Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty
  • ZŠ Bulharská se zapojila do projektu Fajne školní bistro
  • Studénka začala s úklidem, komplikují ho někteří řidiči
  • Interaktivní soutěž láká žáky ZŠ na praktické obory
  • Děti z Karvinska se hýbou společně s házenkáři

Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty

Moravskoslezská tripartita podporuje odboráře v protestu za zachování výroby v Liberty Ostrava. Zároveň vyzvala vládu, aby začala intenzivně řešit krizi v Liberty i v celém ocelářském průmyslu. Kraj také připravuje dotčené firmy na možný scénář úpadku celé huti.

Většina provozů v Liberty Ostrava od 22. prosince stojí a zaměstnanci stále zůstávají doma. Dodavatel Tameh huti vypnul energie a skončil v úpadku, protože mu huť dluží téměř dvě miliardy korun. Kraj situaci sleduje a snaží se pomoci navázaným firmám.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Krajská tripartita žádá vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize. Nejenom ve společnosti Liberty, ale celkově ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ocelářství. Ocel opravdu je strategická surovina, která je důležitá pro náš kraj. Všichni víme, že jezdíme po železnici, všichni víme, že jezdíme auty a já se také domnívám, že není třeba, abychom kupovali ocel ze zahraničí, ale abychom si uchovali tuto surovinu tady doma, u nás. A díky této surovině naši obyvatelé mají práci. Tvoříme hodnoty a zakládáme rodiny. Zmínili jsme také v rámci tripartity celý systém problémů v rámci ocelářství, který se musí začít řešit v rámci Evropské unie a v rámci vlády. Nikoliv tady zespodu, kdy hasíme jeden problém za druhým. Ale musí to být vládou nastavený jasný proces, který půjde a bude hájit naše zájmy našich firem, které jsou v našem regionu. Také jsme se dotkli povolenek emisních, které z našeho pohledu a kolegů, kteří seděli v sále, se dají řídit jakýmsi způsobem, ale je otázka. Chce to někdo řešit nebo to nikdo nechce řešit? Jsou v tom obrovské peníze. V rámci krajské tripartity také navrhujeme, aby se vytvořila v rámci ocelářské komice Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní skupina, která by se měla zabývat také problémem negativního vývoje kolem Liberty."

Liberty zaměstnává na 6 tisíc lidí a nikdo neví, co s nimi bude dál. Na huť je také navázáno na 900 firem.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Aktivní obchodní výměnu má asi 550 a větší problémy nebo relevantní problémy sdělovala třeba třetina z nich. Ale prosím vás berme tato čísla s rezervou.

Kraj už firmy v rámci pomocných seminářů připravuje na možné scénáře dalšího vývoje.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Minulý týden ve středu jsme zahájili semináře, které jsou k vybraným tématům. A právě v době, kdy byla tripartita, tak probíhal další seminář, který se týká zejména toho, jak se postavit k různým scénářům situace v Liberty. Jedním z těch scénářů pravděpodobně může být i situace úpadku, situace insolvence, která bude chtít, aby si ty firmy v dodavatelském řetězci, aby si ty malé firmy, ti malí věřitelé, dostali do nějaké situace. O to my právě teď usilujeme. Mluvíme o nějakém společném zastupování. My jsme je v tom dneska proškolili, ten obsah toho semináře bude rozeslán na všechny relevantní firmy, kterých se to může dotýkat. A potom my nabízíme individuálně právě tady tu možnost zastupování. Je to ale jenom jedna z věcí, kterou děláme. Připravujeme celou řadu dalších věcí, hledáme možnosti dalších odbytišť pro ty firmy. Připravujeme další semináře. Mluvil jsem tady o tom, že velkým problémem je pro ty firmy cash flow. A v této situaci jim téměř nikdo nechce půjčit. A ony potřebují prostředky na základní provoz, na nákup materiálu a tak dále. Tak to je třeba další věc, kterou teď řešíme."

Odborníci proto nabízejí firmám poradenství, případné zastupování a hledají pro ně i nová odbytiště.

---

ZŠ Bulharská se zapojila do projektu Fajne školní bistro

Základní škola Bulharská v Ostravě-Porubě se zapojila do projektu Fajne školní bistro. Ten už 5 rokem pořádá ostravský magistrát, aby zvýšil kvalitu přípravy pokrmů a stravování v jídelnách mateřských a základních škol.

Na Základní školu Bulharská zavítal renomovaný šéfkuchař Michal Adam, aby kuchařkám tamní jídelny pomohl s moderní gastronomií. Zlepšit se chtěly v přípravě bezmasých pokrmů.

Kateřina Glovina, vedoucí jídelny: “Do fajneho školního bistra jsme se přihlásili, aby jsme trošku zviditelnili naši školní jídelnu a přáli jsme si, aby jsme připravovali nějaký netradiční bezmasý pokrm, protože máme zařazovat každý týden nějaké bezmasé jídlo a tím pádem, aby jsme měli pestřejší stravu.”

Michal Adam, šéfkuchař: “Vařilo se nám tady úplně skvěle. Máme kuskus trošku do indicka. Máme tam zázvor, římský kmín, kari, k tomu máme pečenou mrkev s černým sezamem a troškou citronové šťávy a troškou zázvoru.”

Jako dezert se podával rozebraný jablkový koláč. tedy tvaroh s mátou, jablky dušenými se skořicí a máslem, posypaný drobenkou a karamelizovanými ořechy. Ńechyběla ani krémová polévka z červené čočky sypaná dýňovými semínky.

anketa: žáci ZŠ Bulharská: “Třeba ten tvaroh to bylo fakt dobrý. Uznávám, že to se povedlo.” 

“Bylo to výborné, tu polévku jsem si dala ještě jednou.”

“Líbí se mi jak si vyhráli s těma chutěma a baví mě to. Je to takový zábavný oběd celkově.”

Dagmar Kovářů, nutriční terapeutka: “Tady v Porubě jsou na tom dobře. Je tady snaha o zavádění nových potravin a probrali jsme taky případnou existenci salátových barů, pitný režim jsme zrevidovali.”

Školní jídelna vaří i na přání dětí. Nejčastěji chtějí řízky, smažené kuřecí stripsy, smažený sýr a špagety.

---

Krátké zprávy 22: 2. 2024 16.00 - 1

Petice proti Heřmanické haldě. Lidé v petici důrazně žádají, aby stát začal situaci co nejrychleji řešit a bral životy a zdraví Ostravanů.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: ”Petice má vyburcovat lidi, potřebujeme 10 tis. podpisů, aby mohla být projednána jak Senátem, tak Poslaneckou sněmovnou, aby se prokázalo, že je petice odůvodněná. Pak by to byl úkol vlády a začalo se to řešit.”

---

Studénka začala s úklidem, komplikují ho někteří řidiči

Ve Studénce už začala jarní očista ulic města. Aby některými úsekem mohl projet velký zametací vůz, upozorňovaly tu na zákaz parkování týden dopředu cedule. Přesto někteří řidiči informaci ignorovali - a padaly pokuty.


Jarní úklid města začal ve Studénce už v polovině února, umožnilo to teplé počasí. Na očistu komunikací najalo město velký zametací vůz, který měl projet i ulicí Beskydskou v centru. Někteří řidiči ovšem ignorovali dopravní značení, které tu už týden dopředu upozorňovalo na jednodenní zákaz parkování, a očistu ulice tak značně zkomplikovali.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Bohužel, přijelo auto a na místech zůstala vozidla. Proto jsme přistoupil k tomu, že městská policie rozdala pokuty a my jsme museli provádět tu očistu naší pracovní skupinou ručně.”

Pokuty byly zatím spíše symbolické ve výši 200 korun.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V tom úklidu budeme takhle nadále pokračovat, opravdu tou technikou se udělá kus práce. Je to jediný způsob, jak jsme schopni elegantně a rychle tu komunikaci uklidit.”

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Budeme čistit například i větší plochy s parkovacími místy, tam budeme mít také dopravní značky, budeme chtít, aby auta odjely, alespoň v průběhu dopoledne, a pokud tam nějaká zůstanou, budeme nuceni znovu přistoupit k pokutování.”

Jeden den strojového čištění stál město okolo 10 tisíc korun, ručně pracovníci údržby naložili a odvezli z ulic 8 tun nečistot.

---

Interaktivní soutěž láká žáky ZŠ na praktické obory

Kdo zná a umí, ten si píská. Tak zní název oblíbené interaktivní soutěže v praktických dovednostech pro žáky osmých tříd základních škol. Letošního ročníku se zúčastnilo 300 dětí ze třiceti základních škol Ostravy a přilehlých měst.

Zvýšení zájmu o technické, odborné a řemeslné obory. To je hlavním cílem interaktivní soutěže, jež se již po sedmnácté konala v Ostravě-Jihu. Letošního ročníku se zúčastnilo 300 žáků.

Petra Višnická, manažerka pro kurzy a vzdělávání, Kultura-Jih: „Tato soutěž Kdo zná a umí, ten si píská je pro žáky 8. tříd základních škol, takže celkem je to 14x 6 dětí a plus s nima přichází celá třída a ta nesoutěžící část se účastní toho doprovodného programu.“

Na 14 interaktivních stanovištích se žáci základních škol seznámí s praktickým obsahem studijních oborů a zároveň si vyzkouší vlastní dovednosti a kompetence.

Renata Zimmermannová, mistryně odborného výcviku, SOŠ Frýdek-Místek: „Děti musí absolvovat nějaký kvíz, který se týká zvířat hospodářských a samozřejmě naše krásná kráva Julča, kterou musí podojit a měli by umět nasadit i dojící stroj.“

Petra Višnická, manažerka pro kurzy a vzdělávání, Kultura-Jih: „To celé můžou konzultovat poté s těmi partnery jako zaměstnavateli, kde se vlastně dozví, co by to vlastně v reálu obnášelo.“

Velké oblibě se těší například doprovodná barmanská show nebo ukázky z oblasti robotiky.

Jan Stoček, student, Střední škola elektrotechnická: „Můžeme tady vidět různé roboty, které si na škole naprogramujeme.“

V říjnu bude projekt pokračovat, a to pod názvem „Řemeslo má zlaté dno“. Zde se budou moct zapojit už žáci devátých tříd. Jen letos se tedy soutěží zúčastní na 600 žáků základních škol.

---

Krátké zprávy 22: 2. 2024 16.00 - 2

Požár podkroví bytového domu v Ostravě - Hulvákách. Hasiči z bytového domu museli evakuovat 9 lidí. Ohnisko požáru se nacházelo v půdním prostoru, část střešní konstrukce museli rozebrat, prostory přitom kontrolovali termokamerou. Škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun, příčiny požáru se vyšetřují.


Předregistrace do nové stomatologické ordinace v Bruntále. Od pátku 23. do 28. února bude na webu krnovské nemocnice možné vyplnit on-line předregistrační formulář. Další možností je papírová registrace, formulář lidé získají v Městském informačním centru v Bruntále. Pakliže bude přijato více žádostí, než je kapacita ordinace, proběhne za účasti zástupců nemocnice a města Bruntál losování 1500 náhodných jmen.

---

Děti z Karvinska se hýbou společně s házenkáři

Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.

Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku, motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.” 

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."

To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”

Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.” 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
22. února 2024, 16:00

Tripartita MSK žádá vládu, aby řešila krizi v Liberty

Moravskoslezská tripartita podporuje odboráře v protestu za zachování výroby v Liberty Ostrava. Zároveň vyzvala vládu, aby začala intenzivně řešit krizi v Liberty i v celém ocelářském průmyslu. Kraj také připravuje dotčené firmy na možný scénář úpadku celé huti.

Většina provozů v Liberty Ostrava od 22. prosince stojí a zaměstnanci stále zůstávají doma. Dodavatel Tameh huti vypnul energie a skončil v úpadku, protože mu huť dluží téměř dvě miliardy korun. Kraj situaci sleduje a snaží se pomoci navázaným firmám.

Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Krajská tripartita žádá vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize. Nejenom ve společnosti Liberty, ale celkově ohrožení konkurenceschopnosti českého průmyslu a ocelářství. Ocel opravdu je strategická surovina, která je důležitá pro náš kraj. Všichni víme, že jezdíme po železnici, všichni víme, že jezdíme auty a já se také domnívám, že není třeba, abychom kupovali ocel ze zahraničí, ale abychom si uchovali tuto surovinu tady doma, u nás. A díky této surovině naši obyvatelé mají práci. Tvoříme hodnoty a zakládáme rodiny. Zmínili jsme také v rámci tripartity celý systém problémů v rámci ocelářství, který se musí začít řešit v rámci Evropské unie a v rámci vlády. Nikoliv tady zespodu, kdy hasíme jeden problém za druhým. Ale musí to být vládou nastavený jasný proces, který půjde a bude hájit naše zájmy našich firem, které jsou v našem regionu. Také jsme se dotkli povolenek emisních, které z našeho pohledu a kolegů, kteří seděli v sále, se dají řídit jakýmsi způsobem, ale je otázka. Chce to někdo řešit nebo to nikdo nechce řešit? Jsou v tom obrovské peníze. V rámci krajské tripartity také navrhujeme, aby se vytvořila v rámci ocelářské komice Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní skupina, která by se měla zabývat také problémem negativního vývoje kolem Liberty."

Liberty zaměstnává na 6 tisíc lidí a nikdo neví, co s nimi bude dál. Na huť je také navázáno na 900 firem.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Aktivní obchodní výměnu má asi 550 a větší problémy nebo relevantní problémy sdělovala třeba třetina z nich. Ale prosím vás berme tato čísla s rezervou.

Kraj už firmy v rámci pomocných seminářů připravuje na možné scénáře dalšího vývoje.

Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti: "Minulý týden ve středu jsme zahájili semináře, které jsou k vybraným tématům. A právě v době, kdy byla tripartita, tak probíhal další seminář, který se týká zejména toho, jak se postavit k různým scénářům situace v Liberty. Jedním z těch scénářů pravděpodobně může být i situace úpadku, situace insolvence, která bude chtít, aby si ty firmy v dodavatelském řetězci, aby si ty malé firmy, ti malí věřitelé, dostali do nějaké situace. O to my právě teď usilujeme. Mluvíme o nějakém společném zastupování. My jsme je v tom dneska proškolili, ten obsah toho semináře bude rozeslán na všechny relevantní firmy, kterých se to může dotýkat. A potom my nabízíme individuálně právě tady tu možnost zastupování. Je to ale jenom jedna z věcí, kterou děláme. Připravujeme celou řadu dalších věcí, hledáme možnosti dalších odbytišť pro ty firmy. Připravujeme další semináře. Mluvil jsem tady o tom, že velkým problémem je pro ty firmy cash flow. A v této situaci jim téměř nikdo nechce půjčit. A ony potřebují prostředky na základní provoz, na nákup materiálu a tak dále. Tak to je třeba další věc, kterou teď řešíme."

Odborníci proto nabízejí firmám poradenství, případné zastupování a hledají pro ně i nová odbytiště.

---

ZŠ Bulharská se zapojila do projektu Fajne školní bistro

Základní škola Bulharská v Ostravě-Porubě se zapojila do projektu Fajne školní bistro. Ten už 5 rokem pořádá ostravský magistrát, aby zvýšil kvalitu přípravy pokrmů a stravování v jídelnách mateřských a základních škol.

Na Základní školu Bulharská zavítal renomovaný šéfkuchař Michal Adam, aby kuchařkám tamní jídelny pomohl s moderní gastronomií. Zlepšit se chtěly v přípravě bezmasých pokrmů.

Kateřina Glovina, vedoucí jídelny: “Do fajneho školního bistra jsme se přihlásili, aby jsme trošku zviditelnili naši školní jídelnu a přáli jsme si, aby jsme připravovali nějaký netradiční bezmasý pokrm, protože máme zařazovat každý týden nějaké bezmasé jídlo a tím pádem, aby jsme měli pestřejší stravu.”

Michal Adam, šéfkuchař: “Vařilo se nám tady úplně skvěle. Máme kuskus trošku do indicka. Máme tam zázvor, římský kmín, kari, k tomu máme pečenou mrkev s černým sezamem a troškou citronové šťávy a troškou zázvoru.”

Jako dezert se podával rozebraný jablkový koláč. tedy tvaroh s mátou, jablky dušenými se skořicí a máslem, posypaný drobenkou a karamelizovanými ořechy. Ńechyběla ani krémová polévka z červené čočky sypaná dýňovými semínky.

anketa: žáci ZŠ Bulharská: “Třeba ten tvaroh to bylo fakt dobrý. Uznávám, že to se povedlo.” 

“Bylo to výborné, tu polévku jsem si dala ještě jednou.”

“Líbí se mi jak si vyhráli s těma chutěma a baví mě to. Je to takový zábavný oběd celkově.”

Dagmar Kovářů, nutriční terapeutka: “Tady v Porubě jsou na tom dobře. Je tady snaha o zavádění nových potravin a probrali jsme taky případnou existenci salátových barů, pitný režim jsme zrevidovali.”

Školní jídelna vaří i na přání dětí. Nejčastěji chtějí řízky, smažené kuřecí stripsy, smažený sýr a špagety.

---

Krátké zprávy 22: 2. 2024 16.00 - 1

Petice proti Heřmanické haldě. Lidé v petici důrazně žádají, aby stát začal situaci co nejrychleji řešit a bral životy a zdraví Ostravanů.

Ladislav Václavec (ANO), senátor: ”Petice má vyburcovat lidi, potřebujeme 10 tis. podpisů, aby mohla být projednána jak Senátem, tak Poslaneckou sněmovnou, aby se prokázalo, že je petice odůvodněná. Pak by to byl úkol vlády a začalo se to řešit.”

---

Studénka začala s úklidem, komplikují ho někteří řidiči

Ve Studénce už začala jarní očista ulic města. Aby některými úsekem mohl projet velký zametací vůz, upozorňovaly tu na zákaz parkování týden dopředu cedule. Přesto někteří řidiči informaci ignorovali - a padaly pokuty.


Jarní úklid města začal ve Studénce už v polovině února, umožnilo to teplé počasí. Na očistu komunikací najalo město velký zametací vůz, který měl projet i ulicí Beskydskou v centru. Někteří řidiči ovšem ignorovali dopravní značení, které tu už týden dopředu upozorňovalo na jednodenní zákaz parkování, a očistu ulice tak značně zkomplikovali.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Bohužel, přijelo auto a na místech zůstala vozidla. Proto jsme přistoupil k tomu, že městská policie rozdala pokuty a my jsme museli provádět tu očistu naší pracovní skupinou ručně.”

Pokuty byly zatím spíše symbolické ve výši 200 korun.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V tom úklidu budeme takhle nadále pokračovat, opravdu tou technikou se udělá kus práce. Je to jediný způsob, jak jsme schopni elegantně a rychle tu komunikaci uklidit.”

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Budeme čistit například i větší plochy s parkovacími místy, tam budeme mít také dopravní značky, budeme chtít, aby auta odjely, alespoň v průběhu dopoledne, a pokud tam nějaká zůstanou, budeme nuceni znovu přistoupit k pokutování.”

Jeden den strojového čištění stál město okolo 10 tisíc korun, ručně pracovníci údržby naložili a odvezli z ulic 8 tun nečistot.

---

Interaktivní soutěž láká žáky ZŠ na praktické obory

Kdo zná a umí, ten si píská. Tak zní název oblíbené interaktivní soutěže v praktických dovednostech pro žáky osmých tříd základních škol. Letošního ročníku se zúčastnilo 300 dětí ze třiceti základních škol Ostravy a přilehlých měst.

Zvýšení zájmu o technické, odborné a řemeslné obory. To je hlavním cílem interaktivní soutěže, jež se již po sedmnácté konala v Ostravě-Jihu. Letošního ročníku se zúčastnilo 300 žáků.

Petra Višnická, manažerka pro kurzy a vzdělávání, Kultura-Jih: „Tato soutěž Kdo zná a umí, ten si píská je pro žáky 8. tříd základních škol, takže celkem je to 14x 6 dětí a plus s nima přichází celá třída a ta nesoutěžící část se účastní toho doprovodného programu.“

Na 14 interaktivních stanovištích se žáci základních škol seznámí s praktickým obsahem studijních oborů a zároveň si vyzkouší vlastní dovednosti a kompetence.

Renata Zimmermannová, mistryně odborného výcviku, SOŠ Frýdek-Místek: „Děti musí absolvovat nějaký kvíz, který se týká zvířat hospodářských a samozřejmě naše krásná kráva Julča, kterou musí podojit a měli by umět nasadit i dojící stroj.“

Petra Višnická, manažerka pro kurzy a vzdělávání, Kultura-Jih: „To celé můžou konzultovat poté s těmi partnery jako zaměstnavateli, kde se vlastně dozví, co by to vlastně v reálu obnášelo.“

Velké oblibě se těší například doprovodná barmanská show nebo ukázky z oblasti robotiky.

Jan Stoček, student, Střední škola elektrotechnická: „Můžeme tady vidět různé roboty, které si na škole naprogramujeme.“

V říjnu bude projekt pokračovat, a to pod názvem „Řemeslo má zlaté dno“. Zde se budou moct zapojit už žáci devátých tříd. Jen letos se tedy soutěží zúčastní na 600 žáků základních škol.

---

Krátké zprávy 22: 2. 2024 16.00 - 2

Požár podkroví bytového domu v Ostravě - Hulvákách. Hasiči z bytového domu museli evakuovat 9 lidí. Ohnisko požáru se nacházelo v půdním prostoru, část střešní konstrukce museli rozebrat, prostory přitom kontrolovali termokamerou. Škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun, příčiny požáru se vyšetřují.


Předregistrace do nové stomatologické ordinace v Bruntále. Od pátku 23. do 28. února bude na webu krnovské nemocnice možné vyplnit on-line předregistrační formulář. Další možností je papírová registrace, formulář lidé získají v Městském informačním centru v Bruntále. Pakliže bude přijato více žádostí, než je kapacita ordinace, proběhne za účasti zástupců nemocnice a města Bruntál losování 1500 náhodných jmen.

---

Děti z Karvinska se hýbou společně s házenkáři

Rozhýbat děti a posílit jejich fyzickou kondici si dali za úkol karvinští házenkáři společně s pedagogy Základní a Mateřské školy Cihelní, se kterou úzce spolupracují. Nápad, který se zrodil před dvěma lety má velký úspěch, házenkáři motivovali i děti z jiných měst a obcí, kteří za nimi dojíždějí.

Do tělocvičen Základní a Mateřské školy Cihelní se několikrát týdně sjíždějí děti různého věku, motivují je hlavně slavní a úspěšní hráči karvinské házené jako je Dominik Solák, Denis Harabiš, Matěj Nantl nebo Patrik Fulnek, kteří si ve svém nabitém programu našli čas právě pro mladou generaci.

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Pro děti to je respekt v té profesionální úrovni a také ve zjištění, že to jsou normální obyčejní lidé, kteří s nimi přichází do kontaktu a předávají jim něco z toho, co mají rádi."

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: "Je to lepší než kdyby někde dělaly nevím co, to byla asi ta hlavní motivace pomoct nějakým způsobem k tomu, aby našly lásku ke sportu tak, jak jsem ji našel konkrétně já.” 

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Polovina dětí je z naší základní a mateřské školy, zbytek to jsou děti nejen z ostatních karvinských škol nebo z celé Karviné, ale i dojíždějí z Dětmarovic, Stonavy, Petrovic, je to dostupné pro všechny, není to omezeno."

To, že jsou děti v kontaktu s úspěšnými hráči házené, je motivuje sportovat, více se hýbat a být aktivní.

Jakub Forst, žák ZŠ Cihelní, Karviná: "Je to dobré, protože oni to umí a můžu dostávat návyky od nich.”

Jakub Válek, žák ZŠ Ke Studánce, Orlová: "Můj strejda je házenkář a nechal jsem se jím inspirovat a proto jsem začal chodit na házenou a moc mě to baví.” 

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-22-02-2024-16-00