Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Při požárech v MS kraji loni zahynulo 10 lidí
  • Zámek Nová Horka zaplnili nejlepší policisté Novojičínska
  • Havířov zahájil projekt snižování energetické náročnosti
  • Nad hroby obětí Sedmidenní války je opět socha s orlicí
  • Vietnamská komunita slavila nový rok

Při požárech v MS kraji loni zahynulo 10 lidí

Hasiči z Moravskoslezského kraje vyjeli v loňském roce k více než 23 tisícům událostí, ze kterých bylo přibližně 8 procent požárů. Nejčastěji hořelo kvůli tzv. neprokázaného zavinění, kdy je sice známa příčina, ale nezjistí se pachatel.

Hasičský záchranný sbor MS kraji v loňském roce přijal na své tísňové linky 112 a 150 363 tisíc hovorů, což nás řadí na třetí místo za Prahu a Středočeský kraj. Výjezdů ale mají hasiči výrazně nejvíce z celé země, přes 23 tisíc. Je to hlavně neemergentními zásahy, kterých máme o asi 6 tisíc více, než střední Čechy. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Neemergentní zásahy jsou ty, u kterých nemusíme dodržet ten čas daný předpisem k výjezdu. U nás 2 minuty, u dobrovolných sborů 5 nebo 10 minut. Typicky je to neakutní otevření dveří nebo likvidace bodavého hmyzu." 

Nejčastějším typem řešené události byla Technická pomoc, kam spadají například likvidace vyvrácených a polámaných stromů. K požárům vyjížděli hasiči v 1900 případech a zahynulo při nich 10 lidí. Mezi příčinami kraluje neprokázané zavinění. 

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Neprokázané zavinění uvedu na příkladu: jsou to často požáry odpadních nádob nebo v přírodním prostředí. My víme jak se to stalo, akorát to nemůžeme přiřadit konkrétní osobě, protože ji neznáme." 

Za polovinou požárů v objektech pro bydlení je nedbalost, 23 procent pak vzniklo kvůli špatnému komínu. Oheň celkem napáchal škody za 150 milionů korun, ale hasiči naopak uchránili majetek za asi 650 milionů korun. 

---

Zámek Nová Horka zaplnili nejlepší policisté Novojičínska

Policie ocenila své nejlepší pracovníky z oblasti Novojičínska za rok 2023. Malý ceremoniál se odehrál v zámku Nová Horka u Studénky.

Nejlepší policisté Novojičínska se sešli v sále barokního zámku Nová Horka u Studénky, aby převzali ocenění za dosažení skvělých výsledků v uplynulém roce nebo medaile za věrnost.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “V podstatě jsme vybírali ty nejlepší policisty a policistky podle jejich práce, podle jejich vztahu k té práci a jaké jsou za nimi výsledky. Byli to policistky a policisté z vnější služby, to znamená z obvodních oddělení, služby kriminální policie a vyšetřování.”

Slova uznání si tu vyslechly tři ženy, například Petra Geryková, která slouží v Novém Jičíně.

Petra Geryková, oceněná policistka, obvodní oddělení PČR Nový Jičín: “U policie sloužím skoro patnáct let. Bylo to takové rozhodnutí…, chtěla jsem pomáhat, ta práce mě zajímala a dodneška mě naplňuje i v rámci prevence, kterou se snažím předat hlavně dětem a někdy i dospělým.”

Václav Sasyn, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Studénka: “Práce u policie mě baví, je to práce různorodá. Pokud by někdo chtěl k policii, tak tuto práci určitě doporučuji, je to práce zajímavá.”

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Jsem určitě pyšným že mám takové lidi, že máme i takové policistky, které v podstatě jako fungují doma a fungují jako policistky ve službě.”

Novojičínská policie je v rámci Moravskoslezského kraje nejlepší, co se týče objasněnosti, za loňský rok odhalila pachatele v 64 procentech případů.

---

Zdravotnická záchranná služba měla v pondělí ráno napilno. Během půldruhé hodiny vyráželi zdravotníci k sedmi dopravním nehodám, které se odehrály v Ostravě a na Opavsku. Zraněno při nich bylo celkem devět osob.

---

Havířov zahájil projekt snižování energetické náročnosti

Havířov chce snižovat spotřebu energií ve svých budovách. Do projektu za 150 milionů korun je zahrnuto 22 objektů. Radnice počítá, že roční úspora bude ve výši téměř 15 milionů korun. S realizací začne už v letošním roce.

Domovy seniorů, základní školy, nebo kulturní domy. To jsou budovy, které jsou energeticky náročné a kde chce Havířov do roku 2025 provést rozsáhlá energetická opatření. Projekt počítá s fotovoltaikou, s výměnou 19 tisíc osvětlení za led svítidla.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Celkem v té první fázi se bude jednat o 22 objektů. Někde dojde k zateplení, někde dojde k výměně oken. V rámci kombinace těch všech opatření by mělo dojít k významným úsporám. A tento projekt i počítá s umístěním s poměrně značné kapacity obnovitelných zdrojů a fotovoltaiky na střechách.”

Do projektu energetických úspor je zahrnuta například i budova magistrátu. I zde se počítá s fotovoltaikou. Součástí projektu je i osazení 4000 radiátorů termostatickými hlavicemi. Jaké to je mít chytrou regulaci topení, vědí už několik let na ZŠ M. Pujmanové.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: My můžeme regulovat napříč celou školou teploty v jednotlivých místnostech a můžeme to sledovat dálkově. Například já z domu běžně o víkendu, když jsou nějaké výkyvy teplotní, tak se dívám, jak škola vypadá a případně zasahuji do té regulace."

Náklady na realizaci úsporných opatření budou 151 milionů korun, s tím, že roční úspory představují 14,6 milionu korun. Ty má navíc město smluvně garantováno po dobu deseti let poskytovatelem. Havířov za projekt získal také první místo v soutěži Asociace poskytovatelů energetických služeb, a to právě za jeho komplexnost.

---

Nad hroby obětí Sedmidenní války je opět socha s orlicí

Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

---

Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se odkládá o další týden. Po dnešním jednání s vedením podniku to řekl odborář Petr Slanina. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Většina zaměstnanců Liberty i Tameh, tedy zhruba 6 tisíc lidí, je od loňského 22. prosince doma. Huť je bez energií, protože Tameh jejich dodávky zastavil.

Krajský úřad moravskoslezského kraje už uznává občanku v mobilu na všech svých pracovištích. Je to o půl roku dříve, než musí. Stal se tak prvním krajským úřadem v Česku, který tuto službu a v takovém rozsahu lidem bezpečně nabízí.

---

Vietnamská komunita slavila nový rok

Vietnamská komunita Moravskoslezského kraje oslavila lunární nový rok. Ten oproti tradičního západního kalendáře přichází o měsíc později. Letošní rok je zasvěcen znamení draka, jenž má přinést prosperitu.

Svátky klidu, lásky, pohody a rodiny – pro vietnamskou komunitu je vše zmíněné spjato s oslavou nového lunárního roku. Jedná se tak o nejdůležitější svátky v celém roce.

Tan Trinh, předseda Vietnamského spolku MS kraje: „My vždycky oslavujeme 3 dny. Vy oslavujete jen 1 den a druhá věc co je odlišná je, že každý z nás staršímu a nejmladšímu, co je v rodině, dostane dárky. Tak jako vy na Vánoce dostanete na Vánoce dárek, tak my dostaneme tak jako na Vánoce.“

Phi Hung, návštěvník akce: „Určitě je to jiné. Tenhle nový rok je většinou o strávení s rodiči s rodinou.“

Do kulturního domu Akord letos přijelo Lunární nový rok oslavit přes 500 lidí. Akci navštívili i zástupci kraje a města v rámci dlouholeté spolupráce s místní vietnamskou komunitou.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Faktem je, že oni určitě nejsou žádnou zátěží pro naši společnost, ale naopak přínosem.“

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „V dnešní době ta jejich vstřícnost, trpělivost a hlavně pokora, se kterou oni přistupují zejména k těm svým tradicím je strašně hezká a měli bychom to podporovat.“

Rok 2024 se ponese ve znamení draka. Ti dle mytologie mohou ovlivnit počasí a úrodu, ale hlavně přinášet prosperitu. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. ledna 2024, 16:00

Při požárech v MS kraji loni zahynulo 10 lidí

Hasiči z Moravskoslezského kraje vyjeli v loňském roce k více než 23 tisícům událostí, ze kterých bylo přibližně 8 procent požárů. Nejčastěji hořelo kvůli tzv. neprokázaného zavinění, kdy je sice známa příčina, ale nezjistí se pachatel.

Hasičský záchranný sbor MS kraji v loňském roce přijal na své tísňové linky 112 a 150 363 tisíc hovorů, což nás řadí na třetí místo za Prahu a Středočeský kraj. Výjezdů ale mají hasiči výrazně nejvíce z celé země, přes 23 tisíc. Je to hlavně neemergentními zásahy, kterých máme o asi 6 tisíc více, než střední Čechy. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Neemergentní zásahy jsou ty, u kterých nemusíme dodržet ten čas daný předpisem k výjezdu. U nás 2 minuty, u dobrovolných sborů 5 nebo 10 minut. Typicky je to neakutní otevření dveří nebo likvidace bodavého hmyzu." 

Nejčastějším typem řešené události byla Technická pomoc, kam spadají například likvidace vyvrácených a polámaných stromů. K požárům vyjížděli hasiči v 1900 případech a zahynulo při nich 10 lidí. Mezi příčinami kraluje neprokázané zavinění. 

Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Neprokázané zavinění uvedu na příkladu: jsou to často požáry odpadních nádob nebo v přírodním prostředí. My víme jak se to stalo, akorát to nemůžeme přiřadit konkrétní osobě, protože ji neznáme." 

Za polovinou požárů v objektech pro bydlení je nedbalost, 23 procent pak vzniklo kvůli špatnému komínu. Oheň celkem napáchal škody za 150 milionů korun, ale hasiči naopak uchránili majetek za asi 650 milionů korun. 

---

Zámek Nová Horka zaplnili nejlepší policisté Novojičínska

Policie ocenila své nejlepší pracovníky z oblasti Novojičínska za rok 2023. Malý ceremoniál se odehrál v zámku Nová Horka u Studénky.

Nejlepší policisté Novojičínska se sešli v sále barokního zámku Nová Horka u Studénky, aby převzali ocenění za dosažení skvělých výsledků v uplynulém roce nebo medaile za věrnost.

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “V podstatě jsme vybírali ty nejlepší policisty a policistky podle jejich práce, podle jejich vztahu k té práci a jaké jsou za nimi výsledky. Byli to policistky a policisté z vnější služby, to znamená z obvodních oddělení, služby kriminální policie a vyšetřování.”

Slova uznání si tu vyslechly tři ženy, například Petra Geryková, která slouží v Novém Jičíně.

Petra Geryková, oceněná policistka, obvodní oddělení PČR Nový Jičín: “U policie sloužím skoro patnáct let. Bylo to takové rozhodnutí…, chtěla jsem pomáhat, ta práce mě zajímala a dodneška mě naplňuje i v rámci prevence, kterou se snažím předat hlavně dětem a někdy i dospělým.”

Václav Sasyn, oceněný policista, obvodní oddělení PČR Studénka: “Práce u policie mě baví, je to práce různorodá. Pokud by někdo chtěl k policii, tak tuto práci určitě doporučuji, je to práce zajímavá.”

Tomáš Kvíčala, vedoucí ÚO Nový Jičín, Policie ČR: “Jsem určitě pyšným že mám takové lidi, že máme i takové policistky, které v podstatě jako fungují doma a fungují jako policistky ve službě.”

Novojičínská policie je v rámci Moravskoslezského kraje nejlepší, co se týče objasněnosti, za loňský rok odhalila pachatele v 64 procentech případů.

---

Zdravotnická záchranná služba měla v pondělí ráno napilno. Během půldruhé hodiny vyráželi zdravotníci k sedmi dopravním nehodám, které se odehrály v Ostravě a na Opavsku. Zraněno při nich bylo celkem devět osob.

---

Havířov zahájil projekt snižování energetické náročnosti

Havířov chce snižovat spotřebu energií ve svých budovách. Do projektu za 150 milionů korun je zahrnuto 22 objektů. Radnice počítá, že roční úspora bude ve výši téměř 15 milionů korun. S realizací začne už v letošním roce.

Domovy seniorů, základní školy, nebo kulturní domy. To jsou budovy, které jsou energeticky náročné a kde chce Havířov do roku 2025 provést rozsáhlá energetická opatření. Projekt počítá s fotovoltaikou, s výměnou 19 tisíc osvětlení za led svítidla.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Celkem v té první fázi se bude jednat o 22 objektů. Někde dojde k zateplení, někde dojde k výměně oken. V rámci kombinace těch všech opatření by mělo dojít k významným úsporám. A tento projekt i počítá s umístěním s poměrně značné kapacity obnovitelných zdrojů a fotovoltaiky na střechách.”

Do projektu energetických úspor je zahrnuta například i budova magistrátu. I zde se počítá s fotovoltaikou. Součástí projektu je i osazení 4000 radiátorů termostatickými hlavicemi. Jaké to je mít chytrou regulaci topení, vědí už několik let na ZŠ M. Pujmanové.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: My můžeme regulovat napříč celou školou teploty v jednotlivých místnostech a můžeme to sledovat dálkově. Například já z domu běžně o víkendu, když jsou nějaké výkyvy teplotní, tak se dívám, jak škola vypadá a případně zasahuji do té regulace."

Náklady na realizaci úsporných opatření budou 151 milionů korun, s tím, že roční úspory představují 14,6 milionu korun. Ty má navíc město smluvně garantováno po dobu deseti let poskytovatelem. Havířov za projekt získal také první místo v soutěži Asociace poskytovatelů energetických služeb, a to právě za jeho komplexnost.

---

Nad hroby obětí Sedmidenní války je opět socha s orlicí

Každoroční pieta za padlé v československo-polském sporu o Těšínsko v roce 1919 byla letos doplněna o slavnostní odhalení sochy s orlicí. Ta zdobila památník na hřbitově v Orlové už původně, ale byla zničena při polské anexi československého území v roce 1938.

Po více než sto letech od vojenského konfliktu, který určil hranice mezi tehdejším Československem a Polskem, se obě strany snaží na události pohlížet bez rozjitřených emocí. Nad památníkem obětem někdejšího územního sporu nově ční sousoší s orlicí.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: “Úsilím Československé obce legionářské, našeho Muzea Těšínska, ale i města Orlové a také především ministerstva obrany se podařilo uvést jej do původní krásné podoby. Myslím si, že všechno, co je třeba sdělit, je na tom podniku napsáno: Pamatuj, rozdělení Těšínska 1920. Jsem rád, že se podařilo pomník, který připomíná československé oběti sporu o Těšínsko z let 1918 až 20 let, uvést do původního krásného stavu. On byl slavnostně odhalen v roce 1928, v roce 1938 po polské anexi Těšínska byl poničen a pak byl dlouhá léta zapomínán, až se na něj téměř zapomnělo. Ono nakonec výsledkem toho sporu nebyl ten samotný válečný akt z ledna 1919, ta známá Sedmidenní válka, ani následné plebiscitní období. Plebiscit se nikdy nepodařilo uspořádat, lidové hlasování se neuskutečnilo. Rozhodla arbitrážně Pařížská mírová konference, která určila dodnes platné české hranice, tehdy československé hranice s Polskem 28. července 1920.”

Protože se původní socha nedochovala, museli novou autoři vytvořit jen podle dobových fotografií.

Martin Chmelař, sochař: “Dokumentace, která byla součástí výběrového řízení, tak už od začátku bylo jasné, že se budeme zaobírat zhruba pěti šesti historickými fotografiemi, ze kterých jsem vlastně vycházel. Takže prvopočátek byl nastudování si fotek, vyzjistit nebo si uvědomit dané proporce postav a vůbec samotnou tu velikost. A na základě toho jsem zhotovil sádrový model, který byl v třetinové velikosti a ten třetinový sádrový model se převedl na základě pantografu, což je stará reprodukční sochařská technika, tak díky tomuto pantografu jsme převedli sádrový model do této podoby, která je za námi.”

Po opravě památníku v Orlové teď česká strana řeší možnost zvelebení pamětního místa ve Stonavě, kde leží polské oběti konfliktu.

---

Návrat zaměstnanců Liberty Ostrava do práce se odkládá o další týden. Po dnešním jednání s vedením podniku to řekl odborář Petr Slanina. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na dodávkách energií. Většina zaměstnanců Liberty i Tameh, tedy zhruba 6 tisíc lidí, je od loňského 22. prosince doma. Huť je bez energií, protože Tameh jejich dodávky zastavil.

Krajský úřad moravskoslezského kraje už uznává občanku v mobilu na všech svých pracovištích. Je to o půl roku dříve, než musí. Stal se tak prvním krajským úřadem v Česku, který tuto službu a v takovém rozsahu lidem bezpečně nabízí.

---

Vietnamská komunita slavila nový rok

Vietnamská komunita Moravskoslezského kraje oslavila lunární nový rok. Ten oproti tradičního západního kalendáře přichází o měsíc později. Letošní rok je zasvěcen znamení draka, jenž má přinést prosperitu.

Svátky klidu, lásky, pohody a rodiny – pro vietnamskou komunitu je vše zmíněné spjato s oslavou nového lunárního roku. Jedná se tak o nejdůležitější svátky v celém roce.

Tan Trinh, předseda Vietnamského spolku MS kraje: „My vždycky oslavujeme 3 dny. Vy oslavujete jen 1 den a druhá věc co je odlišná je, že každý z nás staršímu a nejmladšímu, co je v rodině, dostane dárky. Tak jako vy na Vánoce dostanete na Vánoce dárek, tak my dostaneme tak jako na Vánoce.“

Phi Hung, návštěvník akce: „Určitě je to jiné. Tenhle nový rok je většinou o strávení s rodiči s rodinou.“

Do kulturního domu Akord letos přijelo Lunární nový rok oslavit přes 500 lidí. Akci navštívili i zástupci kraje a města v rámci dlouholeté spolupráce s místní vietnamskou komunitou.

Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Faktem je, že oni určitě nejsou žádnou zátěží pro naši společnost, ale naopak přínosem.“

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „V dnešní době ta jejich vstřícnost, trpělivost a hlavně pokora, se kterou oni přistupují zejména k těm svým tradicím je strašně hezká a měli bychom to podporovat.“

Rok 2024 se ponese ve znamení draka. Ti dle mytologie mohou ovlivnit počasí a úrodu, ale hlavně přinášet prosperitu. 

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-01-2024-16-00