Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava sleduje obnovu po zemětřesení v Turecku
  • Další tajemství studeneckého zámku ukrývaly trámy
  • Azylový dům pro matky s dětmi je lépe chráněn před požáry
  • Výstava Václava Buchtelíka v Galerii města Karviné
  • Bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno

Ostrava sleduje obnovu po zemětřesení v Turecku

6. února února uplynul přesně rok od chvíle, kdy Turecko zasáhlo velmi silně zemětřesení. Z Ostravy vyrazil na pomoc speciální tým hasičů vyškolený na záchranu osob ze sutin. Vedení města také schválilo pro partnerské město Gaziantep finanční pomoc.

Přesně před rokem 2 hodiny a 17 minut po půlnoci se ve velké části Turecka rozezněly varovné sirény. Zemi zasáhlo několik silných otřesů, jejichž důsledky jsou velmi tragické. Zřítilo se téměř 6 tisíc budov a v jejich sutinách zahynulo přes 53 tisíc obyvatel. Z Ostravy vyrazil na pomoc speciální odřad hasičů.

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Naše činnost spočívala v záchraně osob, které byly v sutinách. Je to řetězec procesů, které se musí splnit. Systém vyhledávání, jejich lokalizace, jestli jsou na živu nebo ne, zároveň se musí stabilizovat okolní konstrukce." 

Pozadu nezůstalo ani město Ostrava. Zastupitelstvo rychle schválilo okamžitou pomoc pro partnerské město Gaziantep, které leží jen kousek od epicentra zemětřesení a bylo silně poničeno. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ta pomoc, kterou jsme jim poslali byla ve výši 3 miliony korun a samozřejmě sledujeme i to, jak tam nyní probíhá ta obnova. Byla tam významně poničena infrastruktura. My jsme tam pozváni, v průběhu června bychom se tam měli jet podívat tak, abychom si řekli nějaké další kroky, pokud z jejich strany bude zájem."

Následky zemětřesení jsou tak rozsáhlé, že i po roce jsou patrné téměř všude. 691 tisíc lidí stále žije v provizorním ubytování v takzvaných kontejnerových městečkách.

---

Další tajemství studeneckého zámku ukrývaly trámy

Pokračující renovace jedné z místností v barokním zámku ve Studénce přinesla nové překvapení. Restaurátoři tu objevili čtyři tajné schránky. Zajímavé je to, že jsou ve stropních trámech.

V zámku ve Studénce se do původní podoby z doby šlechtických majitelů vrací takzvaný hudební pokoj. Právě na jedné z jeho stěn byl už dříve odhalen nápis Nazdar a tudíž potvrzena existence legionářské školy. Teď, při pokračujících restaurátorských pracích, došlo na další objev. Tentokrát v trámech stropu.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “Já jsem si myslela, že je to obložení toho stropu, ale ono se to jen odklopilo, zjistila jsem, že jsou tam panty a že je tam vlastně skříňka. Ještě jsem se s tím nesetkala, takže mě to opravdu překvapilo. Už jsem pár těch stropů udělala a a nikdy jsem na žádnou schránku nenarazila.”

Následně byly v trámech objeveny další tři stejné schránky, všechny prázdné. Pocházejí pravděpodobně z doby přestavby zámku v letech 1860 až 1863. Jedno víko obsahuje nápisy, které tam v pozdější době nechali pravděpodobně řemeslníci.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Ony ty nápisy materiálně neznamenají mnoho, ale pro nás jsou důležité z hlediska určení sledu těch prací, které tu probíhaly. První nápis je z roku 1943.”

Druhý nápis uvádí rok 1957. Jak správce objektu poznamenal, i když poklad nenašli, neznamená to zklamání.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Protože pořád víme, že nás může cokoliv překvapovat. A je to jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno.”

Restaurátorské práce financuje město, uvolnilo na ně 900 tisíc korun. Skončí do konce dubna.

---

Tři týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pondělí 5. února večer, u vážného úrazu ve ski areálu Malá Morávka na Bruntálsku. Třináctiletý chlapec zřejmě narazil do zábradlí pod sjezdovkou a spadl z výšky okolo šesti metrů na plochu parkoviště.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Pacient utrpěl poranění hlavy a mozku, zasahující lékaři nevyloučili ani další možná zranění. Chlapec byl v bezvědomí a v přímém ohrožení života, v průběhu zásahu u něj došlo i k selhání krevního oběhu. Týmy ZZS musely zahájit nepřímou srdeční masáž, podávání léků, zaintubovat dýchací cesty a zajistit přístrojem řízenou ventilaci.

---

Azylový dům pro matky s dětmi je lépe chráněn před požáry

Klienti Azylového domu pro matky s dětmi v Opavě jsou teď lépe chráněni před požáry. Díky dotaci MS kraje byl nově ve všech jeho prostorách nainstalován elektronický požární systém.

V Azylovém domě pro matky s dětmi Armády spásy na Rybářské ulici v Opavě už jednou hořelo. Požár v jednom z pokojů vypukl v roce 2010 poté, co dům prošel celkovou rekonstrukcí a byl zabezpečen pouze bateriovými hlásiči.

Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “To bylo nevýhodné, protože musíte měnit baterky, musíte kontrolu dělat a tak dále, takže v rámci krajské dotace MS kraje na kvalitu poskytovaných služeb došlo k tomu, že jsme požádali o finanční prostředky na to, aby zde byl zřízen elektronický požární systém.” 

Nový protipožární systém je navíc schopen sám vyhodnotit situaci a spustit sirénu pro evakuaci osob. Riziko vzniku požáru je tak minimální. Kapacita domu je 43 lidí.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb: “Nejčastěji se tady dostávají ženy, nebo osoby, lidi, kteří přišli o bydlení. Většina těch maminek, klientek, ale i tatínků pochází z prostředí domácího násilí. Takže máme tady i takové bezpečnostní různé zařízení, abychom ochránili ty lidi.”

Jedním z bezpečnostních opatření je video intercom, díky kterému ženy vidí, kdo stojí u branky. Mohou se tak rozhodnout jestli ho pustí nebo ne.

K Azylovému domu patří i malý rodinný dům, kde jsou tři byty pro kompletní rodiny a byt v panelové zástavbě v Kylešovicích pro maminku se dvěma dětmi.

---

Výstava Václava Buchtelíka v Galerii města Karviné

Zpříjemnit si čas mohou milovníci umění návštěvou Galerie města Karviné. Právě tady v těchto dnech vystavuje svou tvorbu malíř a tvůrce koláží Václav Buchtelík. Svou výstavu nazval Záhada obrazolamu.

Název výstavy Záhada obrazolamu je jakousi slovní hříčkou, připomíná záhadu hlavolamu.

Václav Buchtelík, autor výstavy: ” Každý malíř trochu luští tou malou ten svůj hlavolam a je na něm, jestli ho vyluští nebo ne. Já jsem si vzal jako zástupný prvek ježka v kleci, což je ryze česká věc.” 

Výstava obsahuje sérii obrazů na malých plátnech, prostoru ale dominují velká plátna s jednoduchým motivem.

Václav Buchtelík, autor výstavy: "Jedno z pláten je velká kosa, tento symbol využívám poslední rok a není to symbol smrti, jak si lidi myslí, ale je to vztyčený prst. Dolehly na mě osobní věci, věc ze společenského dění.”

anketa, návštěvníci vernisáže: "Jsem šokovaný, už jsem dávno neviděl toho rozměru díla, ale líbí se mi to, že ten obraz něco představuje, že to není abstrakce sama o sobě." "Jsou velmi hezké, prostorové, zajímavé a líbí se mi.”

Další výstavy chystá Václav Buchtelík v Hodoníně a také v Londýně. Výstava v Galerii města Karviné je prodejní a potrvá do 10. března.

---

Nebezpečné návnady rozházel kdosi před několika dny v lázeňském parku v Karviné. Uzeniny plné připínáčků našla a vysbírala z trávy žena při venčení fenky. Na síti X zprávu zveřejnily události Ostrava.

Historicky první ročník studentů stomatologie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity⁩ má za sebou první semestr. Děkan Rastislav Maďar na síti X zveřejnil, že si studenti kvalitu výuky velmi pochvalují.

---

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno

Okolo sedmi stovek lidí dorazilo v neděli na otevření jedinečného bytového muzea v Jubilejní kolonii v Hrabůvce. To své návštěvníky vrátí v čase a ukáže jim, jakým způsobem žili tamní obyvatelé před sto lety. Kromě otevření muzea byl v ten samý den zprovozněn i specializovaný web o této výstavní součásti Ostravy-Jihu.

Chodba, kuchyň, ložnice, spíž a toaleta. Jak vypadaly a jaké měly vybavení byty pracovníků hutí a dolů v třicátých letech minulého století se mohou podívat návštěvníci nového bytového muzea v Jubilejní kolonii v Ostravě Hrabůvce.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Je to takové funkční muzeum, že se tady dá v podstatě i žít. Všechny ty exponáty jsou funkční a lidé si je tady budou moct i vyzkoušet.“

anketa, návštěvník muzea: „Vzpomínku na babičku na dědečka, takový podobný byt měli vlastně zařízený a jako vnouček jsem tam často býval, takže jsem nadšený.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „A je tady i hezký efekt toho, že lidi vidí, že opravdu máme nějaké bytové muzeum a že říkají: "My máme doma toto a my máme toto", takže myslím, že opravdu těch předmětů zase i hodně přibyde."

Zájem o shlédnutí expozice byl velký. Aby si návštěvníci zkrátili čekání na prohlídky, byl pro ně nachystán doprovodný program v komorním klubu. Razítko od prvního starosty Velké Ostravy, Jana Prokeše, mohou lidé sbírat na osmi akcích, které jsou součástí oslav 100 let Velké Ostravy. Kromě samotného otevření muzea se v tento den spustil i web, mapující historii a zajímavosti o této výstavní části Ostravy-Jihu, jubilejnikolonie.cz. 

Lukáš Sudacki, zhotovitel webu: „Nejstěžejnější části toho webu je podrobná mapa Jubijení kolonie - a uživatel, pomocí kliknutí na jednotlivé byty v té mapě si bude moci přečíst kompletní historii každého objektu.“

Také se zde mohou rezervovat na budoucí prohlídky, které se uskuteční každé úterý od 15 do 18 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
06. února 2024, 16:00

Ostrava sleduje obnovu po zemětřesení v Turecku

6. února února uplynul přesně rok od chvíle, kdy Turecko zasáhlo velmi silně zemětřesení. Z Ostravy vyrazil na pomoc speciální tým hasičů vyškolený na záchranu osob ze sutin. Vedení města také schválilo pro partnerské město Gaziantep finanční pomoc.

Přesně před rokem 2 hodiny a 17 minut po půlnoci se ve velké části Turecka rozezněly varovné sirény. Zemi zasáhlo několik silných otřesů, jejichž důsledky jsou velmi tragické. Zřítilo se téměř 6 tisíc budov a v jejich sutinách zahynulo přes 53 tisíc obyvatel. Z Ostravy vyrazil na pomoc speciální odřad hasičů.

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Naše činnost spočívala v záchraně osob, které byly v sutinách. Je to řetězec procesů, které se musí splnit. Systém vyhledávání, jejich lokalizace, jestli jsou na živu nebo ne, zároveň se musí stabilizovat okolní konstrukce." 

Pozadu nezůstalo ani město Ostrava. Zastupitelstvo rychle schválilo okamžitou pomoc pro partnerské město Gaziantep, které leží jen kousek od epicentra zemětřesení a bylo silně poničeno. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Ta pomoc, kterou jsme jim poslali byla ve výši 3 miliony korun a samozřejmě sledujeme i to, jak tam nyní probíhá ta obnova. Byla tam významně poničena infrastruktura. My jsme tam pozváni, v průběhu června bychom se tam měli jet podívat tak, abychom si řekli nějaké další kroky, pokud z jejich strany bude zájem."

Následky zemětřesení jsou tak rozsáhlé, že i po roce jsou patrné téměř všude. 691 tisíc lidí stále žije v provizorním ubytování v takzvaných kontejnerových městečkách.

---

Další tajemství studeneckého zámku ukrývaly trámy

Pokračující renovace jedné z místností v barokním zámku ve Studénce přinesla nové překvapení. Restaurátoři tu objevili čtyři tajné schránky. Zajímavé je to, že jsou ve stropních trámech.

V zámku ve Studénce se do původní podoby z doby šlechtických majitelů vrací takzvaný hudební pokoj. Právě na jedné z jeho stěn byl už dříve odhalen nápis Nazdar a tudíž potvrzena existence legionářské školy. Teď, při pokračujících restaurátorských pracích, došlo na další objev. Tentokrát v trámech stropu.

Blanka Valchářová, akademická malířka a restaurátorka: “Já jsem si myslela, že je to obložení toho stropu, ale ono se to jen odklopilo, zjistila jsem, že jsou tam panty a že je tam vlastně skříňka. Ještě jsem se s tím nesetkala, takže mě to opravdu překvapilo. Už jsem pár těch stropů udělala a a nikdy jsem na žádnou schránku nenarazila.”

Následně byly v trámech objeveny další tři stejné schránky, všechny prázdné. Pocházejí pravděpodobně z doby přestavby zámku v letech 1860 až 1863. Jedno víko obsahuje nápisy, které tam v pozdější době nechali pravděpodobně řemeslníci.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Ony ty nápisy materiálně neznamenají mnoho, ale pro nás jsou důležité z hlediska určení sledu těch prací, které tu probíhaly. První nápis je z roku 1943.”

Druhý nápis uvádí rok 1957. Jak správce objektu poznamenal, i když poklad nenašli, neznamená to zklamání.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Protože pořád víme, že nás může cokoliv překvapovat. A je to jedině dobře, že tím zdánlivě obyčejným nápisem Nazdar bylo všechno odstartováno.”

Restaurátorské práce financuje město, uvolnilo na ně 900 tisíc korun. Skončí do konce dubna.

---

Tři týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pondělí 5. února večer, u vážného úrazu ve ski areálu Malá Morávka na Bruntálsku. Třináctiletý chlapec zřejmě narazil do zábradlí pod sjezdovkou a spadl z výšky okolo šesti metrů na plochu parkoviště.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “Pacient utrpěl poranění hlavy a mozku, zasahující lékaři nevyloučili ani další možná zranění. Chlapec byl v bezvědomí a v přímém ohrožení života, v průběhu zásahu u něj došlo i k selhání krevního oběhu. Týmy ZZS musely zahájit nepřímou srdeční masáž, podávání léků, zaintubovat dýchací cesty a zajistit přístrojem řízenou ventilaci.

---

Azylový dům pro matky s dětmi je lépe chráněn před požáry

Klienti Azylového domu pro matky s dětmi v Opavě jsou teď lépe chráněni před požáry. Díky dotaci MS kraje byl nově ve všech jeho prostorách nainstalován elektronický požární systém.

V Azylovém domě pro matky s dětmi Armády spásy na Rybářské ulici v Opavě už jednou hořelo. Požár v jednom z pokojů vypukl v roce 2010 poté, co dům prošel celkovou rekonstrukcí a byl zabezpečen pouze bateriovými hlásiči.

Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “To bylo nevýhodné, protože musíte měnit baterky, musíte kontrolu dělat a tak dále, takže v rámci krajské dotace MS kraje na kvalitu poskytovaných služeb došlo k tomu, že jsme požádali o finanční prostředky na to, aby zde byl zřízen elektronický požární systém.” 

Nový protipožární systém je navíc schopen sám vyhodnotit situaci a spustit sirénu pro evakuaci osob. Riziko vzniku požáru je tak minimální. Kapacita domu je 43 lidí.

Martina Řeháčková, vedoucí sociálních služeb: “Nejčastěji se tady dostávají ženy, nebo osoby, lidi, kteří přišli o bydlení. Většina těch maminek, klientek, ale i tatínků pochází z prostředí domácího násilí. Takže máme tady i takové bezpečnostní různé zařízení, abychom ochránili ty lidi.”

Jedním z bezpečnostních opatření je video intercom, díky kterému ženy vidí, kdo stojí u branky. Mohou se tak rozhodnout jestli ho pustí nebo ne.

K Azylovému domu patří i malý rodinný dům, kde jsou tři byty pro kompletní rodiny a byt v panelové zástavbě v Kylešovicích pro maminku se dvěma dětmi.

---

Výstava Václava Buchtelíka v Galerii města Karviné

Zpříjemnit si čas mohou milovníci umění návštěvou Galerie města Karviné. Právě tady v těchto dnech vystavuje svou tvorbu malíř a tvůrce koláží Václav Buchtelík. Svou výstavu nazval Záhada obrazolamu.

Název výstavy Záhada obrazolamu je jakousi slovní hříčkou, připomíná záhadu hlavolamu.

Václav Buchtelík, autor výstavy: ” Každý malíř trochu luští tou malou ten svůj hlavolam a je na něm, jestli ho vyluští nebo ne. Já jsem si vzal jako zástupný prvek ježka v kleci, což je ryze česká věc.” 

Výstava obsahuje sérii obrazů na malých plátnech, prostoru ale dominují velká plátna s jednoduchým motivem.

Václav Buchtelík, autor výstavy: "Jedno z pláten je velká kosa, tento symbol využívám poslední rok a není to symbol smrti, jak si lidi myslí, ale je to vztyčený prst. Dolehly na mě osobní věci, věc ze společenského dění.”

anketa, návštěvníci vernisáže: "Jsem šokovaný, už jsem dávno neviděl toho rozměru díla, ale líbí se mi to, že ten obraz něco představuje, že to není abstrakce sama o sobě." "Jsou velmi hezké, prostorové, zajímavé a líbí se mi.”

Další výstavy chystá Václav Buchtelík v Hodoníně a také v Londýně. Výstava v Galerii města Karviné je prodejní a potrvá do 10. března.

---

Nebezpečné návnady rozházel kdosi před několika dny v lázeňském parku v Karviné. Uzeniny plné připínáčků našla a vysbírala z trávy žena při venčení fenky. Na síti X zprávu zveřejnily události Ostrava.

Historicky první ročník studentů stomatologie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity⁩ má za sebou první semestr. Děkan Rastislav Maďar na síti X zveřejnil, že si studenti kvalitu výuky velmi pochvalují.

---

Bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno

Okolo sedmi stovek lidí dorazilo v neděli na otevření jedinečného bytového muzea v Jubilejní kolonii v Hrabůvce. To své návštěvníky vrátí v čase a ukáže jim, jakým způsobem žili tamní obyvatelé před sto lety. Kromě otevření muzea byl v ten samý den zprovozněn i specializovaný web o této výstavní součásti Ostravy-Jihu.

Chodba, kuchyň, ložnice, spíž a toaleta. Jak vypadaly a jaké měly vybavení byty pracovníků hutí a dolů v třicátých letech minulého století se mohou podívat návštěvníci nového bytového muzea v Jubilejní kolonii v Ostravě Hrabůvce.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Je to takové funkční muzeum, že se tady dá v podstatě i žít. Všechny ty exponáty jsou funkční a lidé si je tady budou moct i vyzkoušet.“

anketa, návštěvník muzea: „Vzpomínku na babičku na dědečka, takový podobný byt měli vlastně zařízený a jako vnouček jsem tam často býval, takže jsem nadšený.“

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „A je tady i hezký efekt toho, že lidi vidí, že opravdu máme nějaké bytové muzeum a že říkají: "My máme doma toto a my máme toto", takže myslím, že opravdu těch předmětů zase i hodně přibyde."

Zájem o shlédnutí expozice byl velký. Aby si návštěvníci zkrátili čekání na prohlídky, byl pro ně nachystán doprovodný program v komorním klubu. Razítko od prvního starosty Velké Ostravy, Jana Prokeše, mohou lidé sbírat na osmi akcích, které jsou součástí oslav 100 let Velké Ostravy. Kromě samotného otevření muzea se v tento den spustil i web, mapující historii a zajímavosti o této výstavní části Ostravy-Jihu, jubilejnikolonie.cz. 

Lukáš Sudacki, zhotovitel webu: „Nejstěžejnější části toho webu je podrobná mapa Jubijení kolonie - a uživatel, pomocí kliknutí na jednotlivé byty v té mapě si bude moci přečíst kompletní historii každého objektu.“

Také se zde mohou rezervovat na budoucí prohlídky, které se uskuteční každé úterý od 15 do 18 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-06-02-2024-16-00