Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Krnovskou nemocnici před svátky navštívil hejtman MS kraje
  • Jen dva dny bude ve Frýdku-Místku k vidění výstava 300 betlémů
  • Na náměstí se tradičně rozlévala polévka pro potřebné
  • Preventivní programy ve F-M naučí děti první pomoc
  • Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi
  • Panna a Netvor na zámku Fryštát

Krnovskou nemocnici před svátky navštívil hejtman MS kraje

Hejtman Jan MS kraje Jan Krkoška navštívil s poděkováním personál krnovské nemocnice. Současně vyjádřil velké díky odcházejícím manažerům nemocnice – náměstkyní ředitele a dvěma vrchním sestrám.

Krnovská nemocnice není samozřejmě jedinou, kterou hejtman s vyjádřením díků navštívil

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Blíží se vánoce a já jsem se rozhodl, že chci poděkovat zdravotníkům a personálu v našich nemocnicích, protože si uvědomuji, že v dnešní těžké době pečovat o naše zdraví, je to nejvíc a tím bych chtěl všem zdravotníkům poděkovat za jejich trpělivost, protože mnohdy je to o tom úsměvu na rtu.“

Hejtman prošel všechna oddělení a poděkoval jejich vedení i personálu. Nemocnici současně čekají velké personální změny v souvislosti s dosažením důchodového věku náměstkyně ředitele a dvou vrchních sester.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov:: „V nemocnici jsme stanovili zásadu, že kdo má důchodový věk, tak dává svoji funkci k dispozici, aby mladší mohli ukázat, že to povedou také dobře.“

Náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzi spojila s nemocnicí celý svůj profesní život.

Šárka Tavandzi, končící ve funkci náměstkyně: „V nemocnici pracuji už 43 let, bylo mi potěšením, spolupracovat se všemi zdravotníky, moje práce tady nekončí, i když opouštím pozici náměstkyně, budu pracovat jako manažer kvality i nadále a budu se těšit na další spolupráci s ostatními.“

Práci vrchních sester opouštějí také Ivana Marková a Irena Heinrichová. Také jim se dostalo poděkování hejtmana a vedoucího odboru zdravotnictví MS kraje Lukáš Chaláse.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Ty moje pocity jsou – tady se mísí smutek s nějakou nadějí do budoucnosti. Je mi to líto, ale odcházejí naše tři pracovnice, které pracovaly velmi dlouho v nemocnici, odcházejí ze svých pozic, které dělaly výborně, ale Já jim za všechno strašně moc děkuji.“

Ani odcházející vrchní sestry nemocnici neopouštějí, ale zůstanou v ní pracovat na jiných pozicích.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Všechna tři děvčata budou v nemocnici pracovat dále na jiných pozicích, ale pracovat v nemocnici zůstávají, za což jim také patří dík.“

---

Jen dva dny bude ve Frýdku-Místku k vidění výstava 300 betlémů

Více než 300 betlémů na jednom místě nabídla unikátní výstava, která se už podvacáté konala pouze ve dvou dnech, a to 26. a 27. prosince v budově základní školy v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku.

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Výstava je letos 20. ročníkem, což už samo o sobě něco znamená. Výstavu děláme svépomocně bez dotaci, z vlastních prostředků.”

Na výstavě jsou betlémy miniaturní i velké, vyrobené z nejrůznějších materiálů a pocházejí z mnoha zemí celého světa.

Jiří Bílecký, vystavující: “Práce na betlémech obnáší spoustu práce, jak té těžké fyzické - vynést všechny exponáty z depozitu, přenést je tady do školy do jídelny, uklidit všechny stoly, nachystat pozadí, nachystat podstavce a začít stavět, stavět, stavět. V řádu hodin to jsou zhruba 3 dny. A pak skončí výstava po dvou dnech a zase tři dny to uklízíme, balíme, schováváme a odnášíme.”

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Výstava bude k vidění 26. prosince od 13. do 18. hodiny a 27. prosince od 10. do 18. hodiny. V posledních letech je už tato výstava, já to řeknu lidově, tak profláknutá, že nám tady během těch 14 hodin trvání výstavy projde 12 tisíc lidí.”

Součástí výstavy betlémů je vždy také program, který dotváří vánoční atmosféru.

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Máme doprovodný program, je tady živá vánoční hudba pod vedením paní doktorky Terezy Baronové."

---

Na náměstí se tradičně rozlévala polévka pro potřebné

K Vánočnímu městečku na náměstí Republiky v Havířově patřila i tradice v podobě rozlévání polévky potřebným a kolemjdoucím. O zahřátí se opět postarala Armáda spásy.

Jakmile se odkrylo víko přepravky ve stánku Armády spásy, Vánočním městečkem se začala linout vůně gulášové polévky. Jídlo přišli ochutnat návštěvníci městečka a tradičně i hodně lidí bez domova.

Andrea Schmidová, vedoucí soc. služeb Azylového domu a noclehárny: "Je to proto, abychom trochu zahřáli i na duši lidi v tomto předvánočním čase a je to pro potřebné lidi i kolemjdoucí, kteří tady přijdou do Vánočního městečka."

anketa: “Když je člověk na ulici, tak mu chutná.” Máte třeba někdy hlad? “Já mám hlad furt. Já když chytnu sociálku, tak se najím, ale jak nemáte sociálku a žebráte o jídlo a chodíte po celém městě, tak to je špatné.”

anketa: “Je vynikající. Přišla jsem, když to je zadarmo, proč ne. Každý si může přijít.” Jak vy to máte s jídlem, máte peníze na jídlo? “Bez stravenek a sociálky ne.”

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Kromě Armády spásy lidem bez domova pomáhá i ADRA a v současné době, v době, kdy je venku chladno, tak oni vaří pro noclehárnu, dokonce i v nízkoprahovém centrum máme teplé polévky, takže děkuji i ADŘE, oběma organizacím, že dělají pro město to, co dělají a já si jich nesmírně všech vážím.”

---

Preventivní programy ve F-M naučí děti první pomoc

Město Frýdek-Místek rozšířilo spolupráci s krajskou nemocnicí. Podpořilo totiž rozvoj preventivních projektů, které naučí děti první pomoc a také je vzdělají v oblasti péče o chrup.

Nemocnice ve Frýdku-Místku spolupracuje s městem už od roku 2014 na preventivním programu Pomáháme se vám uzdravit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tady se dělá řada projektů pro školy. Ať už pro školy mateřské nebo pro školy základní, kde se snažíme vzdělávat děti a žáky, ať už prvního nebo druhého stupně v poskytování první pomoci."

Děti stráví v nemocnici školní den, absolvují prohlídky důležitých oddělní, aby se nemocnice nebály a věděly, jak funguje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Potom mají nějakou teoretickou oblast, ve které se vzdělávají. A potom si sami vyzkouší na fantomech, které máme také zakoupené ve spolupráci s městem. To jsou takové figuríny, kde se potom učí poskytovat tu první pomoc. To znamená, buď nějakou masáž srdce nebo tak, jak se mají ty osoby, případně, kdyby se setkaly s nějakou havárií, tak jak je polohovat a podobně. Takže myslím si, že pro ně to je velmi potřebné a mají o to velký zájem."

Město nyní s nemocnicí smlouvu aktualizovalo. Sjednotilo finanční podporu do jednoho balíku, aby nemusela nemocnice žádat peníze na každou aktivitu zvlášť. A v rámci prevence pro děti přidala i nové oblasti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta se týká našich dětí ze základních a mateřských škol. Kdy dochází k získávání základních zkušeností a dovedností v rámci první pomoci. A nově také v rámci zubní a dentální hygieny. Takže to je oblast, která velmi rezonuje. A i když ty částky nejsou v rámci rozpočtu města a nemocnice nějaké opravdu gigantické, tak si myslím, že to je velmi symbolické. A já věřím, že s nemocnicí najdeme do budoucna i další oblasti, ve kterých si můžeme být navzájem prospěšní."

Smlouva definuje příspěvek nemocnici v minimální výši 1,5 milionu korun ročně.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sociální odbor tam přispívá na neinvestiční dotace více než milion korun. Většinou jdou tyto peníze na nákup technického vybavení nemocnice. To znamená, sanitka nebo nějaké přístroje."

Zbytek jde na preventivní projekty. Kromě nemocnice přispívá město také například Zdravotnické záchranné službě na pořízení různého vybavení.

---

Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Organizace Mikasa pomáhá lidem s autismem a mentálním postižením na jejich cestě v běžném životě. Jednou ze služeb, které nabízí, je Home Sharing, díky které má rodina autistického dítěte na pár hodin týdně čas jen pro sebe.

Sdílení času, péče a domácnosti. To je ve zkratce Home Sharing, který odlehčuje rodinám, které mají děti s autismem.

Klára Mantičová, PR a marketing, Mikasa z.s.: “My právě hledáme hostitele, kteří by přijímali na nějaký čas tu péči o dítě. Jak často se potkávají, záleží na domluvě."

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “Rodin máme po celém MS kraji přes 100, samozřejmě pořád se nové hlásí. Co se týče hostitelů, tak ti se k nám mohou přihlásit v rámci formuláře na stránkách mikasazs.cz."

Hlásit se můžou i naprostí laici, kteří o autismu téměř nic nevědí. Nejdůležitější je, aby měli touhu pomáhat.

paní Sylva, hostitelka: “Hlídám 9letého chlapce a jsme domluveni vždycky v pondělí, tak na 4, 5 hodin k nám chodí. Scházíme se už tak 2 roky. Už má takové místo v naší rodině. Celé naší rodině se změnil pohled na svět. Díváme se trošku jinak a neřešíme věci, které jsme kdysi řešili.”

Veškeré podrobnosti zájemci najdou na stránkách mikasazs.cz. Pomoci ale můžete i jinak, například finančně nebo tím, že o Home Sharingu řeknete dalším lidem.

---

Panna a Netvor na zámku Fryštát

Teď na chvíli nahlédneme do komnat karvinského zámku Fryštát, které patřily nejen návštěvníkům zámku, ale i známým hrdinům ze starofrancouzské pohádky Kráska a zvíře, podívejte se.

Návštěvníci zámku Fryštát nepřicházejí o prohlídky komnat ani po sezoně, ani v adventním čase. Tentokrát se mohli stát součástí děje pohádkového příběhu o krásce a zvířeti. Obzvláště děti sledovaly příběh Netvora se zatajeným dechem.

Petr Zajíček, správce zámku: "Tady máme vystoupení divadelního souboru Exulis z Brna, kteří hrají představení Panna a Netvor v saloncích a je to taková předvánoční pohádka u nás na zámku."

 Prohlédnout si komnaty budou moci lidé letos ještě jednou.

Petr Zajíček, správce zámku: "28.prosince mezi svátky mohou návštěvníci, budeme 45 minut tady na zámku a pak 45 minut v kostele a budeme mluvit o vánocích, o vánocích v minulosti, zvycích a podobně."

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Na příští rok jsme se už v únoru zapojili do projektu Ledová města a tam máme od pátku do neděle 4. února připraveny prohlídky. Jsou to běžné prohlídky, ale my, protože nemáme v těch dnech běžně otevřeno, tak návštěvníci mohou po celý den si prohlížet zámek a projít si klasické trasy. A větší, zahajovací akce, která nám zahájí hlavní sezonu, vychází v příštím roce na 30. března."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. prosince 2023, 16:00

Krnovskou nemocnici před svátky navštívil hejtman MS kraje

Hejtman Jan MS kraje Jan Krkoška navštívil s poděkováním personál krnovské nemocnice. Současně vyjádřil velké díky odcházejícím manažerům nemocnice – náměstkyní ředitele a dvěma vrchním sestrám.

Krnovská nemocnice není samozřejmě jedinou, kterou hejtman s vyjádřením díků navštívil

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: „Blíží se vánoce a já jsem se rozhodl, že chci poděkovat zdravotníkům a personálu v našich nemocnicích, protože si uvědomuji, že v dnešní těžké době pečovat o naše zdraví, je to nejvíc a tím bych chtěl všem zdravotníkům poděkovat za jejich trpělivost, protože mnohdy je to o tom úsměvu na rtu.“

Hejtman prošel všechna oddělení a poděkoval jejich vedení i personálu. Nemocnici současně čekají velké personální změny v souvislosti s dosažením důchodového věku náměstkyně ředitele a dvou vrchních sester.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov:: „V nemocnici jsme stanovili zásadu, že kdo má důchodový věk, tak dává svoji funkci k dispozici, aby mladší mohli ukázat, že to povedou také dobře.“

Náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Šárka Tavandzi spojila s nemocnicí celý svůj profesní život.

Šárka Tavandzi, končící ve funkci náměstkyně: „V nemocnici pracuji už 43 let, bylo mi potěšením, spolupracovat se všemi zdravotníky, moje práce tady nekončí, i když opouštím pozici náměstkyně, budu pracovat jako manažer kvality i nadále a budu se těšit na další spolupráci s ostatními.“

Práci vrchních sester opouštějí také Ivana Marková a Irena Heinrichová. Také jim se dostalo poděkování hejtmana a vedoucího odboru zdravotnictví MS kraje Lukáš Chaláse.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Ty moje pocity jsou – tady se mísí smutek s nějakou nadějí do budoucnosti. Je mi to líto, ale odcházejí naše tři pracovnice, které pracovaly velmi dlouho v nemocnici, odcházejí ze svých pozic, které dělaly výborně, ale Já jim za všechno strašně moc děkuji.“

Ani odcházející vrchní sestry nemocnici neopouštějí, ale zůstanou v ní pracovat na jiných pozicích.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Všechna tři děvčata budou v nemocnici pracovat dále na jiných pozicích, ale pracovat v nemocnici zůstávají, za což jim také patří dík.“

---

Jen dva dny bude ve Frýdku-Místku k vidění výstava 300 betlémů

Více než 300 betlémů na jednom místě nabídla unikátní výstava, která se už podvacáté konala pouze ve dvou dnech, a to 26. a 27. prosince v budově základní školy v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku.

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Výstava je letos 20. ročníkem, což už samo o sobě něco znamená. Výstavu děláme svépomocně bez dotaci, z vlastních prostředků.”

Na výstavě jsou betlémy miniaturní i velké, vyrobené z nejrůznějších materiálů a pocházejí z mnoha zemí celého světa.

Jiří Bílecký, vystavující: “Práce na betlémech obnáší spoustu práce, jak té těžké fyzické - vynést všechny exponáty z depozitu, přenést je tady do školy do jídelny, uklidit všechny stoly, nachystat pozadí, nachystat podstavce a začít stavět, stavět, stavět. V řádu hodin to jsou zhruba 3 dny. A pak skončí výstava po dvou dnech a zase tři dny to uklízíme, balíme, schováváme a odnášíme.”

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Výstava bude k vidění 26. prosince od 13. do 18. hodiny a 27. prosince od 10. do 18. hodiny. V posledních letech je už tato výstava, já to řeknu lidově, tak profláknutá, že nám tady během těch 14 hodin trvání výstavy projde 12 tisíc lidí.”

Součástí výstavy betlémů je vždy také program, který dotváří vánoční atmosféru.

Josef Kleinwächter, autor výstavy: “Máme doprovodný program, je tady živá vánoční hudba pod vedením paní doktorky Terezy Baronové."

---

Na náměstí se tradičně rozlévala polévka pro potřebné

K Vánočnímu městečku na náměstí Republiky v Havířově patřila i tradice v podobě rozlévání polévky potřebným a kolemjdoucím. O zahřátí se opět postarala Armáda spásy.

Jakmile se odkrylo víko přepravky ve stánku Armády spásy, Vánočním městečkem se začala linout vůně gulášové polévky. Jídlo přišli ochutnat návštěvníci městečka a tradičně i hodně lidí bez domova.

Andrea Schmidová, vedoucí soc. služeb Azylového domu a noclehárny: "Je to proto, abychom trochu zahřáli i na duši lidi v tomto předvánočním čase a je to pro potřebné lidi i kolemjdoucí, kteří tady přijdou do Vánočního městečka."

anketa: “Když je člověk na ulici, tak mu chutná.” Máte třeba někdy hlad? “Já mám hlad furt. Já když chytnu sociálku, tak se najím, ale jak nemáte sociálku a žebráte o jídlo a chodíte po celém městě, tak to je špatné.”

anketa: “Je vynikající. Přišla jsem, když to je zadarmo, proč ne. Každý si může přijít.” Jak vy to máte s jídlem, máte peníze na jídlo? “Bez stravenek a sociálky ne.”

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Kromě Armády spásy lidem bez domova pomáhá i ADRA a v současné době, v době, kdy je venku chladno, tak oni vaří pro noclehárnu, dokonce i v nízkoprahovém centrum máme teplé polévky, takže děkuji i ADŘE, oběma organizacím, že dělají pro město to, co dělají a já si jich nesmírně všech vážím.”

---

Preventivní programy ve F-M naučí děti první pomoc

Město Frýdek-Místek rozšířilo spolupráci s krajskou nemocnicí. Podpořilo totiž rozvoj preventivních projektů, které naučí děti první pomoc a také je vzdělají v oblasti péče o chrup.

Nemocnice ve Frýdku-Místku spolupracuje s městem už od roku 2014 na preventivním programu Pomáháme se vám uzdravit.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tady se dělá řada projektů pro školy. Ať už pro školy mateřské nebo pro školy základní, kde se snažíme vzdělávat děti a žáky, ať už prvního nebo druhého stupně v poskytování první pomoci."

Děti stráví v nemocnici školní den, absolvují prohlídky důležitých oddělní, aby se nemocnice nebály a věděly, jak funguje.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Potom mají nějakou teoretickou oblast, ve které se vzdělávají. A potom si sami vyzkouší na fantomech, které máme také zakoupené ve spolupráci s městem. To jsou takové figuríny, kde se potom učí poskytovat tu první pomoc. To znamená, buď nějakou masáž srdce nebo tak, jak se mají ty osoby, případně, kdyby se setkaly s nějakou havárií, tak jak je polohovat a podobně. Takže myslím si, že pro ně to je velmi potřebné a mají o to velký zájem."

Město nyní s nemocnicí smlouvu aktualizovalo. Sjednotilo finanční podporu do jednoho balíku, aby nemusela nemocnice žádat peníze na každou aktivitu zvlášť. A v rámci prevence pro děti přidala i nové oblasti.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta se týká našich dětí ze základních a mateřských škol. Kdy dochází k získávání základních zkušeností a dovedností v rámci první pomoci. A nově také v rámci zubní a dentální hygieny. Takže to je oblast, která velmi rezonuje. A i když ty částky nejsou v rámci rozpočtu města a nemocnice nějaké opravdu gigantické, tak si myslím, že to je velmi symbolické. A já věřím, že s nemocnicí najdeme do budoucna i další oblasti, ve kterých si můžeme být navzájem prospěšní."

Smlouva definuje příspěvek nemocnici v minimální výši 1,5 milionu korun ročně.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Sociální odbor tam přispívá na neinvestiční dotace více než milion korun. Většinou jdou tyto peníze na nákup technického vybavení nemocnice. To znamená, sanitka nebo nějaké přístroje."

Zbytek jde na preventivní projekty. Kromě nemocnice přispívá město také například Zdravotnické záchranné službě na pořízení různého vybavení.

---

Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Organizace Mikasa pomáhá lidem s autismem a mentálním postižením na jejich cestě v běžném životě. Jednou ze služeb, které nabízí, je Home Sharing, díky které má rodina autistického dítěte na pár hodin týdně čas jen pro sebe.

Sdílení času, péče a domácnosti. To je ve zkratce Home Sharing, který odlehčuje rodinám, které mají děti s autismem.

Klára Mantičová, PR a marketing, Mikasa z.s.: “My právě hledáme hostitele, kteří by přijímali na nějaký čas tu péči o dítě. Jak často se potkávají, záleží na domluvě."

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “Rodin máme po celém MS kraji přes 100, samozřejmě pořád se nové hlásí. Co se týče hostitelů, tak ti se k nám mohou přihlásit v rámci formuláře na stránkách mikasazs.cz."

Hlásit se můžou i naprostí laici, kteří o autismu téměř nic nevědí. Nejdůležitější je, aby měli touhu pomáhat.

paní Sylva, hostitelka: “Hlídám 9letého chlapce a jsme domluveni vždycky v pondělí, tak na 4, 5 hodin k nám chodí. Scházíme se už tak 2 roky. Už má takové místo v naší rodině. Celé naší rodině se změnil pohled na svět. Díváme se trošku jinak a neřešíme věci, které jsme kdysi řešili.”

Veškeré podrobnosti zájemci najdou na stránkách mikasazs.cz. Pomoci ale můžete i jinak, například finančně nebo tím, že o Home Sharingu řeknete dalším lidem.

---

Panna a Netvor na zámku Fryštát

Teď na chvíli nahlédneme do komnat karvinského zámku Fryštát, které patřily nejen návštěvníkům zámku, ale i známým hrdinům ze starofrancouzské pohádky Kráska a zvíře, podívejte se.

Návštěvníci zámku Fryštát nepřicházejí o prohlídky komnat ani po sezoně, ani v adventním čase. Tentokrát se mohli stát součástí děje pohádkového příběhu o krásce a zvířeti. Obzvláště děti sledovaly příběh Netvora se zatajeným dechem.

Petr Zajíček, správce zámku: "Tady máme vystoupení divadelního souboru Exulis z Brna, kteří hrají představení Panna a Netvor v saloncích a je to taková předvánoční pohádka u nás na zámku."

 Prohlédnout si komnaty budou moci lidé letos ještě jednou.

Petr Zajíček, správce zámku: "28.prosince mezi svátky mohou návštěvníci, budeme 45 minut tady na zámku a pak 45 minut v kostele a budeme mluvit o vánocích, o vánocích v minulosti, zvycích a podobně."

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Na příští rok jsme se už v únoru zapojili do projektu Ledová města a tam máme od pátku do neděle 4. února připraveny prohlídky. Jsou to běžné prohlídky, ale my, protože nemáme v těch dnech běžně otevřeno, tak návštěvníci mohou po celý den si prohlížet zámek a projít si klasické trasy. A větší, zahajovací akce, která nám zahájí hlavní sezonu, vychází v příštím roce na 30. března."

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-12-2023-16-00