Začala stavba vědecko-výzkumného centra LERCO
Projekt Spravedlivá transformace Moravskoslezského kraje běží na plné obrátky a jeden z důležitých projektů pro Ostravu je už dokonce ve fázi výstavby. Jde o vědecko-výzkumné centrum LERCO, které udělá z Ostravské univerzity lákadlo pro vědce i odborníky z celého světa.
Stavba vědecko-výzkumného centra LERCO byla oficiálně zahájena. Budova za 700 milionů kč má Ostravě a celému regionu přinést především prostory pro unikátní projekt 9-ti výzkumných týmů v oblasti biomedicíny, přírodních věd a behaviorálního zdraví.
Rastislav Maďar, děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity: "Je to největší projekt, který nás čeká. Ta bude ze 75 procentech naplněna našimi projekty, takže je to naše velká zodpovědnost."
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: "Klíčové je to, že bychom chtěli do našeho regionu přivést další vědecko výzkumné pracovníky."
Stavba má být dokončena v roce 2025, v plném rozsahu má LERCO začít fungovat o 2 roky později. Celkové náklady se pohybují okolo 1,8 miliardy korun.
Roman Hájek, prorektor Ostravské univerzity: "Skutečně jsou tam tři významné výzkumné programy, které mají ve svém středu pokrok ve vývoji nových léčiv a nových postupů u onkologicky nemocných, tzn. zaměřené na nádory."
LERCO je jeden ze 13 strategických transformačních projektů, které mají být financovány z Fondu pro Spravedlivou transformaci, ve kterém je pro náš kraj připraveno 19 miliard korun.
---
Na bezpečnost v Opavě dohlíží nové kamery
V Opavě je zase o něco bezpečněji. Ve městě totiž přibyly další kamery. Nově hlídají problémová místa v ulicích Ratibořská, Bílovecká a Rolnická, kde v minulosti docházelo k narušování veřejného pořádku.
V Opavě rozšířili kamerový systém. Počet kamer tak stoupl na 31. Všechny jsou napojeny na městskou policie, která tak může operativně zasáhnout tam, kde se zrovna děje něco nekalého.
Marek Dýčka, mluvčí MP Opava: “Kamerové body se vybírají na základě analýz prostoru, vlastně kde v minulosti docházelo k nějakému závadovému jednání nebo trestné činnosti. Kamerové body se obnovují každý rok. Celkově už máme 31 kamerových bodů, z toho 4 jsou přenosná, říká se jim oka. Všechny kamery vesměs jsou otočné. To znamená, že snímají 360 úhel.”
Například v ulici Ratibořské jsou nové kamery hned tři. Jedna z nich je otočná a snímá prostor v okolí křižovatky s ulicí Holasickou a Partyzánskou.
Další jsou stacionární a snímají podchod. Nové kamery jsou i na ulici Bílovecké u točny trolejbusů a u nového podchodu u Stříbrného jezera.
Roman Konečný, mluvčí opavského magistrátu: “Městský kamerový systém je samozřejmě velmi náročný, a to jak po personální tak po finanční stránce. Co se týče personální, tak to řešíme i s Úřadem práce, který nám dodává zaměstnance. Rozšíření kamerového systému vyjde zhruba na 1,2 milionů korun s tím, že polovinu nám dává dotace Ministerstva vnitra a zbylou uhradí městský rozpočet.”
Městská policie řeší zejména přestupky a vandalismus, závažné případy předává státní policii.
---
Zprávy krátké, 23. 1. 2024 17.00 - 1
První rok existence má za sebou ambulance lékařské pohotovostní služby pro děti a dorost a také Ambulance praktického lékaře pro děti a dorost má ve FN Ostrava. V obou se podařilo zabezpečit plynulý provoz, na pohotovosti za tuto dobu ošetřili 10 000 dětí a tisícovce zaregistrovaných dětí se podařilo zajistit pravidelnou pediatrickou péči.
---
Knihovna ve Fryštátě byla po rekonstrukci slavnostně otevřena
Pobočka knihovny v Karviné-Fryštátě prošla větší modernizací a pro čtenáře byla tento týden slavnostně otevřena. Původní středisko hudby a umění bylo přestavěno na oddělení pro mládež a dospělé.
Budova pobočky karvinské regionální knihovny ve Fryštátě prošla náročnou vnější i vnitřní rekonstrukcí. Sloužit začala čtenářům na začátku tohoto týdne.
Andrzej Bizoń (nestr, za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Jsem velmi rád, že tato budova, která je jednou z nejstarších budov v Karviné-Fryštátě zase dostala nový punc a přeji všem čtenářům, aby hojně navštěvovali naši knihovnu a aby se tady cítili dobře.”
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Jsme moc rádi, že se všechno povedlo, ve zrekonstruované pobočce se návštěvníci a čtenáři těšit na novou činnost pobočky, ze střediska hudby a umění se stalo oddělení pro mládež a dospělé.”
Knihovní fond byl kompletně vyměněn, nicméně, jedna část zůstala zachována právě pro zájemce o půjčování CD s hudbou a filmové DVD.
Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Jsou tady deskové hry, audioknihy, povinná četba, komiksy. Budeme se moc těšit na spolupráci s ostatními organizacemi v Karviné."
Knihovna je také nově bezbariérová, díky projektu byl pořízen schodolez, má svůj kamerový systém, bylo opraveno zázemí pro knihovníky i čtenáře.
---
Výtěžek z vánočního městečka putuje do Bartošovic
Vedení záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích si převzalo výtěžek z vánočního městečka v Bělském lese. Z dobrovolných příspěvků návštěvníků se zde od konce listopadu vybralo přes 270 tisíc korun. Peníze chtějí na stanici investovat do modernizace svého zařízení.
271 484 korun. Tato částka se vybrala na dobrovolném vstupném za téměř 2 měsíce působení vánočního městečka v Bělském lese. Více než dvě desítky světelných 3D instalací zde zdobilo areál Lesní školy. Částka poputuje do záchranné stanice v Bartošovicích. Šek si od starosty obvodu přijel převzít vedoucí stanice, Petr Orel.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Ta částka je obrovská za nás, ale předpokládáme, že se všechny ty příjmy, které máme nějak plánované sejdou a že tuto částku využijeme na kofinancování modernizace stanice.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Moje maminka říkávala, když někdo rychle dává, dvakrát dává a lidé přišli za zajímavým místem a udělali radost dobrovolně právě záchranné stanici, protože ten samozřejmě patří k lesu a přírodu si musíme chránit.“
Stanice v Bartošovicích funguje už bezmála 40 let a provoz je proto třeba zmodernizovat. Místo dvou stovek zvířat na začátku jejich působení jich totiž nyní ročně přijímají až dva tisíce.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: „Ta modernizace obnáší mimo jiné úplnou rekonstrukci jednoho našeho objektu a v tom bude umístěná ta intenzivní péče.“
Předpokládaná cena chystaného projektu je 13 miliónů korun, přičemž 20 % si bude stanice hradit z vlastních prostředků.
---
Zprávy krátké, 23. 1. 2024 17.00 - 2
Ve Slezské nemocnici Opava pokračuje stavba koridorů. Související stavební práce dočasně omezí průjezd vozidel u vstupu pavilonu V poblíž centrálního registru. Z místa budou po celou dobu stavby vyjíždět nákladní auta. Pacienti by měli využít přilehlá parkoviště a k pavilonu, pokud možno nezajíždět.
Městský kamerový systém v Ostravě si připisuje další odhalené hříšníky. Strážníci díky nim jen během ledna nalezli hledanou dívku, zároveň vypátrali původce černé skládky nebo zajistili muže, kteří se pokoušeli o údery a kopy na zastávce a poškodili ji. Video a další podrobnosti nabízíme na portálu polar.cz
---
Ostravská zoo nově zpřístupnila sbírku bonsají
Botanické zázemí ostravské zoo disponuje dvěma hektary skleníků, které jsou od dubna do prosince přístupné veřejnosti. Mimo toto období byly skleníky uzavřené. Zoo Ostrava ale skleníkový areál letos nově zpřístupní dříve. Důvodem je kolekce bonsají, které tak mohou návštěvníci zažít v květu.
Bonsaje mohli návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava vidět tradičně od dubna u vstupu do zoo. V zimě bývala kolekce bonsají převezena do zázemí a nepřístupná. Letos se ale ostravská zoo rozhodla věnovat sbírce během zimy speciální komentované prohlídky.
David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Rozhodli jsme se je zpřístupnit i teď v zimním období, protože se může stát, že některé naše bonsaje, konkrétně azalky, které tady máme, nám vykvétají časně brzo a někteří návštěvníci, když se potom bonsaje stěhují k hlavní vrátnici, je nestačí obdivovat."
Přes zimu je ve skleníku uchováváno dvacet druhů miniaturních stromů, a to listnatých, jehličnatých, místních i exotických.
David Kubala, botanik a průvodce Zoo Ostrava: "Všechny ty bonsaje jsou samozřejmě vzácné, protože udělat bonsaje trvá velmi dlouho, někdy to trvá desítky, někdy stovky let, než vypěstujete takovou krásnou bonsaj. Naší nejstarší, nejdražší a asi nejzajímavější bonsají je tis červený, který pochází z roku 1920."
Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava: "Speciální prohlídky bonsají jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo, ale zájemce prosíme, aby se registroval přes náš online systém, protože kapacita prohlídek je omezená. Když se potom přihlásí, budou v den konání čekat v 11 hodin u vstupu do zoo."
Komentované prohlídky s průvodcem budou probíhat během února každý víkend.
---