Nový operační laser pomáhá pacientům na ORL
Lékaři oddělení Otorinolaryngologie Městské nemocnice Ostrava mají k dispozici nový operační laser. Ten bude využívám, jak při operacích středoušní dutiny, tak v rámci onkologické léčby. Právě tou se na oddělení zabývají multioborově - pacientům zde pomáhají například i nutriční specialisté.
Operace středouší či odstranění nádorů na hlasivkách a na hrtanu. To jsou příklady zákroků, ke kterým mohou lékaři na oddělení ORL městské nemocnice nově používat operační laser, jenž přinese větší komfort jak pacientům tak chirurgům.
Martin Formánek, primář oddělení ORL, MNO: „Kde nemusíme vlastně ten hrtan otvírat, když to tak řeknu, kdy nemusíme se k němu dostávat zvenčí a tím odpadá vlastně jednak jak jizva pro pacienta a pak samozřejmě delší hojení. U středoušní chirurgie se používá tenhle typ laseru k tomu, když se snažíme pacientům vlastně vrátit sluch u takové patologie, které se říká otoskleróza.“
Jednou z největších výhod operačního laseru je fakt, že zkracuje rekonvalescenční období u pacientů s vážnými zákroky až o několik měsíců. Náročné operace onkologických pacientů provádí multioborový tým lékařů.
Martin Formánek, primář oddělení ORL, MNO: „Jedná se o poměrně náročné operace, jak do personálu, tak do vybavení a tak do náročnosti operace časové – ty operace trvají třeba 10, 15 hodin.“
O své pacienty se na oddělení starají například i z pohledu zdravé výživy.
Martina Kubošová, lékařka oddělení ORL, MNO: „Hlavně mi to přijde pro toho pacienta usnadnění péče, že nemusí chodit k více odbornostem, ať už na interní nutriční oddělení, potom na ambulanci k nám jako ke klinikovi na ORL.“
Za loňský rok se zdravotníci na oddělení postarali o více než 11 tisíc pacientů.
---
Požár rodinného domu vyvolal vlnu solidarity
Na 17. ledna manželé Dobří z Dolních Marklovic už nikdy nezapomenou. Jejich dům zasáhl požár a z útulného domova nezbylo během chvíle skoro nic. Téměř okamžitě se zvedla obrovská vlna solidarity a lidé z širokého okolí začali nabízet pomoc.
17. ledna vypukl požár v rodinném domku manželů Dobrých v Dolních Marklovicích. V té době byli majitelé mimo domov. Přišli téměř o všechno a psychicky se zhroutili. Co nezničily plameny, to promáčela voda.
Libor Dobrý, majitel domu: "Člověku zmizí jeho veškerá minulost. Majetek je jedna věc, ale emoce, co se týče rodinných vzpomínek toho, co jsme tady prožili s dětmi, to vám nikdo nevrátí."
Lidé téměř okamžitě nabídli různé formy pomoci, od ubytování, přes finanční dary až po pomoc s vyklízením.
S vyklízením domu se rozhodla zhruba padesátka lidí z širokého okolí
Helena Skutková, dobrovolnice, učitelka ZŠ a MŠ Prameny Karviná: "Bereme za samozřejmost nejen v rámci sousedských vztahů, ale i v rámci solidarity a zdravého rozumu tady přijít a pomoct vlastníma rukama.”
Zbygniew Nowak, dobrovolník, rodinný známý: "Ta solidarita je prostě velká."
Libor Dobrý, majitel domu: "Oni se sami nabízeli. Emoce jsou silnější."
Otázkou zůstává, co vše se bude muset ještě zbourat a jaké budou náklady na opravu. Manželé Dobří ale udělají vše proto, aby svůj domov vybudovali znovu na stejném místě.
---
Rekonstrukce důležité dopravní tepny v centru Mariánských Hor dostane zbrusu nový kabát. Přinese zlepšení podmínek pro pohyb chodců a cyklistů i nově vysazené stromořadí a dešťové záhony, které zpříjemní lokální mikroklima. Vzniknou nová krátkodobá parkovací stání u místních provozoven. Projekt, který se nyní připravuje a naváže na aktuální rekonstrukci kanalizace.
Těžební společnost OKD je před dokončením generální opravy posledního ze tří dobývacích kombajnů. Stroje za 66 milionů korun, budou spolehlivější a efektivnější. Renovace trvala přibližně dva měsíce.
---
Extrémní armádní závod Winter Survival v Jeseníkách
Celkem 19 týmů z celé Evropy se sešlo na extrémním armádním přeboru Winter Survival v Jeseníkách. Ten se konal po čtyřleté pauze, zaviněné covidem, celkem po sedmadvacáté. Účastnily se také vojenské týmy z Francie, Belgie, Litvy, Slovenska a Polska.
Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo tradičně na Ovčárně za účasti hejtmanů Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: "Já za hejtmanství jsem velmi rád, že tahleta soutěž probíhá v Jeseníkách, našich horách, když se podíváme okolo sebe, je tady mnoho zemí, kteří bojovali v nejtěžších podmínkách a to tady na Pradědu. Já musím říct, že všichni jsou borci, kteří zdolávali celý týden více jak sto kilometrů o přežití v přírodě, v Jeseníkách, mají můj obdiv.“
Pavel Lipka, brigádní generál, náčelník štábu armády ČR: „Soutěž WS je určitě významnou soutěží, kde při extrémních podmínkách zimního prostředí a hor. WS má velký význam pro týmovou práci, tady prokázaly jednotlivé týmy, že jedině týmová souhra může znamenat to, že dojdou do cíle. Já jsem maximálně spokojený, že letos se to podařilo opravdu všem týmům, že eměl nikdo žádné velké zranění a že jsou, tak jak jsem měl možnost s nimi hovořit, spokojeni a i zahraniční partneři se v příštích letech budou vracet.“
Závod prověřil fyzické i psychické síly všech týmů. Outdoorové disciplíny probíhaly na lyžích i ve skalách a horských terénech vrcholů Jeseníků. Vojáci museli absolvovat přenocování v přírodě, zdravotní dovednosti a střelecké umění a především fyzickou odolnost při dlouhých přesunech.
Jiří Sekanina, plukovník, sportovní ředitel: „Letošní ročník byl, tak jako každý ročník, velmi náročný, závodníci měli velké štěstí v tom, že první dva dny závodu, kdy měli velké přesuny, tak měli sluneční počasí, takže to jim poměrně usnadnilo činnosti, nicméně to, co je čekalo na jednotlivých stanovištích, tak to vykompenzovalo tu jejich snahu lehkou a museli o to více vydat sil při plnění náročných disciplín. Podle dosavadních výsledků, které máme, tak lze říct, že výsledky byly očekávané, družstva, která se umístila v první pětce, se pravidelně účastní těchto závodů a dosahují takovýchto obdobných výkonů.“
V náročném závodě, připraveném brněnskou Univerzitou obrany nakonec zvítězil tým 13. dělostřeleckého pluku Jínce, před týmem za Staré Boleslavi a týmem z Opavy.
Karel Mančal, člen vítězného týmu: „Střelba určitě, ta nám moc nešla, ale myslím si, že jsme zase vynikli v jiných, třeba v lezení, takže, je to čtyřdenní závod, ono se to sčítá, takže lepší je být první, než někde v průměru a můžete to jednu disciplínu jakoby zkazit a pak to jde. Já jsem od prvního dne trpěl, protože kluci na tom fyzicky byli mnohem líp, takže to bylo od pondělí do čtvrtka utrpení.“
Ze zahraničních týmů byla nejlepší sedmá Francie před osmým Slovenskem.
---
Kraj na Bílé připravil celodenní program pro lyžaře
Tradiční Den na lyžích s Moravskoslezským krajem se konal v sobotu v beskydském areálu Ski Bílá. Nechyběl závod ve slalomu, různé soutěže nebo ukázka zásahu horské služby.
Organizátoři i letos připravili atraktivní program pro dospělé i děti. Hlavním motivem bylo samozřejmě lyžování. Ti zdatnější lyžaři mohli závodit ve slalom, ale návštěvníci mohli vyzkoušet i jiné zimní aktivity.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Společně jsme se zapojili do toho, aby obyvatelé našeho kraje se nenudili doma a mohli být v přírodě. mohli vyzkoušet zimní radovánky. Děti i dospělí se mohou zapojit do závodů na lyžích a ti odvážnější mohou vyzkoušet skialpy a nebo jízdu na speciálním kole na sněhu.”
Anketa: “My jsme z Palkovic, jezdíme do Beskyd docela často. raději do volného terénu, ale bohužel není sníh, takže jsme museli tam, kde je aspoň umělý, tedy tady na Bílou. Nevěděli jsme o této akci dopředu, mile nás to překvapilo.”
Anketa: “Je to fajn, děti akorát prošly všemi atrakcemi, dostali ceny.”
Anketa: “Prvně jsem dělal takovou dráhu, kde jsem skákal a dělal slalom s pukem.”
Anketa: “Je tady skvělá atmosféra, jsou tu fajn lidi, atrakce mě taky bavily, vyhrál jsem nějaké brýle a plno dalších věcí, je to tu skvělé.”
Martin Kacíř, marketingový manažer Ski areál Bílá: “Sjezdovky máme ve skvělé kondici, doufáme, že to oteplení nebude tak velké, jak slibují předpovědi a že nás to obejde. Podařilo se nám dosněžit, takže sněhu máme dost.”
Pokud se skutečně počasí umoudří mohlo by se v Beskydech lyžovat až do Velikonoc.
---
Ostravští strážníci se po čase opět zaměřili na sběr použitých injekčních stříkaček a jehel. Zacílili se hlavně na okolí dětských hřišť, základních a mateřských škol, pískovišť, parků a odpočinkových zón. Jen za víkend jich v Ostravě nasbírali celkem dvě stě osmdesát jeden kus.
O další týden se posouvá návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce. Většina zaměstnanců hutě je od loňského 22. prosince doma se sto procenty platu.
---