Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Tragická nehoda paralyzovala dopravu v Ostravě
  • Vodohospodářská situace v povodí Odry
  • Začínají oslavy 100 let od vzniku Velké Ostravy
  • Vánoční svátky i Silvestr v Karviné očima městských strážníků
  • Preventivní akce policie na školách proti drogám
  • Do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

Tragická nehoda paralyzovala dopravu v Ostravě

Tragická nehoda ochromila ve čtvrtek ráno dopravu v Ostravě. V mírné zatáčce u křižovatky Vodárna přejelo osobní auto do kolejového pásu a srazilo se s protijedoucí tramvají. 20letý řidič byl na místě mrtvý.

Pár minut po sedmé hodině ráno se v Ostravě-Nové Vsi srazilo osobní auto s tramvají. Vše nasvědčuje tomu, že BMW řízené 20letým mužem dostalo v mírné zatáčce smyk, stalo se neovladatelným a vjelo až do kolejiště, které před křižovatkou u Vodárny už není od vozovky odděleno patníky. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Z předběžně zjištěných informací vyplývá, že 20letý řidič osobního vozidla značky BMW jel ze směru od Ostravy-Poruby, kdy zatím z nezjištěného důvodu nezvládl řízení, zřejmě dostal smyk a vjel do kolejiště, kde v tomto momentu právě projížděla tramvaj. Došlo k jejich střetu. Ve vozidle cestoval také 23letý spolujezdec."

Spolujezdce se podařilo vytáhnut ještě před příjezdem hasičů a byl úspěšně resuscitován. Řidič zůstal zaklíněn ve vozidle. Za neustálé resuscitace byl posléze také vyproštěn pomocí hydraulických kleští hasičů.  Na místě zasahovaly tři zdravotnické týmy. 

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Snaha o záchranu následně pokračovala v sanitním vozidle, avšak poranění hlavy, pánve a končetin byla smrtelná. Zasahující lékař resuscitaci musel po několika desítkách minut ukončit jako marnou."

Zraněný spolujezdec byl v kritickém stavu předán na urgentním příjmu fakultní nemocnice. Policisté hledají přímé svědky, kteří nehodu viděli, aby volali linku 158. Provoz ve směru na Porubu byl obnoven o půl jedenácté. 

---

Vodohospodářská situace v povodí Odry

Nejvíce srážek spadlo na konci roku v Jeseníkách na Rýmařovsku a v Beskydech, od 5 do 40 milimetrů. Kaskáda přehrad Slezská Harta a Kružberk a přehrady Šance a Morávka mají naplněny všechny své zásobní prostory. Díky zvýšeným odtokům z nádrží povodňové situace však nehrozí.

Přehrada Slezská Harta zadržela v minulých dnech všechny srážky i vodu z odtávaného sněhu.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Do hrany bezpečnostního přelivu nám zbývá 90 cm. Určitě ale přes přeliv voda nebude přetékat, protože se budeme snažit nějakým způsobem to vodní dílo uprázdnit tak v naší kaskádě, kdy teď vlastně odpouštíme zhruba 20 kubíků vody z níže položeného vodního díla Kružberk.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Během dnešního dne dochází ke zvýšení odtoku z kaskády vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk na přibližně 20 m3 za sekundu a z vodní nádrže Šance na Ostravici na zhruba 25 m3 za sekundu.“

Množství vody, vypouštěné z nádrží, vyhodnocuje a řídí vodohospodářský dispečink.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Má vlastně výpočty, má stavy přítoků do vodních děl a vyhodnocují, kolik je vody ve sněhu.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Vodní díla řídíme operativně tak, aby nedošlo k žádným škodám, jak na majetku občanů, podnikatelů, obcí i státu.“

Povodí Odry upozorňuje občany, aby se kvůli zvýšeným průtokům v řekách nevystavovali nebezpečí vlastními aktivitami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Obecně občanům, žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.“

---

Začínají oslavy 100 let od vzniku Velké Ostravy

Ostrava v letošním roce slaví jeden z nejvýznamnějších milníků ve své historii. Jde o vznik tzv. Velké Ostravy, kdy se spojilo 7 moravských obcí a vzniklo tak 3 největší město v Československu, což nastartovalo její veliký hospodářský růst.

V prosinci 1923 schválila československá vláda sloučení 7 moravských obcí. Od 1. ledna 1924 tak začala oficiálně existovat Velká Ostrava, která se stala 3 největším městem v zemi s téměř 114 tisíci obyvateli. Tvořily ji Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Vznik Velké Ostravy v roce 1924 byl jedním z nejvýznamnějších milníků historie města." 

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Projekt z roku 1919 ztroskotal na nemožnosti spojit obce ze slezské a moravské části do jednoho celku, takže potom už se jednalo pouze o spojení 7 obcí z části moravské."  

Oslavy sta let Velké Ostravy se zapojí v průběhu roku všech 5 městských obvodů, kterých se tehdy spojení týkalo. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Snažili jsme se zkoordinovat jednotlivé akce na obvodech tak, aby dávaly smysl, aby měly jednotnou provázanou linku, aby měly nějakou dramaturgii a aby se to skutečně týkalo Velké Ostravy."

Do oslav jsou zapojeny také městské instituce jako je muzeum, galerie výtvarného umění nebo knihovna, která připravila unikátní hru pro celou rodinu. Jmenuje se 7 klíčů a hráči musejí v 7 městských částech najít 7 indicií, které je dovedou k pokladu. 

---

Vánoční svátky i Silvestr v Karviné očima městských strážníků

Vánoční svátky i silvestrovské oslavy proběhly v Karviné v relativním klidu. Žádná mimořádná událost nezaměstnala ani městské strážníky. I tak měli práce dost s výtržníky, u některých museli použít i donucovací prostředky.

Poslední dny v roce bývají ve znamení rodinných setkání u vánočního stromečku, oslav a vítání Nového roku. Z pohledu městské policie šlo o poměrně klidnější týden.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Já jsem se díval na statistiky od 23.12. do Silvestra a musím říct, že i při pohledu na kamery na náměstí, kde bylo 20-30 lidí, tak lidé zřejmě vyslyšeli apel na minimální používání zábavní pyrotechniky." 

Desetkrát také museli strážníci poskytnout první pomoc, většinou lidem podnapilým a opilým a v deseti případech také strážníci řešili rušení nočního klidu a spory v občanském soužití.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “ I o svátcích jsme museli použít donucovací prostředky, a to ve čtyřech případech, kdy si ti lidé nedají říct a jsou agresivní, narušují veřejný pořádek a není zbytí. V jednom případě jsme asistovali u poměrně závažné dopravní nehody, kdy auto čelně narazilo do stromu na ulici Hlíny a v jednom případě jsme řešili i podezření ze spáchání trestného činu a ublížení na zdraví a na místo byla přivolána policie.”

V několika případech museli být také opilí lidé odvezeni na záchytku.

---

Preventivní akce policie na školách proti drogám

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.

Policejní preventistka ráno zahájila výuku v 6. třídě na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku. Přijela sem s přednáškou Tvoje cesta načisto, která plynule navazuje na projekt Protidrogového vlaku.

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Celá hodina je dvouhodinová, kdy žákům nebo studentům pouštíme film, který se odehrává podle skutečné události. Načež děti si rozdělíme do jednotlivých skupin. Každá skupinka je tvořena z několika specialistů. Ať je to policejní psovod, expert, kriminalista a podobně."

Video je stejné, jako se promítá v protidrogovém vlaku. Je ale doplněno o průvodcovský komentář virtuálního policisty. Ten pak dětem pokládá otázky na téma, co je v příběhu špatně.

Anketa děti: 1.) "Za mě je zajímavé, jak udělali ten film a jak udělali ty otázky. Moc se mi to líbí." – A co si myslíš o drogách? – "Za mě to je hrozné, že někdo kouří nelegální věci."

Anketa děti: 2.) "Já většinu věcí už věděl." – A co si o tom myslíš, o drogách? – "Je hrozné, že to někdo bere."

Anketa děti: 3.) "Baví mě to, pár věcí už taky znám. A nevím, kdo by to dělal. Chodil do baru, hned po zápase, ale neměli by to dělat. Měli by si to oslavit někde doma, třeba jenom alkoholem, ale ne drogami a toxickými látkami."

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Dětem to přináší zejména to, že si rozšíří všeobecný obraz o trestní odpovědnosti v této problematice."

Policie zároveň doufá, že pokud by se děti někdy setkaly s drogami, tak udělají správné rozhodnutí a zvolí si takzvaně cestu načisto.

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Dále bychom si přáli, aby studenti si uvědomili, že mezi silnou závislostí a následným pácháním protiprávního jednání je opravdu tenký led."

Preventivní akci připravili pro základní školy ve spolupráci s policisty autoři Protidrogového vlaku Revolution train, který byl ve Frýdku-Místku v dubnu. Projekt má název To je zákon, kámo.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem měla možnost zhlédnout tento vlak, byla jsem na prohlídce, velmi mě to zaujalo, je to takové interaktivní. Opravdu se člověk vžil do té situace, do toho prostředí. Opravdu tam byla cela vězeňská, Bylo tam drogové doupě. Ve mně to zanechalo pozitivní dojem z toho, že si myslím, že opravdu drogy jsou škodlivé. Děti by to měly vidět, co se může stát, když budou brát drogy nebo alkohol. Co se všechno to může způsobit."

Otázka návratu Protidrogového vlaku do Frýdku-Místku bude tématem i v letošním roce.

---

Do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.

Loni v listopadu byla v tomto pokoji studeneckého zámku, jenž je proslulý jako Vagonářské muzeum, otevřena i stálá výstava, která má trvale odkazovat na to, že tu před 100 lety existovala legionářská škola. Teď už je ale tato místnost znovu prázdná.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Důvod, proč je tato místnost vyklizená je ten, že se pokračuje v těch pracích. Předpokládáme, že se udělají ty tři stěny v podobném duchu a zrestauruje se strop.”

Dosud totiž restaurátoři uvedli do původního stavu jen hlavní stěnu místnosti, na které byl kromě znaku dřívějších vlastníků zámku, rodu Blücherů, odhalen nečekaně právě i legionářský nápis. Protože neexistují fotografie dokumentující dřívější podobu tohoto pokoje, může během pár týdnů třeba přijít další odhalení.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Samozřejmě bylo by to velké překvapení, kdyby se tam něco objevilo, a bylo by to jedině příjemné.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tato místnost je tou první vlaštovkou, kdy se snažíme odkrýt historické malby, které tady jsou, a která bude odrazovým můstkem pro další místnosti v tomto historickém objektu.”

Po ukončení restaurátorských prací se do interiéru vrátí legionářská expozice, znovu otevřena bude snad už v březnu.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
07. ledna 2024, 14:00

Tragická nehoda paralyzovala dopravu v Ostravě

Tragická nehoda ochromila ve čtvrtek ráno dopravu v Ostravě. V mírné zatáčce u křižovatky Vodárna přejelo osobní auto do kolejového pásu a srazilo se s protijedoucí tramvají. 20letý řidič byl na místě mrtvý.

Pár minut po sedmé hodině ráno se v Ostravě-Nové Vsi srazilo osobní auto s tramvají. Vše nasvědčuje tomu, že BMW řízené 20letým mužem dostalo v mírné zatáčce smyk, stalo se neovladatelným a vjelo až do kolejiště, které před křižovatkou u Vodárny už není od vozovky odděleno patníky. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Z předběžně zjištěných informací vyplývá, že 20letý řidič osobního vozidla značky BMW jel ze směru od Ostravy-Poruby, kdy zatím z nezjištěného důvodu nezvládl řízení, zřejmě dostal smyk a vjel do kolejiště, kde v tomto momentu právě projížděla tramvaj. Došlo k jejich střetu. Ve vozidle cestoval také 23letý spolujezdec."

Spolujezdce se podařilo vytáhnut ještě před příjezdem hasičů a byl úspěšně resuscitován. Řidič zůstal zaklíněn ve vozidle. Za neustálé resuscitace byl posléze také vyproštěn pomocí hydraulických kleští hasičů.  Na místě zasahovaly tři zdravotnické týmy. 

Lukáš Humpl, mluvčí HZS MS kraje: "Snaha o záchranu následně pokračovala v sanitním vozidle, avšak poranění hlavy, pánve a končetin byla smrtelná. Zasahující lékař resuscitaci musel po několika desítkách minut ukončit jako marnou."

Zraněný spolujezdec byl v kritickém stavu předán na urgentním příjmu fakultní nemocnice. Policisté hledají přímé svědky, kteří nehodu viděli, aby volali linku 158. Provoz ve směru na Porubu byl obnoven o půl jedenácté. 

---

Vodohospodářská situace v povodí Odry

Nejvíce srážek spadlo na konci roku v Jeseníkách na Rýmařovsku a v Beskydech, od 5 do 40 milimetrů. Kaskáda přehrad Slezská Harta a Kružberk a přehrady Šance a Morávka mají naplněny všechny své zásobní prostory. Díky zvýšeným odtokům z nádrží povodňové situace však nehrozí.

Přehrada Slezská Harta zadržela v minulých dnech všechny srážky i vodu z odtávaného sněhu.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Do hrany bezpečnostního přelivu nám zbývá 90 cm. Určitě ale přes přeliv voda nebude přetékat, protože se budeme snažit nějakým způsobem to vodní dílo uprázdnit tak v naší kaskádě, kdy teď vlastně odpouštíme zhruba 20 kubíků vody z níže položeného vodního díla Kružberk.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Během dnešního dne dochází ke zvýšení odtoku z kaskády vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk na přibližně 20 m3 za sekundu a z vodní nádrže Šance na Ostravici na zhruba 25 m3 za sekundu.“

Množství vody, vypouštěné z nádrží, vyhodnocuje a řídí vodohospodářský dispečink.

Petr Poledna, hrázný na Slezské Hartě: „Má vlastně výpočty, má stavy přítoků do vodních děl a vyhodnocují, kolik je vody ve sněhu.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Vodní díla řídíme operativně tak, aby nedošlo k žádným škodám, jak na majetku občanů, podnikatelů, obcí i státu.“

Povodí Odry upozorňuje občany, aby se kvůli zvýšeným průtokům v řekách nevystavovali nebezpečí vlastními aktivitami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry, s.p.: „Obecně občanům, žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.“

---

Začínají oslavy 100 let od vzniku Velké Ostravy

Ostrava v letošním roce slaví jeden z nejvýznamnějších milníků ve své historii. Jde o vznik tzv. Velké Ostravy, kdy se spojilo 7 moravských obcí a vzniklo tak 3 největší město v Československu, což nastartovalo její veliký hospodářský růst.

V prosinci 1923 schválila československá vláda sloučení 7 moravských obcí. Od 1. ledna 1924 tak začala oficiálně existovat Velká Ostrava, která se stala 3 největším městem v zemi s téměř 114 tisíci obyvateli. Tvořily ji Moravská Ostrava, Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Vznik Velké Ostravy v roce 1924 byl jedním z nejvýznamnějších milníků historie města." 

Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy: "Projekt z roku 1919 ztroskotal na nemožnosti spojit obce ze slezské a moravské části do jednoho celku, takže potom už se jednalo pouze o spojení 7 obcí z části moravské."  

Oslavy sta let Velké Ostravy se zapojí v průběhu roku všech 5 městských obvodů, kterých se tehdy spojení týkalo. 

Lucie Baránková-Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy: "Snažili jsme se zkoordinovat jednotlivé akce na obvodech tak, aby dávaly smysl, aby měly jednotnou provázanou linku, aby měly nějakou dramaturgii a aby se to skutečně týkalo Velké Ostravy."

Do oslav jsou zapojeny také městské instituce jako je muzeum, galerie výtvarného umění nebo knihovna, která připravila unikátní hru pro celou rodinu. Jmenuje se 7 klíčů a hráči musejí v 7 městských částech najít 7 indicií, které je dovedou k pokladu. 

---

Vánoční svátky i Silvestr v Karviné očima městských strážníků

Vánoční svátky i silvestrovské oslavy proběhly v Karviné v relativním klidu. Žádná mimořádná událost nezaměstnala ani městské strážníky. I tak měli práce dost s výtržníky, u některých museli použít i donucovací prostředky.

Poslední dny v roce bývají ve znamení rodinných setkání u vánočního stromečku, oslav a vítání Nového roku. Z pohledu městské policie šlo o poměrně klidnější týden.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Já jsem se díval na statistiky od 23.12. do Silvestra a musím říct, že i při pohledu na kamery na náměstí, kde bylo 20-30 lidí, tak lidé zřejmě vyslyšeli apel na minimální používání zábavní pyrotechniky." 

Desetkrát také museli strážníci poskytnout první pomoc, většinou lidem podnapilým a opilým a v deseti případech také strážníci řešili rušení nočního klidu a spory v občanském soužití.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “ I o svátcích jsme museli použít donucovací prostředky, a to ve čtyřech případech, kdy si ti lidé nedají říct a jsou agresivní, narušují veřejný pořádek a není zbytí. V jednom případě jsme asistovali u poměrně závažné dopravní nehody, kdy auto čelně narazilo do stromu na ulici Hlíny a v jednom případě jsme řešili i podezření ze spáchání trestného činu a ublížení na zdraví a na místo byla přivolána policie.”

V několika případech museli být také opilí lidé odvezeni na záchytku.

---

Preventivní akce policie na školách proti drogám

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.

Policejní preventistka ráno zahájila výuku v 6. třídě na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku. Přijela sem s přednáškou Tvoje cesta načisto, která plynule navazuje na projekt Protidrogového vlaku.

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Celá hodina je dvouhodinová, kdy žákům nebo studentům pouštíme film, který se odehrává podle skutečné události. Načež děti si rozdělíme do jednotlivých skupin. Každá skupinka je tvořena z několika specialistů. Ať je to policejní psovod, expert, kriminalista a podobně."

Video je stejné, jako se promítá v protidrogovém vlaku. Je ale doplněno o průvodcovský komentář virtuálního policisty. Ten pak dětem pokládá otázky na téma, co je v příběhu špatně.

Anketa děti: 1.) "Za mě je zajímavé, jak udělali ten film a jak udělali ty otázky. Moc se mi to líbí." – A co si myslíš o drogách? – "Za mě to je hrozné, že někdo kouří nelegální věci."

Anketa děti: 2.) "Já většinu věcí už věděl." – A co si o tom myslíš, o drogách? – "Je hrozné, že to někdo bere."

Anketa děti: 3.) "Baví mě to, pár věcí už taky znám. A nevím, kdo by to dělal. Chodil do baru, hned po zápase, ale neměli by to dělat. Měli by si to oslavit někde doma, třeba jenom alkoholem, ale ne drogami a toxickými látkami."

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Dětem to přináší zejména to, že si rozšíří všeobecný obraz o trestní odpovědnosti v této problematice."

Policie zároveň doufá, že pokud by se děti někdy setkaly s drogami, tak udělají správné rozhodnutí a zvolí si takzvaně cestu načisto.

Lucie Galiová, preventiska Policie ČR: "Dále bychom si přáli, aby studenti si uvědomili, že mezi silnou závislostí a následným pácháním protiprávního jednání je opravdu tenký led."

Preventivní akci připravili pro základní školy ve spolupráci s policisty autoři Protidrogového vlaku Revolution train, který byl ve Frýdku-Místku v dubnu. Projekt má název To je zákon, kámo.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem měla možnost zhlédnout tento vlak, byla jsem na prohlídce, velmi mě to zaujalo, je to takové interaktivní. Opravdu se člověk vžil do té situace, do toho prostředí. Opravdu tam byla cela vězeňská, Bylo tam drogové doupě. Ve mně to zanechalo pozitivní dojem z toho, že si myslím, že opravdu drogy jsou škodlivé. Děti by to měly vidět, co se může stát, když budou brát drogy nebo alkohol. Co se všechno to může způsobit."

Otázka návratu Protidrogového vlaku do Frýdku-Místku bude tématem i v letošním roce.

---

Do zámku ve Studénce se vrací restaurátoři

V zámku ve Studénce znovu začnou restaurátorské práce. Do původní podoby z doby šlechtických majitelů se vrátí celý pokoj, ve kterém byla loni otevřena expozice připomínající, že tu bývala i legionářská škola.

Loni v listopadu byla v tomto pokoji studeneckého zámku, jenž je proslulý jako Vagonářské muzeum, otevřena i stálá výstava, která má trvale odkazovat na to, že tu před 100 lety existovala legionářská škola. Teď už je ale tato místnost znovu prázdná.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Důvod, proč je tato místnost vyklizená je ten, že se pokračuje v těch pracích. Předpokládáme, že se udělají ty tři stěny v podobném duchu a zrestauruje se strop.”

Dosud totiž restaurátoři uvedli do původního stavu jen hlavní stěnu místnosti, na které byl kromě znaku dřívějších vlastníků zámku, rodu Blücherů, odhalen nečekaně právě i legionářský nápis. Protože neexistují fotografie dokumentující dřívější podobu tohoto pokoje, může během pár týdnů třeba přijít další odhalení.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Samozřejmě bylo by to velké překvapení, kdyby se tam něco objevilo, a bylo by to jedině příjemné.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Tato místnost je tou první vlaštovkou, kdy se snažíme odkrýt historické malby, které tady jsou, a která bude odrazovým můstkem pro další místnosti v tomto historickém objektu.”

Po ukončení restaurátorských prací se do interiéru vrátí legionářská expozice, znovu otevřena bude snad už v březnu.



---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-07-01-2024-14-00