Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank
  • V loňském roce šetřili policisté v MS kraji nejvíce vražd za 10 let
  • Zimní Olympiáda dětí a mládeže se vrací do MS kraje po 13 letech
  • Aleš Loprais se vrátil z Dakaru domů do Frenštátu
  • Nádrž Větřkovice láká k zimním radovánkám

Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank

Na železničním přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku se brzy ráno stala tragická nehoda. Osobní vlak se tam srazil s nákladním automobilem. Při srážce zemřel strojvedoucí, podle Správy železnic 19 lidí utrpělo lehká a středně těžká zranění.

Nehoda se stala v Dolní Lutyni v úseku Bohumín–Dětmarovice před šestou hodinou ranní na železničním přejezdu, který je vybaven světelnou signalizací a závorami. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Co se týká příčin této kolize, budeme se jí zabývat. Budeme zjišťovat veškeré okolnosti a informace toho střetu. Podle dosud zjištěných informací měl  řidič tohoto nákladního vozidla přejíždět přes železniční přejezd, kdy zůstal z nezjištěných příčin zůstal na něm stát a v tu dobu došlo ke střetu s právě projíždějícím vlakem."

Celou událost sledovali i svědci žijící poblíž.

Zuzana, svědkyně: "Jel kamioňák a vezl vrtací soupravu na návěsu, ale byl nízko a sekl se v tom zlomu, když to chtěli hydraulikou zvednout, tak se spustili závory, jel vlak, on uskočil a vlak nabral tu vrtací soupravu a rozšrotoval celou mašinu."

Ve vlaku z Návsí do Prahy v té době cestovalo šest desítek lidí. Mezi nimi byla i dvaatřicetiletá Kateřina Cyříková, která cestovala do práce. V době nárazu seděla v prvním vagonu ve směru jízdy.

Kateřina Cyříková, cestující: "Jsem cítila náraz, začala vypadávat skla, okna, panika, vlak se překlopil na polovinu strany, cítila jsem že mám naražená žebra, ruku vykloubenou, monokl, ret rozseklý. Já jsem seděla s paní, ta měla paniku, myslela si, že jsem umřela, protože jsem měla hlavu pod sedačkou, abych se nebouchla do hlavy.” 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Práce hasičů spočívala především ve vyproštění zraněných osob, ty byly vyproštěny bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a předány do péče zdravotnické záchranné službě."

Osoby, které nebyly zraněny, byl evakuovány do autobusu hasičů.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MSK: "Bylo nejdůležitější jim předat základní informace, co se s nimi teď děje, jak se dostanou k osobním věcem a jak se dostanou domů."

Správa železnic bude nyní celou situaci posuzovat, na místo míří speciální vyprošťovací tank z Přerova.

Po dobu odstraňování následků provoz na trati stál, mezi Bohumínem a Karvinou byla zavedena náhradní autobusová doprava.

---

V loňském roce šetřili policisté v MS kraji nejvíce vražd za 10 let

Moravskoslezský kraj zůstává bohužel po Praze na špici v počtu trestných činů. Loni se jich stalo 21 500. Zhruba 54 procent jich bylo objasněno. Výrazný nárůst policisté zaznamenali v počtu vražd, kterých bylo nejvíce za 10 let - 22.

Kriminalita v roce 2023 zůstala velmi podobná předchozímu roku. Z celkem 21 564 trestných činů se podařilo policistům více než polovinu objasnit a z dodatečným objasněním v dalších letech je to 64 procent. Objasněnost se zvýšila o více než 2 procenta. Region je znovu v kriminalitě na druhém místě za Prahou. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Objasněnost hodnotím velmi dobře. V porovnání s kraji, se kterými se můžeme trošku porovnávat, což je Ústí nad Labem, Jižní Morava a možná střední Čechy, máme vyšší absolutní počet trestných činů a lepší objasněnost."  

Stalo se 22 vražd a pokusů, oběti hned ve 14 případech přežily.  Díky včasné pomoci svědků či zdravotníků, aktivní obraně nebo jim pomohla nějaká náhoda. 

Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "Většina vražd pramení ze špatných mezilidských vztahů. V loňském roce tento motiv převládal u 14 vražd." 

V 9 případech použil vrah nůž, v 5 údery, kopy či nějaký předmět, 4 krát střílel a 4 krát použil nějaký jiný způsob, např. založil požár. Proti loňsku není mezi vrahy žádný škrtič. Ve dvou případech šlo teprve o přípravu vraždy. 

Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "V loňském roce bylo ve 4 případech použito ke spáchání vraždy střelnou zbraň. Šlo vždy o krátkou střelnou zbraň a ve dvou případech byla držena nelegálně." 

Všech 22 případů vražd je stejně jako v posledních 8 letech objasněno. Nejčastějším motivem jsou neshody, které přerostou v hádku a útok. Velmi často hraje u vražd významnou roli alkohol. 

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 17.00 - 1

Policisté ve Frýdku-Místku zadrželi zloděje krátce po vloupání. Ke kradeným věcem je dovedly stopy ve sněhu. Později se navíc ukázalo, že 26letý muž je známý recidivista. Prokázali mu další krádeže, měl zákaz pobytu v okrese Frýdek-Místek, kromě toho byl zrovna v pátrání a navíc se vydával za někoho jiného. Policisty navíc prosil o druhou šanci, aby ho nechali na svobodě.

---

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se vrací do MS kraje po 13 letech

Olympiáda dětí a mládeže se po 13 letech vrátí do MS kraje. Zimní pořadatelskou štafetu přebere náš kraj koncem ledna příštího roku. Centrem největší multisportovní akce v ČR bude Frýdek-Místek, o medaile se bude bojovat také v Třinci, Českém Těšíně, Ostravě a na Bílé.

Vedle sportovišť už zná Olympiáda dětí a mládeže také své logo. Do soutěže pro studenty přišlo 179 návrhů a vyhrál tento.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Nevěděl jsem, co od studentského loga očekávat, ale výsledek je výborný, citlivý k přírodě, a to je dobře.“

Už dnes je jasné, které areály budou mladí sportovci využívat.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana: „Máme připravená skvělá sportoviště, například novou boulder arénu v Porubě, taneční sport bude v Dolních Vítkovicích, zahájení a hokej v třinecké Werk aréně, na Bílé budou mít sportovci k dispozici novou lanovku, takže si to určitě užijí.“

Za 22. ročníků se z menší akce stal prestižní sportovní podnik, na který se mladí sportovci se svými trenéry cíleně připravují. A reprezentace MS kraje bude určitě patřit opět mezi favority.

David Moravec, olympijský vítěz a mistr světa v hokeji: „Je to otázka, jak se ve všech klubech trénuje, jak trenéři pracují s dětmi a samozřejmě i děti musí být na velmi dobré úrovni.“

Olympiáda dětí a mládeže startuje 26. ledna 2025 a potrvá pět dní.

---

Aleš Loprais se vrátil z Dakaru domů do Frenštátu

Aleš Loprais. To je jméno, které není třeba v závodním světě představovat. Ze slavného závodu terénních vozidel Rallye Dakar si letos přivezl druhé místo a doma ve Frenštátě pod Radhoštěm ho po návratu čekalo velké přivítání.

Na náměstí ve Frenštátě zaparkovala Lopraisova tatrovka v úterý, nedlouho poté, co se automobilový závodník vrátil z úspěšného ročníku Dakaru. S výsledky je spokojený, příště chce být ale lepší.

Aleš Loprais, automobilový závodník, 2. místo Rallye Dakar 2024: "Dakar je vždycky krásný a zároveň drsný. Já jsem za svých 18 nezažil jediný jednoduchý. Každý je specifický. Několikrát jsem vypadnul z prvního místa a letos už jsme dovršili 14 vítězných etap, druhého beduína. Mám z toho radost, vždycky chci víc, tak to je, vždycky ta meta musí být co nejvyšší a jdeme postupně a je to určitě Dakar, na který budu dlouho vzpomínat, protože byl velmi náročný."

Vzpomínat na něj budou i Alešovi fanoušci, kteří závod napjatě sledovali. Ti nejvěrnější zaplnili v úterý frenštátské náměstí, aby se s jezdcem přivítali. Autogramiáda trvala až do setmění.

Aleš Loprais, automobilový závodník, 2. místo Rallye Dakar 2024: "Já musím říct, že krásné přijetí. Já jsme z toho měl ze začátku trochu obavy, protože nejsem úplně emočně, jak to nazvat… Spíš tu radost prožívám vnitřně. A tím, že jsem přijel tady domů a nachystali mi tak krásné přivítání, tak musím říct, že za to děkuju a že mě to mile překvapilo."

Doma si ale Aleš Loprais moc klidu neužije. Musí se věnovat svým firmám. Už brzy se navíc začne chystat na další ročník Dakaru.

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 17.00 - 2

V Česku od roku 2018 do loňska zaniklo bez náhrady celkem 336 ordinací dětských praktických lékařů. Nejvíce jich za toto období skončilo ve Středočeském kraji, bylo jich 50. V Moravskoslezském kraji zaniklo 46 ordinací. Statistiky Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb uvádí, že nejčastějším důvodem zániku dětských ordinací je odchod lékaře do důchodu.

---

Nádrž Větřkovice láká k zimním radovánkám

Zamrzlá nádrž Větřkovice láká k zimním radovánkám. Desítky lidí využily ledu na přehradní nádrži Větřkovice od té doby, kdy se povrch hladiny pokryl souvislou vrstvou ledu, chodí bruslit, hrát hokej a koupají se tu otužilci.

pan Roman, otužilec: "Snažíme se chodit tak dvakrát třikrát týdne, ne úplně každý den, ale dvakrát třikrát týdně se snažíme chodit a je skvělé, že tady někdo vysekal díru a je to možné."

pan Tomáš, otužilec: "My se snažíme aspoň ty dvě tři minutky v té vodě, ať vydržíme."

Neoficiálně byla na přehradě naměřena tloušťka ledu cca 10 cm. Za bezpečnou se považuje právě oněch 10 cm, i když některé zdroje uvádějí vyšší čísla. I když je přes den na nule, led si drží svoji pevnost. Stále platí důrazné varování, že vstup na led je pouze na vlastní nebezpečí.

Adam Fojtík, velitel HZS Kopřivnice: "Hasiči, a to jak profesionální, tak dobrovolní žádné prohlídky ledu neprovádějí. Jediná situace, kdy se hasiči vyskytnou na místě, je zavoláním na tísňovou linku s tím, že se do ledu někdo propadl."

Bruslení ve volné přírodě je zábavné, ale může se rychle změnit v boj o život. Před vstupem na led ověřte jeho pevnost, nejlépe dupnutím na okraj vodní plochy. Pokud uslyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Totéž platí i tehdy, kdy vidíte trhliny nebo praskliny v ledu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. ledna 2024, 17:00

Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank

Na železničním přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku se brzy ráno stala tragická nehoda. Osobní vlak se tam srazil s nákladním automobilem. Při srážce zemřel strojvedoucí, podle Správy železnic 19 lidí utrpělo lehká a středně těžká zranění.

Nehoda se stala v Dolní Lutyni v úseku Bohumín–Dětmarovice před šestou hodinou ranní na železničním přejezdu, který je vybaven světelnou signalizací a závorami. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Co se týká příčin této kolize, budeme se jí zabývat. Budeme zjišťovat veškeré okolnosti a informace toho střetu. Podle dosud zjištěných informací měl  řidič tohoto nákladního vozidla přejíždět přes železniční přejezd, kdy zůstal z nezjištěných příčin zůstal na něm stát a v tu dobu došlo ke střetu s právě projíždějícím vlakem."

Celou událost sledovali i svědci žijící poblíž.

Zuzana, svědkyně: "Jel kamioňák a vezl vrtací soupravu na návěsu, ale byl nízko a sekl se v tom zlomu, když to chtěli hydraulikou zvednout, tak se spustili závory, jel vlak, on uskočil a vlak nabral tu vrtací soupravu a rozšrotoval celou mašinu."

Ve vlaku z Návsí do Prahy v té době cestovalo šest desítek lidí. Mezi nimi byla i dvaatřicetiletá Kateřina Cyříková, která cestovala do práce. V době nárazu seděla v prvním vagonu ve směru jízdy.

Kateřina Cyříková, cestující: "Jsem cítila náraz, začala vypadávat skla, okna, panika, vlak se překlopil na polovinu strany, cítila jsem že mám naražená žebra, ruku vykloubenou, monokl, ret rozseklý. Já jsem seděla s paní, ta měla paniku, myslela si, že jsem umřela, protože jsem měla hlavu pod sedačkou, abych se nebouchla do hlavy.” 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Práce hasičů spočívala především ve vyproštění zraněných osob, ty byly vyproštěny bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a předány do péče zdravotnické záchranné službě."

Osoby, které nebyly zraněny, byl evakuovány do autobusu hasičů.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MSK: "Bylo nejdůležitější jim předat základní informace, co se s nimi teď děje, jak se dostanou k osobním věcem a jak se dostanou domů."

Správa železnic bude nyní celou situaci posuzovat, na místo míří speciální vyprošťovací tank z Přerova.

Po dobu odstraňování následků provoz na trati stál, mezi Bohumínem a Karvinou byla zavedena náhradní autobusová doprava.

---

V loňském roce šetřili policisté v MS kraji nejvíce vražd za 10 let

Moravskoslezský kraj zůstává bohužel po Praze na špici v počtu trestných činů. Loni se jich stalo 21 500. Zhruba 54 procent jich bylo objasněno. Výrazný nárůst policisté zaznamenali v počtu vražd, kterých bylo nejvíce za 10 let - 22.

Kriminalita v roce 2023 zůstala velmi podobná předchozímu roku. Z celkem 21 564 trestných činů se podařilo policistům více než polovinu objasnit a z dodatečným objasněním v dalších letech je to 64 procent. Objasněnost se zvýšila o více než 2 procenta. Region je znovu v kriminalitě na druhém místě za Prahou. 

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Objasněnost hodnotím velmi dobře. V porovnání s kraji, se kterými se můžeme trošku porovnávat, což je Ústí nad Labem, Jižní Morava a možná střední Čechy, máme vyšší absolutní počet trestných činů a lepší objasněnost."  

Stalo se 22 vražd a pokusů, oběti hned ve 14 případech přežily.  Díky včasné pomoci svědků či zdravotníků, aktivní obraně nebo jim pomohla nějaká náhoda. 

Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "Většina vražd pramení ze špatných mezilidských vztahů. V loňském roce tento motiv převládal u 14 vražd." 

V 9 případech použil vrah nůž, v 5 údery, kopy či nějaký předmět, 4 krát střílel a 4 krát použil nějaký jiný způsob, např. založil požár. Proti loňsku není mezi vrahy žádný škrtič. Ve dvou případech šlo teprve o přípravu vraždy. 

Radim Wita, náměstek ředitele PČR MS kraje: "V loňském roce bylo ve 4 případech použito ke spáchání vraždy střelnou zbraň. Šlo vždy o krátkou střelnou zbraň a ve dvou případech byla držena nelegálně." 

Všech 22 případů vražd je stejně jako v posledních 8 letech objasněno. Nejčastějším motivem jsou neshody, které přerostou v hádku a útok. Velmi často hraje u vražd významnou roli alkohol. 

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 17.00 - 1

Policisté ve Frýdku-Místku zadrželi zloděje krátce po vloupání. Ke kradeným věcem je dovedly stopy ve sněhu. Později se navíc ukázalo, že 26letý muž je známý recidivista. Prokázali mu další krádeže, měl zákaz pobytu v okrese Frýdek-Místek, kromě toho byl zrovna v pátrání a navíc se vydával za někoho jiného. Policisty navíc prosil o druhou šanci, aby ho nechali na svobodě.

---

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se vrací do MS kraje po 13 letech

Olympiáda dětí a mládeže se po 13 letech vrátí do MS kraje. Zimní pořadatelskou štafetu přebere náš kraj koncem ledna příštího roku. Centrem největší multisportovní akce v ČR bude Frýdek-Místek, o medaile se bude bojovat také v Třinci, Českém Těšíně, Ostravě a na Bílé.

Vedle sportovišť už zná Olympiáda dětí a mládeže také své logo. Do soutěže pro studenty přišlo 179 návrhů a vyhrál tento.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Nevěděl jsem, co od studentského loga očekávat, ale výsledek je výborný, citlivý k přírodě, a to je dobře.“

Už dnes je jasné, které areály budou mladí sportovci využívat.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana: „Máme připravená skvělá sportoviště, například novou boulder arénu v Porubě, taneční sport bude v Dolních Vítkovicích, zahájení a hokej v třinecké Werk aréně, na Bílé budou mít sportovci k dispozici novou lanovku, takže si to určitě užijí.“

Za 22. ročníků se z menší akce stal prestižní sportovní podnik, na který se mladí sportovci se svými trenéry cíleně připravují. A reprezentace MS kraje bude určitě patřit opět mezi favority.

David Moravec, olympijský vítěz a mistr světa v hokeji: „Je to otázka, jak se ve všech klubech trénuje, jak trenéři pracují s dětmi a samozřejmě i děti musí být na velmi dobré úrovni.“

Olympiáda dětí a mládeže startuje 26. ledna 2025 a potrvá pět dní.

---

Aleš Loprais se vrátil z Dakaru domů do Frenštátu

Aleš Loprais. To je jméno, které není třeba v závodním světě představovat. Ze slavného závodu terénních vozidel Rallye Dakar si letos přivezl druhé místo a doma ve Frenštátě pod Radhoštěm ho po návratu čekalo velké přivítání.

Na náměstí ve Frenštátě zaparkovala Lopraisova tatrovka v úterý, nedlouho poté, co se automobilový závodník vrátil z úspěšného ročníku Dakaru. S výsledky je spokojený, příště chce být ale lepší.

Aleš Loprais, automobilový závodník, 2. místo Rallye Dakar 2024: "Dakar je vždycky krásný a zároveň drsný. Já jsem za svých 18 nezažil jediný jednoduchý. Každý je specifický. Několikrát jsem vypadnul z prvního místa a letos už jsme dovršili 14 vítězných etap, druhého beduína. Mám z toho radost, vždycky chci víc, tak to je, vždycky ta meta musí být co nejvyšší a jdeme postupně a je to určitě Dakar, na který budu dlouho vzpomínat, protože byl velmi náročný."

Vzpomínat na něj budou i Alešovi fanoušci, kteří závod napjatě sledovali. Ti nejvěrnější zaplnili v úterý frenštátské náměstí, aby se s jezdcem přivítali. Autogramiáda trvala až do setmění.

Aleš Loprais, automobilový závodník, 2. místo Rallye Dakar 2024: "Já musím říct, že krásné přijetí. Já jsme z toho měl ze začátku trochu obavy, protože nejsem úplně emočně, jak to nazvat… Spíš tu radost prožívám vnitřně. A tím, že jsem přijel tady domů a nachystali mi tak krásné přivítání, tak musím říct, že za to děkuju a že mě to mile překvapilo."

Doma si ale Aleš Loprais moc klidu neužije. Musí se věnovat svým firmám. Už brzy se navíc začne chystat na další ročník Dakaru.

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 17.00 - 2

V Česku od roku 2018 do loňska zaniklo bez náhrady celkem 336 ordinací dětských praktických lékařů. Nejvíce jich za toto období skončilo ve Středočeském kraji, bylo jich 50. V Moravskoslezském kraji zaniklo 46 ordinací. Statistiky Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb uvádí, že nejčastějším důvodem zániku dětských ordinací je odchod lékaře do důchodu.

---

Nádrž Větřkovice láká k zimním radovánkám

Zamrzlá nádrž Větřkovice láká k zimním radovánkám. Desítky lidí využily ledu na přehradní nádrži Větřkovice od té doby, kdy se povrch hladiny pokryl souvislou vrstvou ledu, chodí bruslit, hrát hokej a koupají se tu otužilci.

pan Roman, otužilec: "Snažíme se chodit tak dvakrát třikrát týdne, ne úplně každý den, ale dvakrát třikrát týdně se snažíme chodit a je skvělé, že tady někdo vysekal díru a je to možné."

pan Tomáš, otužilec: "My se snažíme aspoň ty dvě tři minutky v té vodě, ať vydržíme."

Neoficiálně byla na přehradě naměřena tloušťka ledu cca 10 cm. Za bezpečnou se považuje právě oněch 10 cm, i když některé zdroje uvádějí vyšší čísla. I když je přes den na nule, led si drží svoji pevnost. Stále platí důrazné varování, že vstup na led je pouze na vlastní nebezpečí.

Adam Fojtík, velitel HZS Kopřivnice: "Hasiči, a to jak profesionální, tak dobrovolní žádné prohlídky ledu neprovádějí. Jediná situace, kdy se hasiči vyskytnou na místě, je zavoláním na tísňovou linku s tím, že se do ledu někdo propadl."

Bruslení ve volné přírodě je zábavné, ale může se rychle změnit v boj o život. Před vstupem na led ověřte jeho pevnost, nejlépe dupnutím na okraj vodní plochy. Pokud uslyšíte praskání, vraťte se ihned na břeh. Totéž platí i tehdy, kdy vidíte trhliny nebo praskliny v ledu.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-01-2024-17-00