V Karviné vyšetřují magnetickou rezonancí i děti
Na sklonku loňského roku otevřela Nemocnice Karviná-Ráj nové zázemí magnetické rezonance. Jde o třetí pracoviště v Moravskoslezském kraji, které touto metodou vyšetřuje i malé děti. V mnoha případech je musí uspat.
Magnetickou rezonancí vyšetřovali děti dosud pouze ve Fakultní nemocnici Ostrava a v nemocnici Třinec. Čekací doby na vyšetření touto moderní diagnostickou metodou byl až jeden rok.
Barbara Widenková, primářka Dětského oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: " V MSK vyvstala potřeba vyšetřovat děti magnetickou rezonancí a naše nemocnice zareagovala na tuto potřebu a vytvořili jsme si zázemí a můžeme tyto služby poskytovat.”
Vyšetření magnetickou rezonancí je neinvazivní, nebolestivé vyšetření bez radiační zátěže, ale časově náročnější, které vyžaduje nehybnost pacienta.
Miroslav Zajíček, primář anesteziologického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Někteří ti pacienti nejsou schopni uležet ten výkon, tak malé děti sedujeme a díky tomu, že jsme si pořídili techniku, která je schopná fungovat v prostředí rezonance."
Vyšetřením prochází děti už od kojeneckého věku s váhou minimálně osm kilogramů.
Renáta Kacířová, primářka Radiodiagnostického oddělení: "Mozek vyšetřujeme zhruba dvacet minut, pokud se jedná o nějaké další vyšetření, měli jsme i dítě s patologií v oblasti ramene a podpaží a tam se už dostáváme zhruba ke 45 minutám.”
V Nemocnice Karviná-Ráj vycházejí vstříc rodičům, kteří mohou být po dobu uspávání osobně s dítětem v kontaktu, případně i po celou dobu vyšetření.
---
Uklízečka ukryla ukradené peníze na intimní místo, při osobní prohlídce se nakonec přiznala
Spolupráce policie a vedení firmy z Ostravy vedla k zadržení zlodějky, která v kancelářích kradla peníze a cennosti. V jedné z kanceláří byla nastražena kamera a peněženka s penězi, kterých se zmocnila nic netušící uklízečka. Před prohlídkou bankovky ukryla do svých útrob.
Policisté z Vítkovic začali prošetřovat případ krádeží peněz a cenností z kanceláří ostravské firmy. Vzhledem k tomu, že do prostor budovy měli přístup pouze zaměstnanci a nebo pracovníci úklidové firmy, soustředilo se pátrání pouze na ně. Nakonec byla na zloděje nastražena past
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Díky kamerovému záznamu vyšlo najevo, že krádeže má mít na svědomí žena, která byla zaměstnána jako uklízečka. Ukázalo se, že měla v době své pracovní činnosti využít nestřeženého momentu a z batohu položeného na stole vyndat peněženku. Z té následně měla vzít finanční hotovost ve výši 6.000 korun."
Celou krádež v přímém přenosu sledoval šéf firmy a poté, co viděl uklízečku ukrást z peněženky připravených 6 tisíc korun, ženu zadržel a zavolal policii. Žena policistům tvrdila, že nic neukradla a opravdu u ní nebylo nic nalezeno. Skončila nakonec na policii, kde už se chystala důkladnější prohlídka.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Důvodně podezřelá žena byla zadržena. Při samotné osobní prohlídce nakonec policistce sdělila, že odcizené peníze má ukryté ve vagíně, které si tam stihla schovat před příjezdem policistů."
Kristína Šmídová, Policie ČR Ostrava-Vítkovice: "Prohlídku osobě může provádět pouze osoba stejného pohlaví. Je důležitém provést prohlídku tak, aby u sebe nemohla osoba a to i v útrobách schovat nějaký předmět."
Zlodějka byla obviněna z krádeže a vzhledem k tomu že už byla za podobnou věc souzena, čekají ji až 3 roky vězení.
---
Budou žít děti z dětských domovů v samostatných bytech?
Děti v dětských domovech už nyní žijí v malých skupinkách. Přesto ústavní péče by se mohla přesunout do klasických bytů v bytových domech. Krajský úřad nákup vhodných bytů nevylučuje, ale stejně jako ředitelé domovů vidí i úskalí.
Ministerstvo práce a soc. věcí vyhlašuje dvě nové dotační výzvy. Jednu na stavbu domečků, nebo rekonstrukce objektů pro dětské domovy, druhou na nákup bytů. Smyslem transformace má být, aby děti žily v co nejvíce přirozeném domácím prostředí.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK: "Pokud by to byly ty standardní byty, o kterých se bavíme, tak tam těch dětí může být méně čtyři až šest a pak ta finanční náročnost na to personální zajištění, je větší. V případě, že by do těch bytů měly přejít všechny děti a máme v domovech i maličké děti, dvou, tří, čtyřleté děti, tak by to pochopitelně vypadalo jinak. Tak za nás ano, je to určitý směr, ale není to vhodné pro všechny děti a pro všechny dětské domovy.”
Dětské domovy vidí úskalí v personálním zajištění, ale i v bezpečnosti.
Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova v Havířově: “Tady mají benefit soukromí, mají benefit zahrady, mají benefit, že když chtějí být pospolu, jsou v obýváku. V té jedné skupince samozřejmě jsou i přesahové děti. A přesahové dítě znamená, že to může být vozíčkář, dítě, které má psychiatrickou zátěž, jsou tu děti, které mají aspergerův syndrom, jsou tu autisté a s těmi dětmi je zapotřebí odborně pracovat. Když se stane nějaká situace, kdy to dítě se dostane do tenze a je zapotřebí individuální péče, tak ti vychovatelé, kteří jsou v domečku ve službě, tak si mohou vzájemně pomoc. Nedokážu si představit situaci, kdy něco takového se stane v bytě, kdy ten vychovatel bude pravděpodobně v tom bytě sám.”
Dětské domovy mají nyní za úkol k transformaci vypracovat svá stanoviska. V kraji je celkem 18 dětských domovů.
---
Správa silnic MS kraje má k dispozici nové elektromobily
Pět červených krasavců, nových elektromobilů, získala Správa silnic MS kraje ke svému užívání. Jedna z největších krajských organizací tak učinila výrazný krok ke snížení uhlíkové stopy a má v tomto směru i další plány.
Tak to jsou oni. MS kraj se snaží snížit ekologickou náročnost provozu svých organizací, proto se rozhodl pořídit Správě silnic tyto nové elektromobily.
Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MSK pro dopravu: „Jde o ekologii a o emise. Je to trend, kterého se musíme držet, protože jak MS kraj tomu fandí, tak fandí tomu i Správa silnic. Chtěli elektromobily, tak jsme jim je koupili.“
Pět nových elektrických Citroenů Berlingo bude sloužit zejména pro kontrolní výjezdy techniků po celém kraji. V dubnu přibude dalších pět elektromobilů.
Tomáš Böhm, ředitel Správy silnic MSK: „Pro naší organizaci se jedná o pilotní projekt, který jsme loni vypsali. MS kraj nám na to dal finanční prostředky ve výši zhruba 5,8 milionu korun. Jinak jsme požádali státní fond ŽP, ta částka byla 3,6 milionu korun.“
Petr Kudela, vedoucí střediska SSMSK Opava: „Těchto pět elektroaut přijde na provozní úsek a budou sloužit mistrům k provádění prohlídek. Dojezd je 300 kilometrů a budeme v tom určitě pokračovat.“
Moravskoslezský kraj také pokračuje v masivní instalaci fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov a připravuje další projekty na snížení spotřeby energie.
---
V Ostravě využívá sociální služby přes 30 tisíc klientů
Světový den sociálních pracovníků si v letošním roce připomínáme 19. března. Jistě se shodneme, že jejich práce je velmi důležitá a nelehká. V Ostravě v současné době existuje široká síť téměř dvou set nejrůznějších sociálních služeb.
Třetí úterý v březnu si každý rok připomínáme Světový den sociální práce. Letos si tedy tuto náročnou profesi připomínáme 19. a jde už o 41 ročník. Ostrava je v sociální péči velmi štědrá a může tak být příkladem dalším městům v celé zemi.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Na území města Ostravy dnes existuje široká síť celkem 192 sociálních služeb, které každoročně využívá zhruba 30 000 převážně ostravských občanů, potřebujících pomoc. A to v celém jejich věkovém spektru, dětmi počínaje a seniory konče."
Sociální pracovníci pomáhají lidem řešit celou škálu problémů od o pomoci při hledání pečovatelské služby, osobní asistence postižené osobě či o služby pro handicapované nebo seniory. Pomáhají také v řešení krizových situací, jako je např. domácího násilí a hájí zájmy dětí.
Zdeněk Živčák, vedoucí odboru Sociálních věcí a zdravotnictví: "Nejčastěji řešíme vyhledání vhodné sociální služby, ať už jde o pečovatelskou službu či službu pobytovou, čili domov pro seniory."
Tématem letošního Světového dne sociální práce jsou změny.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Město Ostrava se nebojí provádět v oblasti sociální práce a sociálních služeb ani zásadní změny. Dokazuje to například rozsáhlý proces transformace pobytových služeb."
Nejdůležitější ale je, aby si lidé nebáli o sociální pomoc říct. Nejjednodušším způsobem je návštěva Sociopointu přímo na magistrátu, kde zaručeně poradí každému.
---
Vagon sloužící jako šatna bude možná zase jezdit
Osoblažská úzkorozchodná dráha získala další historický vagon. Nalezen byl v obci Jančí na Opavsku, kde několik desetiletí sloužil jako šatna místních fotbalistů.
Starý železniční vagon našli nadšenci, kteří obnovují Osoblažskou úzkokolejku. Dlouhá léta stával vedle fotbalového hřiště, kde sloužil jako zázemí místního fotbalového týmu. V pátek dopoledne se s vagonem přišlo rozloučit mnoho místních.
Jan Vícha, člen TJ Jiskra Jančí: “Měli jsme problémy se šatnami. V oddíle jsme měli jednoho, který dělal na dráze v Opavě. No a nabídnul nám, že na Osoblažsku je jeden vagon, který by se dal koupit za rozumnou cenu. Tak jsme se tam jeli podívat a domluvili jsme se s těma ajznboňákama, že nám to prodají. Prodali nám to za cenu pro nás výhodnou, nebudu říkat, za jakou, ale koupili jsme to legálně. Naši chlapi z toho udělali takovou kabinku. Je štěstí, že u nás nejsou vandalové, kteří by ten vagon zničili a je to taková naše rarita. Je mi až trochu líto, že se ozvali, ale nedá se nic dělat. Některým našim lidem ten vagon bude scházet, i když už nebyl využívaný.”
Po renovaci bude vagon sloužit nejdříve jako muzejní exponát a možná se ho podaří i zařadit do provozu.
David Chovančík, Osoblažská úzkorozchodná dráha: “My už jsme delší dobu věděli, že b Jančí se nachází tento vagonek, ale pořád jsme naráželi na nějaké problémy finanční, technické a až nyní i díky podpoře Moravskoslezského kraje se nám podařilo ten vagonek získat. Tělovýchovná jednota ho nám darovala a Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na převoz toho vagonku a dále jsme dostali dotaci na program rozvoje úzkokolejky a jeden z těch bodu je oprava tohoto vagonu. Ten nyní čeká transport na Osoblažsko, kde bude čekat, než se vyřeší výběrové řízení a příprava celého projektu. Následně bude přepraven do železničních strojíren, které vzejdou z výběrového řízení. Ty vagon rekonstruují a věřím, že v horizontu tří let se opět objeví jako statický exponát, jako muzeum úzkorozchodné dráhy a věříme, že jednou bude i v provozu.”
Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj dlouhodobě od roku 2017 podporuje rozvoj úzkokolejky na Osoblažsku. Přesun tady toho vagonku je další kamínek do mozaiky, kterou skládáme a naplní celou tu vizi, že úzkokolejka nabude předpokládám asi do dvou let tu konečnou podobu finální. To znamená, že budou rekonstruována veškerá nádraží, budou opraveny vagonky a budou jezdit i nové lokomotivy. Takže bude to přínos jak pro cestovní ruch, ale i pro dopravu a tento historický vagonek si zaslouží, aby sloužil tomu, k čemu byl postaven.”
Vyzvednutí vagonu a naložení na valník bylo otázkou několika minut. Pak už se vagon vydal na cestu ke své renovaci.
---