Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na lyžařský výcvik nepojede v Havířově 5 ze 17 škol
  • Fifejdská nemocnice ví, jak che vypadat za 10 let
  • Čeladná svítí efektivně, světla z 50. let jsou pryč
  • ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení
  • Hokejový reprezentant Matteo Kočí navštívil svou ZŠ

Na lyžařský výcvik nepojede v Havířově 5 ze 17 škol

Školy v zimních měsících pořádají lyžařské výcviky. V Havířově do hor vyrazí 12 ze 17 škol základních škol. Některé kurz letos vypustí, a to z obavy počasí, či zvýšení cen.

Základní škola Moravská v Havířově pořádá lyžařské kurzy pro děti už od první třídy. V letošním školním roce organizuje opět tři turnusy, a to bez ohledu na to, že cena šla nahoru.

Marcela Sasynová, ředitelka ZŠ Moravská: “Nebyly žádné výhrady, my jsme už navyšovali už více méně loni a letos došlo k navýšení kolem 300 až 400 korun, takže to navýšení nebylo až tak vysoké.”

anketa: “My jsme byli na lyžařském výcviku a moc se mi to líbilo.”

anketa: “Já jsem letos ještě na lyžáku nebyla, ale příští rok mi mamka říkala, že pojedu.”

Základní škola 1. Máje pořádá i z finančních důvodů lyžařské kurzy co dva roky.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje: "Na naší škole máme povinně pro všechny žáky druhého stupně takový týdenní projektový pobyt. Ta finanční zátěž, kdybychom každý rok organizovali i lyžařský kurz i tuto školu v přírodě, by byla veliká."

Pravidelně na lyžák jezdila i ZŠ Na Nábřeží. Letos však kurz vynechá.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ a MŠ Na Nábřeží: "Důvody jsou různé, ale hlavní důvod je ten, že jsme měli termín pouze v březnu, což není vůbec jistota sněhu a vzhledem k tomu, že ty lyžařské výcviky všechny podražily, tak nechceme riskovat, že bychom jeli za dráž bez sněhu.”

Většina škol ale na lyžařský kurz pojede. Ze 17 základních škol se výcviku nezúčastní 5.

---

Fifejdská nemocnice ví, jak che vypadat za 10 let

Městská nemocnice Ostrava směřuje do 21. století. V průběhu 10 let chce investovat 5 miliard korun do modernizace. Srdcem nemocnice budou operační sály perfektně propojené se zbytkem nemocnice.

Městská nemocnice už oslavila 175 let existence a neodmyslitelně patří k systému zdravotní péče o občany. Vedení města se shoduje, že je čas a potřeba nemocnici kompletně modernizovat, aby vyhovovala metodám a trendům péče o pacienty v 21. století. Byl proto vypracován projekt. 

Petr Uhlig, ředitel MNO Ostrava: "Navrhovaným řešením je vybudování nové budovy, kde bude akutní trakt. Na ten bude navazovat urgentní příjem, centrální operační sály, JIPky i dospávací pokoje." 

Ostrava si na modernizaci šetří už od roku 2017. Ve fondu je nyní asi půl miliardy. Revitalizace vyjde na více než 5 miliard korun.

Michal Mariánek, radní pro zdravotnictví MMO: "Hlavní zdroje financování bychom rádi získaly od státu, Moravskoslezského kraje, jednáme z Evropskou investiční bankou a máme připraveny i vlastní prostředky." 

Zhruba tři roky budou nyní trvat přípravy projektu a pak bude následovat 7 let bourání a budování.

Tomáš Málek, primář ARO MNO: "Když se nám v tom novém projektu podaří zkoncentrovat tu práci například do 13 nebo patnácti pracovišť, tak ušetříme spoustu personálu, přístrojů i peněz." 

Kromě lepších podmínek pro pacienta  i personál, přinese modernizace také velké úspory. Zatímco nyní musí Ostrava provoz dotovat desítkami milionů korun, po dokončení bude nemocnice vydělávat. 

---

Zprávy krátké, 15. 1. 2024 17.00 -1
Huť Liberty Ostrava podle dostupných informací neobnoví dříve avizovaný provoz v úterý 16. ledna. Firma tak potřetí odložila nástup zaměstnanců do práce, kteří zůstávají doma s celou výši platu. Firma předpokládá jejich nástup 22. ledna. Ani to ale není jisté.

Chtěl se jen projet, tvrdil policistům zloděj, který pod vlivem drog nasedl a odjel s rozvážkovým autem ve Frýdku-Místku. Jeho řidička ho nechala stát s běžícím motorem u obchodního centra. Vozidlo se policistům podařilo za pár minut najít díky gps lokátoru. Další podrobnosti na portálu polar.cz

---

Čeladná svítí efektivně, světla z 50. let jsou pryč

Od letošního roku svítí celá Čeladná úsporněji. Beskydská obec vyměnila téměř 500 starých svítidel za nové LED lampy. Modernizované veřejné osvětlení by tu mohlo ušetřit až 60 procent energie.

Na konci loňského roku Čeladná dokončila výměnu 478 zastaralých svítidel veřejného osvětlení za moderní LED světla. Některé původní lampy byly dokonce i z padesátých let minulého století.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Čeladná začala svítit efektivně a věříme, že i úsporně. My jsme počítali, že by ty úspory mohly dosáhnout 30 procent a ukazuje se, že by mohly dosáhnout i vyšších úspor, až kolem 60 procent, takže na to se budeme těšit.”

Část osvětlení už Čeladná modernizovala před několika lety, nyní jsou už LED lampy všude, včetně odlehlejších lokalit.

Richard Šnajdr, správa majetku, OÚ Čeladná: “Bylo to při celkové rekonstrukci napříč celou obcí s tím, že se k tomu ještě vyměnilo 16 kilometrů kabelů a vyměnilo se deset rozvaděčů.”

Rekonstrukce osvětlení stála obec přes 8 milionu korun, podařilo se ji ovšem také získat dotaci, a to téměř tři miliony korun z programu Národního plánu obnovy Ministerstva průmyslu a obchodu.

---

ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení

ZUŠ Opava letos slaví 100 let od svého otevření. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s bývalou absolventkou školy, známou zpěvačkou, houslistkou a herečkou Ivou Bittovou.

Iva Bittová v Opavě ve svém dětství navštěvovala hru na housle a také tanec. Se známou zpěvačkou a houslistkou Základní umělecká škola opět navázala spolupráci díky projektu Ej gody nam nastaly.

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “to je jedno z mých období životních, na které ráda vzpomínám a jsem ráda, že ten kontakt znovu jakoby se nějakým způsobem upevnil a už máme i nějaké plány do budoucna.”

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Iva Bittová náš sbor pozvala na Slovensko a spolu se sbory ze Slovenska a Polska natočili projekt Ej gody nám nastaly vzniklo z toho dvd a cd.”

Cédéčko, na kterém jsou koledy a vlastní tvorba Ivy Bittové bylo slavnostně pokřtěno v Minoritu v Opavě. Předcházel tomu koncert, na kterém se představily všechny zúčastněné soubory a kterým Základní umělecká škola zahájila oslavy sta let.

anketa: vystupující žáci: “Na koncert se určitě těším hodně. Máme tam i nějaké sóla. I paní Bittová je úplně úžasná."

“Mi se tu moc líbí všechno i Opava, ZUŠ je úplně úžasná."

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: "Děti zpívají s naprostou upřímností, odevzdaností jakousi k té hudbě a je to taková čistá práce, takže z toho mám velkou radost a dopadlo to výborně.”

Koncert měl mimořádný úspěch, na jehož konci nechyběl standing ovation zaplněného sálu.

---

Zprávy krátké, 15. 1. 2024 17.00 - 2
Ministr životního prostředí Petr Hladík představil v Karlově Studánce nový projekt Domu přírody v Jeseníkách a podepsal smlouvu o spolupráci při jeho výstavbě. Vznikne jako nové návštěvnické a vzdělávací centrum.
Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: „Předpokládáme, že zde budou jezdit školy, děti, stejně tak, jako velké týmy lidí pro to, aby navštívily vzdělávací program.“

---

Hokejový reprezentant Matteo Kočí navštívil svou ZŠ

Hokejový reprezentant Matteo Kočí se na chvíli vrátil do Základní školy Prameny, kterou navštěvoval do 4. třídy. Po mimořádně vydařeném úspěchu na Mistrovství světa v hokeji juniorů ve Švédsku, kde s týmem vybojoval bronz, ho vítala plná tělocvična malých fanoušků.

Matteo Kočí, hokejista české juniorské reprezentace, se hned při vstupu do své Základní školy Prameny v Karviné přivítal s vedením školy a také se svou bývalou třídní učitelkou.

Po přivítání Matteo vstoupil do tělocvičny školy, kde ho už netrpělivě očekávali žáci školy. Přivítali ho velkým skandováním, které se tělocvičnou rozléhalo po dobu setkání vícekrát.

Jeho cesta do reprezentace a do Kanady, kde hraje dnes, vedla před Havířov, kde hrál jeden rok a také Vítkovice, kde hrál do 15 let.

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: " V15 jsem se přestěhoval do Karlových Varů, bydlel jsem tam sám, hrál jsem tam do 18 a tento rok jsem první rok v Kanadě. Hrát v Kanadě jsem si vždycky přál, na začátku to ale bylo dost těžké, jen anglicky mluvím, to byl problém, ale už je to v pohodě."

A jak Matteo prožíval poslední minuty důležitého zápasu na Mistrovství ve Švédsku, odkud s týmem vybojoval bronz?

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: "Těch 50 sekund, to si budeme každý pamatovat. Jako za 50 sekund dát pět gólů, to se stává jednou za deset let, takže to bylo super. Pak v kabině byly oslavy a pak na hotelu."

Po dobu setkání Matteo také rozdal stovky podpisů a ochotně se s dětmi fotil. Děti si pro Mattea připravily také spoustu otázek.

anketa: školáci: "Moc ho neznám, ale viděl jsem ho, jak hráli U20 a nejvíc mě zajímalo, jako třeba na jakou hraje stranu hokejky.” "Zeptal jsem se ho, jak dlouho hraje denně hokej." 

V Kanadě zůstane Matteo ještě dva roky, pak se prý uvidí, kudy povede jeho další cesta. Dětem by vzkázal, aby dělali srdcem to, co je baví.

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: "Sport je za mě důležitý a každý by měl něco dělat.” 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
15. ledna 2024, 17:00

Na lyžařský výcvik nepojede v Havířově 5 ze 17 škol

Školy v zimních měsících pořádají lyžařské výcviky. V Havířově do hor vyrazí 12 ze 17 škol základních škol. Některé kurz letos vypustí, a to z obavy počasí, či zvýšení cen.

Základní škola Moravská v Havířově pořádá lyžařské kurzy pro děti už od první třídy. V letošním školním roce organizuje opět tři turnusy, a to bez ohledu na to, že cena šla nahoru.

Marcela Sasynová, ředitelka ZŠ Moravská: “Nebyly žádné výhrady, my jsme už navyšovali už více méně loni a letos došlo k navýšení kolem 300 až 400 korun, takže to navýšení nebylo až tak vysoké.”

anketa: “My jsme byli na lyžařském výcviku a moc se mi to líbilo.”

anketa: “Já jsem letos ještě na lyžáku nebyla, ale příští rok mi mamka říkala, že pojedu.”

Základní škola 1. Máje pořádá i z finančních důvodů lyžařské kurzy co dva roky.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje: "Na naší škole máme povinně pro všechny žáky druhého stupně takový týdenní projektový pobyt. Ta finanční zátěž, kdybychom každý rok organizovali i lyžařský kurz i tuto školu v přírodě, by byla veliká."

Pravidelně na lyžák jezdila i ZŠ Na Nábřeží. Letos však kurz vynechá.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ a MŠ Na Nábřeží: "Důvody jsou různé, ale hlavní důvod je ten, že jsme měli termín pouze v březnu, což není vůbec jistota sněhu a vzhledem k tomu, že ty lyžařské výcviky všechny podražily, tak nechceme riskovat, že bychom jeli za dráž bez sněhu.”

Většina škol ale na lyžařský kurz pojede. Ze 17 základních škol se výcviku nezúčastní 5.

---

Fifejdská nemocnice ví, jak che vypadat za 10 let

Městská nemocnice Ostrava směřuje do 21. století. V průběhu 10 let chce investovat 5 miliard korun do modernizace. Srdcem nemocnice budou operační sály perfektně propojené se zbytkem nemocnice.

Městská nemocnice už oslavila 175 let existence a neodmyslitelně patří k systému zdravotní péče o občany. Vedení města se shoduje, že je čas a potřeba nemocnici kompletně modernizovat, aby vyhovovala metodám a trendům péče o pacienty v 21. století. Byl proto vypracován projekt. 

Petr Uhlig, ředitel MNO Ostrava: "Navrhovaným řešením je vybudování nové budovy, kde bude akutní trakt. Na ten bude navazovat urgentní příjem, centrální operační sály, JIPky i dospávací pokoje." 

Ostrava si na modernizaci šetří už od roku 2017. Ve fondu je nyní asi půl miliardy. Revitalizace vyjde na více než 5 miliard korun.

Michal Mariánek, radní pro zdravotnictví MMO: "Hlavní zdroje financování bychom rádi získaly od státu, Moravskoslezského kraje, jednáme z Evropskou investiční bankou a máme připraveny i vlastní prostředky." 

Zhruba tři roky budou nyní trvat přípravy projektu a pak bude následovat 7 let bourání a budování.

Tomáš Málek, primář ARO MNO: "Když se nám v tom novém projektu podaří zkoncentrovat tu práci například do 13 nebo patnácti pracovišť, tak ušetříme spoustu personálu, přístrojů i peněz." 

Kromě lepších podmínek pro pacienta  i personál, přinese modernizace také velké úspory. Zatímco nyní musí Ostrava provoz dotovat desítkami milionů korun, po dokončení bude nemocnice vydělávat. 

---

Zprávy krátké, 15. 1. 2024 17.00 -1
Huť Liberty Ostrava podle dostupných informací neobnoví dříve avizovaný provoz v úterý 16. ledna. Firma tak potřetí odložila nástup zaměstnanců do práce, kteří zůstávají doma s celou výši platu. Firma předpokládá jejich nástup 22. ledna. Ani to ale není jisté.

Chtěl se jen projet, tvrdil policistům zloděj, který pod vlivem drog nasedl a odjel s rozvážkovým autem ve Frýdku-Místku. Jeho řidička ho nechala stát s běžícím motorem u obchodního centra. Vozidlo se policistům podařilo za pár minut najít díky gps lokátoru. Další podrobnosti na portálu polar.cz

---

Čeladná svítí efektivně, světla z 50. let jsou pryč

Od letošního roku svítí celá Čeladná úsporněji. Beskydská obec vyměnila téměř 500 starých svítidel za nové LED lampy. Modernizované veřejné osvětlení by tu mohlo ušetřit až 60 procent energie.

Na konci loňského roku Čeladná dokončila výměnu 478 zastaralých svítidel veřejného osvětlení za moderní LED světla. Některé původní lampy byly dokonce i z padesátých let minulého století.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Čeladná začala svítit efektivně a věříme, že i úsporně. My jsme počítali, že by ty úspory mohly dosáhnout 30 procent a ukazuje se, že by mohly dosáhnout i vyšších úspor, až kolem 60 procent, takže na to se budeme těšit.”

Část osvětlení už Čeladná modernizovala před několika lety, nyní jsou už LED lampy všude, včetně odlehlejších lokalit.

Richard Šnajdr, správa majetku, OÚ Čeladná: “Bylo to při celkové rekonstrukci napříč celou obcí s tím, že se k tomu ještě vyměnilo 16 kilometrů kabelů a vyměnilo se deset rozvaděčů.”

Rekonstrukce osvětlení stála obec přes 8 milionu korun, podařilo se ji ovšem také získat dotaci, a to téměř tři miliony korun z programu Národního plánu obnovy Ministerstva průmyslu a obchodu.

---

ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení

ZUŠ Opava letos slaví 100 let od svého otevření. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s bývalou absolventkou školy, známou zpěvačkou, houslistkou a herečkou Ivou Bittovou.

Iva Bittová v Opavě ve svém dětství navštěvovala hru na housle a také tanec. Se známou zpěvačkou a houslistkou Základní umělecká škola opět navázala spolupráci díky projektu Ej gody nam nastaly.

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “to je jedno z mých období životních, na které ráda vzpomínám a jsem ráda, že ten kontakt znovu jakoby se nějakým způsobem upevnil a už máme i nějaké plány do budoucna.”

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Iva Bittová náš sbor pozvala na Slovensko a spolu se sbory ze Slovenska a Polska natočili projekt Ej gody nám nastaly vzniklo z toho dvd a cd.”

Cédéčko, na kterém jsou koledy a vlastní tvorba Ivy Bittové bylo slavnostně pokřtěno v Minoritu v Opavě. Předcházel tomu koncert, na kterém se představily všechny zúčastněné soubory a kterým Základní umělecká škola zahájila oslavy sta let.

anketa: vystupující žáci: “Na koncert se určitě těším hodně. Máme tam i nějaké sóla. I paní Bittová je úplně úžasná."

“Mi se tu moc líbí všechno i Opava, ZUŠ je úplně úžasná."

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: "Děti zpívají s naprostou upřímností, odevzdaností jakousi k té hudbě a je to taková čistá práce, takže z toho mám velkou radost a dopadlo to výborně.”

Koncert měl mimořádný úspěch, na jehož konci nechyběl standing ovation zaplněného sálu.

---

Zprávy krátké, 15. 1. 2024 17.00 - 2
Ministr životního prostředí Petr Hladík představil v Karlově Studánce nový projekt Domu přírody v Jeseníkách a podepsal smlouvu o spolupráci při jeho výstavbě. Vznikne jako nové návštěvnické a vzdělávací centrum.
Petr Hladík (KDU-ČSL), ministr životního prostředí: „Předpokládáme, že zde budou jezdit školy, děti, stejně tak, jako velké týmy lidí pro to, aby navštívily vzdělávací program.“

---

Hokejový reprezentant Matteo Kočí navštívil svou ZŠ

Hokejový reprezentant Matteo Kočí se na chvíli vrátil do Základní školy Prameny, kterou navštěvoval do 4. třídy. Po mimořádně vydařeném úspěchu na Mistrovství světa v hokeji juniorů ve Švédsku, kde s týmem vybojoval bronz, ho vítala plná tělocvična malých fanoušků.

Matteo Kočí, hokejista české juniorské reprezentace, se hned při vstupu do své Základní školy Prameny v Karviné přivítal s vedením školy a také se svou bývalou třídní učitelkou.

Po přivítání Matteo vstoupil do tělocvičny školy, kde ho už netrpělivě očekávali žáci školy. Přivítali ho velkým skandováním, které se tělocvičnou rozléhalo po dobu setkání vícekrát.

Jeho cesta do reprezentace a do Kanady, kde hraje dnes, vedla před Havířov, kde hrál jeden rok a také Vítkovice, kde hrál do 15 let.

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: " V15 jsem se přestěhoval do Karlových Varů, bydlel jsem tam sám, hrál jsem tam do 18 a tento rok jsem první rok v Kanadě. Hrát v Kanadě jsem si vždycky přál, na začátku to ale bylo dost těžké, jen anglicky mluvím, to byl problém, ale už je to v pohodě."

A jak Matteo prožíval poslední minuty důležitého zápasu na Mistrovství ve Švédsku, odkud s týmem vybojoval bronz?

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: "Těch 50 sekund, to si budeme každý pamatovat. Jako za 50 sekund dát pět gólů, to se stává jednou za deset let, takže to bylo super. Pak v kabině byly oslavy a pak na hotelu."

Po dobu setkání Matteo také rozdal stovky podpisů a ochotně se s dětmi fotil. Děti si pro Mattea připravily také spoustu otázek.

anketa: školáci: "Moc ho neznám, ale viděl jsem ho, jak hráli U20 a nejvíc mě zajímalo, jako třeba na jakou hraje stranu hokejky.” "Zeptal jsem se ho, jak dlouho hraje denně hokej." 

V Kanadě zůstane Matteo ještě dva roky, pak se prý uvidí, kudy povede jeho další cesta. Dětem by vzkázal, aby dělali srdcem to, co je baví.

Matteo Kočí, hokejový juniorský reprezentant ČR: "Sport je za mě důležitý a každý by měl něco dělat.” 

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-15-01-2024-17-00