Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř
  • Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči se přestěhuje do areálu městské nemocnice
  • Podpisem smlouvy Slezský FC Opava změnil majitele
  • Míša pomáhá vybírá peníze pro handicapované
  • Do Šenova láká výstava Arnošta Vašíčka

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř. Na některých místech klesla teplota až k mínus 20 stupňům a bezdomovci zaplnili noclehárny a nízkoprahová centra. V Ostravě je pro lidi bez domova připraveno dostatek kapacit, aby nikdo nemusel být v mrazech na ulici.

O víkendu začala rychle klesat teplota a v úterý v noci se v našem regionu pohybovala průměrně kolem mínus 15 stupňů celsia. Bezdomovci zaplnili noclehárny. Pobyt venku v tak nízkých teplotách je životu nebezpečný. Zaplnila se i denní centra. Ve Vítkovicích se dokonce vytvořila fronta a bezdomovci museli čekat až někdo odejde. 

bezdomovci: "Nemáte kam jít. Střídáte to, jezdíte tramvají z konečné na konečnou, na nádraží se na chvíli schováte, prostě potřebujete zabít čas, než vás pustí do noclehárny." 

"Snažíme se uchýlit tam, kde je teplo, třeba v nákupních centrech. Snažíme se přežít." 

Nízkoprahové denní centrum Charitního domu sv. Benedikta je otevřeno ve dvou turnusech pro 50 osob. První mohou přijít na 3 hodiny dopoledne a druhá skupina odpoledne.


Anna Stuchlá, sociální pracovnice Charity Ostrava:
"Lidé mohou přijít, dát si kafe, čaj, polívku, osprchovat se, vyprat si a to nejdůležitější je, že je tady vždy sociální pracovník, který se jim může věnovat. Pomůže jim najít práci, bydlení." 

Ostrava je na podobné mrazivé dny dobře připravena prostřednictvím tzv. zimního programu. Celkem je ve městě pro bezdomovce 767 míst. Většina v azylových domech, ale k dispozici jsou i noclehárny a nízkoprahová centra, kde se mohou ohřát, ale i najíst, osprchovat a vyprat věci. 

---

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči se přestěhuje do areálu městské nemocnice

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči bude mít všechny své služby i zázemí pro prorodinné aktivity pod novou střechou. Přestěhuje se totiž do budovy bývalé ubytovny sester v areálu Městské nemocnice Ostrava. Nyní začala rekonstrukce budoucích prostor.

Budova bývalé ubytovny sester v areálu Městské nemocnice Ostrava prochází další částí rekonstrukce. Loni se tam v přízemí otevřela protialkoholní záchytná stanice. Další čtyři patra nyní čeká rekonstrukce pro Centrum pro rodinu a sociální péči.

Marek Schneider, ředitel Centra pro rodinu a sociální péči: "Ta budova, ve které jsme je připravena k likvidaci. Už je stará a nedá se nic rekonstruovat. A naším cílem bylo najít budovu, kde bychom se s celým centrem společně vešli. Je nás 90 zaměstnanců, 5 sociálních služeb. Takže to chtělo mít větší barák."

S budováním centra se počítalo už při přeměně na záchytku. Práce včetně vybavení vyjdou na 57,5 milionu korun. 42 milionů bude dotace a zbytek získá centrum od města, kraje a dalších zdrojů.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL, náměstek primátora Ostravy: "Objekt byl původně v dezolátním stavu, dokonce na něj byl už i demoliční výměr. Nicméně jsem nechal provést statický posudek. A zjistilo se, že ta budova je staticky zdravá a že by mohla sloužit pro protialkoholní záchytnou stanici. Nicméně ta protialkoholní stanice potřebovala pouze jedno patro a uvažovalo se, co s tím zbytkem. A vzhledem k charakteru toho využití jsme hledali něco, co by mohlo být v symbióze a čemu by nevadil ten provoz té záchytky a tehdy jsem si uvědomil, že Centrum pro rodinu léta hledá nový objekt, který by nahradil ten stávající, který je v dezolátním stavu. V projektu už se uvažovalo o tom, že tam bude Centrum pro rodinu, takže se tomu přizpůsobila fasáda, sítě a pan ředitel zajistil další financování, společně s městem."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Centrum sociálních služeb je takový malý střípek ve velké mozaice všech sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje. A já jsem za každou službu velmi rád. Protože poskytuje to, co potřebujeme. Není to jenom o tom, že chceme něco nabídnout. Ale je to o poptávce, ať už ve spolupráci s městy nebo s obcemi, tvoříme takzvaný strategický plán rozvoje sociálních služeb a tam se Centrum pro rodinu vždycky objevuje. Město ho požaduje, a proto ho i financujeme v rámci státního rozpočtu prostřednictvím Moravskoslezského kraje. A my jsme přislíbili i po dostavbě tohoto domova, že přispějeme na vybavení. To je pro nás velmi důležité, aby i pracovníci měli opravdu zázemí, které potřebují."

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: "Biskupství ostravsko-opavské spolupracovalo už na přípravě podání projektové žádosti o dotaci, která zajistila to základní financování projektu nového domova Centra pro rodinu. Ale bude se biskupství podílet také na financování dalším. Už v loňském roce proběhla v celé ostravsko-opavské diecézi ve farnostech sbírka na podporu tohoto nového domova Centra pro rodinu. Ta vynesla 2 miliony korun. A podobnou sbírku chceme opakovat v letošním roce. A třetí věc, kterou biskupství pomůže Centru pro rodinu je předfinancování těch dotačních prostředků, které jsou uvolňovány až později. Takže my Centru pro rodinu formou zápůjčky ten projekt budeme předfinancovat."

Rekonstrukce potrvá 18 měsíců a dokončena by měla být příští rok v červnu.

---

Krátké zprávy 9. 1. 2024 16.00 - 1

Nezaměstnanost v MS kraji v prosinci vzrostla o 0,3 % na 5,2 procenta. Práci nemělo bezmála 43 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů Úřad práce.

Pracovnice ZOO Ostrava odjela do Senegalu monitorovat stavy antilopy Derbyho, která patří mezi nejohroženější antilopy světa. O její záchranu už více než 20 let usilují čeští ochránci. Do míst výskytu nyní odcestoval tým odborníků na pravidelný monitoring.

---

Podpisem smlouvy Slezský FC Opava změnil majitele

Fotbalový klub Slezský FC Opava už nepatří městu. Podpisem smlouvy o prodeji druholigový klub přešel do rukou nového majitele, kterým se stala slovenská společnost A.I.K. podnikatele Andreje Krajíčka.

Fotbalisty Opavy čekají lepší zítřky. Nový majitel, který klub podporuje z pozice hlavního partnera od roku 2022, by ho chtěl vrátit do 1. ligy, kde hrál naposledy v letech 2018 až 2021.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byl to dlouhodobý záměr města a hledali jsme adekvátního partnera, který by do toho vstoupil, nebo by klub odkoupil, což se povedlo. Jsem za to strašně rád. Samozřejmě nekončí tím naše spolupráce města. My budeme pomáhat, máme společný zájem, aby klub opět hrál 1. ligu.” 

Andrej Krajíček, nový majitel SFC Opava: “Určitě chceme, aby byl klub úspěšný, aby pokračoval dál, je tu velká základna fanoušků, byli jsme i na schůzce s fanoušky, kteří mi dali podporu, takže jsem rád za to a uvidíme, co bude dál.”

Značka Slezského fotbalového klubu zůstává městu, což byla jedna z podmínek při prodeji klubu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Klub byl prodán za 0, vlastně za jednu korunu a je tam podmínka toho, že se městu vrací půjčka, která byla 10 milionů korun a dvakrát po 10 milionech korun půjdou peníze do provozu klubu. Takže celkově částka 30 milionů korun.”

Město bude i nadále klubu poskytovat peněžité plnění ve výši 1,8 milionu korun a zajišťovat bude i provoz stadionu.

---

Míša pomáhá vybírá peníze pro handicapované

Nezisková organizace s názvem Míša pomáhá otevřela sbírku pro podporu chodu jejich denního centra. To poskytuje péči, vzdělávání a terapii pro mládež i dospělé s handicapem. Specializované pracoviště na Jihu funguje od konce listopadu a aktuálně zde dochází 13 klientů.

Bezpečné, podporující a láskyplné prostředí. Pracovnice neziskové organizace Míša pomáhá ho poskytují svým klientům každodenně. V práci s handicapovanými dětmi mají bohaté zkušenosti.

Jitka Hanáková, zakladatelka organizace Míša pomáhá: „Já jsem měla syna s mentálním postižením, který před dvěma lety zemřel na rakovinu, a tím pádem jsme vlastně na jeho počest založili tuto organizaci, protože víme, že to dává smysl. Že to těm klientům pomáhá.“

Aktuálně centrum funguje ve všední dny od rána do odpoledních hodin.

Romana Miškaříková, pečovatelka organizace Míša pomáhá: „Jsou dny výjimečné, kdy trávíme celý den tady, ale jinak jsme furt v terénu. Buď chodíme na hypoterapii nebo ve středu máme díky našemu sponzorovi zajištěný bowling. Takže těch aktivit je strašně hodně, navštěvujeme kina, divadla.“

Denní centrum je relativně nové – funguje teprve dva měsíce. Na jeho provoz a celkový rozjezd organizace však pečovatelky potřebují sponzorské dary. Jitka Hanáková proto založila projekt na stránkách darujme.cz.

Jitka Hanáková, zakladatelka organizace Míša pomáhá: „Klienti si sice hradí nějakou část, ale nepokryje to veškeré náklady spojené s tou organizací a s tou činností. Zatím se uzavírat nebude, takže zatím můžou lidé přispívat kdykoliv a určitě budeme potřebovat tak jako průběžně ty sponzorské dary, takže ho necháváme pořád otevřený.“

---

Krátké zprávy 9. 1. 2024 16.00 - 2

Provozovatelé některých hotelů v době hokejového mistrovství světa, které se v Česku koná v Praze a Ostravě od 10. do 26. května, výrazně zvýšili ceny za ubytování. V některých případech vzrostly dokonce několikanásobně.

Historické parkety z bývalého obchodního domu Breda v Opavě si zájemci mohou koupit jako sběratelské předměty. Zisk půjde na další díl dokumentu o historii této památky.

---

Do Šenova láká výstava Arnošta Vašíčka

V Šenově proběhla v pátek vernisáž ojedinělé výstavy. Expozici s názvem Fantastické záhady připravil známý spisovatel a místní rodák Arnošt Vašíček.

Spisovatel a záhadolog Arnošt Vašíček procestoval v honbě za záhadami takřka celý svět. Tajemné předměty, které si přivezl, vystavuje nově v Šenovském muzeu.

Arnošt Vašíček, autor výstavy: Většinou jsem se z těch cest vždycky snažil přivézt něco zajímavého. Musím říct, že tady jsou jednak originály, které jsem přivezl z jednotlivých expedic, ale jsou tady i muzejní repliky, které jsem nechal zhotovit, protože dokreslují obraz určité oblasti, kterou potřebujeme.

Simona Slavíková, ředitelka Knihovny Šenovského muzea: My to bereme jako velkou poctu, protože pan Vašíček je šenovský rodák a člověk, který má Šenov rád a nikdy na něj nezapomíná, takže jsme byli rádi. Byl to vlastně jeho nápad, on nám to nabídl a já jsem za to moc ráda.

Mezi vystavenými kousky se nacházejí i opravdové rarity.

Arnošt Vašíček, autor výstavy: Máme zde nejtajemnější knihu světa – Voynichův rukopis – který doposud nebyl rozluštěn, je napsán neznámým jazykem, neznámým písmem.

Návštěvníky ale lákaly i lokální regionální záhady.

Anketa: Asi to mystérium tady, i co se týče našeho kraje.

Výstava o největších slezských, českých i světových záhadách potrvá do 29. února tohoto roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. ledna 2024, 16:00

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř

Moravskoslezský kraj sevřel ledový krunýř. Na některých místech klesla teplota až k mínus 20 stupňům a bezdomovci zaplnili noclehárny a nízkoprahová centra. V Ostravě je pro lidi bez domova připraveno dostatek kapacit, aby nikdo nemusel být v mrazech na ulici.

O víkendu začala rychle klesat teplota a v úterý v noci se v našem regionu pohybovala průměrně kolem mínus 15 stupňů celsia. Bezdomovci zaplnili noclehárny. Pobyt venku v tak nízkých teplotách je životu nebezpečný. Zaplnila se i denní centra. Ve Vítkovicích se dokonce vytvořila fronta a bezdomovci museli čekat až někdo odejde. 

bezdomovci: "Nemáte kam jít. Střídáte to, jezdíte tramvají z konečné na konečnou, na nádraží se na chvíli schováte, prostě potřebujete zabít čas, než vás pustí do noclehárny." 

"Snažíme se uchýlit tam, kde je teplo, třeba v nákupních centrech. Snažíme se přežít." 

Nízkoprahové denní centrum Charitního domu sv. Benedikta je otevřeno ve dvou turnusech pro 50 osob. První mohou přijít na 3 hodiny dopoledne a druhá skupina odpoledne.


Anna Stuchlá, sociální pracovnice Charity Ostrava:
"Lidé mohou přijít, dát si kafe, čaj, polívku, osprchovat se, vyprat si a to nejdůležitější je, že je tady vždy sociální pracovník, který se jim může věnovat. Pomůže jim najít práci, bydlení." 

Ostrava je na podobné mrazivé dny dobře připravena prostřednictvím tzv. zimního programu. Celkem je ve městě pro bezdomovce 767 míst. Většina v azylových domech, ale k dispozici jsou i noclehárny a nízkoprahová centra, kde se mohou ohřát, ale i najíst, osprchovat a vyprat věci. 

---

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči se přestěhuje do areálu městské nemocnice

Ostravské Centrum pro rodinu a sociální péči bude mít všechny své služby i zázemí pro prorodinné aktivity pod novou střechou. Přestěhuje se totiž do budovy bývalé ubytovny sester v areálu Městské nemocnice Ostrava. Nyní začala rekonstrukce budoucích prostor.

Budova bývalé ubytovny sester v areálu Městské nemocnice Ostrava prochází další částí rekonstrukce. Loni se tam v přízemí otevřela protialkoholní záchytná stanice. Další čtyři patra nyní čeká rekonstrukce pro Centrum pro rodinu a sociální péči.

Marek Schneider, ředitel Centra pro rodinu a sociální péči: "Ta budova, ve které jsme je připravena k likvidaci. Už je stará a nedá se nic rekonstruovat. A naším cílem bylo najít budovu, kde bychom se s celým centrem společně vešli. Je nás 90 zaměstnanců, 5 sociálních služeb. Takže to chtělo mít větší barák."

S budováním centra se počítalo už při přeměně na záchytku. Práce včetně vybavení vyjdou na 57,5 milionu korun. 42 milionů bude dotace a zbytek získá centrum od města, kraje a dalších zdrojů.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL, náměstek primátora Ostravy: "Objekt byl původně v dezolátním stavu, dokonce na něj byl už i demoliční výměr. Nicméně jsem nechal provést statický posudek. A zjistilo se, že ta budova je staticky zdravá a že by mohla sloužit pro protialkoholní záchytnou stanici. Nicméně ta protialkoholní stanice potřebovala pouze jedno patro a uvažovalo se, co s tím zbytkem. A vzhledem k charakteru toho využití jsme hledali něco, co by mohlo být v symbióze a čemu by nevadil ten provoz té záchytky a tehdy jsem si uvědomil, že Centrum pro rodinu léta hledá nový objekt, který by nahradil ten stávající, který je v dezolátním stavu. V projektu už se uvažovalo o tom, že tam bude Centrum pro rodinu, takže se tomu přizpůsobila fasáda, sítě a pan ředitel zajistil další financování, společně s městem."

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Centrum sociálních služeb je takový malý střípek ve velké mozaice všech sociálních služeb na území Moravskoslezského kraje. A já jsem za každou službu velmi rád. Protože poskytuje to, co potřebujeme. Není to jenom o tom, že chceme něco nabídnout. Ale je to o poptávce, ať už ve spolupráci s městy nebo s obcemi, tvoříme takzvaný strategický plán rozvoje sociálních služeb a tam se Centrum pro rodinu vždycky objevuje. Město ho požaduje, a proto ho i financujeme v rámci státního rozpočtu prostřednictvím Moravskoslezského kraje. A my jsme přislíbili i po dostavbě tohoto domova, že přispějeme na vybavení. To je pro nás velmi důležité, aby i pracovníci měli opravdu zázemí, které potřebují."

Martin David, biskup ostravsko-opavské diecéze: "Biskupství ostravsko-opavské spolupracovalo už na přípravě podání projektové žádosti o dotaci, která zajistila to základní financování projektu nového domova Centra pro rodinu. Ale bude se biskupství podílet také na financování dalším. Už v loňském roce proběhla v celé ostravsko-opavské diecézi ve farnostech sbírka na podporu tohoto nového domova Centra pro rodinu. Ta vynesla 2 miliony korun. A podobnou sbírku chceme opakovat v letošním roce. A třetí věc, kterou biskupství pomůže Centru pro rodinu je předfinancování těch dotačních prostředků, které jsou uvolňovány až později. Takže my Centru pro rodinu formou zápůjčky ten projekt budeme předfinancovat."

Rekonstrukce potrvá 18 měsíců a dokončena by měla být příští rok v červnu.

---

Krátké zprávy 9. 1. 2024 16.00 - 1

Nezaměstnanost v MS kraji v prosinci vzrostla o 0,3 % na 5,2 procenta. Práci nemělo bezmála 43 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů Úřad práce.

Pracovnice ZOO Ostrava odjela do Senegalu monitorovat stavy antilopy Derbyho, která patří mezi nejohroženější antilopy světa. O její záchranu už více než 20 let usilují čeští ochránci. Do míst výskytu nyní odcestoval tým odborníků na pravidelný monitoring.

---

Podpisem smlouvy Slezský FC Opava změnil majitele

Fotbalový klub Slezský FC Opava už nepatří městu. Podpisem smlouvy o prodeji druholigový klub přešel do rukou nového majitele, kterým se stala slovenská společnost A.I.K. podnikatele Andreje Krajíčka.

Fotbalisty Opavy čekají lepší zítřky. Nový majitel, který klub podporuje z pozice hlavního partnera od roku 2022, by ho chtěl vrátit do 1. ligy, kde hrál naposledy v letech 2018 až 2021.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Byl to dlouhodobý záměr města a hledali jsme adekvátního partnera, který by do toho vstoupil, nebo by klub odkoupil, což se povedlo. Jsem za to strašně rád. Samozřejmě nekončí tím naše spolupráce města. My budeme pomáhat, máme společný zájem, aby klub opět hrál 1. ligu.” 

Andrej Krajíček, nový majitel SFC Opava: “Určitě chceme, aby byl klub úspěšný, aby pokračoval dál, je tu velká základna fanoušků, byli jsme i na schůzce s fanoušky, kteří mi dali podporu, takže jsem rád za to a uvidíme, co bude dál.”

Značka Slezského fotbalového klubu zůstává městu, což byla jedna z podmínek při prodeji klubu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Klub byl prodán za 0, vlastně za jednu korunu a je tam podmínka toho, že se městu vrací půjčka, která byla 10 milionů korun a dvakrát po 10 milionech korun půjdou peníze do provozu klubu. Takže celkově částka 30 milionů korun.”

Město bude i nadále klubu poskytovat peněžité plnění ve výši 1,8 milionu korun a zajišťovat bude i provoz stadionu.

---

Míša pomáhá vybírá peníze pro handicapované

Nezisková organizace s názvem Míša pomáhá otevřela sbírku pro podporu chodu jejich denního centra. To poskytuje péči, vzdělávání a terapii pro mládež i dospělé s handicapem. Specializované pracoviště na Jihu funguje od konce listopadu a aktuálně zde dochází 13 klientů.

Bezpečné, podporující a láskyplné prostředí. Pracovnice neziskové organizace Míša pomáhá ho poskytují svým klientům každodenně. V práci s handicapovanými dětmi mají bohaté zkušenosti.

Jitka Hanáková, zakladatelka organizace Míša pomáhá: „Já jsem měla syna s mentálním postižením, který před dvěma lety zemřel na rakovinu, a tím pádem jsme vlastně na jeho počest založili tuto organizaci, protože víme, že to dává smysl. Že to těm klientům pomáhá.“

Aktuálně centrum funguje ve všední dny od rána do odpoledních hodin.

Romana Miškaříková, pečovatelka organizace Míša pomáhá: „Jsou dny výjimečné, kdy trávíme celý den tady, ale jinak jsme furt v terénu. Buď chodíme na hypoterapii nebo ve středu máme díky našemu sponzorovi zajištěný bowling. Takže těch aktivit je strašně hodně, navštěvujeme kina, divadla.“

Denní centrum je relativně nové – funguje teprve dva měsíce. Na jeho provoz a celkový rozjezd organizace však pečovatelky potřebují sponzorské dary. Jitka Hanáková proto založila projekt na stránkách darujme.cz.

Jitka Hanáková, zakladatelka organizace Míša pomáhá: „Klienti si sice hradí nějakou část, ale nepokryje to veškeré náklady spojené s tou organizací a s tou činností. Zatím se uzavírat nebude, takže zatím můžou lidé přispívat kdykoliv a určitě budeme potřebovat tak jako průběžně ty sponzorské dary, takže ho necháváme pořád otevřený.“

---

Krátké zprávy 9. 1. 2024 16.00 - 2

Provozovatelé některých hotelů v době hokejového mistrovství světa, které se v Česku koná v Praze a Ostravě od 10. do 26. května, výrazně zvýšili ceny za ubytování. V některých případech vzrostly dokonce několikanásobně.

Historické parkety z bývalého obchodního domu Breda v Opavě si zájemci mohou koupit jako sběratelské předměty. Zisk půjde na další díl dokumentu o historii této památky.

---

Do Šenova láká výstava Arnošta Vašíčka

V Šenově proběhla v pátek vernisáž ojedinělé výstavy. Expozici s názvem Fantastické záhady připravil známý spisovatel a místní rodák Arnošt Vašíček.

Spisovatel a záhadolog Arnošt Vašíček procestoval v honbě za záhadami takřka celý svět. Tajemné předměty, které si přivezl, vystavuje nově v Šenovském muzeu.

Arnošt Vašíček, autor výstavy: Většinou jsem se z těch cest vždycky snažil přivézt něco zajímavého. Musím říct, že tady jsou jednak originály, které jsem přivezl z jednotlivých expedic, ale jsou tady i muzejní repliky, které jsem nechal zhotovit, protože dokreslují obraz určité oblasti, kterou potřebujeme.

Simona Slavíková, ředitelka Knihovny Šenovského muzea: My to bereme jako velkou poctu, protože pan Vašíček je šenovský rodák a člověk, který má Šenov rád a nikdy na něj nezapomíná, takže jsme byli rádi. Byl to vlastně jeho nápad, on nám to nabídl a já jsem za to moc ráda.

Mezi vystavenými kousky se nacházejí i opravdové rarity.

Arnošt Vašíček, autor výstavy: Máme zde nejtajemnější knihu světa – Voynichův rukopis – který doposud nebyl rozluštěn, je napsán neznámým jazykem, neznámým písmem.

Návštěvníky ale lákaly i lokální regionální záhady.

Anketa: Asi to mystérium tady, i co se týče našeho kraje.

Výstava o největších slezských, českých i světových záhadách potrvá do 29. února tohoto roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-01-2024-16-00