Mladý lyžař vylétl na Bílé z trati a narazil do stromu
Vrtulník záchranné služby měl další misi ve skiareálu na Bílé v Beskydech. Při tréninku nezvládl mladý lyžař nástrahy tratě a vylétl mezi stromy. Horská služba ho stáhla pod kopec, kde ho předala zdravotníkům.
I když to tak za okny nevypadá, na horách je pořád zima a například na Bílé v Beskydech panují na sjezdovkách téměř ideální podmínky. Ve středu se na tréninku na závody v jízdě v boulích zranil 17letý francouzský reprezentant. Vyjel z trati a narazil v rychlosti do stromu. Pomoc u něj naštěstí byla velmi rychle, protože na závod dohlížela horská služba.
Tomáš Kubačák, Horská služba Beskydy: "Podali jsme kyslíkovou terapii, zafixovali jsme, zajistili teplený konfort a transportovali pacienta k letecké záchranné službě."
Po prvotním ošetření zraněného lyžaře přepravila horská služba dolu, kde už čekal vrtulník zdravotnické záchranné služby s volacím znakem Kryštof 5.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zasahující lékař zjistil poruchu vědomí, zranění hlavy a mozku, vyslovil podezření na poranění v oblasti hrudníku a břicha, stejně jako páteře. Pacient byl zajištěn krčním límcem, zafixován do podtlakové matrace a po zajištění žilního vstupu zahájili záchranáři podávání léků."
Horská služba varuje před riziky hor a lyžování. V noci na horách stále mrzne a svahy mohou být zrádné.
Tomáš Kubačák, Horská služba Beskydy: "I když je teplo, na horách je pořád ráno mínus čtyři a v těch stinných místech je pořád led, tvoří se zmrazky a je třeba dbát opatrnosti."
Opatrní buďte ale i při turistice. Nutný je stále zimní oděv a boty a nezapomeňte ani na nabitý mobil, aby jste si mohli v případě potíží přivolat pomoc.
---
Mladíci zničili retardér, zachytila je kamera
V Horní Suché řeší nezvyklou krádež. Někomu vadil zpomalovací retardér a tak se ho dva mladíci rozhodli demontovat a jeho části odvézt. Vše ale zachytila kamera. Po zveřejnění se jeden z mladíků přiznal a části chce vrátit.
Značka obytná zóna znamená, že řidiči musí jet maximálně 20 km rychlostí. V ulici Volontérská v Horní Suché to však řidiči nedodržují, a proto tam nechala radnice nainstalovat zpomalovací retardér. Ten tam však vydržel jen pár dní.
Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Po týdnu jsme zjistili to, že scházející dva díly toho retardéru přesně na rozteč automobilu, takže to vypadá, že si tu krádež někdo objednal tak, aby opět zrychlil provoz na této komunikaci.”
Zloději však ale asi netušili, že svůj nápad rozebrat retardér dělají v blízkosti kamer. Dva mladíci nejdříve přijeli, místo si prohlédli, opět se vrátili a pak jde na záznamu krásně vidět, jak dva díly odnášejí.
Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: "Do deseti minut bylo hotovo. Po demontáži si ještě ti pachatelé vyzkoušeli, jestli se přesně trefili do rozteče."
Místní obyvatelé nad takovou krádeží kroutí hlavou.
anketa, místní obyvatel: “Jezdí se tady rychle. Já jsem jel domů v podvečer a byl tam a jak jsem šel večer v sedm hodin venčit psa, už tam nebyl. Je to hulvátství.”
Instalace retardéru stála obec 16 tisíc korun. Teď bude muset zakoupit nový. Kamerové záznamy předala radnice policii. Jeden z mladíků si ale nakonec po zveřejnění reportáže uvědomil, že udělali chybu a části retardéru chce obci vrátit.
---
Krátké zprávy, 6. 3. 2025 16.00 - 1
MUŽ VYDÍRAL OBĚTI HROZBOU INJEKCE S HIV
Kriminalisté v Ostravě zadrželi 30letého muže, který měl na konci ledna vydírat dvě osoby pod pohrůžkou, že je bodne injekční stříkačkou s nakaženou krví HIV, pokud mu nevydají peníze. Podezřelý se při výslechu k činům doznal a uvedl, že peníze potřeboval na jídlo a drogy. Vyšetřovatelé při prohlídce u muže nenašli žádnou injekční stříkačku, ale pouze střep od láhve. Muže obvinili ze zvlášť závažného zločinu loupeže a soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až 10 let vězení.
---
Domov Bílá Opava pokračuje v rekonstrukci po záplavách
Domov Bílá Opava na Rybářské ulici v Opavě pokračuje v rekonstrukci budovy po loňských zářijových povodních. Voda zatopila veškeré sklepní prostory a přízemí a napáchala škody za téměř 50 milionů korun.
Vyklizené prostory, oklepané omítky, stržené podlahy i veškeré obklady, nová kanalizace, to vše už se podařilo dokončit po zářijových povodních v Domově Bílá Opava.
Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava: “Nyní se připravujeme na další poměrně významnou akci, která bude spočívat v tom, že chceme utěsnit prádelnu, dále chceme utěsnit kuchyň a vymístit kotelnu.”
Domov Bílá Opava kvůli velké vodě přišel o celou prádelnu, kuchyň, kotelnu, sklady a šatny včetně veškerého vybavení. Aktuálně se ve sklepě budovy postupně dělají nové podlahy.
Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava: “V prostorách, ve kterých se nacházíme, tak jsme v prádelně. Tady po mé levé ruce je právě ten prostor, kde uvažujeme úplné utěsnění.”
Na rekonstrukci je připravena také kuchyně, na kterou se v současné době spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními připravuje projektová dokumentace.
Michal Jiráska, ředitel Domova Bílá Opava: “V současné době si připravujeme provizorní kuchyň na alokovaném pracovišti, které se nachází na ulici Rooseveltova.”
V rámci rekonstrukce budou zdemolovány garáže za mnou. Na jejich místě vznikne nová kotelna.
Ta zatím funguje provizorně na původním místě ve sklepě hlavní budovy, který byl komplet zatopen.
Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Máme připravené i opatření pro možné budoucí zaplavení té budovy a chceme skutečně ochránit tu budovu a zejména technologii tím, že vymístíme kotelnu a využijeme speciálních injektáží do zdiva.”
Náklady na tato protipovodňová opatření se odhadují na bezmála 20 milionů korun.
---
Na cizojazyčnou výuku je letos vyčleněno 9 milionů kč
Jedním z hlavních pilířů kvalitního vzdělání je znalost cizích jazyků. Je to jeden z důvodů proč Ostrava přispívá na podporu jejich výuky. Školy tak mohu například vzdělávat učitele nebo zaměstnat rodilé mluvčí. Na Základní škole Zdeňka Škarvady díky dotacím fungují i bilingvní třídy.
Základní škola Zdeňka Škarvady v Porubě je jednou ze čtyř škol v Ostravě, které se specializují na výuku cizích jazyků a dokonce mají i bilingvní třídy. Učí v nich rodilí mluvčí v angličtině i některé předměty.
Martina Körberová, ředitelka ZŠ Zdeňka Škarvady: "Máme jednu větev bilingvních tříd, kde mají děti posílenu nejen hodinovou dotaci angličtiny, ale mají i výuku v angličtině odborných předmětů."
Bilingvní výuka letos probíhá v 10 třídách od 1. – 9. ročníku. Na výuce se podílí 20 pedagogů, kteří spolupracují s 4 rodilými mluvčími v nejazykových předmětech.
anketa, žáci ZŠ Zdeňka Škarvady: "Dokážu říct, že už se dokážu domluvit. Ten jazyk k tomu co potřebuji využít už umím.
"Stydím se občas, ale domluvím se. "
"Baví mě to moc."
V programu a výzvě na podporu cizojazyčné výuky v Ostravě je pro tento školní rok 9 milionů korun.
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora: "Na mnoha školách se už učí matematika nebo fyzika v angličtině. Tím prohlubujeme znalosti žáků a schopnost použít angličtinu v konkrétním projektu a programu."
Lhůta pro podání žádosti k čerpání prostředků je u Výzvy i Programu na podporu cizojazyčné výuky stanovena na období od 14. – 25. dubna. V programu a výzvě na podporu cizojazyčné výuky v Ostravě je pro tento školní rok 9 milionů korun.
---
Krátké zprávy, 6. 3. 2025 16.00 - 2
HASIČI VE STUDÉNCE ZACHRAŇOVALI KONĚ
Hasiči zasahovali ve Studénce-Butovicích, kde pomáhali koni, který zůstal ležet ve stáji a nebyl schopen vstát. Na místo vyjela také specializovaná jednotka z Ostravy-Přívozu, která se zaměřuje na záchranu zvířat. Hasiči koně šetrně vytáhli ven na volné prostranství a pomocí speciální záchranné sítě a vysokozdvižného vozíku se jim podařilo ho postavit zpět na nohy. Celý zásah proběhl bez komplikací a kůň neutrpěl žádná zranění.
V MSK VZROSTLA PRŮMĚRNÁ MZDA
Průměrná hrubá mzda v Moravskoslezském kraji se loni meziročně zvýšila o 7 procent na 41 639 korun. Zaměstnanci si ve výplatách polepšili v průměru o 2730 korun, ale kvůli inflaci byl reálný nárůst jen 4,5 procenta. Moravskoslezský kraj zaznamenal čtvrtý nejvyšší nárůst mezd v Česku.
---
Ekologické swapování ve Studénce vyměnilo šatníky
Jarní swap ve Studénce byl skvělou příležitostí, jak dát nepoužívaným věcem druhou šanci. Vzhledem k velkému zájmu lidí jej tentokrát pořadatelé přesunuli do větších prostor, do sálu Dělnického domu.
Swapování je ekologické, lidé se mohou zbavit věcí, které již nepotřebují, ale nejsou ještě ve stavu, kdy by bylo nutné je vyhodit. Současně tato akce šetří peníze a je o ni velký zájem. Důkazem toho byl jarní swap ve Studénce, z rodinného centra jej museli přesunout do velkého sálu Dělnického domu.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Už při posledním podzimním swapu jsme pociťovali stísněnost naší tělocvičny. Přišlo hodně lidí, bylo hodně věcí a nebylo to komfortní. A tak jsem se rozhodli pro ten krok, přesunout to do Dělnického domu. A naplnili jsme opravdu všechno.”
návštěvníci akce:
“Je to nádherné. Mám doma dvě princezny, a ty toho zlikvidoval hodně, takže hlavně jsme donesli dětské oblečení.”
“Tohle je skvělá akce, už jsme tu podruhé nebo potřetí a je to fakt skvělé. Lidé, kteří mají věci navíc, je tu mohou dát a zase si to najde své majitele.”
“Já jsem si našel plyšáka a krabičku. Do té krabičky budu dávat nějaké drahé věci.”
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Nemáme omezené množství, nemáme vstupné, žije to tady vlastním životem. Lidé přicházejí, berou si věci, odcházejí s nimi do auta, pak zase přicházejí znovu, takže vybavit si šatník i domácnost není u nás problém.”
Peněženka tedy na tomto swapu nebyla vůbec potřeba. Akce trvala tři hodiny, na jejím konci zůstalo na věšácích a stolech jen minimum věcí.
---