Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků
  • Nezaměstnanost a perspektivy jejího řešení
  • Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt
  • Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné
  • Senior Expres Jih má nového provozovatele

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Velké šelmy na Beskydsku. Jejich počet byl hlavním tématem letošního, již čtyřicátého, mapování těchto volně žijících zvířat. Únorová akce se konala v blízkosti přehrady Šance.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Můžeme to vzít od té největší, od medvěda, kdy tady máme občas nějakou zprávu, že je tady dočasně. Máme tady informace o rysech - Přibližný počet je kolem deseti dospělců u těch rysů. U vlků je to úplně stejně.“

Mapování šelem je klíčové pro zjištění jejich přirozených tras, a tedy zjištění možností, jak předcházet jejich úhynu, například při překračování rušných silnic.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „My ty území potřebujeme zmapovat a potřebujeme dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost té krajiny nějak omezí.“

Jeden z nejvíce frekventovaných koridorů pro šelmy v této oblasti se nachází poblíž Šance. I proto zde byla nainstalována fotopast.

Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí Duha Šelmy: „Skutečně tady, na této fotopasti byly zachyceny všechny 3 velké šelmy, z toho ta četnost nejvyšší byla u rysa.“

Kromě Beskyd se mapování šelem uskuteční také v CHKO Bílé Karpaty a CHKO Kysuce na Slovensku.

---

Nezaměstnanost a perspektivy jejího řešení

Nezaměstnanost v MS kraji v lednu vzrostla na 5,5 %. Zejména dva okresy regionu, Karviná a Bruntál, mají vůbec nejhorší poměr volných pracovních míst k počtu uchazečů  v celé  zemi. Na Bruntálsku je bez práce od 6 do 9 procent lidí.

Některé firmy, jako třeba Siemens nebo GTP omezují výrobu a počet zaměstnanců. Naproti tomu například Strojmetal modernizuje a plánuje vznik desítek pracovních míst. Najít práci na Bruntálsku není jednoduché.

Tomáš Němec, Úřad práce Bruntál: „V současné době na Bruntálsku shání práci zhruba 1700 uchazečů."

Struktura volných pracovních míst zůstává již delší dobu neměnná.

Tomáš Němec, Úřad práce Bruntál: „Nejvíc jsou poptáváni nástrojaři, de facto vůbec strojírenské profese, řidiči nákladních automobilů a zdravotní sestry. Určitě Alfun, Krnovské opravny a strojírny a potom nemocnice Agel a Krnov.“

Nová pracovní místa nabídne už brzy také firma Strojmetal, budující novou automatickou kovací linku.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že je tady nová firma, která v podstatě rozjela první linku, druhou linku bude rozjíždět v letošním roce, takže příští rok by snad i vzhledem k tomu, jaká je u nás nezaměstnanost, tak i příští rok by mohla zaměstnat další pracovníky.“

Lukáš Hild, vedoucí provozu: „Budeme mít určitě zájem o lidi, kteří mají určité technické dovednosti, zkušenosti z minulosti, ale nebráníme se i nováčkům, kteří budou schopni se ty nové věci naučit.“

Nové výrobní linky, které ve městě vyrostou, budou potřebovat také zaměstnance nových oborů.

Jiří Žáček, personální management: „To znamená CNC stroje, čili seřizovače, obsluhy CNC strojů a podobně. To je pro nás ta cílová skupina.“

Nová linka by měla být spuštěna ještě v letošním roce. Zaměstnance hledají také další firmy. Nejvíce Alfun, Krnovské opravny a strojírny, nemocnice Agel a Krnov nebo Al Invest.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 17.00 - 1
Policisté ocenili 16letého studenta Jana Balouna. Ten v centru Ostravy pomohl dvanáctiletému mladíkovi, kterého napadli a chtěli okrást o rok starší agresoři. Nikdo jiný z kolemjdoucích mladíkovi nepomohl. Video a podrobnosti k případu najdete na portálu polar.cz.

---

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné

Před policejními služebnami po celé republice se před pár dny rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.

Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "V tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”

Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy."

Na práci policie navazuje probační a mediační služba.

Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný.”

Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalkingu a podobně.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 17.00 - 2
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava spolu s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery zahájila projekt REFRESH. Má pomoci výrazně urychlit proces transformace našeho kraje v chytrý a zelený region. Zaměří se na 4 klíčové oblasti a z výsledků by měla těžit především veřejnost.
Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně."

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Já jsem rád, že vysoká škola ve spolupráci se státní správou a soukromými firmami vyvíjí něco pro naše obyvatele MS kraje právě typu nových paliv, popřípadě nových kotlů a nových technologií.”

---

Senior Expres Jih má nového provozovatele

Senior Expres na Jihu využívá více než 3,5 tisíce Jižanů. Od únoru má tato služba nového provozovatele, avšak pro její klienty se nic nemění. Cena zůstává stanovena na 25 korun za jízdu a využít ji mohou senioři starší 77 let.

Doprava k lékaři, na nákup nebo třeba na poštu. Speciální taxislužba pro přepravu seniorů funguje v Ostravě-Jihu už 7 let.

Maryka Glasová, klientka Senior Expresu: „Myslím si, že důchodci jsou spokojení opravu, protože předtím to bylo hrozné. Já jsem musela jet tramvajkou z Hrabůvky a tak.“

Od letošního února na Jihu funguje nový provozovatel služby. Pro její uživatele se ale nic nemění.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Stále mohou využívat službu senioři starší 77 let věku. Tato služba funguje od pondělí do pátku od šesti do šestnácti hodin, mohou ji využívat 4 krát do měsíce a to po celém území města Ostravy. Cena jedné jízdy je stále stanovena na 25 korun a mohou si sebou vzít i bezplatný doprovod.“

Kromě této služby ale mohou senioři nově využít i soukromého dopravce s názvem Senior Expres plus.

Marek Philipp, jednatel společnosti Senior Expres Plus: „Jezdíme pro všechny seniory od věku 65 let nahoru, akorát je to více zpoplatněno, myšleno tak, že po městském obvodu Ostrava-Jih 90 korun jednotná sazba a do nemocnice Poruba nebo Ostrava-Centrum. Tak tam je 190 korun za jednu jízdu.“

Pro lepší rozlišení obou služeb opatřil soukromý dopravce svá vozidla žlutými polepy. Grafika Senior Expresu zůstává stejná a tedy světle modrá.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. února 2024, 17:00

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Velké šelmy na Beskydsku. Jejich počet byl hlavním tématem letošního, již čtyřicátého, mapování těchto volně žijících zvířat. Únorová akce se konala v blízkosti přehrady Šance.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Můžeme to vzít od té největší, od medvěda, kdy tady máme občas nějakou zprávu, že je tady dočasně. Máme tady informace o rysech - Přibližný počet je kolem deseti dospělců u těch rysů. U vlků je to úplně stejně.“

Mapování šelem je klíčové pro zjištění jejich přirozených tras, a tedy zjištění možností, jak předcházet jejich úhynu, například při překračování rušných silnic.

František Jaskula, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „My ty území potřebujeme zmapovat a potřebujeme dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost té krajiny nějak omezí.“

Jeden z nejvíce frekventovaných koridorů pro šelmy v této oblasti se nachází poblíž Šance. I proto zde byla nainstalována fotopast.

Jiří Labuda, terénní pracovník Hnutí Duha Šelmy: „Skutečně tady, na této fotopasti byly zachyceny všechny 3 velké šelmy, z toho ta četnost nejvyšší byla u rysa.“

Kromě Beskyd se mapování šelem uskuteční také v CHKO Bílé Karpaty a CHKO Kysuce na Slovensku.

---

Nezaměstnanost a perspektivy jejího řešení

Nezaměstnanost v MS kraji v lednu vzrostla na 5,5 %. Zejména dva okresy regionu, Karviná a Bruntál, mají vůbec nejhorší poměr volných pracovních míst k počtu uchazečů  v celé  zemi. Na Bruntálsku je bez práce od 6 do 9 procent lidí.

Některé firmy, jako třeba Siemens nebo GTP omezují výrobu a počet zaměstnanců. Naproti tomu například Strojmetal modernizuje a plánuje vznik desítek pracovních míst. Najít práci na Bruntálsku není jednoduché.

Tomáš Němec, Úřad práce Bruntál: „V současné době na Bruntálsku shání práci zhruba 1700 uchazečů."

Struktura volných pracovních míst zůstává již delší dobu neměnná.

Tomáš Němec, Úřad práce Bruntál: „Nejvíc jsou poptáváni nástrojaři, de facto vůbec strojírenské profese, řidiči nákladních automobilů a zdravotní sestry. Určitě Alfun, Krnovské opravny a strojírny a potom nemocnice Agel a Krnov.“

Nová pracovní místa nabídne už brzy také firma Strojmetal, budující novou automatickou kovací linku.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že je tady nová firma, která v podstatě rozjela první linku, druhou linku bude rozjíždět v letošním roce, takže příští rok by snad i vzhledem k tomu, jaká je u nás nezaměstnanost, tak i příští rok by mohla zaměstnat další pracovníky.“

Lukáš Hild, vedoucí provozu: „Budeme mít určitě zájem o lidi, kteří mají určité technické dovednosti, zkušenosti z minulosti, ale nebráníme se i nováčkům, kteří budou schopni se ty nové věci naučit.“

Nové výrobní linky, které ve městě vyrostou, budou potřebovat také zaměstnance nových oborů.

Jiří Žáček, personální management: „To znamená CNC stroje, čili seřizovače, obsluhy CNC strojů a podobně. To je pro nás ta cílová skupina.“

Nová linka by měla být spuštěna ještě v letošním roce. Zaměstnance hledají také další firmy. Nejvíce Alfun, Krnovské opravny a strojírny, nemocnice Agel a Krnov nebo Al Invest.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 17.00 - 1
Policisté ocenili 16letého studenta Jana Balouna. Ten v centru Ostravy pomohl dvanáctiletému mladíkovi, kterého napadli a chtěli okrást o rok starší agresoři. Nikdo jiný z kolemjdoucích mladíkovi nepomohl. Video a podrobnosti k případu najdete na portálu polar.cz.

---

Samoživitelé mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."

Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

---

Evropský den obětí trestných činů si připomněli i v Karviné

Před policejními služebnami po celé republice se před pár dny rozblikaly majáky služebních aut, a to v rámci Evropského dne obětí trestných činů. Policisté společně s pracovníky Probační a mediační služby tímto způsobem symbolicky uctili oběti trestných činů.

Cílem Evropského dne obětí trestných činů, který připadá na 22. února, je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí. Zástupci policistů i probačních pracovníků se v Karviné k této celorepublikové akci také připojili.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "V tuto dobu se před policejními služebnami po celé zemi rozblikají policejní majáky, které tímto symbolizují naději a blížící se pomoc tomu, kdo ji potřebuje.”

Práce s oběťmi trestných činů je velmi komplikovaná a složitá, zvláště v případě nejvíce zranitelných obětí jako jsou děti, senioři, případně oběti sexuálního násilí.

Miroslav Kolátek, preventista PČR MSK: "Pro komunikaci s nimi máme vyškolené specialisty i krizové interventy."

Na práci policie navazuje probační a mediační služba.

Radim Valián, vedoucí Probační a mediační služby Karviná: "Jsme v minulém roce jako karvinské pracoviště byli v kontaktu se 160 poškozenými oběťmi, s tím, že ten kontakt zhruba u jedné čtvrtiny byl opakovaný.”

Nejčastěji pomoc vyhledávali oběti majetkové trestné činnosti, podvodů, oběti násilné nebo sexuálně motivované trestné činnosti, stalkingu a podobně.

---

Zprávy krátké, 26. 2. 2024 17.00 - 2
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava spolu s Ostravskou univerzitou a dalšími partnery zahájila projekt REFRESH. Má pomoci výrazně urychlit proces transformace našeho kraje v chytrý a zelený region. Zaměří se na 4 klíčové oblasti a z výsledků by měla těžit především veřejnost.
Ondřej Slach, vedoucí živé laboratoře Social Lab a prorektor OU: “Naším úkolem je právě ty výsledky technického výzkumu transformovat a transferovat směrem k uživatelům spíše obyvatelům regionu a k firmám spíše sekundárně."

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Já jsem rád, že vysoká škola ve spolupráci se státní správou a soukromými firmami vyvíjí něco pro naše obyvatele MS kraje právě typu nových paliv, popřípadě nových kotlů a nových technologií.”

---

Senior Expres Jih má nového provozovatele

Senior Expres na Jihu využívá více než 3,5 tisíce Jižanů. Od únoru má tato služba nového provozovatele, avšak pro její klienty se nic nemění. Cena zůstává stanovena na 25 korun za jízdu a využít ji mohou senioři starší 77 let.

Doprava k lékaři, na nákup nebo třeba na poštu. Speciální taxislužba pro přepravu seniorů funguje v Ostravě-Jihu už 7 let.

Maryka Glasová, klientka Senior Expresu: „Myslím si, že důchodci jsou spokojení opravu, protože předtím to bylo hrozné. Já jsem musela jet tramvajkou z Hrabůvky a tak.“

Od letošního února na Jihu funguje nový provozovatel služby. Pro její uživatele se ale nic nemění.

Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Stále mohou využívat službu senioři starší 77 let věku. Tato služba funguje od pondělí do pátku od šesti do šestnácti hodin, mohou ji využívat 4 krát do měsíce a to po celém území města Ostravy. Cena jedné jízdy je stále stanovena na 25 korun a mohou si sebou vzít i bezplatný doprovod.“

Kromě této služby ale mohou senioři nově využít i soukromého dopravce s názvem Senior Expres plus.

Marek Philipp, jednatel společnosti Senior Expres Plus: „Jezdíme pro všechny seniory od věku 65 let nahoru, akorát je to více zpoplatněno, myšleno tak, že po městském obvodu Ostrava-Jih 90 korun jednotná sazba a do nemocnice Poruba nebo Ostrava-Centrum. Tak tam je 190 korun za jednu jízdu.“

Pro lepší rozlišení obou služeb opatřil soukromý dopravce svá vozidla žlutými polepy. Grafika Senior Expresu zůstává stejná a tedy světle modrá.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-02-2024-17-00