Zprávy krátké, 6. 2. 2022 17 - 1
USAR tým hasičů z Moravskoslezského kraje, spolu s jejich pražskými kolegy míří do Turecka, které bylo, spolu se Sýrií, zasaženo silným zemětřesením. Turecká strana akceptovala návrh pomoci. Z Česka tedy do Turecka dorazí 68členný tým.
Martin Kavka, mluvčí HZS Praha: “USAR týmy jsou vybaveny na vyhledávání osob ze zřícených domů. Vezou s sebou echolokátory, štěrbinové kamery, máme s sebou kynology. Každý ten tým má s sebou lékaře. Jsme plně vybaveni právě na to vyhledávání osob ze zřícených domů.”
---
V Jeseníkách platí 3. stupeň lavinového nebezpečí
Víkendové přívaly sněhu a silný vítr potrápily nejen silničáře a záchranáře. Perné dny i noci zažívala také horská služba v Jeseníkách. Čtrvrtmetrová vrstva nového prachového sněhu výrazně zvýšila nebezpečí sesuvu lavin a musel být vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí.
Sněhová pokrývka na mnoha strmých svazích vykazuje střední až slabou stabilitu. Uvolnění laviny je možné i při malém zatížení.
Martin Chalupa, záchranář, Horská služba Karlov: „Platí lavinový stupeň č.3, což je značné nebezpečí, znamená to to, že lidi, kteří půjdou na túru, prostě pokud se v těch terénech budou pohybovat, tak by tam neměli co dělat a za druhé musí velice, velice obezřetně.“
Horská služba pravidelně provádí kompresní měření lavinových svahů a zjišťuje jejich stabilitu. Záchranáři upozorňují na zákaz vstupu mimo vyznačené trasy a na to, že ráz počasí se na horách může změnit během několika minut.
Jiří Hejtmánek, lavinový specialista, Horská služba Ovčárna: „Do Jeseníků dorazila zima, asi 14 dní napadl sníh, že se dá jezdit i na běžkách.“
Anketa, běžkaři: „Já ani nevím, kam jdu. Na Praděd jdeme.“
„Dneska se nám líbí, akorát tedy hodně padá sníh.“
O víkendu navíc zaměstnávaly horskou službu také pátrací akce a transporty.
Martin Chalupa, záchranář, Horská služba Karlov: „Přibylo hodně sněhu a hlavně v brzkých ranních hodinách hodně foukal vítr, takže popadalo velké množství stromů v terénu, takže jakýkoli transport, pátrací akce byla velice velice náročná.“
Mezi úrazy lyžařů převažují poranění končetin, ale i ty závažnější v oblasti páteře nebo poranění hlavy.
---
Při nehodě trolejbusu v Ostravě se zranilo 5 lidí
Počasí v posledních dnech má značný vliv na nárůst počtu dopravních nehod. V neděli v Ostravě na namrzlé vozovce skončil ve sloupu také trolejbus s cestujícími. Pět osob, včetně řidiče, bylo zraněno.
V neděli 10 minut před devátou hodinou ráno, přijalo operační středisko informaci o dopravní nehodě, která se stala v Ostravě kousek od stadionu Bazaly. Podle první informace narazil trolejbus do sloupu veřejného osvětlení a ve vozidle bylo několik zranění. Na místo vyrazili zdravotníci, hasiči i policisté.
Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS MS kraje: "Hasiči pomohli s transportem zraněných, provedli protipožární opatření a zabezpečili místo nehody. Velitel zásahu si k události následně povolal vyprošťovací speciál Mercedes Bison z centrální stanice HZS MSK v Zábřehu, který se po vyšetření nehody postaral o vyproštění a odtah."
Zdravotníci se postarali o celkem 5 zraněných osob a byl mezi nimi i řidič trolejbusu.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Záchranáři ošetřovali čtyři poranění hlavy, ve dvou případech i s příznaky otřesu mozku, u dvou pacientů také končetinová poranění. Tři účastníci nehody byli směrováni do ostravské Městské nemocnice, dva do nemocnice fakultní."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Příčinami nehody se nyní zabývají vyšetřovatelé."
Příčina pravděpodobně souvisí s počasím. V těchto dnech by měli být řidiči obzvlášť opatrní.
Dalimil Fryč, Centrum dopravní expert Centrum bezpečné jízdy Libros: “Znamená to jezdit pomalu, určitě pomalu, snížit rychlost možná na polovinu, nestydím se říct na polovinu rychlosti než jsem zvyklý. Jakákoli zatáčko odklopená, překlopená, pokud jedu do práce nebo kamkoli jinde jedu nějakým lesním úsekem, musím s tím počítat, že tam je chladněji."
Pokud se už vozidlo dostane do smyku, měl by řidič ihned sundat nohu z plynu a snažit se točit volantem v opačném směru, než se pohybuje zadní část vozidla.
---
Točnu ve Studénce bude nutné znovu rozkopat
Ve Studénce, v části Butovice je hotova poslední etapa výstavby chodníku. Součástí projektu bylo i vybudování části kanalizace a úprava autobusové točny. Stavba ale skončila se zpožděním a má chyby. Bude se tu znovu kopat.
Výrazným investičním záměrem ve Studénce za 17 milionů korun byla v loňském roce stavba chodníku v části Butovice, součástí bylo vybudování místa pro přecházení a rekonstrukce autobusové točny, pod kterou je i část nové kanalizace. Radnice ale není se stavbou spokojená a řeší dva zásadní problémy. Jedním z nich je nedodržení termínu. Ten byl do 21. října.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Stavba byla zahájena v květnu loňského roku. Ukončena byla fyzicky 15. prosince, ještě nějakou dobu trvalo předání, kolaudace stavby, takže řekněme, že celé dílo jsme převzali k datu 16. ledna.”
Město bude chtít za zpoždění stavby po zhotovitelské firmě penále. Ovšem je tu i další zásadní závada. Odhalily ji kamerové zkoušky kanalizace.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Těma kamerovýma zkouškami jsme zjistili, že tam dochází k protispádu, to znamená k zadržování vody a časem by se nám mohlo stát, že se nám bude hromadit splašková voda v místech, kde ji nechceme, a může dojít ke škodám a nějakým pachům, které by tady vůbec neměly být.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Takže to reklamujeme a pravděpodobně v prvních jarních měsících by mělo dojít k opravě a kanalizace bude muset být vyspádována správně, jak to říkají normy.”
Znamená to, že se v části točny nový asfalt rozfrézuje a bude se tu znovu kopat.
---
Zprávy krátké, 6. 2. 2022 17 - 2
Ředitelství silnic a dálnic nabízí majitelům vozů možnost náhrady škody, která byla způsobena nerovností, výmolem a jinou závadou na dálnici nebo silnici I. třídy. Postup hlášení například prasklých pneumatik a zkřivených disků, je popsán na webu rsd.cz.
Lékaři ve Fakultní nemocnici Ostrava začali při operaci zlomenin dlouhých kostí u dětských pacientů začali jako první v zemi používat vstřebatelné hřeby, místo původně používaných titanových. Při léčbě tak odpadá další operace spojená s jejich vyjmutím. Takzvané neviditelné hřeby jsou z materiálu nové generace, která je na bázi kyseliny mléčné a glykolové.
---
Den na lyžích s MSK se závodem ve slalomu a soutěžemi
Tradiční Den na lyžích s Moravskoslezským krajem se konal v sobotu v beskydském areálu Ski Bílá. Nechyběl závod ve slalomu, různé soutěže nebo ukázka zásahu horské služby.
Organizátoři připravili atraktivní program pro dospělé i děti. Hlavním motivem bylo samozřejmě lyžování. Ti zdatnější lyžaři mohli závodit ve slalomu.
Sára Barabášová, lyžařka: “Dalo se to, ale už tam byly zmrzlé hrudky. Jsem tady s taťkou, který měří závod.”
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Je to pro nás důležitá příležitost ukázat , jaké máme produkty. Máme tady Technotrasu, která ukazuje celou plejádu aktivit, které budou přes léto. Máme tady různé typy soutěží, které zase přibližují charakter toho, aby se děti zapojovaly do soutěží a do určité míry nemyslely jenom na mobilní telefony a počítače, ale byly přímo v tom sportovním dění v zimě, kdy můžeme být rádi, že napadl sníh.”
Přestože hlavním motivem akce bylo lyžování, návštěvníci mohli vyzkoušet i jiné zimní aktivity.
Ester Cahová, Emma Arrufí, účastnice akce: “My jsme přijeli z Brna a o této akci jsme nevěděli. Přijeli jsme s rodiči a jeli jsme na snowboardy.”
Provozovatelé areálu věří, že až do jara už nepřijde žádná obleva.
Martin kacíř, marketingový manažer SKI Bílá: "Sezonu prakticky restartujeme, kdy po úžasném začátku v půlce prosince to vypadalo, že pojedeme celou zimu, nicméně potom ta obleva byla ukrutná a trvala strašně dlouho. Ani pamětníci si nevzpomínají, že by čtyři týdny bylo bez sněhu, bez mrazu. Nicméně jeli jsme celou dobu a areál jsme nezastavili. Teď už 14 dnů už jedeme zase naplno, dosněžili jsme sjezdovky a sněhu máme dost a věříme, že budeme lyžovat do půlky března minimálně."
Obdobná akce Den na lyžích s MSK se bude konat i v Jeseníkách, a to už tuto sobotu v Kopřivné.
---
Peter Mueller četl dětem ze ZŠ Dvorského
Základní škola Dvorského ze sídliště Bělský les se také letos zapojila do projektu Celé Česko čte dětem. Tentokrát si k tomu přizvala osobnost ze světa sportu.A to jednoho z nejlepších hokejistů extraligy Petera Muellera.
Pohádku O šípkové Růžence v angličtině předčítal dětem ze ZŠ Dvorského extraligový hokejista Vítkovic v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Obrovský zážitek to byl zejména pro žáky 1. stupně, kteří shlédli i jeho úspěchy v extralize.
Miloš Kosík, ředitel ZŠ Dvorského: “Tím, že jsme i mimochodem sportovní školou, tak máme rádi pokud osobnost z oblasti sportu podpoří náš projekt Celé Česko čte dětem.”
Peter Mueller, útočník HC Vítkovice Ridera: “Myslím, že tento projekt je vynikající. Myslím, že čtení knih rozvíjí dětem paměť, fantazii a také slovní zásobu dětí. Skoro všechny věci v životě jsou spojeny se čtením.”
Anketa: žáci ZŠ Dvorského: “Pan Mueller bude číst z knížky, ve které je český a anglický text, takže on vždycky přečte odstavec anglického textu a my mu to v češtině přeložíme, přečteme.”
“Moc se mi to líbí, jsem rád, že tu pan Peter Mueller přišel a že hraje za Vítkovice. Je to velice dobrý hráč.”
“Těším se na to a čtu rád.”
Do projektu Celé Česko čte dětem je zapojeno více než 3 tisíce škol, školek, knihoven, měst, obcí, nemocnic a jednotlivců. Vznikl v roce 2006 a jeho cílem je podpora čtenářské gramotnosti dětí a mládež a propagace literatury.
---