Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory
  • Práce na okolí mostu na Bazalech finišují
  • MŠ Radniční v Havířově získala titul Světová škola
  • Nová Scania pro SDH ve Vrbně pod Pradědem
  • V Novém Jičíně roste nová alej, hledá se pro ni název

V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory

V centru Ostravy začalo fungovat nové centrum s moderními technologiemi pro seniory. Ty mají prodloužit schopnost seniorů zůstat déle v domácím prostředí a vyřešit tak problém s nedostatkem míst v pobytových sociálních službách. Kromě toho bude středisko sloužit i pro výuku sociální péče.

Tlačítka pro zavolání tísňové péče, zařízení pro měření a sledování zdravotního stavu nebo velká dotyková polohovací obrazovka. To jsou některé z technologií, které lidé nově najdou v ukázkovém prostoru s moderními pomůckami pro seniory v Moravské Ostravě. Otevřela ho zde organizace Dohled na dosah s finanční podporou MS kraje.

Viktor Kubát - místopředseda Dohledu na dosah, z. s. „Máme tady takové 3 kategorie senzorů. Jedná se o dohledové sety, kterými sledujeme pohyb člověka a jeho chování během dne a během noci. Dále jsou to telemedicínské sety, kterými jsme schopni sledovat fyziologické parametry, například tlakoměr, glukometr, oxymetr – a v neposlední řadě to jsou tzv. aktivizační sety – například tento stolek, díky kterému mohou senioři hrát hry, komunikovat s rodinou.“

Jednou z nejčastějších pomůcek v domácnostech je například takovéto SOS tlačítko, díky kterému si senior přivolá okamžitou pomoc.

Technologie mají jediný cíl – prodloužit pobyt seniorů v domácnostech a částečně tak vyřešit problém s přeplněností pobytových sociálních služeb.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL) - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Je důležité v přirozeném prostředí co nejdéle udržet lidi – to znamená v jejich domácím prostředí a až poté má přicházet pobytová služba.“

Ukázková místnost bude sloužit také jako výukové středisko.

Alice Gojová - děkanka FSS OU: „Tohle je výborná příležitost pro naše studenty seznámit se s novými technologiemi a možnostmi podpory přirozeného stárnutí doma.“

Ostravské centrum je teprve druhým svého druhu v Česku. První vzniklo v říjnu tohoto roku v Plzni.

---

Práce na okolí mostu na Bazalech finišují

Před několika týdny byla ve Slezské Ostravě na Bazalech otevřena nová lávka. Občané už ji mohou naplno využívat a v těchto dnech také finišují práce na úpravách okolí. Před dokončením jsou i stylové "baníkovské" zastávky.

Lávka nad Bazaly je už po rekonstrukci hojně využívána a ke konci se také chýlí terénní úpravy v jejím okolí. Jde totiž o velmi pěkné místo, které nabízí unikátní pohled na město a proto si dala slezská radnice na projektu záležet. 

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: "Řešíme úpravy chodníků a terénní úpravy. Jsme trošku brzděni tím, že u našich speciálních zastávek ve tvaru baníkovských střídaček musíme čekat na vytvrdnutí betonu. Konečně se nám tato strana uvolnila."

Kromě úprav povrchů je dokončován také mobiliář, který bude jakousi třešničkou na dortu a koresponduje s lávkou, ale i bezprostřední blízkostí posvátného místa Baníku Ostrava - slavného fotbalového stadionu. 

Ondřej Klučka, vedoucí odboru plánování a strategického rozvoje Slezské Ostravy: "Mobiliář byl vyráběn na zakázku. Jsou to kortenové květináče. Zajistili jsme i nějaké detaily, aby nedocházelo ke stékání nebo oxidaci. Proto je v okolí květináčů kačírek. Dále tady budou umístěny nějaké odpadkové koše. Ještě probíhají jednání s Nipou, což je organizace, která se zabývá bezbariérovostí a vozíčkáři. To bude do konce roku dořešeno."

Hlavní stavební práce by měly být do konce roku hotovy a pak ještě chystá slezskoostravská radnice ozelenění této lokality a vyčištění betonové stěny. Myslí se i na další využití tohoto nově vzniklého unikátního místa a tak byla vybudována i příprava na přípojky energií. V budoucnu by se zde mohly například pořádat různé menší akce.   

---

Krátké zprávy 30. 11. 2023 17.00 - 1

Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh. Ta firmě dodává energie. Podle informací MF DNES se částka šplhá až k 1,5 miliardě korun. Proti krokům věřitele se huť zajistila žádostí o vyhlášení moratoria u krajského soudu v Ostravě.

Frýdecko-místečtí kriminalisté se zabývají případem, kdy 60letý muž chtěl investovat, ale stal se obětí podvodu. Neznámý pachatel ho obral o téměř 4 miliony korun. Možnou chybou bylo, že investoval s naprosto neznámými lidmi přes internet a sociální sítě a se společností, na kterou neměl žádné reference.

---

MŠ Radniční v Havířově získala titul Světová škola

Mateřská škola Radniční v Havířově získala za letošní rok ocenění Světová škola. A to za projekt férový obchod, kdy celá školka podpořila nákup produktů od výrobců z chudých rozvojových zemí.

Mateřská škola Radniční v Havířově vede děti přirozenou cestou k ekologii, připravuje je na reálný život, například i tím, aby se nebály návštěvy nemocnice. Školka se také může pyšnit oceněním Světová škola 2023. Projekt se zaměřuje na globální témata a razí heslo uč se - zjišťuj - jednej. V letošním ročníku si školka vybrala téma férový obchod na podporu producentů produktů z rozvojových zemí.

Kateřina Rymořová, učitelka: "Naše děti ví, že fairtrade znamená férový obchod a ti pracující lidé dostanou za tu svou práci tu důstojnou odměnu. My jsme jim to vysvětlovali a myslím si, že to naše děti pochopily a dále se snažíme děti učit ne jen fairtrade ty potraviny, ale že je důležité těmi potravinami neplýtvat, neplýtvat ani vodou." 

Školka se i v letošním školním roce zaměřuje na plýtvání a recyklaci. 

anketa: “Děláme pro ptáčky zobání. Namažu to máslem a potom nalepím semínka."

anketa: "Já jsem ráda, že mají ptáčci co papat."

Jana Feberová (SOCDEM), náměstkyně primátora: "Jsme rádi za každou aktivitu navíc, kterou školky dělají, protože to je jednak radost pro děti, rodiče, ale také pro nás zřizovatele.”

---

Nová Scania pro SDH ve Vrbně pod Pradědem

Jednotka dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem má označení JPO2, což odborně znamená její velkou důležitost a výsadu v regionu. Od nejbližších profesionálních stanic ji dělí mnoho kilometrů. Nejmodernější techniku proto velmi potřebuje, aby mohla být na místě zásahů jako první. Toto přání se jí teď vyplnilo.

Cisterna CAS 20 od firmy Scania patří k nejmodernějším v celém regionu.

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Svým způsobem je to zázrak a je to úplně super věc, která se tu povedla ve Vrbně, což samozřejmě – nejenom poděkování všem, kteří se na dotačním titulu podíleli, ale hlavně městu Vrbno pod Pradědem, protože si uvědomuje tu náhradu toho vozidla stávajícího, které už mělo více jak 20 let a nové vozidlo je úžasné. Scania, nádherné, výborné vybavení, do podmínek, kde Vrbno bude zasahovat, myslím si, že je to nejlepší, co mohli udělat.“

Nová cisternová stříkačka nahradí tu dosluhující, je lepší funkcemi i vybavením.

Ondřej Chalupa, velitel SDH Vrno pod Pradědem: „Tímto vozidlem máme novou kvalitní zásahovou techniku, na kterou se po další léta budeme moci spolehnout.“

Četnost výjezdů vrbenských hasičů je vysoká, nejen k požárům, ale i k nehodám a dalším mimořádným událostem.

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „V minulém roce jsme měli zhruba kolem 150 výjezdů a v letošním roce už je to kolem 120. Takže to auto opravdu je tady vytížené. Naše hasičská základna JP2/2, to znamená, že máme dvě výjezdové skupiny, si to opravdu zaslouží, protože pomáhá tady lidem v širokém okolí.“

Na celkové nákupní ceně auta přes 9 milionů korun se podílelo město, dotace státu a MS kraje i samotní hasiči úspěšným prodejem staršího vozidla.

---

Krátké zprávy 30. 11. 2023 17.00 - 2

Osmdesát příslušníků aktivních záloh se zapojilo do cvičení, které prověřilo jejich schopnost chránit kritickou infrastrukturu v Moravskoslezském kraji. Cvičení za náročného počasí uspořádalo krajské vojenské velitelství Ostrava.

Mediální a informační gramotnost českých středoškoláků bude mapovat soutěžní projekt Mediální olympiáda. Do soutěže se mohou zapojit všechny střední školy a učiliště České republiky. Nejúspěšnější soutěžící z každého kraje postoupí do finále a vítězové vyhrají zájezd do Štrasburku do Evropského parlamentu.

---

V Novém Jičíně roste nová alej, hledá se pro ni název

V Novém Jičíně roste nová alej. S podporou města tu stromy vysadili sami obyvatelé. Teď může veřejnost v anketě vybrat i její název. Ve hře je 18 návrhů.

Z místní části Bludovice směrem k vodní nádrži Čerťák vede v Novém Jičíně nová alej. K samotnému sázení vyzvala radnice obyvatele, kteří se do práce vrhli 11. listopadu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam je taková pěšinka, která vede až k Čerťáku, a je poměrně málo známá. Znají ji spíše místní, takže já věřím i tomu, že ta alej pomůže tomu, že tato trasa bude trošku zatraktivněna, že třeba to bude i nová cesta, kterou si místní najdou.”

Vhodné druhy dřevin pro tuto lokalitu vybral odbor životního prostředí, alej tvoří 35 stromů, krajinářských a ovocných.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Museli jsme volit vysokokmeny, tady probíhá pastva ovcí, aby ty stromy byly i odolné vůči povětrnostním podmínkách, protože jsou tady na nechráněném území.”

Každý, kdo tu pomohl strom vysadit, si na něj pověsil cedulku se svým jménem.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A navíc ti lidé, kteří přišli sázet stromy, tak mohli navrhovat název pro tuto alej. K tomu teď běží na městských stránkách anketa, kde lidé mohou o tom názvu hlasovat.”

Návrhů je celkem 18, je mezi nimi například Čertova alej nebo také Svatomartinská alej, podle termínu sázení. Podrobnosti k anketě jsou na webu města. Hlasovat v ní lze do 10. prosince.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. listopadu 2023, 17:00

V Ostravě otevřeli centrum s technologiemi pro seniory

V centru Ostravy začalo fungovat nové centrum s moderními technologiemi pro seniory. Ty mají prodloužit schopnost seniorů zůstat déle v domácím prostředí a vyřešit tak problém s nedostatkem míst v pobytových sociálních službách. Kromě toho bude středisko sloužit i pro výuku sociální péče.

Tlačítka pro zavolání tísňové péče, zařízení pro měření a sledování zdravotního stavu nebo velká dotyková polohovací obrazovka. To jsou některé z technologií, které lidé nově najdou v ukázkovém prostoru s moderními pomůckami pro seniory v Moravské Ostravě. Otevřela ho zde organizace Dohled na dosah s finanční podporou MS kraje.

Viktor Kubát - místopředseda Dohledu na dosah, z. s. „Máme tady takové 3 kategorie senzorů. Jedná se o dohledové sety, kterými sledujeme pohyb člověka a jeho chování během dne a během noci. Dále jsou to telemedicínské sety, kterými jsme schopni sledovat fyziologické parametry, například tlakoměr, glukometr, oxymetr – a v neposlední řadě to jsou tzv. aktivizační sety – například tento stolek, díky kterému mohou senioři hrát hry, komunikovat s rodinou.“

Jednou z nejčastějších pomůcek v domácnostech je například takovéto SOS tlačítko, díky kterému si senior přivolá okamžitou pomoc.

Technologie mají jediný cíl – prodloužit pobyt seniorů v domácnostech a částečně tak vyřešit problém s přeplněností pobytových sociálních služeb.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL) - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: „Je důležité v přirozeném prostředí co nejdéle udržet lidi – to znamená v jejich domácím prostředí a až poté má přicházet pobytová služba.“

Ukázková místnost bude sloužit také jako výukové středisko.

Alice Gojová - děkanka FSS OU: „Tohle je výborná příležitost pro naše studenty seznámit se s novými technologiemi a možnostmi podpory přirozeného stárnutí doma.“

Ostravské centrum je teprve druhým svého druhu v Česku. První vzniklo v říjnu tohoto roku v Plzni.

---

Práce na okolí mostu na Bazalech finišují

Před několika týdny byla ve Slezské Ostravě na Bazalech otevřena nová lávka. Občané už ji mohou naplno využívat a v těchto dnech také finišují práce na úpravách okolí. Před dokončením jsou i stylové "baníkovské" zastávky.

Lávka nad Bazaly je už po rekonstrukci hojně využívána a ke konci se také chýlí terénní úpravy v jejím okolí. Jde totiž o velmi pěkné místo, které nabízí unikátní pohled na město a proto si dala slezská radnice na projektu záležet. 

Vladimír Lyčka, místostarosta Slezské Ostravy: "Řešíme úpravy chodníků a terénní úpravy. Jsme trošku brzděni tím, že u našich speciálních zastávek ve tvaru baníkovských střídaček musíme čekat na vytvrdnutí betonu. Konečně se nám tato strana uvolnila."

Kromě úprav povrchů je dokončován také mobiliář, který bude jakousi třešničkou na dortu a koresponduje s lávkou, ale i bezprostřední blízkostí posvátného místa Baníku Ostrava - slavného fotbalového stadionu. 

Ondřej Klučka, vedoucí odboru plánování a strategického rozvoje Slezské Ostravy: "Mobiliář byl vyráběn na zakázku. Jsou to kortenové květináče. Zajistili jsme i nějaké detaily, aby nedocházelo ke stékání nebo oxidaci. Proto je v okolí květináčů kačírek. Dále tady budou umístěny nějaké odpadkové koše. Ještě probíhají jednání s Nipou, což je organizace, která se zabývá bezbariérovostí a vozíčkáři. To bude do konce roku dořešeno."

Hlavní stavební práce by měly být do konce roku hotovy a pak ještě chystá slezskoostravská radnice ozelenění této lokality a vyčištění betonové stěny. Myslí se i na další využití tohoto nově vzniklého unikátního místa a tak byla vybudována i příprava na přípojky energií. V budoucnu by se zde mohly například pořádat různé menší akce.   

---

Krátké zprávy 30. 11. 2023 17.00 - 1

Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh. Ta firmě dodává energie. Podle informací MF DNES se částka šplhá až k 1,5 miliardě korun. Proti krokům věřitele se huť zajistila žádostí o vyhlášení moratoria u krajského soudu v Ostravě.

Frýdecko-místečtí kriminalisté se zabývají případem, kdy 60letý muž chtěl investovat, ale stal se obětí podvodu. Neznámý pachatel ho obral o téměř 4 miliony korun. Možnou chybou bylo, že investoval s naprosto neznámými lidmi přes internet a sociální sítě a se společností, na kterou neměl žádné reference.

---

MŠ Radniční v Havířově získala titul Světová škola

Mateřská škola Radniční v Havířově získala za letošní rok ocenění Světová škola. A to za projekt férový obchod, kdy celá školka podpořila nákup produktů od výrobců z chudých rozvojových zemí.

Mateřská škola Radniční v Havířově vede děti přirozenou cestou k ekologii, připravuje je na reálný život, například i tím, aby se nebály návštěvy nemocnice. Školka se také může pyšnit oceněním Světová škola 2023. Projekt se zaměřuje na globální témata a razí heslo uč se - zjišťuj - jednej. V letošním ročníku si školka vybrala téma férový obchod na podporu producentů produktů z rozvojových zemí.

Kateřina Rymořová, učitelka: "Naše děti ví, že fairtrade znamená férový obchod a ti pracující lidé dostanou za tu svou práci tu důstojnou odměnu. My jsme jim to vysvětlovali a myslím si, že to naše děti pochopily a dále se snažíme děti učit ne jen fairtrade ty potraviny, ale že je důležité těmi potravinami neplýtvat, neplýtvat ani vodou." 

Školka se i v letošním školním roce zaměřuje na plýtvání a recyklaci. 

anketa: “Děláme pro ptáčky zobání. Namažu to máslem a potom nalepím semínka."

anketa: "Já jsem ráda, že mají ptáčci co papat."

Jana Feberová (SOCDEM), náměstkyně primátora: "Jsme rádi za každou aktivitu navíc, kterou školky dělají, protože to je jednak radost pro děti, rodiče, ale také pro nás zřizovatele.”

---

Nová Scania pro SDH ve Vrbně pod Pradědem

Jednotka dobrovolných hasičů ve Vrbně pod Pradědem má označení JPO2, což odborně znamená její velkou důležitost a výsadu v regionu. Od nejbližších profesionálních stanic ji dělí mnoho kilometrů. Nejmodernější techniku proto velmi potřebuje, aby mohla být na místě zásahů jako první. Toto přání se jí teď vyplnilo.

Cisterna CAS 20 od firmy Scania patří k nejmodernějším v celém regionu.

Jiří Patrovský, ředitel Územního odboru HZS Bruntál: „Svým způsobem je to zázrak a je to úplně super věc, která se tu povedla ve Vrbně, což samozřejmě – nejenom poděkování všem, kteří se na dotačním titulu podíleli, ale hlavně městu Vrbno pod Pradědem, protože si uvědomuje tu náhradu toho vozidla stávajícího, které už mělo více jak 20 let a nové vozidlo je úžasné. Scania, nádherné, výborné vybavení, do podmínek, kde Vrbno bude zasahovat, myslím si, že je to nejlepší, co mohli udělat.“

Nová cisternová stříkačka nahradí tu dosluhující, je lepší funkcemi i vybavením.

Ondřej Chalupa, velitel SDH Vrno pod Pradědem: „Tímto vozidlem máme novou kvalitní zásahovou techniku, na kterou se po další léta budeme moci spolehnout.“

Četnost výjezdů vrbenských hasičů je vysoká, nejen k požárům, ale i k nehodám a dalším mimořádným událostem.

Petr Kopínec (ANO), starosta Vrbna pod Pradědem: „V minulém roce jsme měli zhruba kolem 150 výjezdů a v letošním roce už je to kolem 120. Takže to auto opravdu je tady vytížené. Naše hasičská základna JP2/2, to znamená, že máme dvě výjezdové skupiny, si to opravdu zaslouží, protože pomáhá tady lidem v širokém okolí.“

Na celkové nákupní ceně auta přes 9 milionů korun se podílelo město, dotace státu a MS kraje i samotní hasiči úspěšným prodejem staršího vozidla.

---

Krátké zprávy 30. 11. 2023 17.00 - 2

Osmdesát příslušníků aktivních záloh se zapojilo do cvičení, které prověřilo jejich schopnost chránit kritickou infrastrukturu v Moravskoslezském kraji. Cvičení za náročného počasí uspořádalo krajské vojenské velitelství Ostrava.

Mediální a informační gramotnost českých středoškoláků bude mapovat soutěžní projekt Mediální olympiáda. Do soutěže se mohou zapojit všechny střední školy a učiliště České republiky. Nejúspěšnější soutěžící z každého kraje postoupí do finále a vítězové vyhrají zájezd do Štrasburku do Evropského parlamentu.

---

V Novém Jičíně roste nová alej, hledá se pro ni název

V Novém Jičíně roste nová alej. S podporou města tu stromy vysadili sami obyvatelé. Teď může veřejnost v anketě vybrat i její název. Ve hře je 18 návrhů.

Z místní části Bludovice směrem k vodní nádrži Čerťák vede v Novém Jičíně nová alej. K samotnému sázení vyzvala radnice obyvatele, kteří se do práce vrhli 11. listopadu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tam je taková pěšinka, která vede až k Čerťáku, a je poměrně málo známá. Znají ji spíše místní, takže já věřím i tomu, že ta alej pomůže tomu, že tato trasa bude trošku zatraktivněna, že třeba to bude i nová cesta, kterou si místní najdou.”

Vhodné druhy dřevin pro tuto lokalitu vybral odbor životního prostředí, alej tvoří 35 stromů, krajinářských a ovocných.

Hedvika Hubáčková, správce městské zeleně, MěÚ Nový Jičín: “Museli jsme volit vysokokmeny, tady probíhá pastva ovcí, aby ty stromy byly i odolné vůči povětrnostním podmínkách, protože jsou tady na nechráněném území.”

Každý, kdo tu pomohl strom vysadit, si na něj pověsil cedulku se svým jménem.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “A navíc ti lidé, kteří přišli sázet stromy, tak mohli navrhovat název pro tuto alej. K tomu teď běží na městských stránkách anketa, kde lidé mohou o tom názvu hlasovat.”

Návrhů je celkem 18, je mezi nimi například Čertova alej nebo také Svatomartinská alej, podle termínu sázení. Podrobnosti k anketě jsou na webu města. Hlasovat v ní lze do 10. prosince.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-11-2023-17-00