Hasiči i policisté se připravují na MS v hokeji
Mistrovství světa v hokeji se rychle blíží a velký důraz kladou pořadatelé také na bezpečnost. Proto se už nyní konají cvičení hasičů i policistů přímo v Ostravar Aréně, kde se zápasy budou hrát.
Pro Hasičský záchranný sbor MS kraje bude v průběhu MS v hokeji asi největší výzvou případný únik čpavku z technologie výroby ledu. Čpavek je totiž jedovatá látka a i v malých koncentracích je pro člověka nebezpečný. Postupy proto cvičili hasiči přímo v Ostravar Aréně.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Přijeli jsme si odcvičit tu nejvíce komplikovanou událost z naší strany, což je únik čpavku pod ledovou plochou. Jde o systém kanálům, kde je obtížné se orientovat a opravdu záleží na rychlosti a znalosti."
Na MS v hokeji se samozřejmě musejí připravit i policisté. Ti mohu řešit velkou škálu problémů od rvaček fanoušků až po teroristický útok. Policejní hlídky budou důležitou součástí pro bezpečnost v hale i v jejím okolí. Policisté využili k nácviku i velké množství figurantů, kteří představovali fanoušky.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Ověřovali jsme si postupy a technické možnosti na různých modelových situacích."
Součástí nácviku bylo také vyhledání a likvidace nástražného výbušného systému.
Nácviku se účastnili také zdravotníci. Jejich úloha i postupy jsou ale vždy podobné a lišit se může hlavně prostředí, ve kterém zasahují.
---
V Havířově se konalo zasedání zastupitelstva
Jak to bude v Havířově s dodávkami tepla po roce 2025? Nebo, proč nabrala výstavba dětského hřiště v ulici Jurije Gagarina zpoždění? To jsou jen některá témata, která se řešila na zasedání zastupitelstva.
Havířovská teplárenská společnost nyní odebírá teplo od společnosti Veolia. Město se chystá na jednání o uzavření nových smluv. Radnice počítá se zapojením alternativních zdrojů jako je fotovoltaika, či tepelná čerpadla. A právě to zajímalo i zastupitelé.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Dodávky tepla jsou normálně zajištěné i po tomto datu. Proběhnou normální jednání se stávajícím dodavatelem, ale s největší pravděpodobností bude stávající systém doplněn o zdroje, které budou ve vlastnictví společnosti ENVEZ a to teplo z nich bude prostřednictvím HTS dodáváno spotřebitelům tak, jak je. Takže celý ten systém se zefektivní.”
Z řad občanů pak zazněl dotaz na revitalizaci dětského hřiště v ulici Jurije Gagarina, která nabrala několikaměsíční zpoždění.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Podloží je mokré, tak ty práce nemohou probíhat. Práce se teď rozjíždí po zimní přestávce a já věřím, že brzké době se nám toto hřiště podaří dokončit. Já doufám, že v červnu bychom měli mít hotovo.”
Zastupitelé byli seznámeni i s bezpečnostní situaci ve městě.
Miloš Pollak, ředitel Územního odboru Karviná PČR: "V loňském roce došlo v Havířově ke spáchání 1130 trestných činů, což je pokles o zhruba 300 trestných činů oproti předcházejícímu roku. Zároveň došlo ke zvýšení objasněnosti ani na 63,18 procent, to znamená o zvýšení objasněnosti o 13 procent.”
Nejčastěji policie řeší majetkovou kriminalitu.
---
OSTRAVSKÉ KOMUNIKACE OPRAVUJÍ VÝTLUKY
Ostravě se znásobilo tempo oprav výtluků. Společnost Ostravské komunikace využívá teplého počasí a rozjezdu dodavatele teplých asfaltových směsí. Dělníci letos začali s opravami už v prvních únorových dnech. Opraveny jsou největší výtluky na městských ulicích 28. října, Novoveská, Průběžná, Slavíková a na silnicích 28.října, Opavská, Šenovská a Martinovská. Stav vozovek po zimě je zatím srovnatelný s rokem 2021.
---
ANNA GERYKOVÁ OSLAVILA 101. NAROZENINY
Měla těžké dětství a složitý osud, i přesto oslavila 101. narozeniny. Anna Geryková z Mořkova žije v krajském domově Duha v Novém Jičíně. Mezi gratulanty byl náměstek hejtmana Jiří Navrátil, starostka rodného Mořkova, starosta Nového Jičína a další. Přidáváme se i my. Hodně zdraví.
---
Ztráty vody v potrubí patří k nejnižším v zemi
Ostrava chystá i v letošním roce rekordní investice do vodohospodářské infrastruktury. Již nyní ale patří ke špičce v kvalitě vody mezi městy v celé České republice a díky nízkým ztrátám vody v potrubí je dokonce mezi nejlepšími v Evropě.
V roce 2024 se chystá Ostrava, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury, investovat do její obnovy a rozvoje 850 milionů korun. Stejně jako loni jde o rekordní částku, která mimo jiné umožňuje neustále snižovat ztráty v potrubí. Ty byly loni 8,6 procenta, přičemž průměr ČR je asi dvojnásobný.
Břetislav Riger, náměstek primátora Ostravy: "Je to asi nejvyšší číslo v dějinách, které do vodohospodářských sítí půjde. Z největších staveb tady máme kanalizaci Kunčice Kunčičky, což je akce za jednu miliardu, ale bude probíhat v průběhu tří let."
Ostravské vodárny a kanalizace jsou zároveň průkopníky v moderních technologiích. Jako první v zemi zavedly dálkové odečty vody. Systémem už je pokryto 80 procent sítě a do dvou let by měl být všude.
Petr Konečný, ředitel OVAK: „Prostředky vynaložené OVAK na zkvalitnění stavu vodohospodářské infrastruktury pro rok 2024 budou minimálně ve výši 468 mil. Kč, z toho 321 mil. Kč bude uhrazeno prostřednictvím nájmu, zbylá část převážně formou oprav financovaných společností OVAK. Jsou to jednak opravy havarijní, ale i většího rozsahu s projektovou dokumentací."
Ostrava je z 60 procent zásobována vodou z přehrad Kružberk a Šance. Zbývajících 40 procent je voda podzemních zdrojů v Dubí a Nové Vsi. Vodovodní síť v Ostravě má přes tisíc kilometrů a jen o něco kratší je síť kanalizační.
---
Panelová výstava ukazuje možnou výstavbu v Ostravě
Městský ateliér prostorového plánování a architektury v Ostravě převedlo výstavu ze svého sídla do ulic města, a to prostřednictvím panelů. Na nich se mohou občané seznámit s územními plány města. Od pondělka je výstava s názvem „Město staví město“ k vidění na Jihu.
7 ostravských lokalit, kde může vzniknout bytová výstavba. Panely vyobrazující tato prostranství nyní putují po Ostravě. Aktuálně jsou vystaveny před nákupním střediskem Kotva.
Tomáš Zetek, koordinátor projektu, Městský ateliér prostorového plánování a architektury: „Ta výstava se věnuje rozvoji města, tomu jak ho plánovat dobře. Aby nové ulice, nové čtvrti přinášely užitek.“
Hlavním cílem výstavy je seznámit širokou veřejnost s principy plánování města.
Tomáš Zetek, koordinátor projektu, Městský ateliér prostorového plánování a architektury: „Zároveň tou výstavou ukazujeme, že město Ostrava má několik takových prostorových rezerv uvnitř a jejich chytrým rozvojem můžeme zabránit tomu, aby se Ostrava rozrůstala do krajiny, což má spoustu negativních důsledků, ekologických, ekonomických.“
Jednou z vyobrazených lokalit je nezastavěná louka u ulice Středoškolská, kterou místní využívají k venčení psů.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Měli jsme několik připomínek k tomuto projektu, stejně tak i místní lidé, kteří zde žijí a na veřejných setkáních své podněty sdělili, a to například, že chtěli aby nová bytová výstavba byla dále od současné bytové výstavby, aby tam byla nějaká relaxační zóna, nějaké dětské hřiště.“
Panelová výstava bude u Kotvy do 24. března. Následně se přesune na náměstí Ostrava-Jih a poté do Ostravy-Poruby.
---
V KRNOVSKÉ NEMOCNICI PROBÍHÁ PŘESTAVBA
V krnovské nemocnici začíná přestavba centrálního urgentního příjmu. Bude trvat několik měsíců. Pacienti a návštěvy musí tak už v těchto dnech počítat se stavebním ruchem v blízkosti vjezdu do nemocnice. Jde o významnou investici. Současný urgent byl v provozu bezmála dvacet let a dnes už neodpovídá současným potřebám. Financuje ji zřizovatel Moravskoslezský kraj.
---
POLICISTÉ V HAVÍŘOVĚ DOPADLI DVA ZLODĚJE
Havířovští kriminalisté objasnili krádeže v obchodech i vloupání do objektů, vozidla a další skutky. Na svědomí je mají dva muži, podle policie s pestrou trestní minulostí. Starší z nich - čtyřicetiletý - je ve vazbě, mladší ve věku 36 let je stíhán na svobodě.
---
SSK Vítkovice slaví 100 let
Vítkovická atletika slaví neuvěřitelných 100 let své existence. Dnes se pyšní krásnou moderní halou. Ne vždy však sportovci měli tak dokonalé zázemí a trénovat museli spíše ve sparťankých podmínkách.
Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "My jsme většinou trénovali venku, v Bělském lese - to byl náš takový druhý domov. Později se nám podařilo, že nás pustili na chodbu na učilišti Nové hutě a ta byla dlouhá asi 60 metrů, tam jsme měli položené gumové pásy a to nám vlastně nahrazovalo halu."
Trénovali také ve školní tělocvičně, přesto dosahovali vítkovičtí atleti skvělých výsledků. Zejména Ladislav Kříž, který dominoval na přelomu 60-tých a 70-tých let.
Otakar Svršek, bývalý trenér, SSK Vítkovice: "Ladislav kříž byl mistrem Evropy se štafetou čtyřikrát 100 metrů v roce 1971 v Helsinkách, ale ještě dva roky předtím v roce 1969 byla štafeta v Aténách na 3. místě, což byl taky obrovský úspěch. Startoval i na olympijských hrách v roce 1972."
Dlouhá léta dojížděli atleti trénovat také do jiných koutů Česka až konečně v roce 2015 byla ve Vítkovicích otevřena nová atletická hala. Od té doby se výsledky ostravských atletů výrazně zlepšily.
Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Dokazují to třeba příklady Zdeňka Stromšíka, sprintera, který je výborný a v poslední době zejména výtečná Karolína Maňasová."
Ke sto letům atletiky se chystá také kniha.
Oldřich Zvolánek, předseda SSK Vítkovice: "Není to statistika, ale spíše vzpomínky výrazných osobností, které ve Vítkovicích vyrostly a závodily za Vítkovice. Moc se na ni těšíme."
Oslavy budou pokračovat po celý rok a v létě se uskuteční mítink s celou řadou českých i zahraničních hvězd.
---