Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Havířov má schválený rozpočet, koupí životické sady
  • Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev
  • Poplatek za odpady stoupne o 240 korun
  • Skotačení na ledě s SVČ Bruntál
  • Zlatý konec roku pro novojičínský taneční pár
  • 7 medailí z mistrovství světa v Ju Jitsu v Lotyšsku

Havířov má schválený rozpočet, koupí životické sady

Havířov vyčlenil z rozpočtu na příští rok přes 670 tisíc korun na investice. Zastupitelé rovněž schválili, že se město stane novým vlastníkem životických sadů.

Havířov má schválený rozpočet. Město počítá s příjmy ve výši 1,9 miliardy korun a s výdaji 2,5 miliardy. Rozdíl pokryje zapojení účelových fondů a také čerpání schváleného úvěru. Na investice bylo vyčleněno 670 milionů korun. Část opozice rozpočet nepodpořila.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “Nesoulad vidím hlavně v tom, že my jako Havířov sobě vidíme, že rozpočet stále není proinvestiční. Město si bere 200 milionový úvěr na to, aby dokrylo některé financování v rámci kapitálového rozpočtu. Druhá věc je ta, že letos se jim ani nepodařilo naplnit rozpočet roku 2023."

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "To, že to není proinvestiční rozpočet, jak slyšíme hlasy opozice, já vyvracím touto jednoduchou tabulkou, kde je vidět, že oproti roku 2016, kde jsme investovali 213 milionů korun, kdežto letos 673 milionů korun.250 milionů korun půjde do oprav bytů, 150 milionů na sanace domů, které potřebují opravit."

Zastupitelé také schválili, že Havířov se stane novým vlastníkem životických sadů.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jak všichni ví, Havířov rozvojové lokality nemá a nevlastní a z tohoto titulu je to pro nás strategická záležitost  Ale tam jsou ještě další pozemky, které má právě ta firma v pronájmu od pozemkového fondu a když se budeme o ty pozemky starat, tak je velká šance, že se k těm pozemkům mohli do budoucna dostat." 

Za odkup podílů ve firmách životických sadů radnice zaplatí 40 milionů korun.

---

Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev

Studenti karvinského gymnázia přišli hromadně doplnit zásoby krve na hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. K dárcovství je vyzvala jejich profesorka, která darovala krev pravidelně.

Dvacetičlenná skupina karvinských studentů přišla před vánočními svátky hromadně darovat krev. Všichni byli prvodárci.

Zuzana Kardošová, pedagožka karvinského gymnázia: "Na transfuzní stanici chodíme pravidelně, je to naše tradice. Vždycky sem vodím prvodárce, výběr ze čtvrtých ročníků, žáků, kteří se úplně nebojí a je to důležitá akce, protože si myslím, že děti by měly dělat něco pro druhé.”

Richard Pavlík, prvodárce: "Váhal jsem, ale nakonec jsme si říkal, že je to pro dobrou věc, tak jsme tady.”

Dalibor Kocur, prvodárce: "Jsem prvodárce a co jsem to zjistil, tak jsem šel hned tady. Chtěl bych být pravidelným dárcem.”

O pravidelnost jde především, je potřeba nahradit stárnoucí generaci dárců.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Z pravidelných dárců máme největší profit, darovat mohou muži co tři měsíce, čili 4x do roka a ženy co čtyři měsíce, čili třikrát ročně."

Každoročně přibude v ČR třicet tisíc nových prvodárců, ale ještě větší počet ubývá kvůli věku. Momentálně v České republice chybí asi sto tisíc pravidelných dárců.

---

Poplatek za odpady stoupne o 240 korun

Lidé v Novém Jičína zaplatí za odpady více. Pro příští rok stoupne poplatek o 240 korun. Celková suma, kterou město za sběr a likvidaci odpadů ročně vydává, přesáhne 30 milionů korun.

Poslední tři roky platili obyvatelé Nového Jičína za svoz a likvidaci odpadu částku 600 korun, příští rok to bude 840 korun za osobu a rok. Toto navýšení odhlasovali zastupitelé na prosincové schůzí.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město dotuje tuto službu a ty nůžky se neustále více a více rozevírají. Je třeba jako správný hospodář vybírat a investovat do toho odpadového hospodářství. Je nutné také dodat, že cena skládkování, ale i cena svozu se neustále zvyšuje.”

Pokud by každý obyvatel měl platit za likvidaci odpadu, který vyprodukuje, plnou částku, tak ta by vycházela na zhruba 1 300 korun ročně. I po navýšení tedy město na jednoho občana doplácí 460 korun. Celkově půjde v příštím roce z městské kasy na likvidaci odpadu více než 30 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například v roce 2020 zaplatilo město 500 korun za tunu uloženou na skládku, v příštím roce už to bude 1 250 korun. Takže to je dva a půl násobně více. Kromě tohoto poplatku, který je ze zákona povinný, tak také platíme poplatky skládce ASOMPO.”

Od úhrady poplatku za odpady jsou osvobozeny v daném roce narozené děti. Termín splatnosti je nadále do 30. června.

---

Skotačení na ledě s SVČ Bruntál

Hned po zahájení provozu rekreační ledové plochy na bruntálském náměstí, obuly si brusle místní děti a mnohé se na ně i poprvé postavily. Bruntálské SVČ využilo led na náměstí k prvním hrám a soutěžím. Technické služby navíc kvalitu plochy vzorně upravují.

Plocha alespoň částečně nahrazuje absenci zimního stadionu, jehož výstavbu město připravuje.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „Dneska jsme si ve spolupráci se Sportem Bruntál připravili akci, které říkáme Skotačení na ledě, bohužel jsme nemohli být na brusláku, tak máme tady ledovou plochu na náměstí. Myslím si, že nám to prostorově asi stačí. Děcka jsou spokojené, rodiče evidentně tak."

Anketa, účastníci akce: „Jo, dobrý, jezdí se na něm dobře..“

„Dobře, já bruslím od 7 let a to jsou moje.“

Nejlepším způsobem seznámení se s bruslením jsou hry a zábavy, které SVČ na ledě připravilo.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „Budou tady mít slalomy, abychom otestovali, jak dobře bruslí, potom tady budou volně doplňkové hry, jako jsou Rybičky rybáři jedou, ale na bruslích, podlézání pod lanem nebo spíš podbruslení pod lanem a potom různé týmovky nějaké, házení balónků, míčků. Tam je důležité, aby si tek nějak zkusili na ledě pohybovat a aby zvládli nějak spolupráci mezi sebou.“

Přestože brusle je možné si na náměstí i zapůjčit, pořadatelé mysleli i na ty nebruslící.

Irena Dostálová, instruktorka: „Máme tady dílničky tvořivé, můžou si tady připravit dárečky na vánoce, máme tady různé druhy přáníček, baněk a tak dále. Já právě bruslit neumím a proto nebruslím, proto tvořím.“

Je jasné, že rekreační plocha nemůže nahradit velký stadion, který už technicky nevyhovuje. Věříme, že město uspěje se žádostí o dotaci na nový, jehož projekt je již připraven.

---

Zlatý konec roku pro novojičínský taneční pár

Úspěšný konec roku prožívá Novojičíňačka Petra Saksa Pístecká. Se svým tanečním partnerem získali titul mistrů České republiky v latinskoamerických tancích. A spokojeni se vrátili i z mistrovství světa.

Petra Saksa Pístecká z Nového Jičína a Petr Kalina z Frenštátu pod Radhoštěm vytvořili taneční pát před dvěma lety, tančit chtěli především pro radost. Pak vyhráli taneční ligu v České republice a letos ke konci roku přišla další výzva - mistrovství světa v latinskoamerických tancích v seniorské kategorii, kde skončili 19., a následně zlatá z republikového šampionátu.

Petra Saksa Pístecká, tanečnice: “Jsem obrovsky šťastná, neskutečně šťastná. Musím říct, že to byl pro mně obrovsky náročný rok. Jednak se i narodil syn a potom mi praskla ploténka a měla jsem obrovské problémy se zády. Takže opravdu mnohdy se člověk směje a myslíte si, že je to všechno jednoduché, ale je za tím těžká dřina a spousta práce.”

Zatímco Petra si už s předchozím partnerem titul mistryně České republiky vytančila a vystoupala na 5. místo ve světovém žebříčku taneční ligy, pro Petra jsou to v této úrovni prvotní zážitky a motivace, jít dál.

Petr Kalina, tanečník: “Je to můj splněný klukovský sen. V okamžiku, když jsme stáli s naší vlajkou ve špalíru se všema ostatníma reprezentacema, tak jsem si uvědomil, čeho se mám šanci zúčastnit a byla to pro mě obrovská výzva. Takže to byla skvělá zkušenost, jsem nadšený a s výsledkem jsem spokojený, protože to bylo více, než jsem očekával.”

Příští rok se mistrovství světa koná už na jaře. Petra a Petr tak trénují dál

---

7 medailí z mistrovství světa v Ju Jitsu v Lotyšsku

3 zlaté, jedna stříbrná a tři bronzové medaile. To je velkolepý úspěch dvou mladých dívek a jejich trenéra z frýdecko-místecké Akademie japonského Ju Jitsu. Tým totiž přivezl tyto medaile z mistrovství světa v Lotyšsku.

Valérie, Krystýna i jejich trenér Honza jsou opravdovými přeborníky v japonském Ju Jitsu. Trojice z Frýdku-Místku se dostala na mistrovství světa v Lotyšsku, kde posbírali několik cenných kovů.

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "Myslím si, že jsme neudělali rozhodně ostudu, protože jsme přivezli jak zlaté, tak bronzové a stříbrné medaile."

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "Bylo to náročné, jak fyzicky, tak i psychicky. Fyzicky tři závodní dny. Pořád příprava byla náročná. Nebyli jsme s rodinou tolik. A osobní kontakt. Byla jenom škola, trénink, ráno jsme jeli na trénink, potom do školy, a ze školy na další trénink. Úplně omezeni v kontaktu se všemi, to na tom bylo náročné. Ale potom jsme vyhrály."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Bylo to určitě těžké, se stresem, psychicky i fyzicky. Byly to fakt turnaje, které prodloužení. Ale dopadlo to, tak, jak to dopadlo. Takže jsem šťastná."

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "Ten turnaj byl pro nás hrozně náročný, protože byly to tři různé disciplíny ve třech dnech. Takže jednak to cestování bylo dlouhé a náročné. Připravit se potom na turnaj, dlouhodobá příprava a výsledky jsme přivezli si myslím skvělé."

Kristýna získala dvě bronzové medaile a Valérie vybojovala dokonce dvě zlata a jedno stříbro.

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "To bylo do váhových kategorií. Podle váhy a věku. A výkonnosti."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Já jsem měla v kategorii osm soupeřek. A vyhrála jsem asi 3 zápasy a potom jsem prohrála bohužel s Ukrajinkou."

Medaile přivezl i trenér, který ve své kategorii získal zlato a stříbro.

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "My jsme se nominovali na mistrovství světa díky tomu, že jsme přivezli medaile z mistrovství Evropy, které probíhalo na Slovensku. A teďka teda Lotyško a samozřejmě budeme pokračovat dál. Protože vypadá to velmi dobře. A Combat Jiu-Jitsu by se mělo zapsat i pod SportAccord Combat Games, což je taková olympiáda neolympijských bojových sportů."

Obě děvčata by se bojovým sportům chtěla věnovat i dál.

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "Já bych chtěla něco v kleci. Určitě vyhrát, nějaký MMA zápas, ale to uvidíme, jak vyvrbí teď v následující době."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Chtěla bych se tomu věnovat i do budoucna. Teď mám za sebou to mistrovství světa, což je pro mě nějaký dosažený cíl. A v plánu asi MMA zápas, pokud by to nějakým způsobem šlo."

Tento úspěch určitě ještě více zpopularizuje Akademii japonského Ju jitsu ve Frýdku-Místku. Ta má aktuálně zhruba 100 členů a chce se dál rozvíjet.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. prosince 2023, 16:00

Havířov má schválený rozpočet, koupí životické sady

Havířov vyčlenil z rozpočtu na příští rok přes 670 tisíc korun na investice. Zastupitelé rovněž schválili, že se město stane novým vlastníkem životických sadů.

Havířov má schválený rozpočet. Město počítá s příjmy ve výši 1,9 miliardy korun a s výdaji 2,5 miliardy. Rozdíl pokryje zapojení účelových fondů a také čerpání schváleného úvěru. Na investice bylo vyčleněno 670 milionů korun. Část opozice rozpočet nepodpořila.

Martin Cyž (Havířov Sobě), zastupitel: “Nesoulad vidím hlavně v tom, že my jako Havířov sobě vidíme, že rozpočet stále není proinvestiční. Město si bere 200 milionový úvěr na to, aby dokrylo některé financování v rámci kapitálového rozpočtu. Druhá věc je ta, že letos se jim ani nepodařilo naplnit rozpočet roku 2023."

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "To, že to není proinvestiční rozpočet, jak slyšíme hlasy opozice, já vyvracím touto jednoduchou tabulkou, kde je vidět, že oproti roku 2016, kde jsme investovali 213 milionů korun, kdežto letos 673 milionů korun.250 milionů korun půjde do oprav bytů, 150 milionů na sanace domů, které potřebují opravit."

Zastupitelé také schválili, že Havířov se stane novým vlastníkem životických sadů.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Jak všichni ví, Havířov rozvojové lokality nemá a nevlastní a z tohoto titulu je to pro nás strategická záležitost  Ale tam jsou ještě další pozemky, které má právě ta firma v pronájmu od pozemkového fondu a když se budeme o ty pozemky starat, tak je velká šance, že se k těm pozemkům mohli do budoucna dostat." 

Za odkup podílů ve firmách životických sadů radnice zaplatí 40 milionů korun.

---

Studenti z karvinského gymnázia poprvé darovali krev

Studenti karvinského gymnázia přišli hromadně doplnit zásoby krve na hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice Karviná-Ráj. K dárcovství je vyzvala jejich profesorka, která darovala krev pravidelně.

Dvacetičlenná skupina karvinských studentů přišla před vánočními svátky hromadně darovat krev. Všichni byli prvodárci.

Zuzana Kardošová, pedagožka karvinského gymnázia: "Na transfuzní stanici chodíme pravidelně, je to naše tradice. Vždycky sem vodím prvodárce, výběr ze čtvrtých ročníků, žáků, kteří se úplně nebojí a je to důležitá akce, protože si myslím, že děti by měly dělat něco pro druhé.”

Richard Pavlík, prvodárce: "Váhal jsem, ale nakonec jsme si říkal, že je to pro dobrou věc, tak jsme tady.”

Dalibor Kocur, prvodárce: "Jsem prvodárce a co jsem to zjistil, tak jsem šel hned tady. Chtěl bych být pravidelným dárcem.”

O pravidelnost jde především, je potřeba nahradit stárnoucí generaci dárců.

Daniel Janek, primář hematologicko-transfuzní stanice Nemocnice Karviná-Ráj: "Z pravidelných dárců máme největší profit, darovat mohou muži co tři měsíce, čili 4x do roka a ženy co čtyři měsíce, čili třikrát ročně."

Každoročně přibude v ČR třicet tisíc nových prvodárců, ale ještě větší počet ubývá kvůli věku. Momentálně v České republice chybí asi sto tisíc pravidelných dárců.

---

Poplatek za odpady stoupne o 240 korun

Lidé v Novém Jičína zaplatí za odpady více. Pro příští rok stoupne poplatek o 240 korun. Celková suma, kterou město za sběr a likvidaci odpadů ročně vydává, přesáhne 30 milionů korun.

Poslední tři roky platili obyvatelé Nového Jičína za svoz a likvidaci odpadu částku 600 korun, příští rok to bude 840 korun za osobu a rok. Toto navýšení odhlasovali zastupitelé na prosincové schůzí.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město dotuje tuto službu a ty nůžky se neustále více a více rozevírají. Je třeba jako správný hospodář vybírat a investovat do toho odpadového hospodářství. Je nutné také dodat, že cena skládkování, ale i cena svozu se neustále zvyšuje.”

Pokud by každý obyvatel měl platit za likvidaci odpadu, který vyprodukuje, plnou částku, tak ta by vycházela na zhruba 1 300 korun ročně. I po navýšení tedy město na jednoho občana doplácí 460 korun. Celkově půjde v příštím roce z městské kasy na likvidaci odpadu více než 30 milionů korun.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Například v roce 2020 zaplatilo město 500 korun za tunu uloženou na skládku, v příštím roce už to bude 1 250 korun. Takže to je dva a půl násobně více. Kromě tohoto poplatku, který je ze zákona povinný, tak také platíme poplatky skládce ASOMPO.”

Od úhrady poplatku za odpady jsou osvobozeny v daném roce narozené děti. Termín splatnosti je nadále do 30. června.

---

Skotačení na ledě s SVČ Bruntál

Hned po zahájení provozu rekreační ledové plochy na bruntálském náměstí, obuly si brusle místní děti a mnohé se na ně i poprvé postavily. Bruntálské SVČ využilo led na náměstí k prvním hrám a soutěžím. Technické služby navíc kvalitu plochy vzorně upravují.

Plocha alespoň částečně nahrazuje absenci zimního stadionu, jehož výstavbu město připravuje.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „Dneska jsme si ve spolupráci se Sportem Bruntál připravili akci, které říkáme Skotačení na ledě, bohužel jsme nemohli být na brusláku, tak máme tady ledovou plochu na náměstí. Myslím si, že nám to prostorově asi stačí. Děcka jsou spokojené, rodiče evidentně tak."

Anketa, účastníci akce: „Jo, dobrý, jezdí se na něm dobře..“

„Dobře, já bruslím od 7 let a to jsou moje.“

Nejlepším způsobem seznámení se s bruslením jsou hry a zábavy, které SVČ na ledě připravilo.

Dominika Kulašová, SVČ Bruntál: „Budou tady mít slalomy, abychom otestovali, jak dobře bruslí, potom tady budou volně doplňkové hry, jako jsou Rybičky rybáři jedou, ale na bruslích, podlézání pod lanem nebo spíš podbruslení pod lanem a potom různé týmovky nějaké, házení balónků, míčků. Tam je důležité, aby si tek nějak zkusili na ledě pohybovat a aby zvládli nějak spolupráci mezi sebou.“

Přestože brusle je možné si na náměstí i zapůjčit, pořadatelé mysleli i na ty nebruslící.

Irena Dostálová, instruktorka: „Máme tady dílničky tvořivé, můžou si tady připravit dárečky na vánoce, máme tady různé druhy přáníček, baněk a tak dále. Já právě bruslit neumím a proto nebruslím, proto tvořím.“

Je jasné, že rekreační plocha nemůže nahradit velký stadion, který už technicky nevyhovuje. Věříme, že město uspěje se žádostí o dotaci na nový, jehož projekt je již připraven.

---

Zlatý konec roku pro novojičínský taneční pár

Úspěšný konec roku prožívá Novojičíňačka Petra Saksa Pístecká. Se svým tanečním partnerem získali titul mistrů České republiky v latinskoamerických tancích. A spokojeni se vrátili i z mistrovství světa.

Petra Saksa Pístecká z Nového Jičína a Petr Kalina z Frenštátu pod Radhoštěm vytvořili taneční pát před dvěma lety, tančit chtěli především pro radost. Pak vyhráli taneční ligu v České republice a letos ke konci roku přišla další výzva - mistrovství světa v latinskoamerických tancích v seniorské kategorii, kde skončili 19., a následně zlatá z republikového šampionátu.

Petra Saksa Pístecká, tanečnice: “Jsem obrovsky šťastná, neskutečně šťastná. Musím říct, že to byl pro mně obrovsky náročný rok. Jednak se i narodil syn a potom mi praskla ploténka a měla jsem obrovské problémy se zády. Takže opravdu mnohdy se člověk směje a myslíte si, že je to všechno jednoduché, ale je za tím těžká dřina a spousta práce.”

Zatímco Petra si už s předchozím partnerem titul mistryně České republiky vytančila a vystoupala na 5. místo ve světovém žebříčku taneční ligy, pro Petra jsou to v této úrovni prvotní zážitky a motivace, jít dál.

Petr Kalina, tanečník: “Je to můj splněný klukovský sen. V okamžiku, když jsme stáli s naší vlajkou ve špalíru se všema ostatníma reprezentacema, tak jsem si uvědomil, čeho se mám šanci zúčastnit a byla to pro mě obrovská výzva. Takže to byla skvělá zkušenost, jsem nadšený a s výsledkem jsem spokojený, protože to bylo více, než jsem očekával.”

Příští rok se mistrovství světa koná už na jaře. Petra a Petr tak trénují dál

---

7 medailí z mistrovství světa v Ju Jitsu v Lotyšsku

3 zlaté, jedna stříbrná a tři bronzové medaile. To je velkolepý úspěch dvou mladých dívek a jejich trenéra z frýdecko-místecké Akademie japonského Ju Jitsu. Tým totiž přivezl tyto medaile z mistrovství světa v Lotyšsku.

Valérie, Krystýna i jejich trenér Honza jsou opravdovými přeborníky v japonském Ju Jitsu. Trojice z Frýdku-Místku se dostala na mistrovství světa v Lotyšsku, kde posbírali několik cenných kovů.

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "Myslím si, že jsme neudělali rozhodně ostudu, protože jsme přivezli jak zlaté, tak bronzové a stříbrné medaile."

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "Bylo to náročné, jak fyzicky, tak i psychicky. Fyzicky tři závodní dny. Pořád příprava byla náročná. Nebyli jsme s rodinou tolik. A osobní kontakt. Byla jenom škola, trénink, ráno jsme jeli na trénink, potom do školy, a ze školy na další trénink. Úplně omezeni v kontaktu se všemi, to na tom bylo náročné. Ale potom jsme vyhrály."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Bylo to určitě těžké, se stresem, psychicky i fyzicky. Byly to fakt turnaje, které prodloužení. Ale dopadlo to, tak, jak to dopadlo. Takže jsem šťastná."

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "Ten turnaj byl pro nás hrozně náročný, protože byly to tři různé disciplíny ve třech dnech. Takže jednak to cestování bylo dlouhé a náročné. Připravit se potom na turnaj, dlouhodobá příprava a výsledky jsme přivezli si myslím skvělé."

Kristýna získala dvě bronzové medaile a Valérie vybojovala dokonce dvě zlata a jedno stříbro.

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "To bylo do váhových kategorií. Podle váhy a věku. A výkonnosti."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Já jsem měla v kategorii osm soupeřek. A vyhrála jsem asi 3 zápasy a potom jsem prohrála bohužel s Ukrajinkou."

Medaile přivezl i trenér, který ve své kategorii získal zlato a stříbro.

Jan Paldus, Akademie japonského Ju Jitsu: "My jsme se nominovali na mistrovství světa díky tomu, že jsme přivezli medaile z mistrovství Evropy, které probíhalo na Slovensku. A teďka teda Lotyško a samozřejmě budeme pokračovat dál. Protože vypadá to velmi dobře. A Combat Jiu-Jitsu by se mělo zapsat i pod SportAccord Combat Games, což je taková olympiáda neolympijských bojových sportů."

Obě děvčata by se bojovým sportům chtěla věnovat i dál.

Valérie Pudová, účastnice MS v Lotyšku: "Já bych chtěla něco v kleci. Určitě vyhrát, nějaký MMA zápas, ale to uvidíme, jak vyvrbí teď v následující době."

Kristýna Zsigrai, účastnice MS v Lotyšku: "Chtěla bych se tomu věnovat i do budoucna. Teď mám za sebou to mistrovství světa, což je pro mě nějaký dosažený cíl. A v plánu asi MMA zápas, pokud by to nějakým způsobem šlo."

Tento úspěch určitě ještě více zpopularizuje Akademii japonského Ju jitsu ve Frýdku-Místku. Ta má aktuálně zhruba 100 členů a chce se dál rozvíjet.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-12-2023-16-00