Přípravné práce na sanaci Heřmanické haldy začaly
Začaly první kroky k neutralizaci ostravské ekologické výzvy – Heřmanické haldy. Zaměstnanci podniku Diamo, který má sanaci na starost, tam aktuálně kácejí náletové dřeviny a budují zázemí staveniště budoucího sarkofágu. Ten má hořící haldu uhasit.
Zvuky pil a těžkých strojů nyní zní z Heřmanické haldy. Začaly zde totiž přípravné práce na její sanaci.
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “My momentálně kácíme náletové dřeviny tady v té centrální části haldy, která je termicky aktivní. Dále dole u vjezdu, kde je úložné místo těžebního odpadu budujeme zázemí staveniště.“
Poté by měla začít samotná stavba nepropustného sarkofágu, který má haldu uhasit. Tato varianta řešení ekologické výzvy byla vybrána jako nejvhodnější v loňském roce. Podobný sarkofág již funguje na odvalu na Kladensku.
Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO (červen 2024): „Sarkofág spočívá v tom, že bude celá halda zatěsněná vhodnými materiály, jako je cementopopílkový stabilizát, jíly a podobně.“
Jozef Síkela (STAN), bývalý ministr průmyslu a obchodu (červen 2024): „Hlavním cílem této metody je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu."
Další postup však aktuálně brzdí veřejná zakázka na zpracovatele projektu sanace hořící části odvalu.
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: „Ten tendr je pozastaven, protože jeden z účastníků podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Já v tuto chvíli nedokážu říct, jak dlouho toto pozastavení bude trvat, protože bude záležet na tom, jak se Úřad pro ochranu hosp. soutěže s tou námitkou vypořádá.“
Haldu v příštím týdnu čeká ještě návštěva ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka.
---
Obnova rybníka Míčovec začala, úhyn ryb šetří policie
Stonavský rybník Míčovec, který před dvěma měsíci postihla ekologická havárie, se dočkal prvního kroku k obnově. Amatérský spolek rybářů zde v první fázi vysadil 400 kg ryb. Příčinu lednového hromadného úhynu nadále vyšetřuje policie.
Stonavský rybník Míčovec v zimě postihla ekologická katastrofa, při níž na hladinu vyplavaly dvě tuny mrtvých ryb. Amatérský spolek rybářů vyčíslil škodu na téměř 900 tisíc korun. Po jarních deštích se kvalita vody zlepšila, a rybáři tak mohli začít s obnovou života v rybníce.
V první fázi zarybňování bylo do vody vypuštěno 100 kilogramů tolstolobiků a 150 zhruba dvoukilových kaprů.
Vyšetřování ekologické havárie, která postihla rybník Míčovec, nadále pokračuje.
Nejvíce se z návratu ryb do Míčovce těší děti, které sem docházejí do rybářského kroužku a v létě tu tráví týden na pobytovém táboře. Rybáři plánují podle finančních možností postupně Míčovec zarybňovat tak, aby se podvodní svět vrátil k původní rozmanitosti před ekologickou havárií.“
---
Zprávy krátké, 21. 3. 2025 17.00 - 1
TOVÁRNA NA BATERIE JE O KROK BLÍŽE STAVBĚ
Strategický podnikatelský park v Dolní Lutyni, ve kterém by měla být postavena továrna na výrobu baterií pro elektromobily, postoupil do další fáze příprav. Zveřejněné studie potvrdily realizovatelnost projektu a minimalizaci dopadů na přírodu.
David Petr, ředitel developmentu Státní investiční a rozvojové společnosti: “Podle studie proveditelnosti bude první fází fyzická příprava. V první etapě by mělo dojít k vybudování ochranného izolačního valu, realizaci protipovodňových opatření a k kompenzačním biologickým opatřením. Tato fáze by mohla reálně začít v roce 2028.”
---
Prasklé odpady přiměly studéneckou školu omezit výuku
Havárie odpadního potrubí vyřadila z provozu část budovy Střední školy ekonomicko-podnikatelské ve Studénce. Na několik týdnů tu musí omezit výuku, některé třídy se učí distančně nebo vyjíždí na exkurze.
Budova z osmdesátých let, ve které ve Studénce sídlí Střední škola ekonomicko-podnikatelská, se neplánovaně stala staveništěm. Narušení provozu si vynutila havárie odpadního potrubí.
Katarína Vrablová, ředitelka SŠ ekonomicko-podnikatelské Studénka: “Situace nastala tak, že se nám uspávaly záchody. Proto jsme požádali majitele budovy, to znamená město, o řešení. Zjistilo se, že to není obyčejná záležitost, ale že je to havárie.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Ten propad byl v hloubce asi dvou metrů, takže jsme řešili, jakým způsobem to odstranit. Přistoupili jsme k variantě, kdy se natáhl nový rozvod kanalizace v délce asi čtyřiceti metrů.”
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “Teď budou probíhat ty hrubé stavební práce, kdy se musí zpětně zabetonovat podlahy a postupně se bude obkládat a budeme ty prostory dávat do pořádku.”
Práce by měly skončit v první třetině měsíce dubna. Samotná škola nyní řeší výuku kombinací klasické prezenční a distanční, a také vysílá studenty na vzdělávací aktivity mimo budovu.
Katarína Vrablová, ředitelka SŠ ekonomicko-podnikatelské Studénka: “Čili současně se vyučuje, ale druhá část tříd chodí na exkurze, třeba dnes jsou v Ostravě ve Světě techniky, jedna třída je doma, má distanční výuku, a střídáme to.”
Omezený režim se ovšem netýká maturitních ročníků. Tito studenti mají každý den plnou výuku ve škole zajištěnou.
---
Osvobození Ostravy připomene rekonstrukce bitvy
Ostravu letos čeká připomínka jednoho významného jubile. Od konce 2. světové války totiž uplynulo 80 let a tak je na konec dubna přichystáno několik akcí, které vyvrcholí rekonstrukcí dobové bitvy v bermě řeky Ostravice v centru města.
Ostrava byla jedním z posledních průmyslových center, které ještě mohly zásobovat Třetí říši. Proto zde měli Němci vybudován silný obranný systém. Ostravská operace byla proto asi největší bitvou 2. světové války na našem území.
Josef Šerka, historik, Archiv města Ostravy: "Nejtuhší boje byly za Odrou, tam kde máme Pustkovec, Poruba, tam byly velice tuhé boje. Padlo tam i nejvíce příslušníků Rudé armády, ale potom, když se jednotky dostaly přímo do Ostravy, tak ty nejtuhší boje byly asi na území Zábřehu. Bojovalo se tam od 30. dubna až do 1. května."
Při osvobozovacích bojích padlo přes 1500 rudoarmějců, vojáků 1. československé tankové brigády a civilistů. Ostrava byla osvobozena 30. dubna 1945, takže letos je to už 80 let. Proto budou letošní oslavy velmi bohaté.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Osvobození vnímáme jako velkou událost. Je to kulaté jubileum, takže jsme připravili celou řadu akcí. Ta asi nejzajímavější pro veřejnost bude 26.4. rekonstrukce historické bitvy v bermě řeky Ostravice."
Na webu osvobozeni.ostrava.cz zájemci najdou mimo jiné zajímavé faktické informace o jednotlivých armádách a spoustu dobových fotografií z archivu města. Jsou na něm i informace o jednotlivých akcích. Osvobození má i své stránky na sociálních sítích.
---
Zprávy krátké, 21. 3. 2025 17.00 - 2
VLÁMALI SE DO ZÁSILKOVÝCH BOXŮ
Kriminalisté dopadli trojici mužů podezřelých z několika vloupání do zásilkových boxů. Dva z nich byli zadrženi při činu na Novojičínsku, třetí o pár hodin později v Krmelíně. Obvinění se k činům přiznali, celková škoda přesáhla 100 tisíc korun.
ZAČÍNÁ OPRAVA MOSTU V OSTRAVĚ
V pondělí 24. března začne oprava mostu na Plzeňské ulici v Ostravě. Práce nad železničními a tramvajovými kolejemi potrvají do června a provoz po silnici I/58 bude veden zúžením do jednoho pruhu v každém směru. Oprava za více než 4,6 milionu korun zahrnuje výměnu mostních závěrů, izolací, asfaltu i svodidel.
---
Grossmannova vila žije prohlídkami i spoustou akcí
Grossmannova vila v Moravské Ostravě a Přívozu je unikátním historickým skvostem. Památka, kterou zachránilo město za více než 132 milionů korun, teď slouží veřejnosti jako místo pro prohlídky i kulturní prostor.
Secesní Grossmannova vila z roku 1923 prošla kompletní obnovou a už má za sebou rok provozu od znovuotevření.
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Je dalším příkladem záchrany historické budovy. Přes veškeré stavební zásahy si však zachovala řadu původních prvků a jedním z hlavních prvků Grossmannovy vily jsou dozajista barevné vitráže, jimž je historická památka doslova posetá."
Tomáš Rusek, kurátor Vily Grossmann: "Vila v současnosti žije poměrně bohatým kulturním životem, který je rozhodně bohatší a pestřejší, než byl v minulém roce. Mohli jsme se během zimy plně zaměřit právě na tvorbu kulturního programu, který se skládá například z velmi pěkných koncertů v tomto hudebním sále. Skládá se také z rukodělných workshopů, různých přednášek."
Celý komplex v minulosti tvořil nejrozsáhlejší poválečnou vilovou realizaci na Ostravsku.
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Takovým překvapením pro vás může být i to, že si vila našla místo v našem kalendáři pro tento rok, který oddělení starosty připravilo ve spolupráci s panem Markem Kulhavým. Musím ale zdůraznit, že rekonstrukci financovalo statutární město Ostrava a celkové náklady se přesahují částku kolem 130 milionů korun včetně DPH, takže já jsem moc rád, že tady dneska můžu být, projít si to tady a jsem nadšený, že další krásná stavba došla rekonstrukce v našem obvodě."
Vila je otevřená veřejnosti především o víkendech, školy a další skupiny mohou přijít i v týdnu.
Tomáš Rusek, kurátor Vily Grossmann: "Na léto se pak návštěvníci mohou těšit například na pikniky v zahradách, koncerty, kdy opět budeme využívat zahradu, a v prvním srpnovém týdnu proběhne Šlaráfiávoché, festival umění, humoru a přátelství."
Podrobnosti o akcích a také jednoduchý rezervační systém na prohlídky i s kapacitou osob najdete na webu .
---