás připravujeme.
Od pátečního odpoledne do pondělního rána mají Ostravské komunikace na svém kontě zatím rekordní spotřebu posypové soli a solanky. Na cesty silničáři rozvezli 840 tun soli a180 tisíc litrů solanky. To je více než polovina spotřeby z celého loňského prosince.
---
Děti nazdobily vánoční stromečky před magistrátem
Hlavní budovu frýdecko-místeckého magistrátu opět krášlí vánoční stromečky. Radnice po loňském úspěchu projektu nabídla městským školám a školkám opět možnost si vyzdobit svůj smrček u vchodu do magistrátu. Zapojilo se 19 školských zařízení.
Před magistrátem ve Frýdku-Místku opět stojí malé vánoční stromečky. Smrčky v květináčích, které mohly podle své fantazie vyzdobit nejmenší děti.
Anketa děti: 1.) Co jste vyrobili za ozdoby? – "Vánoční stromek." – A jaké ozdoby jste na něj dávali? – "Šišku."
Anketa děti: 2.) "Trpaslíky, hvězdu. A potom ještě srdíčko."
Anketa děti: 3.) "Takové z toho, z takové hmoty." – A co konkrétně? – "Ze třpytek." – A kdo všechno to vyráběl? – "Všechny děti."
Tereza Klvaňová, učitelka MŠ Radost: "Přišli jsme nazdobit stromeček Mateřské školy Radost ve Frýdku-Místku. A vyráběli jsme ozdoby ze šišek, žaludů, aby byl stromeček přírodně nazdoben. A přišli jsme zdobit s předškolními dětmi." – Jak dlouho jste na tom pracovali? – "Asi 14 dní."
Ozdoby z papíru, zalaminované, z keramiky, ze dřeva nebo z přírodnin. Jedinou podmínkou bylo, aby byly odolné a vydržely počasí.
Ivana Zavadilová, učitelka MŠ Sněženka: "Jsme za Mateřské školky Sněženka. Jsme odloučené pracoviště na ulici 8. pěšího pluku. Jsme konkrétně třída Srdíčka, předškoláci a třeťáci. A z čeho jsme vyráběli? Je to samotvrdnoucí hmota, kdy děti si vyzkoušely válení v podstatě jakoby kuchyňské a pekařské dovednosti. Vykrájely, nechali jsme to usušit a pak to zdobily semínky, ozdobami, abychom i přispěli pro ptáčky, protože se to dá sníst potom ta semínka."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V minulých letech jsme vyzkoušeli změnit výzdobu magistrátu a nabídli jsme vánoční stromečky dětem z našich mateřských škol a mateřských školek. A tato akce se setkala s obrovským ohlasem. Líbí se to jak dětem, tak občanům. A proto v této tradici pokračujeme. A každá ze škol a školek si nazdobí jeden stromeček, který i po skončení Vánoc může vysadit na své zahradě. A myslím, že to je taková pěkná věc, která je opravdu příjemná pro děti i pro občany."
Do zdobení se zapojilo celkem 19 školských zařízení, hlavně mateřské školky.
---
Požehnání bruntálských varhan
Bruntálské dvoumanuálové varhany a s více než 1800 píšťalami byly po komplexní generální opravě opět složeny a představeny veřejnosti. Varhany byly opravovány v dílně hodonínského varhanáře Petra Stehlíka. Oprava varhan trvala dva roky a restaurovány byly všechny jejich díly, některé rozpadlé píšťaly byly vyměněny.
Nyní při zahájení Adventu se po ročním zkušebním provozu dočkaly koncertu a doprovodily operní pěvkyni Andreu Kalivodovou.
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Dnes večer požehnáme rekonstruované varhany ve farním kostele v Bruntále. Jsem velmi ráda, že v roli patronů, protože jsme v chrámu páně a neříká se kmotrů, bude Andrejka Kalivodová a starosta města Bruntálu pan Martin Henč.“
Role varhaníka se ujal známý varhanista a orgnolog.
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: "Na varhany bude Andrejku doprovázet Jan Král, děkan Hudební akademie múzických umění v Brně."
Samotnému koncertu předcházelo slavnostní požehnání a přání novému nástroji.
Karel Pechke, pastorační asistent: „Požehnej tyto varhany, aby se staly nástrojem oslavy tvé vznešenosti. Požehnej všechny, kdo budou na varhany hrát, aby s pokorou a úctou vkládali své ruce na tento nástroj.“
Andrea Kalovidová, operní pěvkyně: „Dobrému srdci, k laskavosti a samozřejmě, aby nalezly samy sebe. Takže varhany, hrajte krásně.“
Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu a patron varhan: „Za nás za všechny Andrejko bych ti chtěl popřát tak, jak přeješ ty nám, tak my ti také přejeme krásný klidný Advent, hezké vánoce a do nového roku vám oběma hlavně hodně zdraví.“
Varhany nyní budou znít při každé bohoslužbě v bruntálském farním kostele Nanebevzetí Panny Marie.
---
Krátké zprávy 4. 12. 2023 17.00 - 2
Společnost Diamo začala s bouráním prvních objektů v areálu Dolu Frenštát. Nakonec ale nezmizí všechny, protože Trojanovice požádaly o zachování těžních věží a strojovny jako připomínku hornické činnosti. Objekty budou využity v rámci projektu CÉRKA, který byl schválen v balíčku akcí financovaných z Operačního projektu Spravedlivá transformace.
Průměrná hrubá mzda v MS kraji vzrostla letos ve 3. čtvrtletí meziročně o 6,4 % na 38.957 korun. Zaměstnancům přibylo ve výplatě v průměru 2348 korun. Po započtení inflace, která činila 8 %, ale výdělek reálně o 1,5 % klesl. Předběžné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad.
---
Kraso klub uspořádal 49. ročník závodu Havířovská růže
Do Havířova přijelo i přes husté sobotní sněžení na 170 mladých krasobruslařů z celé České republiky. Děti během dvou minut musely na ledě rozhodčím předvést to nejlepší, co se při náročných trénincích naučily.
Na zimním stadionu se o víkendu konal 49. ročník závodu Havířovská růže, který je součástí poháru Českého krasobruslařského svazu.
Martina Brťková, předsedkyně Kraso klub Havířov: "Jsou tady děti z 25 klubů z celé ČR. Praha, Brno, Olomouc atd. a celkem okolo 167 dětí. Co se týče plánování, tak to se začíná plánovat už v březnu."
Svá želízka v ohni měl i domácí klub.
Denisa Steblová, trenérka Kraso klub Havířov: "Celkově se daří jak v Českém poháru tak v závodech Českého krasobruslařského svazu. Před 14 dny proběhla Orlovská pirueta, kde naše závodnice vyhrála, tak doufáme, že se jí to dneska podaří zopakovat a uvidíme, co bude dál."
Co nejlepší umístění si přála i mladší žákyně Adéla, která má sen se alespoň jednou podívat na olympiádu.
Adéla, závodnice: "Já mám osm let a krasobruslím už od čtyř let. Před tím jsem dělala tance a dneska jen kromě piruety to bylo v pořádku. Je to takový tanec na ledě a máme skvělé trenérky.”
Kraso klub na domácí půdě nakonec získal dvě stříbrné medaile.
---