V Opavě začala stavba nového sběrného dvoru
V Opavě začala stavba nového sběrného dvoru. Objekt vyroste na zelené louce na výjezdu z Kylešovic ve směru na Komárov a nakonec bude jednou tak větší než se původně plánovalo.
Opava se po letech dočká velkého sběrného dvoru, kde by mělo skončit daleko více tříděného odpadu. Ten aktuálně vyrůstá v Kylešovicích v lokalitě na Šlofárně.
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “De facto mělo by se jednat o 1600 tun, nebo 640 za rok toho odpadu, měl by se tam už pomalu rozebírat takzvaný velký odpad, kdy nám lidé dovezou třeba sedačky. Navíc konečně se nám podaří dělat i stavební odpad.”
Do roku 2030, kdy má začít platit zákaz skládkování odpadu, by se chtěla Opava dostat z nynějších 9 tisíc na zhruba 3 tisíce tun směsného odpadu ročně.
Na nový sběrný dvůr město získalo státní dotaci ve výši 85 procent nákladů. Jen první část si vyžádá 28 milionů korun.
Michal Tomšík, majitel realizační firmy: “Začali jsme zde provádět na stavbě skrývání ornice. Skrývání ornice probíhá v nějaké mocnosti kolem 45 cm a potom budeme pokračovat s následným výkopem zhruba do jednoho metru, budeme tady dělat zpevněné plochy.”
Petr Popadinec (ANO), radní Opavy: “Co tam budeme všechno zpracovávat, to se uvidí. Hlavně se nám podařilo a podařilo se to domluvit i s ministerstvem životního prostředí, že váha, která tam byla jenom 9 metrů, se nám podařila prodloužit na 12 metrů, to znamená, už tam budou moci najíždět vozidla i s přívěsem.”
Nový sběrný dvůr by měl být dokončen ještě letos v listopadu.
---
V ostravských školách budou dívkám k dispozici vložky
Ostrava je prvním městem v naší zemi, kde je koncepčně řešena menstruační chudoba u dívek na základních školách. Město nakoupí hygienické vložky, které budou na školách žákyním kdykoliv k dispozici. Zájem už projevily dvě třetiny škol ve městě.
Učitelky na základních školách poměrně často řeší problém dívek většinou ze sociálně slabších rodin, které nemají zajištěny hygienické vložky. Vedení Ostravy proto rozhodlo, že tzv. menstruační chudobu pomůže vyřešit. Hygienické pomůcky nakoupí z rozpočtu v rámci podpory prorodinné politiky.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Vytipovali jsme si tu množinu, která se pohybuje v úrovni 500 až 600 dívek. Smyslem tohoto projektu je především poskytnout dívkám pocit jistoty, že bez ohledu na jejich sociální status naleznou v případě potřeby v naprosto standardním režimu snadné řešení jejich problému. Což jistě přispěje k posílení jejich vnitřní pohody, vyrovnanosti a tím i duševního zdraví. A možná i ke snížení absence dívek ve výuce z důvodu nedostupnosti vhodných hygienických potřeb a snad trochu i také k odtabuizování samotné menstruace z podvědomí společnosti."
V rámci tohoto projektu není ambicí města hledat plošné řešení menstruační chudoby, ale v tuto chvíli zacílit pomoc potřebným dívkám, navštěvujícím druhý stupeň základních škol.
Petra Hladíková, ředitelka ZŠ Horymírova: "Opravdu se stává, že dívky potřebují hygienické pomůcky. Vzhledem k tomu, že děvčata začínají menstruovat mnohem dříve, než v minulosti tzn. v 3. 4. třídě, tak opravdu ta problematika tady je. Osvěta bude přes třídní učitele, sdělí jim, že ta možnost tady je a přes ně to budeme i distribuovat."
Při poskytování menstruačních pomůcek dívkám je striktně pamatováno na zachování jejich naprosté anonymity. Ve spolupráci s řediteli škol bude tento projekt následně vyhodnocen, aby data mohla být využita při zvažování rozsahu jeho pokračování pro další období.
---
Krátké zprávy, 21. 2. 2024 17.00 - 1
Na přelom února a března chystají Ostravské městské lesy a zeleň veřejnou aukci dříví. Uskuteční se v manipulačním skladě společnosti v Nové Vsi.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: ,,Po dohodě s městskou firmou jsme se domluvili, že dřevo, které je v majetku města a vlastně je na území našeho města, půjde do veřejné aukce. Ve spolupráci s dalšími majiteli lesů i církevních lesů je vlastně v Nové Vsi možnost si prohlédnout to samotné dřevo, nejedná se o palivové dřevo, ale jedná se o to kvalitní, z kterého se dá potom dále něco vyrábět."
---
Kastrační program toulavý koček je v Karviné úspěšný
V Karviné se osvědčil kastrační program toulavých koček a kocourů. Magistrát na tuto službu vyčleňuje peníze z rozpočtu už od roku 2010. Každoročně projde kastrací zhruba 400 těchto volně žijících zvířat.
Všichni veterináři působící na území Karviné uzavřeli s magistrátem města v roce 2010 smlouvy týkající se kastračního programu volně žijících koček a kocourů.
Ročně magistrát na kastraci volně žijících koček vyčleňuje z rozpočtu až 400 tisíc korun.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Podle ostatních měst, když jsme si dělali průzkumy, tak u nás se to osvědčilo, protože jsme zaznamenali úbytek těch toulavých koček.”
Od roku 2020 do současnosti vykastrovali karvinští veterináři 1200 toulavých kocourů a 500 koček.
Andrea Pryszczová, veterinářka: "Kastrace volně žijících koček je nejlepší variantou, jak zamezit jejich nekontrolovatelnému množení. Těchto kolonií je velké množství a není reálné, aby byla všechna zvířata umístěna do nových domovů, takže kočiččky po kastraci jsou vypuštěny zpět do původní lokality. Pokud se na místě pohybují nevykastrovaná zvířata, tak každá taková nevykastrovaná samice může stihnout za rok i tři porody a porodit až 18 dalších koček."
S kastrací venkovních koček, které nejsou zvyklé na lidi, pomáhají i různé spolky, které mohou zapůjčit k odchytu i sklopec.
---
Historické jádro NJ přišlo o svou nevzhlednou část
V Novém Jičíně byla dokončena oprava takzvaného Laudonova nádvoříčka. Průchod mezi náměstím a Žerotínovou ulicí se tak po více než třech letech znovu otevře veřejnosti.
Historické jádro Nového Jičína přišlo o svou nevzhlednou část. Skončila revitalizace průchodu mezi Masarykovým náměstím a Žerotínovou ulicí, který místní označují jako Laudonovo nádvoříčko. Stavba začala loni v září, skončila počátkem února a než se po více jak třech letech znovu otevře veřejnosti, proběhne ještě v březnu kolaudace.
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nově tedy byly upraveny povrchy, byl instalován mobiliář jako odpadkové koše a nové lucerny veřejného osvětlení.”
Součástí projektu bylo nové řešení stanoviště pro umístění odpadních nádob. Stavba měla být původně hotova do konce prosince. Za zhruba měsíčním zpožděním stálo více faktorů.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tím hlavním problémem tohoto prostoru je protkanost sítěmi, tedy to byl to největší úskalí. Také se nám lehce zdržel termín proto, že jsme se museli zkoordinovat s přilehlou restaurací. Tady je asi ta nejpodstatnější změna, že jsme se dohodli s majitelem, kterému město odprodalo část tohoto nádvoří, kde bude v budoucnu provozovat tu venkovní část restaurace, tedy zahrádku.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Po provedení kolaudace této stavby by mělo dojít ke zpřístupnění pro širokou veřejnost, zatím bez omezení, takže brány by měly být otevřeny 24 hodin denně.”
Cena proměny Laudonova nádvoříčka dosáhla 6, 1 milionu korun včetně DPH. Do cílené důstojné podoby prostoru ještě zbývá doplnit zeleň a v jarních měsících proběhne předláždění a úprava vstupního loubí směrem od náměstí.
---
Krátké zprávy, 21. 2. 2024 17.00 - 2
Ostravská městská galerie Plato se dostala mezi sedm finalistů prestižní architektonické ceny, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie. O ocenění se ucházelo 362 projektů. Porota v březnu navštíví finalisty a 25. dubna oznámí vítěze.
Bruntál připravuje celkovou rekonstrukci kuchyně v budově Základní školy Cihelní. Práce začnou v létě a vyjdou bezmála na 16 milionů korun. Už loni město dalo kompletně opravit zhruba za 14 milionů korun kuchyni ZŠ Jesenická.
---
V Ostravě pokračuje ochrana zeleně napadené jmelím
Ostrava pokračuje v boji se jmelím, které parazituje na velkém množství stromů po celém městě a působí usychání větví i kmenů. V těchto dnech probíhají práce v Komenského sadech v centru, kde zkušení arboristé prořezávají napadené lípy mnohdy i několik desítek metrů vysoko.
V Komenského sadech v centru Ostravy můžete v těchto dnech vidět ve větvích stoletých lip arboristy, kteří ořezávají jmelí a suché větve. Jde o revitalizaci stromů v rámci omezení nadměrného šíření parazitického keříku jmelí bílého.
Lukáš Křižánek, arborista: "Neprovádíme jen odstranění jmelí, ale řešíme stromy komplexně. Dělám jak zdravotní řezy, tak řezy bezpečnostní i obvodové redukce."
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Nejprve bylo potřeba zjistit, jak na tom zeleň v Ostravě z hlediska napadení jmelím je. Magistrát proto před samotnou realizací projektu nechal ve spolupráci s městskými obvody zmapovat téměř 2500 městských napadených stromů. Ty byly zapracovány do prováděcí dokumentace s názvem „Návrh opatření na omezení nadměrného šíření jmelí bílého v Ostravě“, která slouží jako důležitý podklad pro plánování samotné záchrany stromů."
V aktuálně probíhající druhé etapě projektu revitalizace mají odborníci ošetřeno již téměř 160 z celkových 301 stromů. Hotovo je už ve Vítkovicích, Krásném Poli a Polance. Nyní je na řadě dalších 10 obvodů.
Marek Vašenda, vedoucí střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy: "Akce má zajistit prodloužení životnosti stromů a zajistí ještě dvacetiletou i víceletou budoucnost v tomhle parku."
Na ošetření stromů má město ve svém rozpočtu vyčleněny téměř 3 miliony korun. Kromě zdravotních řezů jsou realizovány také řezy obvodové, sesazovací či popouštěcí. V některých případech je prováděna stabilizace korun dynamickými vazbami s použitím lan.
---