Zákaz kamionů přes Staré Hamry by měl platit po celý rok
Zákaz jízdy vozidel těžších než 12 tun by měl na trase přes Staré Hamry platit celoročně. Kamiony by měly jezdit po obchvatu, aby se snížilo riziko dopravních nehod a případného znečištění zdroje pitné vody pro celé Ostravsko.
O celoroční platnost zákazu jízdy pro nákladní automobily s hmotností vyšší než 12 tun usilují především starostové obcí podél horské silnice I/56. Zatím se jim podařilo dosáhnout trvalého zákazu přes zimu.
Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka Frýdlantu nad Ostravicí, senátorka: “1. prosince vydal MSK opatření obecné povahy, které vyjadřuje, že na komunikaci I/56, která vede do Beskyd do chráněné krajinné oblasti, je od Frýdku-Místku zákaz vjezdu tranzitní nákladní dopravy. Je to vlastně výsledek dlouholetého působení a snahy starostů okolních obcí, hlavně je Staré Hamry, Ostravice a Bílá, aby doprava hlavně zimním období, ale i celoročně se nějakým způsobem upravila. Protože hlavně v zimním období dochází k velkému množství dopravních nehod a tyto způsobují komplikace nejenom vlastně lidem, kteří tam žijí v této oblasti, ale taky ohrožují zdroj pitné vody, kterým je vlastně přehradní nádrž Šance. Víme, že to je zdroj pitné vody pro Frýdecko-Místecko, ale také Karvinsko, Novojičínsko, Ostravsko a navíc i pro přilehlé části Polska. Takže ochrana zdroje pitné vody je pro nás vlastně prioritou."
Anketa: “No já nevím, ale od Frýdku jsou cedule se zákazem a ty kamiony tady stejně jezdí. Pak v kopci zastaví, nedá se je objet a tvoří se kolony.”
Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka Frýdlantu nad Ostravicí, senátorka: “Tento zákaz vjezdu vlastně řešíme s těmi starosty uvedenými i s dalšími více než 50 statutárními zástupci obcí na Frýdecko-Místecku již dlouhodobě a konečně se nám vlastně podařilo tohoto dosáhnout. Znamenalo to nemalé úsilí vejít v jednání jak se všemi dotčenými ministerstvy. Jak životního prostředí, tak dopravy, tak zemědělství. Samozřejmě za velké podpory Moravskoslezského kraje a hlavně velký dík patří Ředitelství silnic a dálnic a Policii České republiky. Díky jejich podpoře se nám toho podařilo docílit a došli jsme, že byly umístěny dopravní značky na vytvořený obchvat města Frýdku-Místku s tím, že nabádají řidiče těžké nákladní kamionové dopravy k tomu, aby setrvali na obchvatu. Samozřejmě tohle to všechno se propsalo do navigaci, takže i navigační systémy informují řidiče o tom, že tedy nemají sjíždět na I/56 díky nevhodnému počasí a díky cestě, která tamtudy tím horským terénem vede. Už od roku 2015 jsou právě snahy starostů těch zmiňovaných obcí o to, aby ta těžká tranzitní nákladní doprava neprojížděla těmito horskými komunikacemi. Až jsem se stala senátorkou, tak jsem získala větší možnost bojovat na různých místech o vydání opatření a provedla jsem k tomu nejedno sezení v Senátu s tím, že mě tam senátoři v této záležitosti podpořili a já jsem hrozně ráda, že se nám tohle to povedlo. A jak jsem říkala, od prosince až do 31. března bude vlastně tento zákaz v platnosti. Samozřejmě, že nehody se stávají i v létě, nejenom mým cílem, ale cílem všech je, abychom tuto dopravní značku, která tam je, nechali trvale umístěnou a telematika, která informuje tyto řidiče kamionů o tom, že tady se nemá vyjíždět, aby svítila celoročně. Aby opravdu ta tranzitní doprava pokračovala dále na slovenské hranice, na Svrčinovec, aby chráněná krajinná oblast zůstala zachována pokud možno v co nejlepší formě.”
Zákaz jízdy nákladních vozidel kontrolují policisté, kteří hříšníkům ukládají pokuty.
Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka Frýdlantu nad Ostravicí, senátorka: “Navzdory umístěnému dopravnímu značení přesto řidiči těchto kamionů porušují zákaz vjezdu do této oblasti. Samozřejmě, že je policie, která stojí u benzinové stanice na Ostravici, tyto řidiče, kteří porušují tento zákaz, otáčejí a vrací je zpět. Nicméně pokud ty pokuty, které za to jsou schopni udělit, jsou velice nízké. Já v téhle chvíli cítím, že je zapotřebí, aby zákonodárci se opravdu snažili o to, aby se pokuty za porušování těchto předpisů zvýšily. Na slovenské straně je pokuta za stejný přestupek 800 až 1000 euro, kdežto u nás to jsou 2000 korun, což je teda opravdu nepoměr a i tohle je ten důvod, proč si řidiči zkracují cestu horami touto trasou.”
---
Rybník Pašůvka se stal hitem pro přírodní bruslení
Český rybářský svaz dokončil v minulém roce rozsáhlou revitalizaci rybníka Pašůvka v Horní Suché na Karvinsku. Svaz veřejně slíbil, že v zimě bude opět rybník sloužit k bruslení a tak se i stalo.
Jakmile rybník Pašůvka dostatečně zamrzl, lidé odklidili sníh a plocha se ihned stala hitem pro přírodní bruslení pro lidi z Havířova i Horní Suché. Dlouhé roky to nebylo možné, protože rybník byl neudržovaný. O nápravu se postaral Český rybářský svaz, který slíbil, že na podzim udělá vždy výlov ryb a nechá plochu pro zábavu.
Rostislav Trybuček, jednatel ČRS pro Severní Moravu a Slezsko: “Já jsem přesně počítal s tím, že pro ty lidi ze Suché i z Havířova to bude velice příjemné tam bruslit. Protože tam není teď co rušit, ryby tam nejsou. Prostě je to tak, jak jsme řekli.”
Martin Adamiec (BEZPP), místostarosta Horní Suché: “Když si vzpomenu, že jsem tady naposledy bruslil jako dítě, tak to ve mě vyvolává nostalgické pocity. Já jsem rád, že se nevytratil ten duch."
anketa: “Chodíme s kamarády i na veřejné bruslení, ale tam se musí platit a tady je to kousek od místa kde bydlím. Mohu si zahrát hokej, protože ten nejde hrát na zimním stadionu."
anketa: “Přišel jsem z Bludovického kopce a líbí se mi to tady moc, protože je to tady otevřené a moc se mi tady líbí.”
anketa: “Přišel jsem ze synem a určitě to chci naplno využít, dokud to jde, protože to je super a má to nezapomenutelnou atmosféru."
Bruslaři by měli být ale obezřetní a sledovat počasí, protože na rybníku se neprovádí měření tloušťky ledu.
---
Zprávy krátké, 17. 1. 2024 16.00 - 1
Policisté ze speciální skupiny Mravnost vyšetřili dva závažné případy. Obvinili 40letou ženu, která zajišťovala nezletilé dívky pro sexuální služby za peníze. Za druhým vážným případem stojí 20letý muž, který je obviněn ze znásilnění své nezletilé přítelkyně a následného získání drogy za sexuální služby, které přítelkyně poskytla jinému muži. Podrobnosti od policistů na portálu polar.cz
Strážníci městské policie v Ostravě rozmluvili pokus o sebevraždu opilému muži, který chtěl skočit ze střechy. Své partnerce po neustálých sporech napsal smsku, ať se za něj rozloučí s dětmi. Následně nafoukal tři čtvrtě promile alkoholu.
---
OZO věnuje výnos Reuse centra na zelené projekty
Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.
Reuce centrum otevřela společnost OZO Ostrava v roce 2020 a ukázalo se, že šlo o výborný nápad. Lidé se tak mohu zbavit funkčních věcí, které už sami nepotřebují, ale někdo jiný je ještě využije. Symbolické tržby za tyto věci putují na zelené projekty. Letos to bude rekordních více než 1 a půl milionu korun za 61 tisíc předmětů.
Vladimíra Karasová, mluvčí OZO: "Žadatelem mohou být firmy, organizace i zájmové spolky, které se rozhodnou někde nějaký pozemek zkrášlit novou výsadbou."
Se svým „zeleným“ projektem se mohou do konce února o příspěvek ve výši 50-200 tisíc Kč přihlásit právnické osoby veřejného i soukromého sektoru, které působí ve svozové oblasti OZO.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: "Jsme rádi, že ostravské Reuse centrum je v ČR jedním z prvních pilotních projektů a ukazuje se, že lidé tam ty nepotřebné předměty nejen nosí, aby jim dali druhou šanci, ale také je kupují a používají."
Úspěšní žadatelé budou vybráni v březnu. Potom budou mít čas do konce října 2024 svůj nápad realizovat na veřejně přístupných místech na území statutárního města Ostravy a na doložení souhlasu vlastníka pozemku. Vloni OZO podpořilo 9 projektů celkovou částkou 1 milion korun.
---
Městský útulek pro psy čeká rekonstrukce
Městský útulek pro psy funguje v Opavě už od roku 1997. Bohužel je v povodňové oblasti a ještě téhož roku byl zaplaven, což se na něm podepsalo. Navíc je tady téměř vše původní. Připravuje se proto jeho rekonstrukce.
Nevhodné vytápění, střecha, do které zatéká, opadávající omítka. Městský útulek pro psy potřebuje větší rekonstrukci než se čekalo.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Je tam bohužel řešeno vytápění pomocí přímotopů, což je nákladově velice drahé a bohužel dochází tam i k tomu, že ošetřovna psů, defacto jak se říká karanténa, tak ty místnosti začínají plesnivět a začínají nám tam odpadat kachličky, stropy a střechou nám tam zatéká. V současné době připravujeme projektovou dokumentaci na kompletní opravu útulku.”
Kompletně se bude měnit topení, kdy se počítá s použitím tepelných čerpadel. Fotovoltaika není možná kvůli vzrostlým stromům v okolí. Útulek totiž sídlí u městských sadů.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Budeme samozřejmě dělat kompletní opravy kotců, které opravdu už pamatují poměrně hodně.”
V městském útulku je momentálně 16 pejsků. Mezi nimi například pražský krysařík, louisianský leopardí pes, nebo labrador. Naplněn je tak z více než 60 procent. K dispozici tady mají hned 7 výběhů.
Markéta Drešlová, referentka odboru životního prostředí: “Ošetřovatelky mají harmonogram, který jim umožňuje střídání psů, a to v jednotlivých výbězích. V některých případech mohou být v jednom výběhu dva nebo tři pejsci, a to podle toho, jakým způsobem se mezi sebou snášejí.”
O pejsky v útulku je velký zájem, takže se v něm dlouho nezdrží. Není to ale o tom, že člověk přijde a vždycky si pejska odvede. V útulku se jim snaží vybírat nejvhodnějšího majitele.
---
Zprávy krátké, 17. 1. 2024 16.00 - 2
Díky mrazivému počasí v regionu zamrzly vodní plochy. Lidé na nich bruslí nebo hrají hokej. Záchranáři ale varují, aby byli opatrní a ověřili si bezpečnost, tedy tloušťku ledu.
David Koudelka, místopředseda Vodní Záchranné služby ČČK Ostrava: "Z pohledu Vodní záchranné služby je tloušťka ledu bezpečná pro rekreační sport 20 cm -35 cm. Je vhodné si tu tloušťku nějak ověřit."
---
Nábor mladých hokejistů v Bruntále
V rámci celostátní kampaně Týden hokeje proběhl v centru Bruntálu na ledové ploše na náměstí nábor nejmenších hokejistů. Přestože starý zimní stadion je z technických důvodů už mimo provoz, účast nejmenších zájemců potvrdila zájem dětí.
Cílem akce bylo představit dětem hokejový sport i vyzkoušet jejich talent.
Martin Flekač, trenér: „Tuto akci pořádá Český hokejový svaz a my bychom rádi tentokrát představili ten sport i širší veřejnosti, než té, kterou to úplně zajímá. Dneska je tento nábor určený hlavně pro děti od věku 3, 4 let a výše, ty, kteří hokej nikdy nezkusili a rádi by si ho vyzkoušeli. Budeme chtít, aby si děti vyzkoušely, jaké to je, stát opravdu v bruslích, na lšdě, s trenéty, kteří jim s tím určitě pomohou, aby si vyzkoušely výstroj, helmy, hokejky a podobně.“
Současnou překážkou je uzavřený starý stadion, všichni ale věří, že se blýská na lepší časy.
Martin Flekač, trenér: „Určitě to jako překážku cítíme, my se snažíme, i město Bruntál, získat aktuálně nějaké dotace na výstavbu zimní ledové plochy a stadionu s tím spojeného a doufejme, že tato akce bude mít i kladný vliv na to, aby se to celé podařilo.“
Honza: „Hraju 7 let. Chtěli bysme mít ten stadion i v Bruntále.“
Nový stadion je projektově připraven, město čeká na výsledek žádosti o dataci na jeho stavbu.
Anketa, účastníci akce: „Ve škole hrajeme florbal, takže je to něco podobného, ale chtěla bych to zkusit i na ledě.“
„Brankář. Já už hraju asi 3 roky.“
„Já hraju za Bruntál.“
„Já budu zítra budu bruslit v Krnově.“
„Nehraju hokej, ale bruslím, začalo mě to bavit, začal jsem minulou neděli.“
Rekreační ledová plocha bude na bruntálském náměstí do neděle 28. ledna
---