Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava se zaměřila na protipovodňovou ochranu
  • Centra pro lidi na ulici prodlužují v mrazech provozní dobu
  • Z Francie sužované záplavami se vrátila první skupina hasičů
  • V opavských školkách vznikají nová oddělení
  • NJ zahradníkům pomáhá nová technika

Ostrava se zaměřila na protipovodňovou ochranu

Bezpečnost obyvatel je pro každé město to nejdůležitější. Ostrava se proto spojila s hasičským záchranným sborem a vznikl soubor protipovodňových opatření, který obsahuje nejen nové a modernizované mapové údaje, ale také byl například doplněn a vylepšen systém varování obyvatelstva.

V roce 1997 zasáhla Ostravu katastrofální povodeň, která napáchala obrovské škody a zahynulo při  ní i mnoho lidí. V dalších letech následovalo ještě několik menších lokálních záplav, na které už bylo město lépe a lépe připraveno. V současné době je situace nejlepší, protože byl dokončen nový projekt s názvem Protipovodňová opatření ve městě Ostrava. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Dlouhodobě a systematicky podporujeme veškeré aktivity vedoucí k zajištění bezpečnosti ve městě. Dokončený projekt nabídne účinnější systém pomoci v době povodní, což je pro tyto mimořádné situace zásadní a poskytne významnější možnosti ochrany osob a majetku na území Ostravy v krizové době."

V první části projektu byly vypracovány digitální povodňové plány jednotlivých městských částí, současně byly aktualizovány digitální povodňové plány obvodů.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Výhodou digitálních povodňových plánů je okamžitá dostupnost kýžené informace pro povodňové orgány. V případě zasedání povodňových komisí a řešení krizových situací tak mají zúčastnění potřebné informace na jednom místě a aktuální v daném čase. Naleznou zde například plné kontaktní údaje jednotlivých povodňových komisí sousedních obcí, správce vodních toků, stupně povodňové aktivity, včetně způsobu vyhlašování, ohrožená místa, objekty, profily vodních toků, způsoby zabezpečení ochranných prostředků, dopravy."

Digitální povodňové plány mají přímé napojení na povodňový informační systém povis.cz , který je pravidelně aktualizován.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: „Cílem projektu je zvýšení připravenosti orgánů krizového řízení a povodňových orgánů, zabezpečení poskytování včasných a aktuálních informací, zvýšení kvality zpracovaných povodňových plánů, rozšíření a zkvalitnění varovného systému a včasné a správné provedení varování a prvotního tísňového informování obyvatelstva v oblastech ohrožených povodněmi."

Druhá část projektu zahrnula modernizaci a dostavbu jednotného systému varování a vyrozumění. Pořízeno bylo 88 elektronických sirén, z toho šest bylo vybudováno v nových lokalitách,

---

Centra pro lidi na ulici prodlužují v mrazech provozní dobu

Nízkoprahové denní centrum v Havířově poskytuje přes den přístřeší a další služby pro lidi bez domova. Zájem o přečkání mrazivého počasí v teple je velký. Přesto někteří lidé spí i nadále venku.

Všichni tito lidé žijí na ulici. Zahřát se v těchto mrazivých dnech mohou v nízkoprahovém centru sociálních služeb Havířova. Pokud klesnou teploty pod -5 stupňů, centrum i upravuje délku provozní doby.

Michal Fabian, vedoucí středisek sociální prevence SsmH: "Budeme informovat i ostatní poskytovatele služeb sociální prevence, zejména Armádu spásy, aby pokračovala ta spolupráce i do budoucna. Určitě je to prevence vůči umrznutí, ty omrzliny mohou vzniknout, protože ne všichni klienti jsou zabezpečení, co se týče oblečení. Spolupracujeme i v rámci Havířova s organizací ADRA, která nabízí pro tuto skupinu oblečení."

V tuhých mrazech mohou zůstat lidé v centru do 17 hodin. Noc pak mohou přečkat v Azylovém domě Armády spásy. Přesto například 63letý pan Josef spí i nadále venku.

pan Josef: "Dostal jsem od Armády spásy deky, spacák a paráda, perfektní. A když je -10 stupňů, tak je tepleji, než když jsou 3 a je syrovo.”

pan Jiří: “Já jsem chodil též po venku, ale pak jsem se rozhodl, že půjdu na azylový dům a na azylovém domě jsem do teď. To je dost velká pomoc, že tady můžeme být a můžeme se tady ohřát.”

Sociální služby zaznamenávají nárůst lidí bez domova, kteří přijdou požádat o pomoc. V roce 2023 opakovaně využilo služeb denního centra 165 klientů.

---

Krátké zprávy 16. 1. 2024 17.00 - 1

Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o dotaci na výměnu neekologického kotle. V 5. kole kotlíkových dotací má připraveno 220 milionů korun. Zatím lidé zažádali jen o zhruba čtvrtinu finančních prostředků. Žádosti kraj přijímá do 30. srpna.

V malochovu drůbeže v obci Trnávka na Novojičínsku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil úhyn osmi z 20 chovaných slepic, nákazu následně potvrdily výsledky vzorků.

---

Z Francie sužované záplavami se vrátila první skupina hasičů

Do Hlučína se dnes vrátil první tým hasičů z MS kraje, kteří pomáhali povodněmi sužované Francii. Velkokapacitní čerpadla zůstala na místě a už je obsluhuje další odřad. Po lesních požárech nebo zemětřeseních jde o další velkou mezinárodní zkušenost pro naše hasiče.

Celkem osmnácti členný odřad složený z členů záchranného útvaru hasičů v Hlučíně a moravskoslezských hasičů se v úterý dopoledne vrátil do Česka. Techniku a velkokapacitní čerpadla ve Francii obsluhuje nový tým, který odcestoval už v neděli. První skupina se vrátila v pořádku a misi zvládla bez větších problémů.

Ivo Adámek, velitel odřadu: "Ty kanály a vodní cesty nebyly dlouhodobě udržované, nebyly čištěny od bahna a tím pádem se zanášela a nebyly propustné tak, jak by měly být. Proto se tam konala i demonstrace  nebo shromáždění farmářů a občanů." 

Spolupráce se záchrannými složkami i obyvateli byla bezchybná. Místní Francouzi hasičům podstrojovali, takže o proviant se rozhodně starat nemuseli. 

Jiří Scheibinger, zástupce velitele odřadu: "Nad rámec oficiální dodávky potravin a pohonných hmot, dováželi z nám neznámých zdrojů francouzské pochutiny, jídlo, pití, dobré slovo, poseděli s námi, dali jsme si kávu a to nám pomáhalo a zlepšovalo náladu." 

Jak dlouho budou Francouzi ještě potřebovat velkokapacitní čerpadla z MS kraje zatím není jasné. V následujících dnech mají povolit mrazy a je možné, že vody v řekách zase přibude. 

---

V opavských školkách vznikají nová oddělení

Mateřská škola v Malých Hošticích prochází celkovou rekonstrukcí. Její součástí je také nová přístavba, díky které se rozroste o jedno oddělení. Kapacita školky se tak zvýší na 78 dětí.

Opavská radnice zvyšuje počet tříd ve školkách. Tímto krokem reagovala na demografický vývoj, kdy se v minulých letech rodilo na 550 dětí ročně. Chyběla nejen místa pro děti mladší než 3 roky, ale také logopedické třídy.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Protože máme velké množství odkladů a především z logopedických důvodů, tak chceme vytvořit možná další oddělení, která by měla logopedickou přípravu a tam je menší počet dětí.”

Nové oddělení loni vzniklo v MŠ Edvarda Beneše a další se dokončují v MŠ v Kylešovicích, kde kdysi byla knihovna a ve školce v Malých Hošticích.

Marcela Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Momentálně se v naší školce dělá přestavba, dělá se přístavba třídy a teď se dokončila v průběhu prosince nová výdejna stravy pro naše děti, aby už nemusely chodit do základní školy na obědy.”

Rekonstrukcí procházejí také veškeré sklepní prostory, kde vznikne mimo jiné prádelna, toalety pro děti a také sklady.

Marcela Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Tady tou přestavbou vznikne obrovská terasa, která propojí dvě třídy. Stávající třídu s novou třídou a taky tady vznikl úplně nový vchod do šaten pro děti, takže můžou jít přímo na zahradu."

Mateřskou školu v Malých Hošticích momentálně navštěvuje 50 dětí, což je plná kapacita. Díky rozšíření o novou třídu se zvýší o 28 dětí.

---

Krátké zprávy 16. 1. 2024 17.00 - 2

Pondělní požár garáže v Lyžbicích na Třinecku. Hasiči rychlým zásahem uchránili dům před požárem. Během zásahu využívali i termokameru, kterou před likvidací požáru dohledávali skrytá ohniska požáru a kontrolovali teplotu obvodových stěn garáže. Škoda způsobená ohněm byla vyčíslena na 100 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Ostravští kriminalisté hledají pachatele, který napadl muže a ženu loni 16. listopadu. Neznámý způsobil muži zranění, s nímž musel být hospitalizován v nemocnici. Informace k pachateli volejte na linku 158.

---

NJ zahradníkům pomáhá nová technika

Technické služby města v loňském roce nakupily pro své středisko zeleně novou techniku za zhruba 4 a půl milionu korun, například traktorovou sekačku nebo pařezovou frézu. Nahradily zastaralé stroje s vysokou poruchovostí a vysokými náklady na údržbu.

Středisko veřejné zeleně technických služeb v Novém Jičíně prošlo v loňském roce revitalizací za 21 milionů korun bez daně. Kromě nových skladovacích hal a garáží mají ovšem pracovníci k dispozici i nových pět kusů provozní techniky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta stávající je v nějakém stavu, který vyžaduje neustále opravy, tedy náklady, tak tento upgrade v roce 2023 již proběhl. Tu nepotřebnou techniku samozřejmě po schválení rady dál posouváme, tedy na těch veřejných portálech jdeme formou aukci.”

Nové vybavení se týká například kompostárny, dále slouží ke kosení travnatých ploch a jinde v městské zeleni.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Obnovili jsme samojízdnou pařezovou frézu pro vyfrézování pařezu i o větší průměrech a pro zvýšení bezpečnosti práce u silnic jsme pořídili zabezpečovací signalizační vozík.”

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Nově nakoupená technika už byla využita ve všech směrech, nový přívěsný vozík se signalizačním zařízením byl také využit v závěru roku při provádění ořezu na ulici Císařská, kde jsme aspoň takhle byli vidět a byla zajištěna bezpečnost lidí.”

Investice do nových strojů byla loni zhruba 4 a půl milionu korun, letost radnice plánuje do techniky na úklid města vložit více než 10 milionu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. ledna 2024, 17:00

Ostrava se zaměřila na protipovodňovou ochranu

Bezpečnost obyvatel je pro každé město to nejdůležitější. Ostrava se proto spojila s hasičským záchranným sborem a vznikl soubor protipovodňových opatření, který obsahuje nejen nové a modernizované mapové údaje, ale také byl například doplněn a vylepšen systém varování obyvatelstva.

V roce 1997 zasáhla Ostravu katastrofální povodeň, která napáchala obrovské škody a zahynulo při  ní i mnoho lidí. V dalších letech následovalo ještě několik menších lokálních záplav, na které už bylo město lépe a lépe připraveno. V současné době je situace nejlepší, protože byl dokončen nový projekt s názvem Protipovodňová opatření ve městě Ostrava. 

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Dlouhodobě a systematicky podporujeme veškeré aktivity vedoucí k zajištění bezpečnosti ve městě. Dokončený projekt nabídne účinnější systém pomoci v době povodní, což je pro tyto mimořádné situace zásadní a poskytne významnější možnosti ochrany osob a majetku na území Ostravy v krizové době."

V první části projektu byly vypracovány digitální povodňové plány jednotlivých městských částí, současně byly aktualizovány digitální povodňové plány obvodů.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Výhodou digitálních povodňových plánů je okamžitá dostupnost kýžené informace pro povodňové orgány. V případě zasedání povodňových komisí a řešení krizových situací tak mají zúčastnění potřebné informace na jednom místě a aktuální v daném čase. Naleznou zde například plné kontaktní údaje jednotlivých povodňových komisí sousedních obcí, správce vodních toků, stupně povodňové aktivity, včetně způsobu vyhlašování, ohrožená místa, objekty, profily vodních toků, způsoby zabezpečení ochranných prostředků, dopravy."

Digitální povodňové plány mají přímé napojení na povodňový informační systém povis.cz , který je pravidelně aktualizován.

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: „Cílem projektu je zvýšení připravenosti orgánů krizového řízení a povodňových orgánů, zabezpečení poskytování včasných a aktuálních informací, zvýšení kvality zpracovaných povodňových plánů, rozšíření a zkvalitnění varovného systému a včasné a správné provedení varování a prvotního tísňového informování obyvatelstva v oblastech ohrožených povodněmi."

Druhá část projektu zahrnula modernizaci a dostavbu jednotného systému varování a vyrozumění. Pořízeno bylo 88 elektronických sirén, z toho šest bylo vybudováno v nových lokalitách,

---

Centra pro lidi na ulici prodlužují v mrazech provozní dobu

Nízkoprahové denní centrum v Havířově poskytuje přes den přístřeší a další služby pro lidi bez domova. Zájem o přečkání mrazivého počasí v teple je velký. Přesto někteří lidé spí i nadále venku.

Všichni tito lidé žijí na ulici. Zahřát se v těchto mrazivých dnech mohou v nízkoprahovém centru sociálních služeb Havířova. Pokud klesnou teploty pod -5 stupňů, centrum i upravuje délku provozní doby.

Michal Fabian, vedoucí středisek sociální prevence SsmH: "Budeme informovat i ostatní poskytovatele služeb sociální prevence, zejména Armádu spásy, aby pokračovala ta spolupráce i do budoucna. Určitě je to prevence vůči umrznutí, ty omrzliny mohou vzniknout, protože ne všichni klienti jsou zabezpečení, co se týče oblečení. Spolupracujeme i v rámci Havířova s organizací ADRA, která nabízí pro tuto skupinu oblečení."

V tuhých mrazech mohou zůstat lidé v centru do 17 hodin. Noc pak mohou přečkat v Azylovém domě Armády spásy. Přesto například 63letý pan Josef spí i nadále venku.

pan Josef: "Dostal jsem od Armády spásy deky, spacák a paráda, perfektní. A když je -10 stupňů, tak je tepleji, než když jsou 3 a je syrovo.”

pan Jiří: “Já jsem chodil též po venku, ale pak jsem se rozhodl, že půjdu na azylový dům a na azylovém domě jsem do teď. To je dost velká pomoc, že tady můžeme být a můžeme se tady ohřát.”

Sociální služby zaznamenávají nárůst lidí bez domova, kteří přijdou požádat o pomoc. V roce 2023 opakovaně využilo služeb denního centra 165 klientů.

---

Krátké zprávy 16. 1. 2024 17.00 - 1

Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o dotaci na výměnu neekologického kotle. V 5. kole kotlíkových dotací má připraveno 220 milionů korun. Zatím lidé zažádali jen o zhruba čtvrtinu finančních prostředků. Žádosti kraj přijímá do 30. srpna.

V malochovu drůbeže v obci Trnávka na Novojičínsku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil úhyn osmi z 20 chovaných slepic, nákazu následně potvrdily výsledky vzorků.

---

Z Francie sužované záplavami se vrátila první skupina hasičů

Do Hlučína se dnes vrátil první tým hasičů z MS kraje, kteří pomáhali povodněmi sužované Francii. Velkokapacitní čerpadla zůstala na místě a už je obsluhuje další odřad. Po lesních požárech nebo zemětřeseních jde o další velkou mezinárodní zkušenost pro naše hasiče.

Celkem osmnácti členný odřad složený z členů záchranného útvaru hasičů v Hlučíně a moravskoslezských hasičů se v úterý dopoledne vrátil do Česka. Techniku a velkokapacitní čerpadla ve Francii obsluhuje nový tým, který odcestoval už v neděli. První skupina se vrátila v pořádku a misi zvládla bez větších problémů.

Ivo Adámek, velitel odřadu: "Ty kanály a vodní cesty nebyly dlouhodobě udržované, nebyly čištěny od bahna a tím pádem se zanášela a nebyly propustné tak, jak by měly být. Proto se tam konala i demonstrace  nebo shromáždění farmářů a občanů." 

Spolupráce se záchrannými složkami i obyvateli byla bezchybná. Místní Francouzi hasičům podstrojovali, takže o proviant se rozhodně starat nemuseli. 

Jiří Scheibinger, zástupce velitele odřadu: "Nad rámec oficiální dodávky potravin a pohonných hmot, dováželi z nám neznámých zdrojů francouzské pochutiny, jídlo, pití, dobré slovo, poseděli s námi, dali jsme si kávu a to nám pomáhalo a zlepšovalo náladu." 

Jak dlouho budou Francouzi ještě potřebovat velkokapacitní čerpadla z MS kraje zatím není jasné. V následujících dnech mají povolit mrazy a je možné, že vody v řekách zase přibude. 

---

V opavských školkách vznikají nová oddělení

Mateřská škola v Malých Hošticích prochází celkovou rekonstrukcí. Její součástí je také nová přístavba, díky které se rozroste o jedno oddělení. Kapacita školky se tak zvýší na 78 dětí.

Opavská radnice zvyšuje počet tříd ve školkách. Tímto krokem reagovala na demografický vývoj, kdy se v minulých letech rodilo na 550 dětí ročně. Chyběla nejen místa pro děti mladší než 3 roky, ale také logopedické třídy.

Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Protože máme velké množství odkladů a především z logopedických důvodů, tak chceme vytvořit možná další oddělení, která by měla logopedickou přípravu a tam je menší počet dětí.”

Nové oddělení loni vzniklo v MŠ Edvarda Beneše a další se dokončují v MŠ v Kylešovicích, kde kdysi byla knihovna a ve školce v Malých Hošticích.

Marcela Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Momentálně se v naší školce dělá přestavba, dělá se přístavba třídy a teď se dokončila v průběhu prosince nová výdejna stravy pro naše děti, aby už nemusely chodit do základní školy na obědy.”

Rekonstrukcí procházejí také veškeré sklepní prostory, kde vznikne mimo jiné prádelna, toalety pro děti a také sklady.

Marcela Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ Malé Hoštice: “Tady tou přestavbou vznikne obrovská terasa, která propojí dvě třídy. Stávající třídu s novou třídou a taky tady vznikl úplně nový vchod do šaten pro děti, takže můžou jít přímo na zahradu."

Mateřskou školu v Malých Hošticích momentálně navštěvuje 50 dětí, což je plná kapacita. Díky rozšíření o novou třídu se zvýší o 28 dětí.

---

Krátké zprávy 16. 1. 2024 17.00 - 2

Pondělní požár garáže v Lyžbicích na Třinecku. Hasiči rychlým zásahem uchránili dům před požárem. Během zásahu využívali i termokameru, kterou před likvidací požáru dohledávali skrytá ohniska požáru a kontrolovali teplotu obvodových stěn garáže. Škoda způsobená ohněm byla vyčíslena na 100 tisíc korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Ostravští kriminalisté hledají pachatele, který napadl muže a ženu loni 16. listopadu. Neznámý způsobil muži zranění, s nímž musel být hospitalizován v nemocnici. Informace k pachateli volejte na linku 158.

---

NJ zahradníkům pomáhá nová technika

Technické služby města v loňském roce nakupily pro své středisko zeleně novou techniku za zhruba 4 a půl milionu korun, například traktorovou sekačku nebo pařezovou frézu. Nahradily zastaralé stroje s vysokou poruchovostí a vysokými náklady na údržbu.

Středisko veřejné zeleně technických služeb v Novém Jičíně prošlo v loňském roce revitalizací za 21 milionů korun bez daně. Kromě nových skladovacích hal a garáží mají ovšem pracovníci k dispozici i nových pět kusů provozní techniky.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Ta stávající je v nějakém stavu, který vyžaduje neustále opravy, tedy náklady, tak tento upgrade v roce 2023 již proběhl. Tu nepotřebnou techniku samozřejmě po schválení rady dál posouváme, tedy na těch veřejných portálech jdeme formou aukci.”

Nové vybavení se týká například kompostárny, dále slouží ke kosení travnatých ploch a jinde v městské zeleni.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Obnovili jsme samojízdnou pařezovou frézu pro vyfrézování pařezu i o větší průměrech a pro zvýšení bezpečnosti práce u silnic jsme pořídili zabezpečovací signalizační vozík.”

Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Nově nakoupená technika už byla využita ve všech směrech, nový přívěsný vozík se signalizačním zařízením byl také využit v závěru roku při provádění ořezu na ulici Císařská, kde jsme aspoň takhle byli vidět a byla zajištěna bezpečnost lidí.”

Investice do nových strojů byla loni zhruba 4 a půl milionu korun, letost radnice plánuje do techniky na úklid města vložit více než 10 milionu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-01-2024-17-00