Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Výjimku z rušení nočního klidu dostalo 42 akcí
  • Nemocnice ve F-M učí děti nebát se zubaře a pečovat o zuby
  • Požár rodinného domu vyvolal vlnu solidarity
  • 26. ročník kongresu Colours of Sepsis FN Ostrava
  • Slezskoostravský hrad ožil masopustním veselím

Výjimku z rušení nočního klidu dostalo 42 akcí

Vedení Ostravy se snaží udržet trend povolování výjimek z rušení nočního klidu v únosné míře. Pro letošní rok byla tato výjimka schválena pro 42 akci, což je podobné jako v předchozích letech.

V celé naši zemi je asi jen málo lidí, kteří nikdy neslyšeli o hudebním festivalu Colours of Ostrava nebo od největší přehlídce taneční hudby Beats for Love. Pro oba festivaly je klíčové místo jejich konání, tedy Dolní Vítkovice. Jenže, aby se vůbec mohly konat, musejí každý rok dostat výjimku z rušení nočního klidu. V letošním roce udělilo ostravské zastupitelstvo podobnou výjimku celkem 42 akcím.

Lucie Baránková Vilamová: "My jsme schválili na zastupitelstvu obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Je to vyhláška, kde je do výjimky zařazeno celkem 42 akcí, obdrželi jsme ale 58 návrhů. Obdrželi jsme návrh na to, abychom krátili dobu nočního klidu u více než 100 nocí během roku. Nakonec je těch nocí pouze 62. Je to tentýž počet jako v letech minulých. Nejedná se o změnu, je to stabilizování situace."

Zákon stanovuje dobu tzv. nočního klidu mezi 22 hodinou a 6 hodinou s tím, že dává obcím možnost, aby vyhláškou tuto dobu zkrátily. Zastupitelstvo pak kromě kulturní stránky zohledňuje např. ekonomický přínos pro podnikatele, hotely, restaurace nebo dopravce.

Lucie Baránková Vilamová:  "Město se k tomu snaží přistupovat velmi střízlivě a velmi konzervativně. Ten mimořádný přínos akcí je naprosto  patrný. Mezi výjimkami je zhruba 80 procent akcí lokálního charakteru."

Velké festivaly tvoří přibližně 20 procent výjimek. Drtivá většina jsou nejrůznější hasičské zábavy či plesy, masopusty, kácení máje či folklórní slavnosti, které mají velký význam pro komunitní život. 

---

Nemocnice ve F-M učí děti nebát se zubaře a pečovat o zuby

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.

Zubní ambulanci Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili předškoláci z Mateřské školy Pohádka. Dostali totiž možnost vyzkoušet si práci zubařů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Naším hlavním cílem toho preventivního programu je omezit strach ze zubního ošetření, protože většina dětí je v zubní ordinaci bázlivá. Takže chceme, aby si děti zažily to, co mohou zažít v ordinaci u zubního lékaře. Přijdou k nám do ordinace a zkouší si tady vrtat zuby, trhat zuby, prostě vše. Vyšetřovat zoubky, všechno, s čím se mohou v tom dětském věku setkat. Zároveň také je ten program edukativní, takže se snažíme děti seznámit s prevencí zubního kazu. Seznámit je s tím, co je zdravé, co není zdravé pro zoubky. A naučit je správně zuby čistit."

Anketa: 1.) "Já vytahuju teď zuby." – A co si tady dneska už všechno vyzkoušel? – "Dneska jsem si tu vyzkoušel plombovat zuby a také jsem si vyzkoušel ještě vrtat do zubů." – A jaké to bylo? – "Dobré." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – A proč? – "Protože vím, že mi nic neudělá."

Anketa: 2.) "Vytrhávala jsem zuby. A ještě jsem je zkontrolovala." – A baví tě to? – "Jo." – A co bys chtěla v budoucnu dělat? – "Být zubařskou." – A proč? – "Protože mě to baví, kontrolovat zuby."

Anketa: 3.) "Teď dělám zuby, vytahuju." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – Chodíš pravidelně k zubaři? – "Ano." – A jaké máš zoubky? – "Zdravé."

Zubaři se aktuálně potýkají s problémem, kdy děti pijí ve velkém slazené nápoje. To způsobuje vysokou kazivost zubů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Máme velmi málo dětí, které by měly zdravé zoubky bez kazů a jsme za to strašně rádi, když takové děti vidíme, proto se snažíme tady ty programy rozšiřovat. I na co nejvíce dětí, aby tam byla ta prevence. Ta je za mě nejdůležitější."

Edukační program pořádá nemocnice už dva roky pro rodiče s dětmi. Nyní ho nově ve spolupráci s městem rozšířila také o hromadné vzdělávání školáků a předškoláků.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě podporuje preventivní programy, které dělá nemocnice Frýdek-Místek. Samozřejmě program Nebojte se zubaře je určen pro děti ze základních a mateřských škol. A já chci velmi poděkovat zdejším lékařkám, zubařkám a sestřičkám, které tady o děti pečují. A které tento program vymyslely a realizují. Samozřejmě za podpory Nemocnice ve Frýdku-Místku."

Nemocnice s městem spolupracuje také na vzdělávání školáků v kurzech první pomoci.

---

Ostravští strážníci se po čase opět zaměřili na sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Zacílili se hlavně na okolí dětských hřišť, základních a mateřských škol, pískovišť, parků a

odpočinkových zón. Jen za víkend jich v Ostravě nasbírali celkem dvě stě osmdesát jeden kus.

O další týden se posouvá návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce. Většina zaměstnanců hutě je od loňského 22. prosince doma se sto procenty platu.

---

Požár rodinného domu vyvolal vlnu solidarity

Na 17. ledna manželé Dobří z Dolních Marklovic už nikdy nezapomenou. Jejich dům zasáhl požár a z útulného domova nezbylo během chvíle skoro nic. Téměř okamžitě se zvedla obrovská vlna solidarity a lidé z širokého okolí začali nabízet pomoc.

17. ledna vypukl požár v rodinném domku manželů Dobrých v Dolních Marklovicích. V té době byli majitelé mimo domov. Přišli téměř o všechno a psychicky se zhroutili. Co nezničily plameny, to promáčela voda.

Libor Dobrý, majitel domu: "Člověku zmizí jeho veškerá minulost. Majetek je jedna věc, ale emoce, co se týče rodinných vzpomínek toho, co jsme tady prožili s dětmi, to vám nikdo nevrátí."

Lidé téměř okamžitě nabídli různé formy pomoci, od ubytování, přes finanční dary až po pomoc s vyklízením.

S vyklízením domu se rozhodla zhruba padesátka lidí z širokého okolí

Helena Skutková, dobrovolnice, učitelka ZŠ a MŠ Prameny Karviná: "Bereme za samozřejmost nejen v rámci sousedských vztahů, ale i v rámci solidarity a zdravého rozumu tady přijít a pomoct vlastníma rukama.” 

Zbygniew Nowak, dobrovolník, rodinný známý: "Ta solidarita je prostě velká."

Libor Dobrý, majitel domu: "Oni se sami nabízeli. Emoce jsou silnější."

Otázkou zůstává, co vše se bude muset ještě zbourat a jaké budou náklady na opravu. Manželé Dobří ale udělají vše proto, aby svůj domov vybudovali znovu na stejném místě.

---

26. ročník kongresu Colours of Sepsis FN Ostrava

Odborné workshopy, panelové diskuse, stovky přednášek. To vše nabídl největší středoevropský kongres intenzivní medicíny Colours of Sepsis, který už po 26. uspořádala Fakultní nemocnice Ostrava.

Do ostravského hotelu Clarion se sjelo bezmála dva tisíce odborníků z celého světa na tradiční kongres intenzivní medicíny. Kvůli loňskému extrémně velkému zájmu byla letos jeho kapacita omezena.

Pavel Ševčík, přednosta KARIM FN Ostrava: “Už to bylo vše přeplněno. Takže letos byl stanoven určitý počet registrovaných, který už jsme nechtěli překračovat, což nás sice mrzí, ale zas naopak nás těší, jaký je zájem o ten kongres.”

Filip Burša, staniční lékař KARIM FN Ostrava: “Tady ten kongres je velkou událostí nejen pro naši kliniku, ale pro celou republiku. Ten program je opravdu bohatý, takže samozřejmě je to průřez tématy celé intenzivní péče a nejen té, protože samozřejmě je tady celá řada kolegů navazujících oborů.”

anketa: vystavovatelé: “To je novinka, monitoring transportní pro pro převoz pacienta. Unikátní na tomto monitoru je, že má tady volné vstupy parametrů, které jsou monitorovány u pacienta.”

“Momentálně máme na stánku přístroj Lukas. Je to vlastně automatický systém na kompresi hrudníku.”

Na kongresu ani letos nechyběl vzácný host z nemedicínského prostředí. Tím byla předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Pavel Ševčík, přednosta KARIM FN Ostrava: “Měla nádhernou přednášku o použití jaderných technologií ve prospěch nebo ve službách člověka. Byl to úžasný zážitek, v auditoriu by bylo slyšet spadnout špendlík jak přednášela paní doktorka.”

Součástí kongresu, který probíhal v 6 sálech najednou, byly také konference s názvem Aktuality v dětské intenzivní péči nebo Postgraduální kurz sester.

---

Ostravská Komorní scéna Aréna otevřela staronovou scénu Komůrka. Při příležitosti třicáté sezóny tak navazuje na své počátky. Předchůdcem Arény bylo Divadlo hudby, kde se v devadesátých letech 20. století prosadila i činohra. Ze skromných, amatérských základů se zformovalo současné špičkové profesionální divadlo.

Těžební společnost OKD je před dokončením generální opravy posledního ze tří dobývacích kombajnů. Stroje za 66 milionů korun, budou spolehlivější a efektivnější. Renovace trvala přibližně dva měsíce.

---

Slezskoostravský hrad ožil masopustním veselím

Rej masek, souzení kozla, lidové písně a pravá hradní zabijačka. Nejen to mohli v neděli zažít návštěvníci tradičního masopustu na Slezskoostravském hradě. Čtyřicetidenní velikonoční půst zahájili ve Slezské Ostravě s velkou pompou.

Slezskoostravský hrad ožívá masopustním veselím už několik let. Svátek konce zimy je každoročně oblíbenou místní akcí a vždy má bohatý program.

Marek Tichý, principál Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Myslím si, že hrad je takovým tradičním svatostánkem řekněme tradice, historie a romantiky, no a masopust patří k tradičním svátkům a slavnostem. A tak kormě rytířů, tanečníků, komediantů, šermířů, má zkrátka i ten masopust tady přímo na hradě své kořeny."

Oslavy pro malé i velké zpestřily soutěže, představení, dílničky pro děti a mnoho dalšího.

Miriam Čechová, kastelánka Slezskoostravského hradu: "Máme tady kejklíře, flašinetáře, několikrát za den tady projde masopustní průvod. Já myslím, že je to akce pěkná, veselá, o což nám tady jde, aby se lidé pobavili, poveselili, zatancovali si, zazpívali si."

Nedílnou součástí oslav byla i pravá hradní zabijačka řezníka Krkovičky.

Jaroslav Nitka, představitel řezníka Krkovičky: "Budeme dělat jitrničky, jelítka, před krátkou chvilkou jsme dovázali tlačenky, také jeden z tradičních výrobků toho zabijačkového a masopustního veselí."

Masopust je i na Slezskoostravském hradě obdobím hodování a veselí. Pro některé na něj totiž navazuje čtyřicetidenní velikonoční půst.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
05. února 2024, 16:00

Výjimku z rušení nočního klidu dostalo 42 akcí

Vedení Ostravy se snaží udržet trend povolování výjimek z rušení nočního klidu v únosné míře. Pro letošní rok byla tato výjimka schválena pro 42 akci, což je podobné jako v předchozích letech.

V celé naši zemi je asi jen málo lidí, kteří nikdy neslyšeli o hudebním festivalu Colours of Ostrava nebo od největší přehlídce taneční hudby Beats for Love. Pro oba festivaly je klíčové místo jejich konání, tedy Dolní Vítkovice. Jenže, aby se vůbec mohly konat, musejí každý rok dostat výjimku z rušení nočního klidu. V letošním roce udělilo ostravské zastupitelstvo podobnou výjimku celkem 42 akcím.

Lucie Baránková Vilamová: "My jsme schválili na zastupitelstvu obecně závaznou vyhlášku o nočním klidu. Je to vyhláška, kde je do výjimky zařazeno celkem 42 akcí, obdrželi jsme ale 58 návrhů. Obdrželi jsme návrh na to, abychom krátili dobu nočního klidu u více než 100 nocí během roku. Nakonec je těch nocí pouze 62. Je to tentýž počet jako v letech minulých. Nejedná se o změnu, je to stabilizování situace."

Zákon stanovuje dobu tzv. nočního klidu mezi 22 hodinou a 6 hodinou s tím, že dává obcím možnost, aby vyhláškou tuto dobu zkrátily. Zastupitelstvo pak kromě kulturní stránky zohledňuje např. ekonomický přínos pro podnikatele, hotely, restaurace nebo dopravce.

Lucie Baránková Vilamová:  "Město se k tomu snaží přistupovat velmi střízlivě a velmi konzervativně. Ten mimořádný přínos akcí je naprosto  patrný. Mezi výjimkami je zhruba 80 procent akcí lokálního charakteru."

Velké festivaly tvoří přibližně 20 procent výjimek. Drtivá většina jsou nejrůznější hasičské zábavy či plesy, masopusty, kácení máje či folklórní slavnosti, které mají velký význam pro komunitní život. 

---

Nemocnice ve F-M učí děti nebát se zubaře a pečovat o zuby

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.

Zubní ambulanci Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili předškoláci z Mateřské školy Pohádka. Dostali totiž možnost vyzkoušet si práci zubařů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Naším hlavním cílem toho preventivního programu je omezit strach ze zubního ošetření, protože většina dětí je v zubní ordinaci bázlivá. Takže chceme, aby si děti zažily to, co mohou zažít v ordinaci u zubního lékaře. Přijdou k nám do ordinace a zkouší si tady vrtat zuby, trhat zuby, prostě vše. Vyšetřovat zoubky, všechno, s čím se mohou v tom dětském věku setkat. Zároveň také je ten program edukativní, takže se snažíme děti seznámit s prevencí zubního kazu. Seznámit je s tím, co je zdravé, co není zdravé pro zoubky. A naučit je správně zuby čistit."

Anketa: 1.) "Já vytahuju teď zuby." – A co si tady dneska už všechno vyzkoušel? – "Dneska jsem si tu vyzkoušel plombovat zuby a také jsem si vyzkoušel ještě vrtat do zubů." – A jaké to bylo? – "Dobré." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – A proč? – "Protože vím, že mi nic neudělá."

Anketa: 2.) "Vytrhávala jsem zuby. A ještě jsem je zkontrolovala." – A baví tě to? – "Jo." – A co bys chtěla v budoucnu dělat? – "Být zubařskou." – A proč? – "Protože mě to baví, kontrolovat zuby."

Anketa: 3.) "Teď dělám zuby, vytahuju." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – Chodíš pravidelně k zubaři? – "Ano." – A jaké máš zoubky? – "Zdravé."

Zubaři se aktuálně potýkají s problémem, kdy děti pijí ve velkém slazené nápoje. To způsobuje vysokou kazivost zubů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Máme velmi málo dětí, které by měly zdravé zoubky bez kazů a jsme za to strašně rádi, když takové děti vidíme, proto se snažíme tady ty programy rozšiřovat. I na co nejvíce dětí, aby tam byla ta prevence. Ta je za mě nejdůležitější."

Edukační program pořádá nemocnice už dva roky pro rodiče s dětmi. Nyní ho nově ve spolupráci s městem rozšířila také o hromadné vzdělávání školáků a předškoláků.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě podporuje preventivní programy, které dělá nemocnice Frýdek-Místek. Samozřejmě program Nebojte se zubaře je určen pro děti ze základních a mateřských škol. A já chci velmi poděkovat zdejším lékařkám, zubařkám a sestřičkám, které tady o děti pečují. A které tento program vymyslely a realizují. Samozřejmě za podpory Nemocnice ve Frýdku-Místku."

Nemocnice s městem spolupracuje také na vzdělávání školáků v kurzech první pomoci.

---

Ostravští strážníci se po čase opět zaměřili na sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Zacílili se hlavně na okolí dětských hřišť, základních a mateřských škol, pískovišť, parků a

odpočinkových zón. Jen za víkend jich v Ostravě nasbírali celkem dvě stě osmdesát jeden kus.

O další týden se posouvá návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce. Většina zaměstnanců hutě je od loňského 22. prosince doma se sto procenty platu.

---

Požár rodinného domu vyvolal vlnu solidarity

Na 17. ledna manželé Dobří z Dolních Marklovic už nikdy nezapomenou. Jejich dům zasáhl požár a z útulného domova nezbylo během chvíle skoro nic. Téměř okamžitě se zvedla obrovská vlna solidarity a lidé z širokého okolí začali nabízet pomoc.

17. ledna vypukl požár v rodinném domku manželů Dobrých v Dolních Marklovicích. V té době byli majitelé mimo domov. Přišli téměř o všechno a psychicky se zhroutili. Co nezničily plameny, to promáčela voda.

Libor Dobrý, majitel domu: "Člověku zmizí jeho veškerá minulost. Majetek je jedna věc, ale emoce, co se týče rodinných vzpomínek toho, co jsme tady prožili s dětmi, to vám nikdo nevrátí."

Lidé téměř okamžitě nabídli různé formy pomoci, od ubytování, přes finanční dary až po pomoc s vyklízením.

S vyklízením domu se rozhodla zhruba padesátka lidí z širokého okolí

Helena Skutková, dobrovolnice, učitelka ZŠ a MŠ Prameny Karviná: "Bereme za samozřejmost nejen v rámci sousedských vztahů, ale i v rámci solidarity a zdravého rozumu tady přijít a pomoct vlastníma rukama.” 

Zbygniew Nowak, dobrovolník, rodinný známý: "Ta solidarita je prostě velká."

Libor Dobrý, majitel domu: "Oni se sami nabízeli. Emoce jsou silnější."

Otázkou zůstává, co vše se bude muset ještě zbourat a jaké budou náklady na opravu. Manželé Dobří ale udělají vše proto, aby svůj domov vybudovali znovu na stejném místě.

---

26. ročník kongresu Colours of Sepsis FN Ostrava

Odborné workshopy, panelové diskuse, stovky přednášek. To vše nabídl největší středoevropský kongres intenzivní medicíny Colours of Sepsis, který už po 26. uspořádala Fakultní nemocnice Ostrava.

Do ostravského hotelu Clarion se sjelo bezmála dva tisíce odborníků z celého světa na tradiční kongres intenzivní medicíny. Kvůli loňskému extrémně velkému zájmu byla letos jeho kapacita omezena.

Pavel Ševčík, přednosta KARIM FN Ostrava: “Už to bylo vše přeplněno. Takže letos byl stanoven určitý počet registrovaných, který už jsme nechtěli překračovat, což nás sice mrzí, ale zas naopak nás těší, jaký je zájem o ten kongres.”

Filip Burša, staniční lékař KARIM FN Ostrava: “Tady ten kongres je velkou událostí nejen pro naši kliniku, ale pro celou republiku. Ten program je opravdu bohatý, takže samozřejmě je to průřez tématy celé intenzivní péče a nejen té, protože samozřejmě je tady celá řada kolegů navazujících oborů.”

anketa: vystavovatelé: “To je novinka, monitoring transportní pro pro převoz pacienta. Unikátní na tomto monitoru je, že má tady volné vstupy parametrů, které jsou monitorovány u pacienta.”

“Momentálně máme na stánku přístroj Lukas. Je to vlastně automatický systém na kompresi hrudníku.”

Na kongresu ani letos nechyběl vzácný host z nemedicínského prostředí. Tím byla předsedkyně Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Pavel Ševčík, přednosta KARIM FN Ostrava: “Měla nádhernou přednášku o použití jaderných technologií ve prospěch nebo ve službách člověka. Byl to úžasný zážitek, v auditoriu by bylo slyšet spadnout špendlík jak přednášela paní doktorka.”

Součástí kongresu, který probíhal v 6 sálech najednou, byly také konference s názvem Aktuality v dětské intenzivní péči nebo Postgraduální kurz sester.

---

Ostravská Komorní scéna Aréna otevřela staronovou scénu Komůrka. Při příležitosti třicáté sezóny tak navazuje na své počátky. Předchůdcem Arény bylo Divadlo hudby, kde se v devadesátých letech 20. století prosadila i činohra. Ze skromných, amatérských základů se zformovalo současné špičkové profesionální divadlo.

Těžební společnost OKD je před dokončením generální opravy posledního ze tří dobývacích kombajnů. Stroje za 66 milionů korun, budou spolehlivější a efektivnější. Renovace trvala přibližně dva měsíce.

---

Slezskoostravský hrad ožil masopustním veselím

Rej masek, souzení kozla, lidové písně a pravá hradní zabijačka. Nejen to mohli v neděli zažít návštěvníci tradičního masopustu na Slezskoostravském hradě. Čtyřicetidenní velikonoční půst zahájili ve Slezské Ostravě s velkou pompou.

Slezskoostravský hrad ožívá masopustním veselím už několik let. Svátek konce zimy je každoročně oblíbenou místní akcí a vždy má bohatý program.

Marek Tichý, principál Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Myslím si, že hrad je takovým tradičním svatostánkem řekněme tradice, historie a romantiky, no a masopust patří k tradičním svátkům a slavnostem. A tak kormě rytířů, tanečníků, komediantů, šermířů, má zkrátka i ten masopust tady přímo na hradě své kořeny."

Oslavy pro malé i velké zpestřily soutěže, představení, dílničky pro děti a mnoho dalšího.

Miriam Čechová, kastelánka Slezskoostravského hradu: "Máme tady kejklíře, flašinetáře, několikrát za den tady projde masopustní průvod. Já myslím, že je to akce pěkná, veselá, o což nám tady jde, aby se lidé pobavili, poveselili, zatancovali si, zazpívali si."

Nedílnou součástí oslav byla i pravá hradní zabijačka řezníka Krkovičky.

Jaroslav Nitka, představitel řezníka Krkovičky: "Budeme dělat jitrničky, jelítka, před krátkou chvilkou jsme dovázali tlačenky, také jeden z tradičních výrobků toho zabijačkového a masopustního veselí."

Masopust je i na Slezskoostravském hradě obdobím hodování a veselí. Pro některé na něj totiž navazuje čtyřicetidenní velikonoční půst.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-05-02-2024-16-00