V Ostravě vyroste nová hala pro lední sporty
Ostrava už má jasno, jaký bude další osud Ostravar Arény, která je sídlem hokejistů Vítkovic. Hala bude sice zrekonstruovaná, ale už v ní nebude ledová plocha. Nedaleko bude postavena nová moderní aréna pro 7 tisíc diváků, která bude mít čtyři hrací plochy.
Palác kultury a sportu, dnešní Ostravar Aréna, byla postavena v Ostravě v roce 1986. I když byla několikrát modernizována, má své limity a kvůli nim stálo město u milníku, co bude dále. Náklady na její provoz jsou totiž gigantické. Ze studie vyplynuly tři varianty, ze kterých je nejvhodnější stavba nové ledové arény + rekonstrukce a změna užívání Ostravar Arény na kulturu a sporty bez ledové plochy.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Postavíme stadion nový. Ostravar arénu zrekonstruujeme tak, aby zůstala i nadále multifunkční arénou a bude se tady odehrávat všechno, co odehrává teď, akorát bez extraligy."
Petr Handl, předseda představenstva společnosti Vítkovice Aréna: "Co se týká využitelnosti haly, tak samozřejmě její vytížitelnost by byla výrazně vyšší."
Nová aréna bude mít kapacitu 7 tisíc diváků, tři standardní ledové plochy a jednu menší. Součásti komplexu budou také prostory pro tréninky na suchu. Tribuny budou strmé a první řada bude těsně u mantinelů.
Aleš Pavlík, majitel HC Vítkovice Ridera: "Moc se na to těšíme. Bude to obrovský benefit pro vítkovické hokejisty i vítkovické fanoušky. Díky té atmosféře, kterou nedokáže vyprodukovat vzhledem k akustickým limitům ta stávající aréna, bychom docílili toho, že v té nové aréně budeme mít 6 hráče na ledě."
Nová aréna by měla být v místech, kde kdysi stala hala Ledňáček. Náklady na stavbu nové a rekonstrukci původní haly jsou odhadovány kolem 2 miliard korun. Začít by se mohlo přibližně za 4 roky.
---
Havířované budou moci od března využívat sdílená kola
Radnice v Havířově věří, že už nepřijde žádná velká sněhová kalamita a do ulic vrátí sdílená kola. Během loňské sezony bylo zaznamenáno přes 100 tisíc výpůjček. Provozovatele těší, že se lidé ke kolům chovají slušně.
Jízda na sdílených kolech je v Havířově velmi oblíbená. Město zaznamenává průměrně přes 350 výpůjček denně. Ve stojanech se kola objeví už opět v březnu a sezona potrvá do listopadu.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “Musíme říct, že si stojíme stále dobře. V porovnání s jinými městy, kde bikesharing je provozován, tak máme nadprůměrná data. Loňský rok, kdybychom hodnotili, tak bylo něco přes sto tisíc výpůjček. Stále máme velké procento výpůjček do 15 minut, to je období, kdy je to hrazené městem."
anketa: "Já toho využívám i při cestě do práce, protože to nemám úplně daleko a je to většinou tak, že to stihnu do patnácti minut. Takže jsem velmi spokojená a moc se těším až se sdílená kola zase zpřístupní.”
Některé města se bohužel potýkají s vandalismem.
Lukáš Luňák, zástupce provozovatele: “Co se týče Havířova, tak se nejedná o nic zásadního. Občas se nějaké drobnosti se objeví, ale nic zásadního, co by stálo za zmínku. Havířov je v tomto směru ukázněné město, za což jsme rádi.”
I v letošním roce bude ve městě rozmístěno na 63 stanovištích na 200 kol.
---
Krátké zprávy 28. 2. 2024 16.00 - 1
Havířovští kriminalisté dopadli a obvinili 22letého muže a 23letou ženu. Násilím a výhružkami přinutili poškozeného muže, aby cestou internetového bankovnictví převedl na cizí účet 30 000 korun. V případě odsouzení jim hrozí deset let za mřížemi.
---
Půl století starý novojičínský bazén půjde do nerezu
Rekonstrukce padesát let starého venkovního bazénu v Novém Jičíně bude největší investiční akcí města letošního roku. Začne v září, následující letní sezonu zůstane koupaliště zavřené.
Vykachlíkovaná vana novojičínského venkovního bazénu vypadá zhruba stále stejně jako při otevření před padesáti lety - dotkl se jí pouze zub času. Za dva měsíce se koupaliště začne ještě standardně připravovat na letní sezonu, nicméně po jejím skončení začne v září rok a půl trvající rekonstrukce.
Pavel Kelar, ředitel bazénu v Novém Jičíně: “Celá bazénová vana by měla přijít do nerezu, měl by tady přibýt větší dvouúrovňový dětský bazén, dvě větší vířivky, které bychom chtěli provozovat i v průběhu roku.”
Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dále bude demontován stávající tobogán, bude instalován nový, který bude mít celkovou délku 71 metrů. Dále budou rekonstruovány technologie tak, aby umožnily provoz tohoto zařízení venkovního bazénu samostatně, čili nezávislé na vnitřní bazénu.”
V rozpočtu města je na projekt připravena částka v rozmezí 50 až 60 milionů korun.
Důvodem pro rekonstrukci ale není jen modernizace, je to také havarijní stav vodovodního potrubí.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Kdy nám tu každý rok uniká velké množství vody do země, to musíme zjistit a opravit. Ten současný bazén je ze sedmdesátých let minulého století, každý návštěvník bazénu už musí uznat, že ten bazén musíme uvést do standardů dnešní doby.”
Co se ovšem měnit nebude, je rozměr bazénu - zůstane tu klasická plavecká padesátka.
---
Na SŠTaS Karviná se poprvé konal Didaktický inkubátor
Na karvinské střední škola techniky a služeb probíhal celý týden ve spolupráci se zástupci Technické univerzity Liberec "Didaktický inkubátor". Je zaměřený na nové pojetí výuky různých předmětů.
Literatura a cizí jazyky se staly ústředním tématem Didaktického inkubátoru Technické univerzity Liberec a Střední školy techniky a služeb v Karviné. Hlavním cílem inkubátoru byla spolupráce, vzájemná komunikace, kreativní přemýšlení o textu a poslech audioknihy.
Miroslav Slowik, garant Didaktického inkubátoru z Technické univerzity Liberec: "Je to takový nový přístup k tomu, jak se dostat k literatuře, ke čtenářské gramotnosti, abychom v žácích podnítili i kompetenci k podnikavosti."
Týdenní didaktická dílna zaměstnala studenty dvou maturitních oborů, logistiky a požární ochrany.
Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Vybrali jsme je proto, aby si propojili své znalosti, více se stmelili a pracovali jako jeden tým.”
Každý den studenti poslouchali jednu kapitolu detektivního příběhu v audioverzi, následně pak celý román vyráběli kvůli vizualizaci.
Michal Bednář, student 3. ročníku oboru Požární ochrana: "Vytvořili jsme skupinu redakce a máme za úkol vytvořit noviny, pracujeme na webových stránkách toho městečka, kde proběhla vražda."
Barbora Halušková, studentka 2. ročníku oboru Logistika: "My tady připravujeme video co se vše tady dělá, o všech skupinách, stříháme, upravujeme, přidáváme efekty."
Pro vznik didaktické dílny byl vybrán kinosál školy, který se pro tuto příležitost proměnil na multimediální učebnu.
---
Krátké zprávy 28. 2. 2024 16.00 - 2
Pravděpodobně kus horniny uvolněné při důlních pracích zranil v úterý odpoledne několik horníků v podzemí poslední činné černouhelné šachty v zemi - Dolu ČSM ve Stonavě. 45letého zraněného musel se zraněním hrudníku do nemocnice přepravit vrtulník.
Kamera u čerpací stanice zaznamenala průběh vážné dopravní nehody. Stala se v úterý kolem poledne v Paskově na Frýdecko-Místecku. Policisté ve služebním BMW v civilním provedení pronásledovali ujíždějícího motorkáře. Do cesty se jim ale dostalo další vozidlo a následovala srážka po které policejní vůz ihned začal hořet. Policisté hořící vozidlo rychle opustili, utrpěli ale zranění. Zranil se rovněž i řidič dodávky, který houkajícímu vozidlu vjel do cesty.
---
ZŠ I. Sekaniny tvoří virtuální velikonoční trhy
Porubská ZŠ Ivana Sekaniny už se připravuje na Velikonoce. Po úspěšné animaci, kdy vytvořila virtuální Alšovo náměstí s vánočními trhy, teď žáci v Minecraftu (čti v majnkraftu) tvoří velikonoční jarmark.
Žáci kroužku Robotiky Základní školy Ivana Sekaniny si připsali velký úspěch se svým fantasy světem. Podle skutečné předlohy vystavěli Alšovo náměstí v adventním čase. Využívali fotky a pohledy 3D mapy, aby byl svět Alšova náměstí co nejvěrnější.
Sylvie Palkovská, učitelka, ZŠ Sekaniny: "Opravdu velmi šikovní jsou a rozdělili se podle svých schopností kdo se čeo ujme,kdo umí spíš stavět budovy, kdo umí spíš prostor obestavit nějakými předměty.”
Karolina Koňařík, žákyně ZŠ I. Sekaniny: “To stavění je náročné, ale naplánovat si to je na tom to nejsložitější.”
Sofia Halajko, žákyně ZŠ I. Sekaniny: “Nejhorší bylo, že když jsme dávali vesničany na pódium, tak vždycky nám utíkali, tak jsme tam museli dávat bariéry.”
Ohlas na video, na kterém pracovali děti od 5. do 9. třídy, byl úžasný a všechny překvapil.
Sylvie Palkovská, učitelka, ZŠ Sekaniny: “Děti měly radost, protože to je taková satisfakce za jejich práci a řekli jsme si, že dostavíme zástavbu až po kruhový objezd a připravíme s jarní tematikou velikonoční trhy na Alšově náměstí.”
Karolina Koňařík, žákyně ZŠ I. Sekaniny: "Tyto domy právě děláme, tady to dokončujeme, prodlužujeme ulici a jinak tady máme už zasněžený celý Alšák."
Kroužky robotiky a vědy ve škole probíhají v rámci projektu Talentárium na sedmou, který je financován z talentmanagementu města Ostravy.
---