Zaměstnanci hutě Liberty Ostrava mají do 3. ledna volno
V průběhu čtvrtka byla huť Liberty Ostrava postupně odpojována od energií, protože za ně dlouhodobě neplatí. Zaměstnanci dostali volno do 3. ledna a ani pak není jisté, že se zase provoz rozjede. Ostravské vedení huti prezentovalo další plány na krajském úřadě.
Ve čtvrtek pozval do budovy Krajského úřadu hejtman Jan Krkoška ředitele huti Liberty Ostrava a také odboráře, aby si vyjasnili aktuální situaci. Ta se neustále mění. Zaměstnanci mají volno do 3. ledna, ale co bude potom, není jasné. Od čtvrtku je totiž huť bez energií.
Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Pro nás je důležité, aby se huť zase v lednu rozjela. Dostali jsme do ruky restrukturalizační plán."
Zda se opravdu začne 3. ledna zase v huti vyrábět, bude záležet na jednání se společností Tameh. Ta je prý jediná, která energii dokáže zajistit.
Pavel Šedivý, ředitel Liberty Ostrava: "Bude to záležet na tom, jak se dál bude řešit problém s Tamehem, protože bez Tamehu my nemůžeme nastartovat vysokou pec. Může se stát samozřejmě, že 3. ledna přijdou zaměstnanci do práce a budou odesláni zpět domů, abychom získali čas rozjet pec."
Odboráři jsou k plánům huti skeptičtí, ale chtějí věřit, že zaměstnanci neskončí na úřadu práce.
Roman Ďurčo, předseda Odborového svazu KOVO: "Pro nás pro všechny je prioritou zachování zaměstnanosti. Já to rád slyším, protože po výzvách, když se vládní představitelé ozývali, že jsou připraveni zaměstnancům pomoci přes úřad práce, s tím spokojený být nemůžu."
Liberty má přibližně 6 tisíc zaměstnanců a dalších 15 tisíc lidí je na huť přímo navázáno v dodavatelských firmách. Zaměstnanci Liberty zatím dostávají plný plat.
---
Při pietě ve Stonavě u slzy uctili památku 13 horníků
Hornická obec Stonava si připomněla tragédii, která se stala v podzemí místního Dolu ČSM. Od neštěstí, při kterém v dole zahynulo 13 horníků, letos uplynulo 5 let.
Pietní akt se konal v parku v centru Stonavy u památníku ve tvaru slzy. Právě ten připomíná 13 obětí důlního neštěstí z prosince roku 2018. Metan tehdy zabil 12 Poláků a jednoho Čecha.
Josef Kasper, ředitel HBZS Ostrava, DIAMO: “To, co se stalo před 5 roky, byla tragédie, která postihla všechny. Ty, kteří tam pracovali, ty, kteří na té šachtě působili… Pro mě vždycky bylo nejhorší, když jsem přišel na šachtu a visel tam černý prapor. To znamená, že někdo z nás odešel. Někdo z kamarádů, který už se mezi nás nedostane. Bohužel ty tragédie k tomu hornictví patří, ale já se s tím nikdy nesmířím.”
Roman Sikora, generální ředitel OKD: “Víte, bezpečnost je pro nás prioritou číslo jedna. Každému z nás jde o to, aby všichni chlapi, kteří sfárali na šichtu v bezpečí a ve zdraví vyfárali a vrátili se domů.”
Důl ČSM je jediným černouhelným dolem v zemi, kde se ještě dva roky bude těžit. I proto musí být stále zajištěna maximální míra bezpečnosti.
Roman Sikora, generální ředitel OKD: “My věnujeme spoustu úsilí a spoustu peněz do bezpečnostních kampaní, do pořizování nových technologií, které zajišťují větší bezpečnost, do pořizování monitorovací zařízení, které zjišťují v každém okamžiku, kde se který pracovník v dole nachází a dokáží v případě nutnosti alarmovat ty ostatní, aby se k němu co nejrychleji dostali.”
Vedle zástupců hornických organizací a úřadů se piety účastnili také pozůstalí zemřelých horníků.
---
Krátké zprávy 21. 12. 2023 16.00 - 1
Hasiči a policisté zachránili deset lidí včetně dětí ve středu v noci při požáru bytu ve Frýdku-Místku. Požár vypukl okolo 22:30 v bytě v 7. patře domu. Hasiči museli při záchraně použít plošinu automobilového žebříku. Dvě ženy skončily v nemocnici, škoda je asi 800 tis. Kč.
Zaměstnancům těžební společnosti OKD vzrostou od ledna tarifní mzdy o 5 %. OKD zaměstnává asi 3300 lidí průměrná měsíční mzda tam loni byla okolo 49 tisíc korun. Kolektivní smlouvu podepsali zástupci vedení a odborů.
---
MOaP ocenila nejlepší pracovníky Technických služeb
Moravská Ostrava a Přívoz ocenila nejlepší pracovníky Technických služeb. Za celoroční práci bylo oceněno několika dárky deset pracovníků ze všech provozů. Uznání si ale podle vedení obvodu zaslouží úplně všichni.
Dílnu Technických služeb Moravská Ostrava a Přívoz zaplnili téměř všichni zaměstnanci. Netrpělivě totiž čekali na vyhlášení celoročních výsledků nejlepších pracovníků.
Petr Smoleň, ředitel TS Moravská Ostrava a Přívoz: "My celoročně vyhodnocujeme ty pracovníky každý měsíc. A ten, kdo byl vyhodnocený nejvíce krát, tak je vyhodnocený i na konci roku. Vždycky jsou to dva pracovníci za každou provozovnu."
Ocenění si převzala desítka zaměstnanců. A postupně jim pogratulovali také členové vedení obvodu.
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "V rámci balíčků, které dostali, tak byla poukázka, nějaké drobné dárkové předměty a kalendář městského obvodu."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Oni jsou všichni úžasní, což dokázali teď v té kalamitní situaci, která byla. Pracovali 24 hodin, opravdu s velkým nasazením. Takže to, co jsme se někde dočetli, že bylo špatně, tak to nebyla vůbec pravda."
Jana Košťálová, oceněná zaměstnankyně TS: "Pracuju tady od roku 1996, tak to je 27 let. A ocenění. Já si myslím, že si ho zaslouží všichni. Mám z toho radost, ale zasloužíme si ho všichni, protože ta práce je opravdu občas náročná."
Adam Eigenfeld, oceněný zaměstnanec TS: "12 let a jsem rád. Je to hezká tradice, určitě." – Co máte na starosti? Jaká je vaše pozice? – "Řidič."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "V příštím roce mají technické služby navýšený rozpočet, cirka o 2 miliony korun. Chystáme se tady udělat fotovoltaiku, pořídit i nové stroje. Tady bych asi vypíchnul to, že chceme pořídit nový glutton, za jehož pomoci budeme uklízet na Masarykově náměstí a potom na Havlíčkově nábřeží."
Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz mají na 140 zaměstnanců a starají se o území o rozloze přes 1300 hektarů.
---
Kapr je tradičně nejprodávanější vánoční rybou
V prodejně ryb Povodí Odry v Opavě teď mají napilno. Denně sem míří stovky lidí pro svou oblíbenou vánoční rybu. Těch je letos dostatek, jen v Petrově rybníku jich vylovili 40 tun.
Kapři, tolstolobici, líni, amuři, jeseteři nebo pstruzi. Tak pestrý výběr ryb nabízí Povodí Odry ve své prodejně v Opavě. Tradičně nejvíce se před Vánoci prodává kapr.
Ivo Jedlička, rybář, Povodí Odry: “Kaprů se prodá několik desítek tun celkově jak na velkoobchod, tak na maloobchod a tady denně v ty hlavní dny 21, 22, 23 je to i kolem jedné a půl až dvě tuny ryb za den.”
Co se týká velikosti, tak ideální je podle rybářů kapr o váze 3 a půl až 4 kila.
Ivo Jedlička, rybář, Povodí Odry: “To je ryba, která je zhruba 4 roky stará a je ideální poměr svaloviny, i kosti jsou větší, takže se líp vybírají.”
anketa: obyvatelé Opavy: “Čekám, jestli najde kapra 3 kila, ty se mi zdají takové nejlepší."
“Tolstolobika beru, kapra taky, ale nevím, jestli letos. Do těch dvou a půl kilo všechny ty ryby."
Pokud si odnášíte domů živého kapra, měli byste mu měnit minimálně co 2 hodiny vodu, aby zůstala chladná a aby měl kapr dostatek kyslíku.
Ivo Jedlička, rybář, Povodí Odry: "Klasická vánoční úprava je smažení, což je tady tradice a bramborový salát, ale myslím si, že ta chuť toho masa vynikne víc, když je pečený jen ve vlastní šťávě v troubě s nějakou zeleninou.”
Třeba se necháte inspirovat.
---
Krátké zprávy 21. 12. 2023 16.00 - 2
Paliva v MS kraji opět zlevnila o desítky haléřů. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 35,80 Kč, před týdnem byl o 53 haléřů dražší. A o 53 haléřů zlevnila také nafta. Litr teď stojí v průměru 36 Kč. Ceny sleduje a zveřejňuje společnost CCS.
Ostrava v příštím roce opět podpoří obnovu kulturních památek a sakrálních staveb. Pro zájemce o dotaci má ve dvou výzvách připraveno 5,5 milionu Kč. Žádosti, které město bude přijímat dva měsíce, mohou zájemci podávat od 8. ledna.
---
Vánocům bude vládnout jedle a smrk stříbrný
Vánoce jsou za dveřmi a lidé tak v hojném počtu nakupují nejen dárky, ale také vánoční stromky, které jsou ozdobou tohoto nejoblíbenějšího a nejkrásnějšího svátku v roce.
Zatímco opavské městské lesy už s prodejem vánočních stromků skončily, stále je ještě dostatek míst, kde je budou nabízet až do Štědrého dne. Například v Jaktaři si pořídíte vánoční stromy od semínka vypěstované v našich lesích. Lidé upřednostňují středně velké stromy.
Klára Ziffer, prodejkyně vánočních stromů: “Většinou jsou to stromky, které mají zhruba kolem dvou metrů. Zájem je na to, že prodáváme první rok a tak jsme rádi, že lidé k nám zavítají."
Nejoblíbenějšími vánočními stromy jsou letos jedličky. Zvláště pak jedle ojíněná, která nádherně voní po citrusech.
anketa: “Sháníme jedli ojíněnou a máme rádi Vánoce."
“Stříbrný smrček jsme si vybrali a těšíme se, jasně, že se těším, že Jarmilko, těšíme se na dárečky."
“vybíráme jedličku, protože nepíchá, dlouho vydrží.”
Pokud jste si pořídili jedličku, musíte ji dát do vody, aby vydržela dlouho čerstvá.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “Základ je, aby měly vodu. Ideální je ten řez ještě vzít třeba, stačí 2, 3 milimetry tak, aby ten řez byl čistý, aby mohl pít těmi cévními svazky.”
Top stromky, které nepotřebují ani vodu a vydrží i dva a půl měsíce, jsou smrk stříbrný a borovice.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “V drtivé většině bude ten chlup držet tak jak když jste si ho vzala. Stříbrňák kromě toho, že píchá, vypadá absolutně nejlépe."
Vypěstovat dvou a půl metrový vánoční strom trvá 12 až 14 let. Záleží na klimatických podmínkách a na druhu stromu.
---