Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Brána Pusteven vítá návštěvníky oblíbeného sedla
  • Nejmladší město Novojičínska prožívá rok oslav
  • Opavská porodnice se pyšní ojedinělým porodnickým gaučem
  • Hasiči z Moravskoslezského kraje byli oceněni za věrnost.
  • Novojičínské Slunce bude opět i centrem kultury
  • Karvinský raper Lukrecius Chang si zahrál ve filmu

Brána Pusteven vítá návštěvníky oblíbeného sedla

Nejnavštěvovanější lokalita Beskyd, známé Pustevny, se dočkala otevření informačního centra. To bylo zřízeno v nové stavbě, která se nazývá Brána Pusteven a turisté ji najdou u parkoviště a zastávky autobusu.

Brána Pusteven byla pojata skutečně jako vstup do celé lokality. Turistům tam bude sloužit klasické informační centrum a mohou tam využít toalety a v pohodlí vyčkat na autobus.

Radim Gálik (NEZ), starosta Prostřední Bečvy: “Autobusovou dopravu zajišťuje kraj, ale vedle samotné stavby, na které se právě nacházíme, byla součástí projektu i úprava prostranství právě točny pro autobusy, nějaké parkoviště pro motorky, pro zájezdové autobusy a součástí stavby je také zvonička, takže tady máme nový zvon, který bude zvonit každou hodinu. Vedle samotného zázemí jsme tady vybudovali takovou menší terásku, která nabízí krásné výhledy do širokého okolí.”

Brána Pusteven byla postavena v rámci velkého projektu, který má celou lokalitu zvelebit a dát jí ucelenou podobu. Moravskoslezský a Zlínský kraj, obce z obou stran pohoří a podnikatelé založili fond, který úpravy financuje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Jednou z aktivit, která vznikla díky fondu je tato krásná budova, protože z fondu jsme zaplatili projektovou přípravu stavby, když jsme si řekli, že tady na tomto vrcholku musí vzniknout něco moderního s jakousi dominantou Beskyd, a to se povedlo.”

Moravskoslezský kraj dále například rozšiřuje parkovací kapacity u dolní stanice lanovky.

---

Nejmladší město Novojičínska prožívá rok oslav

Studénka si v letošním roce připomíná 65. výročí vzniku města, tedy oficiální spojení místních částí - Studénky a Butovic. Je to nejmladší město bývalého novojičínského okresu.

Byl to počátek roku 1959, kdy došlo k oficiálnímu správnímu sloučení obcí Studénka a Butovice. Před 65 let tedy vznikla Studénka, nejmladší město bývalého okresu Nový Jičín, ke kterému se o něco později připojila i část Nová Horka. Půlkulaté výročí už od prvních dnů nového roku připomíná nové logo a znělka, které vzešly z veřejné soutěže.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “U loga nám přišly tři návrhy, vítězem se stal pan Ladislav Mako. U znělky nám došlo dokonce sedm návrhů, vítězem byl vyhodnocen pan Andrej Capovský.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Znělka provází zejména vysílání městského rozhlasu a logo se objevuje na propagačních předmětech města. Připravujeme i několik akcí, které se tematicky celým rokem budou prolínat a budou vždy pro určité skupiny občanů zajímavé.”

Samotné oslavy začnou únorovým městský plesem, vrcholem bude letní Týden Studénky i show během rozsvícení vánočního stromu.

Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a komunitního plánování: “Zajímavá určitě bude putovní venkovní výstava, která bude mapovat historické objekty ve Studénce.”

Trvalou vzpomínkou na půlkulaté narozeniny bude i pamětní mince, kterou radnice vydává.

---

Opavská porodnice se pyšní ojedinělým porodnickým gaučem

Opavská porodnice má novinku. Jako jedna z mála nemocnic v Česku získala porodnický gauč, který tam doputoval až z Velké Británie. Jde o jedinečnou pomůcku, která umožňuje budoucím maminkám vyzkoušet nespočet možností, jak si usnadnit porod.

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k

dispozici porodnický gauč, V našich končinách se jedná o naprostou novinku.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení SNO: “Gauč pochází z Velké Británie, nebylo to jednoduché ho sem dostat, ale byl pro nás prioritou, abychom mohli maminkám nabídnout zase něco navíc. Máme už na jednom z boxů porodní vanu."

Budoucí maminky si díky němu mohou najít takovou porodní polohu, díky které bude příchod miminka na svět o něco jednodušší. Na gauč se navíc pohodlně vejde i jejich doprovod.

Pavla Hradilíková, staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení SNO: “Necháváme maminkám si vybrat jakou polohu si zvolí, nebo do jaké spontánně dojdou, protože je nespočet variant na tomto porodním gauči, takže se snažíme o to, aby si maminka vybrala tu, která je příjemná, u které má největší třeba úlevu od bolesti a není to nějak násilné.”

Barbora Slivková, maminka Magdalenky: “Bylo pro mě příjemné, že jsem mohla vyzkoušet více pozic a taky jsem byla ráda, že taky tam se mnou mohl partner ležet na tom gauči a podporovat mě. Mám holčičku Magdalenku, 3510 gramů a 49 cm. Doma na ni čeká sestřička Isabelka a těší se na ní.”


O nový gauč je velký zájem. Za prvních 10 dnů provozu na něm porodilo 5 maminek.

---

Hasiči z Moravskoslezského kraje byli oceněni za věrnost.

Hasičská profese je v mnohém unikátní a tak je velmi důležitá věrnost tomuto povolání. Hasiči proto také dostávají za odsloužené roky medaile, které jim uděluje po minimálně deseti a pak znovu po dvaceti letech u sboru generální ředitel.

Hasičské muzeum v Ostravě je pravidelně využíváno ke slavnostním událostem, jako je například předávání medailí za věrnost, které uděluje generální ředitel HZS ČR. Tentokrát byly medaile třetího i druhého stupně udělovány nejen příslušníkům hasičského sboru, ale také záchranného útvaru hasičů. Podmínkou jsou nejen odsloužené roky, ale také vzorné plnění povinností. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje:  "S delší dobou služby přichází zkušenost a zkušenost znamená pro ty mladší, že ti starší jsou nejen schopni je vést u těch zásahů, ale opravdu jim radit tak, aby si uchránili vlastní životy." 

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Jsem jako hejtman velmi rád, že kolem sebe máme lidi, na které se můžeme spolehnout." 

Medaile se udělují jednou ročně. III. stupeň je za minimálně 10 let u sboru a na II. stupeň je nutné odsloužit nejméně 20 let. 

Dagmar Fišerová, medaile za věrnost III. stupně, HZS MS kraje: "Jsem u hasičů 15 let a nedovedu si představit, že bych byla někde jinde. Mám to tady hrozně ráda." 

Pavel Krpec, medaile za věrnost III. stupně, HZS MS kraje: "U hasičů jsme vlastně 15 let a přivedlo mě k nim to, že jsem byl od malička malý hasič a vždycky jsem se hasičem chtěl stát." 

Po deseti, dvaceti ale i po třiceti letech služby musejí hasiči pravidelně každý rok plnit náročné fyzické testy, aby mohli být i nadále příslušníky hasičského záchranného sboru. 

---

Novojičínské Slunce bude opět i centrem kultury

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům a stane se jím budova Nového Slunce. Ta byla před více než sto lety postavena jako restaurace - a také právě pro účely konání kulturních a společenských akcí.

Nové Slunce na Husově ulici zná asi každý Novojičíňák, řada lidí si prostory, kde je dnes prodejna a sklad domácích potřeb, pamatuje i jako kulturní sál. A ten jde zde pořád - a znovu bude sloužit svému původnímu účelu.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Budova restaurace Nové Slunce byla postavena v roce 1907, stavěl ji novojičínský architekt a stavitel Josef Blum pro spolumajitelku pivovaru na Bochetě Albertine Kudielkovou. Sál využívaly místní spolky, konaly se tady plesy, různá setkání, a to nejen v tomto sále, ale i v přilehlé zahradní restauraci.”

Objekt je od roku 1991 kulturní památkou. Zhruba za rok se dle podepsané smlouvy o smlouvě budoucí kupní stane celý areál za 28 milionů korun majetkem města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To považujeme za obrovskou výhodu, že pouze budeme upravovat něco, co bylo k těmto účelům postaveno. Vnímám to jako jako obrovskou příležitost pro město, protože všichni víme, že Novému Jičínu takový kulturní sál chybí.”

Městské kulturní středisko už několik let v zahradě Nového Slunce své letní akce pořádalo.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Využívali jsme zahradu Nového Slunce například pro konání Festivalu pod kaštany nebo letního kina.”

Zatím otevřené eventuality využití celé nemovitosti bude řešit studie, kterou nechává město vypracovat.

---

Karvinský raper Lukrecius Chang si zahrál ve filmu

Známý karvinský raper a kickboxer Lukrecius Chang si splnil svůj dávný sen, účinkoval v hlavní roli krátkého akčního filmu Na férovku, jehož je sám autorem. S financováním tvorby mu pomohl Moravskoslezský kraj.

V kině Centrum se pro studenty středních škol promítal krátkometrážní akční film, jehož tvůrcem a zároveň hlavním hrdinou je známý karvinský raper Lukrecius Chang.

Lukrecius Kišš Chang, autor filmu Na férovku: "Jsem velmi rád, že za pomocí finanční dotace jsme to mohli natočit a uskutečnit. Je to pro nás velký přínos. Vždycky jsem chtěl natočit svůj vlastní akční snímek.”

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Lukrecius natočil něco pozitivního. On to sám říkal, že Romové jsou ve filmech vykreslováni jako ti horší, teď je to naopak.”

Hlavním tématem filmu je šikana mezi dětmi a prodej drog nezletilým. Lukrecius v tomto filmu proti prodejcům drog akčně zasahuje prostřednictvím bojového umění. A nejen on, k účinkování ve filmu si přizval i několik dalších herců.

Jan Sýkora, účinkující ve filmu: "Tento film je opravdu vydřený a za to patří Lukreciovi obdiv, že to dotáhl do konce.” 

Tento film i dokument o jeho vzniku je k dispozici i na internetu. Má motivovat děti k odvaze postavit se šikaně, drogám nebo podvodníkům.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
14. ledna 2024, 14:00

Brána Pusteven vítá návštěvníky oblíbeného sedla

Nejnavštěvovanější lokalita Beskyd, známé Pustevny, se dočkala otevření informačního centra. To bylo zřízeno v nové stavbě, která se nazývá Brána Pusteven a turisté ji najdou u parkoviště a zastávky autobusu.

Brána Pusteven byla pojata skutečně jako vstup do celé lokality. Turistům tam bude sloužit klasické informační centrum a mohou tam využít toalety a v pohodlí vyčkat na autobus.

Radim Gálik (NEZ), starosta Prostřední Bečvy: “Autobusovou dopravu zajišťuje kraj, ale vedle samotné stavby, na které se právě nacházíme, byla součástí projektu i úprava prostranství právě točny pro autobusy, nějaké parkoviště pro motorky, pro zájezdové autobusy a součástí stavby je také zvonička, takže tady máme nový zvon, který bude zvonit každou hodinu. Vedle samotného zázemí jsme tady vybudovali takovou menší terásku, která nabízí krásné výhledy do širokého okolí.”

Brána Pusteven byla postavena v rámci velkého projektu, který má celou lokalitu zvelebit a dát jí ucelenou podobu. Moravskoslezský a Zlínský kraj, obce z obou stran pohoří a podnikatelé založili fond, který úpravy financuje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: “Jednou z aktivit, která vznikla díky fondu je tato krásná budova, protože z fondu jsme zaplatili projektovou přípravu stavby, když jsme si řekli, že tady na tomto vrcholku musí vzniknout něco moderního s jakousi dominantou Beskyd, a to se povedlo.”

Moravskoslezský kraj dále například rozšiřuje parkovací kapacity u dolní stanice lanovky.

---

Nejmladší město Novojičínska prožívá rok oslav

Studénka si v letošním roce připomíná 65. výročí vzniku města, tedy oficiální spojení místních částí - Studénky a Butovic. Je to nejmladší město bývalého novojičínského okresu.

Byl to počátek roku 1959, kdy došlo k oficiálnímu správnímu sloučení obcí Studénka a Butovice. Před 65 let tedy vznikla Studénka, nejmladší město bývalého okresu Nový Jičín, ke kterému se o něco později připojila i část Nová Horka. Půlkulaté výročí už od prvních dnů nového roku připomíná nové logo a znělka, které vzešly z veřejné soutěže.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “U loga nám přišly tři návrhy, vítězem se stal pan Ladislav Mako. U znělky nám došlo dokonce sedm návrhů, vítězem byl vyhodnocen pan Andrej Capovský.”

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Znělka provází zejména vysílání městského rozhlasu a logo se objevuje na propagačních předmětech města. Připravujeme i několik akcí, které se tematicky celým rokem budou prolínat a budou vždy pro určité skupiny občanů zajímavé.”

Samotné oslavy začnou únorovým městský plesem, vrcholem bude letní Týden Studénky i show během rozsvícení vánočního stromu.

Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a komunitního plánování: “Zajímavá určitě bude putovní venkovní výstava, která bude mapovat historické objekty ve Studénce.”

Trvalou vzpomínkou na půlkulaté narozeniny bude i pamětní mince, kterou radnice vydává.

---

Opavská porodnice se pyšní ojedinělým porodnickým gaučem

Opavská porodnice má novinku. Jako jedna z mála nemocnic v Česku získala porodnický gauč, který tam doputoval až z Velké Británie. Jde o jedinečnou pomůcku, která umožňuje budoucím maminkám vyzkoušet nespočet možností, jak si usnadnit porod.

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k

dispozici porodnický gauč, V našich končinách se jedná o naprostou novinku.

Marek Fabian, primář gynekologicko-porodnického oddělení SNO: “Gauč pochází z Velké Británie, nebylo to jednoduché ho sem dostat, ale byl pro nás prioritou, abychom mohli maminkám nabídnout zase něco navíc. Máme už na jednom z boxů porodní vanu."

Budoucí maminky si díky němu mohou najít takovou porodní polohu, díky které bude příchod miminka na svět o něco jednodušší. Na gauč se navíc pohodlně vejde i jejich doprovod.

Pavla Hradilíková, staniční sestra gynekologicko-porodnického oddělení SNO: “Necháváme maminkám si vybrat jakou polohu si zvolí, nebo do jaké spontánně dojdou, protože je nespočet variant na tomto porodním gauči, takže se snažíme o to, aby si maminka vybrala tu, která je příjemná, u které má největší třeba úlevu od bolesti a není to nějak násilné.”

Barbora Slivková, maminka Magdalenky: “Bylo pro mě příjemné, že jsem mohla vyzkoušet více pozic a taky jsem byla ráda, že taky tam se mnou mohl partner ležet na tom gauči a podporovat mě. Mám holčičku Magdalenku, 3510 gramů a 49 cm. Doma na ni čeká sestřička Isabelka a těší se na ní.”


O nový gauč je velký zájem. Za prvních 10 dnů provozu na něm porodilo 5 maminek.

---

Hasiči z Moravskoslezského kraje byli oceněni za věrnost.

Hasičská profese je v mnohém unikátní a tak je velmi důležitá věrnost tomuto povolání. Hasiči proto také dostávají za odsloužené roky medaile, které jim uděluje po minimálně deseti a pak znovu po dvaceti letech u sboru generální ředitel.

Hasičské muzeum v Ostravě je pravidelně využíváno ke slavnostním událostem, jako je například předávání medailí za věrnost, které uděluje generální ředitel HZS ČR. Tentokrát byly medaile třetího i druhého stupně udělovány nejen příslušníkům hasičského sboru, ale také záchranného útvaru hasičů. Podmínkou jsou nejen odsloužené roky, ale také vzorné plnění povinností. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje:  "S delší dobou služby přichází zkušenost a zkušenost znamená pro ty mladší, že ti starší jsou nejen schopni je vést u těch zásahů, ale opravdu jim radit tak, aby si uchránili vlastní životy." 

Jan Krkoška, hejtman MS kraje: "Jsem jako hejtman velmi rád, že kolem sebe máme lidi, na které se můžeme spolehnout." 

Medaile se udělují jednou ročně. III. stupeň je za minimálně 10 let u sboru a na II. stupeň je nutné odsloužit nejméně 20 let. 

Dagmar Fišerová, medaile za věrnost III. stupně, HZS MS kraje: "Jsem u hasičů 15 let a nedovedu si představit, že bych byla někde jinde. Mám to tady hrozně ráda." 

Pavel Krpec, medaile za věrnost III. stupně, HZS MS kraje: "U hasičů jsme vlastně 15 let a přivedlo mě k nim to, že jsem byl od malička malý hasič a vždycky jsem se hasičem chtěl stát." 

Po deseti, dvaceti ale i po třiceti letech služby musejí hasiči pravidelně každý rok plnit náročné fyzické testy, aby mohli být i nadále příslušníky hasičského záchranného sboru. 

---

Novojičínské Slunce bude opět i centrem kultury

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům a stane se jím budova Nového Slunce. Ta byla před více než sto lety postavena jako restaurace - a také právě pro účely konání kulturních a společenských akcí.

Nové Slunce na Husově ulici zná asi každý Novojičíňák, řada lidí si prostory, kde je dnes prodejna a sklad domácích potřeb, pamatuje i jako kulturní sál. A ten jde zde pořád - a znovu bude sloužit svému původnímu účelu.

Lenka Chobotová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Budova restaurace Nové Slunce byla postavena v roce 1907, stavěl ji novojičínský architekt a stavitel Josef Blum pro spolumajitelku pivovaru na Bochetě Albertine Kudielkovou. Sál využívaly místní spolky, konaly se tady plesy, různá setkání, a to nejen v tomto sále, ale i v přilehlé zahradní restauraci.”

Objekt je od roku 1991 kulturní památkou. Zhruba za rok se dle podepsané smlouvy o smlouvě budoucí kupní stane celý areál za 28 milionů korun majetkem města.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To považujeme za obrovskou výhodu, že pouze budeme upravovat něco, co bylo k těmto účelům postaveno. Vnímám to jako jako obrovskou příležitost pro město, protože všichni víme, že Novému Jičínu takový kulturní sál chybí.”

Městské kulturní středisko už několik let v zahradě Nového Slunce své letní akce pořádalo.

Ondřej Rečka, ředitel MKS Nový Jičín: “Využívali jsme zahradu Nového Slunce například pro konání Festivalu pod kaštany nebo letního kina.”

Zatím otevřené eventuality využití celé nemovitosti bude řešit studie, kterou nechává město vypracovat.

---

Karvinský raper Lukrecius Chang si zahrál ve filmu

Známý karvinský raper a kickboxer Lukrecius Chang si splnil svůj dávný sen, účinkoval v hlavní roli krátkého akčního filmu Na férovku, jehož je sám autorem. S financováním tvorby mu pomohl Moravskoslezský kraj.

V kině Centrum se pro studenty středních škol promítal krátkometrážní akční film, jehož tvůrcem a zároveň hlavním hrdinou je známý karvinský raper Lukrecius Chang.

Lukrecius Kišš Chang, autor filmu Na férovku: "Jsem velmi rád, že za pomocí finanční dotace jsme to mohli natočit a uskutečnit. Je to pro nás velký přínos. Vždycky jsem chtěl natočit svůj vlastní akční snímek.”

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Lukrecius natočil něco pozitivního. On to sám říkal, že Romové jsou ve filmech vykreslováni jako ti horší, teď je to naopak.”

Hlavním tématem filmu je šikana mezi dětmi a prodej drog nezletilým. Lukrecius v tomto filmu proti prodejcům drog akčně zasahuje prostřednictvím bojového umění. A nejen on, k účinkování ve filmu si přizval i několik dalších herců.

Jan Sýkora, účinkující ve filmu: "Tento film je opravdu vydřený a za to patří Lukreciovi obdiv, že to dotáhl do konce.” 

Tento film i dokument o jeho vzniku je k dispozici i na internetu. Má motivovat děti k odvaze postavit se šikaně, drogám nebo podvodníkům.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-14-01-2024-14-00