Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Mladík na útěku z pasťáku zase znovu loupil
  • V Havířově začala demontáž železničního mostu
  • Hyperbarická komora patří k nejmodernějším v Evropě
  • Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit
  • U dětí po cévní mozkové příhodě rozhodují minuty
  • Organizátoři Zlaté Tretry Ostrava představili tři světové hvězdy

Mladík na útěku z pasťáku zase znovu loupil

Policisté zadrželi velmi nebezpečného lupiče, který má teprve 15 let. Na útěku z výchovného ústavu v Janové stihl do svého zadržení tři další loupeže. V posledním případě okradl v tramvaji o mobil dívku a když ho chtěla zpátky, ještě jí zmlátil.

Na záběru z ostravské tramvaje můžete vidět, jak loupež začala. 19letá dívka kolem dvou hodin v noci cestovala tramvají. Neopatrně půjčila svůj mobil neznámému mladíkovi, který tvrdil, že chce zjistit, kdy mu jede autobus. Telefon už ji ale nevrátil a se dvěma kamarádkami vystoupil. Majitelka mobilu šla samozřejmě za ním. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Opakovaně je měla žádat o navrácení telefonu, ale toto nebylo vyslyšeno. Naopak chtěl mladík po ženě PIN, který mu odmítla sdělit. Reagovali agresivně, slečnu slovně i fyzicky napadli. Následovalo prohledání dívky, kdy jí odcizili peněženku s doklady a platební kartou. Mobilní telefon poškozené nakonec vrátili a z místa utekli."

Na místo vyjely policejní hlídky, které propátrávaly okolí. Díky dobrému popisu podezřelých netrvalo dlouho a trojice byla zadržena. Ukázalo se, že 15letý mladík je na útěku z výchovného ústavu a je v celostátním pátrání. Loupeží už má za sebou mnoho.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V hledáčku byl již u kriminalistů z Ostravy-Přívozu, kteří měli nastřádané neprůstřelné důkazy k dalším loupežím. Jak se nakonec ukázalo, během několika dnů měl spáchat tři loupežná přepadení, kdy poslední se mu stalo osudným."

V této souvislosti policie varuje, aby byli všichni na své věci obezřetní, nedávali je cizím lidem. Chybou také bylo, že dívka na mobil vlastně upozornila tím, že ho měla v ruce. 

---

V Havířově začala demontáž železničního mostu

V Ostravské ulici v Havířově došlo na plánovanou demolici železničního mostu. S tím souvisí nejen omezení železniční dopravy, ale výrazně se dotýká také silniční dopravy. Provoz je tam sveden do jednoho jízdního pásu s obousměrným provozem.

Správa železnic od podzimu loňského roku pracuje na modernizaci stanice v Havířově. Součástí je i demolice železničního mostu nad Ostravskou ulicí, který se skládá ze čtyř částí. Ta začala v neděli.

Robert Kratochvíl, jeřábník: "Odhadovaná váha je 72 tun. Máme to našponované, v 9 hodin by měla být výluka, most půjde nahoru a položíme ho pak vedle na panely."

Práce se ale zasekly při demontáži kovových čepů a první část mostu se podařilo odstranit až po více než třech hodinách. Druhou pak bez komplikací do pár minut. Železniční doprava prozatím nemusela být přerušena, protože vlaky jezdí po vedlejší koleji. Řidiči vozidel však musí počítat s omezením dopravy přímo v Ostravské ulici, kdy z města i do města se nyní jezdí v úseku asi 200 metrů pouze jedním pruhem.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Pokračovat teď budeme kompletní obnovou tzv. spodní stavby mostu. Tedy především mostních opěr a pilíře, na ně pak v závěru prvního pololetí posadíme most nový a položíme na něm nový kolejový svršek. Od prázdnin plánujeme stejným způsobem výměnu mostu pro zbývající kolej.”

Práce na výstavbě nového mostu budou trvat do podzimu. O jednotlivých změnách v dopravě bude Správa železnic průběžně informovat. 

---

Hyperbarická komora patří k nejmodernějším v Evropě

Městská nemocnice Ostrava se zařadila mezi nejmodernější zařízení v Evropě, které pacientům nabízejí špičkovou hyperbarickou komoru. Nová komora nahradila původní téměř 60 let staré zařízení a je samozřejmě ve všech ohledech lepší. Nová je i budova, ve které je umístěna.

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava funguje už od roku 1965 a byla první v Československu. Je tedy jasné, že i když stále fungovala, technologie byla už dávno překonaná. To je už ale minulostí, protože v nemocnici bylo otevřeno nové Centrum hyperbarické medicíny. Nová je budova i komora. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Je to moderní komora kvadratického tvaru s výrazně ekonomičtějším provozem, než byla ta stará.  Je v ní 16 dýchacích automatik, zatímco v té staré jich bylo10. Ta kapacita se tak výrazně navyšuje." 

Petr Uhlig, ředitel MNO: "Ta stará hyperbarická komora byla hodně poruchová. Původně měla být až součástí nového generelu, nicméně museli jsme to urychlit." 

Komora je umístěna v nově vybudovaném dvoupodlažním objektu. V přízemí je zázemí pro pacienty i personál. V druhém podlaží jsou ambulance a vyučovací prostory pro studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Michal Marianek (Ostravak), radní pro zdravotnictví MMO: "Výstavba centra stála přes 41 milionů korun bez DPH, komora 36,5 milionu korun bez DPH a dalších zhruba 12 milionů korun bude potřeba na servis."

Léčba v hyperbarické komoře se využívá asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jsou to akutní i chronické indikace. Z akutních jsou to nejčastěji pacienty s otravou oxidem uhelnatým a z chronických je to nejčastěji ztráta sluchu.

---

Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit

Ve Slezské Ostravě postupně ubývá sociálně vyloučených lokalit. V posledních pěti letech se městskému obvodu podařilo snížit jejich počet na polovinu. V oblastech dochází k rekonstrukcím, zvyšování bezpečnosti a realizaci různých komunitních projektů.

Městskému obvodu se ve spolupráci se soukromými investory daří počet sociálně vyloučených lokalit snižovat. Před pěti lety jich bylo na území Slezské Ostravy šest, tři lokality ale byly v posledních letech zrušeny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se zejména o ulici Riegrova, která patřila mezi ty nejvíce nebezpečné a opravdu ulice, do kterých člověk nechtěl úplně zavítat. Jedná se také o lokalitu Zárubku. A v neposlední řadě se jedná zde o lokalitu v Kunčičkách, kde je již část – větší část – domů, zrekonstruovaná."

Společnost Heimstaden zrekonstruovala 19 domů, dalších 16 je v pořadí. Lokalita Osady Míru byla totiž dlouhodobě podinvestovaná a stav nemovitostí tomu odpovídal.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Ano, je to lokalita, která prošla výraznou změnou a obměnilo se i obyvatelstvo, ale pokud se na to díváme z dlouhodobého hlediska, tak určitě víc takových projektů té Ostravě jenom prospěje."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Neméně důležité pak jsou i investice městského obvodu, kde se snažíme v těchto lokalitách budovat dětská hřiště, workoutová hřiště, ale také třeba nejrůznější komunitní projekty."

Městský obvod usiluje také o zvyšování bezpečnosti v daných oblastech. Dochází proto ke kontrolám bytů, k instalaci bezpečnostních kamer, nebo zvyšování hlídek městské policie.

---

U dětí po cévní mozkové příhodě rozhodují minuty

Cévní mozkové příhody si veřejnost spojuje především se staršími lidmi. Postihují však i nejmenší děti a ostravští lékaři nyní řešili hned dva případy dětských pacientů v průběhu jednoho týdne.

Jak lékaři ostravské fakultní nemocnice zdůrazňují, zásadní pro záchranu života při projevu mozkové příhody je rychlost přijetí na jejich specializovaném pracovišti. Bohužel, právě u dětí se však ne vždy podaří mozkovou příhodu odhalit při prvním projevu. Takovým případem byl i osmiletý Adam.

Adam Krakovka, dětský pacient: “Začala se mi motat hlava a pak jsem upadl a pak už jsem jel do nemocnice. A podruhé jsme byli v bazénu, začala se mi motat hlava a pak už jsem jel taky do nemocnice, a málem vrtulníkem.”

To, že se Adam z mozkové příhody rychle zotavil, je zásluha rodičů, kteří se synem vždy spěchali do nemocnice.

Lucie Krakovková, maminka Adama: “Začal zvracet, strašně vracet, pak už v čekárně u paní pediatričky i krev a už šel do takového limba doleva. No a pak už jeli rychle na Fifejdy, ta byla nejblíž a z Fifejd do fakultní nemocnice. Tady se nás ujali a už o něj postarali.”

Při druhé atace už lékaři přistoupili k rychlému odstranění krevní sraženiny na angiolince. Po dvouhodinovém zákroku je Adam v pořádku, ale stále pod pravidelnou kontrolou.

Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie FN Ostrava: “Cévní mozkové příhody postihují děti všech věkových kategorií. Nevyhýbají se novorozeneckému věku, adolescentnímu věku a mohou nás provázet až do dospělosti a stáří.”

Jak lékaři upozorňují, cévní mozková příhoda patří u dětí mezi 10 nejčastějších příčin úmrtí. Velmi rychlé rozpoznání a transport na specializované pracoviště je proto pro záchranu života zásadní.

---

Organizátoři Zlaté Tretry Ostrava představili tři světové hvězdy

Květen letošního roku bude v našem kraji ve znamení světových sportovních akcí. Po MS v ledním hokeji přijde na řadu koncem května mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra Ostrava. 63. ročník bude zároveň oslavou stoletého výročí od založení vítkovické atletiky.

Před olympiádou v Paříži a ME v Římě se pořadatelům podařilo do Ostravy přilákat ty největší atletické hvězdy.

Alfons Juck, manažer Zlaté Tretry Ostrava: „Jsme rádi, že se vrátí Duplantis v tyčce, asi nejlepší atlet světa. Znovu přijede také Tamberi, italský showman ve skoku do výšky a poprvé bude u nás startovat úřadující olympijský vítěz a evropský rekordman Jacobs, sprinter také z Itálie. To jsou vedle kompletní české špičky tři hlavní hvězdy.“

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Jsem rád, že ty atletické akce tady jsou. Bylo tady halové mistrovství ČR, chvíli před tím Czech Indoor Gala a vrcholem bude Zlatá Tretra. Svědčí to o tom, že Ostrava je jediné město v České republice, které má kompletní atletickou infrastrukturu.“

Své zastoupení bude mít na světovém mítinku i vítkovická atletika, kvůli talentované rekordmance Maňasové dokonce organizátoři zařadili do programu ženskou stovku.

Karolina Maňasová, česká rekordmanka ve sprintu: „Pro mě je to velká čest, že se stovka vrací kvůli mně a doufám, že tam něco předvedu. Je to opravdu nepopsatelný zážitek být mezi takovými hvězdami.“

Zlatá Tretra Ostrava 2024 se koná 28. května.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
10. března 2024, 14:00

Mladík na útěku z pasťáku zase znovu loupil

Policisté zadrželi velmi nebezpečného lupiče, který má teprve 15 let. Na útěku z výchovného ústavu v Janové stihl do svého zadržení tři další loupeže. V posledním případě okradl v tramvaji o mobil dívku a když ho chtěla zpátky, ještě jí zmlátil.

Na záběru z ostravské tramvaje můžete vidět, jak loupež začala. 19letá dívka kolem dvou hodin v noci cestovala tramvají. Neopatrně půjčila svůj mobil neznámému mladíkovi, který tvrdil, že chce zjistit, kdy mu jede autobus. Telefon už ji ale nevrátil a se dvěma kamarádkami vystoupil. Majitelka mobilu šla samozřejmě za ním. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Opakovaně je měla žádat o navrácení telefonu, ale toto nebylo vyslyšeno. Naopak chtěl mladík po ženě PIN, který mu odmítla sdělit. Reagovali agresivně, slečnu slovně i fyzicky napadli. Následovalo prohledání dívky, kdy jí odcizili peněženku s doklady a platební kartou. Mobilní telefon poškozené nakonec vrátili a z místa utekli."

Na místo vyjely policejní hlídky, které propátrávaly okolí. Díky dobrému popisu podezřelých netrvalo dlouho a trojice byla zadržena. Ukázalo se, že 15letý mladík je na útěku z výchovného ústavu a je v celostátním pátrání. Loupeží už má za sebou mnoho.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V hledáčku byl již u kriminalistů z Ostravy-Přívozu, kteří měli nastřádané neprůstřelné důkazy k dalším loupežím. Jak se nakonec ukázalo, během několika dnů měl spáchat tři loupežná přepadení, kdy poslední se mu stalo osudným."

V této souvislosti policie varuje, aby byli všichni na své věci obezřetní, nedávali je cizím lidem. Chybou také bylo, že dívka na mobil vlastně upozornila tím, že ho měla v ruce. 

---

V Havířově začala demontáž železničního mostu

V Ostravské ulici v Havířově došlo na plánovanou demolici železničního mostu. S tím souvisí nejen omezení železniční dopravy, ale výrazně se dotýká také silniční dopravy. Provoz je tam sveden do jednoho jízdního pásu s obousměrným provozem.

Správa železnic od podzimu loňského roku pracuje na modernizaci stanice v Havířově. Součástí je i demolice železničního mostu nad Ostravskou ulicí, který se skládá ze čtyř částí. Ta začala v neděli.

Robert Kratochvíl, jeřábník: "Odhadovaná váha je 72 tun. Máme to našponované, v 9 hodin by měla být výluka, most půjde nahoru a položíme ho pak vedle na panely."

Práce se ale zasekly při demontáži kovových čepů a první část mostu se podařilo odstranit až po více než třech hodinách. Druhou pak bez komplikací do pár minut. Železniční doprava prozatím nemusela být přerušena, protože vlaky jezdí po vedlejší koleji. Řidiči vozidel však musí počítat s omezením dopravy přímo v Ostravské ulici, kdy z města i do města se nyní jezdí v úseku asi 200 metrů pouze jedním pruhem.

Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic: “Pokračovat teď budeme kompletní obnovou tzv. spodní stavby mostu. Tedy především mostních opěr a pilíře, na ně pak v závěru prvního pololetí posadíme most nový a položíme na něm nový kolejový svršek. Od prázdnin plánujeme stejným způsobem výměnu mostu pro zbývající kolej.”

Práce na výstavbě nového mostu budou trvat do podzimu. O jednotlivých změnách v dopravě bude Správa železnic průběžně informovat. 

---

Hyperbarická komora patří k nejmodernějším v Evropě

Městská nemocnice Ostrava se zařadila mezi nejmodernější zařízení v Evropě, které pacientům nabízejí špičkovou hyperbarickou komoru. Nová komora nahradila původní téměř 60 let staré zařízení a je samozřejmě ve všech ohledech lepší. Nová je i budova, ve které je umístěna.

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava funguje už od roku 1965 a byla první v Československu. Je tedy jasné, že i když stále fungovala, technologie byla už dávno překonaná. To je už ale minulostí, protože v nemocnici bylo otevřeno nové Centrum hyperbarické medicíny. Nová je budova i komora. 

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Je to moderní komora kvadratického tvaru s výrazně ekonomičtějším provozem, než byla ta stará.  Je v ní 16 dýchacích automatik, zatímco v té staré jich bylo10. Ta kapacita se tak výrazně navyšuje." 

Petr Uhlig, ředitel MNO: "Ta stará hyperbarická komora byla hodně poruchová. Původně měla být až součástí nového generelu, nicméně museli jsme to urychlit." 

Komora je umístěna v nově vybudovaném dvoupodlažním objektu. V přízemí je zázemí pro pacienty i personál. V druhém podlaží jsou ambulance a vyučovací prostory pro studenty Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Michal Marianek (Ostravak), radní pro zdravotnictví MMO: "Výstavba centra stála přes 41 milionů korun bez DPH, komora 36,5 milionu korun bez DPH a dalších zhruba 12 milionů korun bude potřeba na servis."

Léčba v hyperbarické komoře se využívá asi u 20 léčebných indikací a stavů. Jsou to akutní i chronické indikace. Z akutních jsou to nejčastěji pacienty s otravou oxidem uhelnatým a z chronických je to nejčastěji ztráta sluchu.

---

Ve Slezské Ostravě ubývá sociálně vyloučených lokalit

Ve Slezské Ostravě postupně ubývá sociálně vyloučených lokalit. V posledních pěti letech se městskému obvodu podařilo snížit jejich počet na polovinu. V oblastech dochází k rekonstrukcím, zvyšování bezpečnosti a realizaci různých komunitních projektů.

Městskému obvodu se ve spolupráci se soukromými investory daří počet sociálně vyloučených lokalit snižovat. Před pěti lety jich bylo na území Slezské Ostravy šest, tři lokality ale byly v posledních letech zrušeny.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Jedná se zejména o ulici Riegrova, která patřila mezi ty nejvíce nebezpečné a opravdu ulice, do kterých člověk nechtěl úplně zavítat. Jedná se také o lokalitu Zárubku. A v neposlední řadě se jedná zde o lokalitu v Kunčičkách, kde je již část – větší část – domů, zrekonstruovaná."

Společnost Heimstaden zrekonstruovala 19 domů, dalších 16 je v pořadí. Lokalita Osady Míru byla totiž dlouhodobě podinvestovaná a stav nemovitostí tomu odpovídal.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Ano, je to lokalita, která prošla výraznou změnou a obměnilo se i obyvatelstvo, ale pokud se na to díváme z dlouhodobého hlediska, tak určitě víc takových projektů té Ostravě jenom prospěje."

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Neméně důležité pak jsou i investice městského obvodu, kde se snažíme v těchto lokalitách budovat dětská hřiště, workoutová hřiště, ale také třeba nejrůznější komunitní projekty."

Městský obvod usiluje také o zvyšování bezpečnosti v daných oblastech. Dochází proto ke kontrolám bytů, k instalaci bezpečnostních kamer, nebo zvyšování hlídek městské policie.

---

U dětí po cévní mozkové příhodě rozhodují minuty

Cévní mozkové příhody si veřejnost spojuje především se staršími lidmi. Postihují však i nejmenší děti a ostravští lékaři nyní řešili hned dva případy dětských pacientů v průběhu jednoho týdne.

Jak lékaři ostravské fakultní nemocnice zdůrazňují, zásadní pro záchranu života při projevu mozkové příhody je rychlost přijetí na jejich specializovaném pracovišti. Bohužel, právě u dětí se však ne vždy podaří mozkovou příhodu odhalit při prvním projevu. Takovým případem byl i osmiletý Adam.

Adam Krakovka, dětský pacient: “Začala se mi motat hlava a pak jsem upadl a pak už jsem jel do nemocnice. A podruhé jsme byli v bazénu, začala se mi motat hlava a pak už jsem jel taky do nemocnice, a málem vrtulníkem.”

To, že se Adam z mozkové příhody rychle zotavil, je zásluha rodičů, kteří se synem vždy spěchali do nemocnice.

Lucie Krakovková, maminka Adama: “Začal zvracet, strašně vracet, pak už v čekárně u paní pediatričky i krev a už šel do takového limba doleva. No a pak už jeli rychle na Fifejdy, ta byla nejblíž a z Fifejd do fakultní nemocnice. Tady se nás ujali a už o něj postarali.”

Při druhé atace už lékaři přistoupili k rychlému odstranění krevní sraženiny na angiolince. Po dvouhodinovém zákroku je Adam v pořádku, ale stále pod pravidelnou kontrolou.

Hana Medřická, primářka Oddělení dětské neurologie FN Ostrava: “Cévní mozkové příhody postihují děti všech věkových kategorií. Nevyhýbají se novorozeneckému věku, adolescentnímu věku a mohou nás provázet až do dospělosti a stáří.”

Jak lékaři upozorňují, cévní mozková příhoda patří u dětí mezi 10 nejčastějších příčin úmrtí. Velmi rychlé rozpoznání a transport na specializované pracoviště je proto pro záchranu života zásadní.

---

Organizátoři Zlaté Tretry Ostrava představili tři světové hvězdy

Květen letošního roku bude v našem kraji ve znamení světových sportovních akcí. Po MS v ledním hokeji přijde na řadu koncem května mezinárodní atletický mítink Zlatá tretra Ostrava. 63. ročník bude zároveň oslavou stoletého výročí od založení vítkovické atletiky.

Před olympiádou v Paříži a ME v Římě se pořadatelům podařilo do Ostravy přilákat ty největší atletické hvězdy.

Alfons Juck, manažer Zlaté Tretry Ostrava: „Jsme rádi, že se vrátí Duplantis v tyčce, asi nejlepší atlet světa. Znovu přijede také Tamberi, italský showman ve skoku do výšky a poprvé bude u nás startovat úřadující olympijský vítěz a evropský rekordman Jacobs, sprinter také z Itálie. To jsou vedle kompletní české špičky tři hlavní hvězdy.“

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Jsem rád, že ty atletické akce tady jsou. Bylo tady halové mistrovství ČR, chvíli před tím Czech Indoor Gala a vrcholem bude Zlatá Tretra. Svědčí to o tom, že Ostrava je jediné město v České republice, které má kompletní atletickou infrastrukturu.“

Své zastoupení bude mít na světovém mítinku i vítkovická atletika, kvůli talentované rekordmance Maňasové dokonce organizátoři zařadili do programu ženskou stovku.

Karolina Maňasová, česká rekordmanka ve sprintu: „Pro mě je to velká čest, že se stovka vrací kvůli mně a doufám, že tam něco předvedu. Je to opravdu nepopsatelný zážitek být mezi takovými hvězdami.“

Zlatá Tretra Ostrava 2024 se koná 28. května.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-10-03-2024-14-00