Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Student zachránil 12letého hocha před agresory
  • REFRESH významně urychlí proces transformace MS kraje
  • Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt
  • Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné
  • Senior Expres Jih má nového provozovatele

Student zachránil 12letého hocha před agresory

Policisté ocenili 16letého studenta Jana Balouna. Ten v centru Ostravy pomohl dvanáctiletému mladíkovi, kterého napadli a chtěli okrást o rok starší agresoři. Nikdo jiný z kolemjdoucích mladíkovi nepomohl.

Vše se odehrálo na asi nejrušnějším místě v celé Ostravě u tramvajové zastávky u nákupního centra Nová Karolina. 12letý hoch si šel koupit knížku do školy, když ho zastavili dva na pohled stejně staří kluci. Chtěli po něm peníze a přidali výhružky. Když chtěl jít pryč začali ho mlátit. Schytal údery pěstí, tzv. hlavičky i kopy. Naštěstí šel kolem 16 letý student Jan Baloun.

Jan Baloun, student: "Ten Tonda dostal přímou ránu do obličeje pěstí a ještě ho požduchoval i ten druhý útočník. Bylo celkem jasné, kdo je napadený a kdo útočník. Dal jsem ho do kravaty a hodil jsem s ním na zem." 

Student pak napadeného chlapce doprovodil až za matkou, která pracovala nedaleko. Zarážející je že k útoku došlo na velmi frekventovaném místě a přesto se nikdo z dospělých oběti nezastal. Jan Baloun za svou statečnost dostal medaili krajského ředitele policie a také ocenění ředitele školy, kde studuje.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Jsme jedna z nejbezpečnějších zemí, nicméně nikdy nemůžeme zabránit tomu, aby nějaký útočník nechtěl někoho napadnout, okrást nebo zbít. Prostě to tak je a proto je důležité, aby si lidé všímali, co se děje kolem nich." 

Ivo Helebrant, ředitel 1st International School of Ostrava: "Studenti jsou opravdu systematicky vedeni k tomu, aby se zajímali o dění kolem sebe." 

Policisté ale radí, aby byli lidé v podobných situacích opatrní a dbali především na svou bezpečnost. Není nutné agresora přímo zpacifikovat. Může stačit i zavolat policii. 

---

REFRESH významně urychlí proces transformace MS kraje

Vysoká škola báňská - Technická univerzita spolu s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery zahájila projekt REFRESH. Ten má pomoci výrazně urychlit proces transformace Ostravy a celého našeho kraje v chytrý a zelený region. Vznikne řada laboratoří, kde budou pracovat špičkoví vědci spolu se studenty i firmami, které budou inovace zavádět do praxe.

Projekt REFRESH cílí na vytvoření nového inovačního ekosystému v MS kraji ve 4 klíčových oblastech. Těmi jsou energetika, materiálový výzkum, digitalizace a automatizace a environmentální technologie.

Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a  spolupráci: “Prakticky všechny tyto technologické oblasti jsou vzájemně propojeny vyhodnocováním socioekonomických dopadů, Veškerá aktivita, která bude realizována v rámci projektu Refresh, bude v rámci takzvaných živých laboratoří."

Ty budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Z výsledků by měla těžit zejména veřejnost.

Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně."

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Já jsem rád, že vysoká škola ve spolupráci se státní správou a soukromými firmami vyvíjí něco pro naše obyvatele MS kraje právě typu nových paliv, popřípadě nových kotlů a nových technologií.”

Projekt REFRESH je největším projektem v historii VŠB-TUO, která na něj získala 2 a půl miliardy korun z operačního programu Spravedlivá transformace.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 16.00 - 1
Ostravská ADRA, která se věnuje dobrovolnickým aktivitám, slaví 15 let. Za tuto dobu zapojila 8 926 dobrovolníků. V současné době spolupracuje s 25 různými organizacemi a její dobrovolníci pomáhají v domovech pro seniory, nemocnicích a nejrůznějších zařízeních, ale i přímo v domácnostech.

Ředitelství silnic a dálnic v Opavě-Kylešovicích pokračuje v opravě mostu na silnici I/57. Aktuálně probíhá betonáž úložných prahů nebo stavba skruže. Doprava je tam převedena na obousměrné provizorium. Kolony se v místě rekonstrukce netvoří.

---

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné

Před policejními služebnami po celé republice se před pár dny rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.

Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "V tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”

Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy."

Na práci policie navazuje probační a mediační služba.

Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný.”

Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalkingu a podobně.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 16.00 - 2
V Beskydech se podle závěrů únorového mapování velkých šelem pohybuje desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Letošní mapování je už čtyřicáté.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „My ty území potřebujeme zmapovat a potřebujeme dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost té krajiny nějak omezí.“

---

Senior Expres Jih má nového provozovatele

Senior Expres na Jihu využívá více než 3,5 tisíce Jižanů. Od únoru má tato služba nového provozovatele, avšak pro její klienty se nic nemění. Cena zůstává stanovena na 25 korun za jízdu a využít ji mohou senioři starší 77 let.

Doprava k lékaři, na nákup nebo třeba na poštu. Speciální taxislužba pro přepravu seniorů funguje v Ostravě-Jihu už 7 let.

Maryka Glasová, klientka Senior Expresu: „Myslím si, že důchodci jsou spokojení opravu, protože předtím to bylo hrozné. Já jsem musela jet tramvajkou z Hrabůvky a tak.“

Od letošního února na Jihu funguje nový provozovatel služby. Pro její uživatele se ale nic nemění.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Stále mohou využívat službu senioři starší 77 let věku. Tato služba funguje od pondělí do pátku od šesti do šestnácti hodin, mohou ji využívat 4 krát do měsíce a to po celém území města Ostravy. Cena jedné jízdy je stále stanovena na 25 korun a mohou si sebou vzít i bezplatný doprovod.“

Kromě této služby ale mohou senioři nově využít i soukromého dopravce s názvem Senior Expres plus.

Marek Philipp, jednatel společnosti Senior Expres Plus: „Jezdíme pro všechny seniory od věku 65 let nahoru, akorát je to více zpoplatněno, myšleno tak, že po městském obvodu Ostrava-Jih 90 korun jednotná sazba a do nemocnice Poruba nebo Ostrava-Centrum. Tak tam je 190 korun za jednu jízdu.“

Pro lepší rozlišení obou služeb opatřil soukromý dopravce svá vozidla žlutými polepy. Grafika Senior Expresu zůstává stejná a tedy světle modrá.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. února 2024, 16:00

Student zachránil 12letého hocha před agresory

Policisté ocenili 16letého studenta Jana Balouna. Ten v centru Ostravy pomohl dvanáctiletému mladíkovi, kterého napadli a chtěli okrást o rok starší agresoři. Nikdo jiný z kolemjdoucích mladíkovi nepomohl.

Vše se odehrálo na asi nejrušnějším místě v celé Ostravě u tramvajové zastávky u nákupního centra Nová Karolina. 12letý hoch si šel koupit knížku do školy, když ho zastavili dva na pohled stejně staří kluci. Chtěli po něm peníze a přidali výhružky. Když chtěl jít pryč začali ho mlátit. Schytal údery pěstí, tzv. hlavičky i kopy. Naštěstí šel kolem 16 letý student Jan Baloun.

Jan Baloun, student: "Ten Tonda dostal přímou ránu do obličeje pěstí a ještě ho požduchoval i ten druhý útočník. Bylo celkem jasné, kdo je napadený a kdo útočník. Dal jsem ho do kravaty a hodil jsem s ním na zem." 

Student pak napadeného chlapce doprovodil až za matkou, která pracovala nedaleko. Zarážející je že k útoku došlo na velmi frekventovaném místě a přesto se nikdo z dospělých oběti nezastal. Jan Baloun za svou statečnost dostal medaili krajského ředitele policie a také ocenění ředitele školy, kde studuje.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Jsme jedna z nejbezpečnějších zemí, nicméně nikdy nemůžeme zabránit tomu, aby nějaký útočník nechtěl někoho napadnout, okrást nebo zbít. Prostě to tak je a proto je důležité, aby si lidé všímali, co se děje kolem nich." 

Ivo Helebrant, ředitel 1st International School of Ostrava: "Studenti jsou opravdu systematicky vedeni k tomu, aby se zajímali o dění kolem sebe." 

Policisté ale radí, aby byli lidé v podobných situacích opatrní a dbali především na svou bezpečnost. Není nutné agresora přímo zpacifikovat. Může stačit i zavolat policii. 

---

REFRESH významně urychlí proces transformace MS kraje

Vysoká škola báňská - Technická univerzita spolu s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery zahájila projekt REFRESH. Ten má pomoci výrazně urychlit proces transformace Ostravy a celého našeho kraje v chytrý a zelený region. Vznikne řada laboratoří, kde budou pracovat špičkoví vědci spolu se studenty i firmami, které budou inovace zavádět do praxe.

Projekt REFRESH cílí na vytvoření nového inovačního ekosystému v MS kraji ve 4 klíčových oblastech. Těmi jsou energetika, materiálový výzkum, digitalizace a automatizace a environmentální technologie.

Igor Ivan, ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO pro strategii a  spolupráci: “Prakticky všechny tyto technologické oblasti jsou vzájemně propojeny vyhodnocováním socioekonomických dopadů, Veškerá aktivita, která bude realizována v rámci projektu Refresh, bude v rámci takzvaných živých laboratoří."

Ty budou reagovat na nejvýznamnější společenské problémy a přinášet jejich řešení. Z výsledků by měla těžit zejména veřejnost.

Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně."

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Já jsem rád, že vysoká škola ve spolupráci se státní správou a soukromými firmami vyvíjí něco pro naše obyvatele MS kraje právě typu nových paliv, popřípadě nových kotlů a nových technologií.”

Projekt REFRESH je největším projektem v historii VŠB-TUO, která na něj získala 2 a půl miliardy korun z operačního programu Spravedlivá transformace.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 16.00 - 1
Ostravská ADRA, která se věnuje dobrovolnickým aktivitám, slaví 15 let. Za tuto dobu zapojila 8 926 dobrovolníků. V současné době spolupracuje s 25 různými organizacemi a její dobrovolníci pomáhají v domovech pro seniory, nemocnicích a nejrůznějších zařízeních, ale i přímo v domácnostech.

Ředitelství silnic a dálnic v Opavě-Kylešovicích pokračuje v opravě mostu na silnici I/57. Aktuálně probíhá betonáž úložných prahů nebo stavba skruže. Doprava je tam převedena na obousměrné provizorium. Kolony se v místě rekonstrukce netvoří.

---

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné

Před policejními služebnami po celé republice se před pár dny rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.

Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "V tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”

Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy."

Na práci policie navazuje probační a mediační služba.

Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný.”

Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalkingu a podobně.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 16.00 - 2
V Beskydech se podle závěrů únorového mapování velkých šelem pohybuje desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Letošní mapování je už čtyřicáté.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „My ty území potřebujeme zmapovat a potřebujeme dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost té krajiny nějak omezí.“

---

Senior Expres Jih má nového provozovatele

Senior Expres na Jihu využívá více než 3,5 tisíce Jižanů. Od únoru má tato služba nového provozovatele, avšak pro její klienty se nic nemění. Cena zůstává stanovena na 25 korun za jízdu a využít ji mohou senioři starší 77 let.

Doprava k lékaři, na nákup nebo třeba na poštu. Speciální taxislužba pro přepravu seniorů funguje v Ostravě-Jihu už 7 let.

Maryka Glasová, klientka Senior Expresu: „Myslím si, že důchodci jsou spokojení opravu, protože předtím to bylo hrozné. Já jsem musela jet tramvajkou z Hrabůvky a tak.“

Od letošního února na Jihu funguje nový provozovatel služby. Pro její uživatele se ale nic nemění.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Stále mohou využívat službu senioři starší 77 let věku. Tato služba funguje od pondělí do pátku od šesti do šestnácti hodin, mohou ji využívat 4 krát do měsíce a to po celém území města Ostravy. Cena jedné jízdy je stále stanovena na 25 korun a mohou si sebou vzít i bezplatný doprovod.“

Kromě této služby ale mohou senioři nově využít i soukromého dopravce s názvem Senior Expres plus.

Marek Philipp, jednatel společnosti Senior Expres Plus: „Jezdíme pro všechny seniory od věku 65 let nahoru, akorát je to více zpoplatněno, myšleno tak, že po městském obvodu Ostrava-Jih 90 korun jednotná sazba a do nemocnice Poruba nebo Ostrava-Centrum. Tak tam je 190 korun za jednu jízdu.“

Pro lepší rozlišení obou služeb opatřil soukromý dopravce svá vozidla žlutými polepy. Grafika Senior Expresu zůstává stejná a tedy světle modrá.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-02-2024-16-00