V Ostravě se o děti stará 33 dočasných pěstounů
Vedení Ostravy se už tradičně v předvánoční době schází s dočasnými pěstouny, aby jim poděkovalo za jejich velmi důležitou práci. V Ostravě se o ohrožené děti stará 33 pěstounů a všichni to dělají moc rádi.
Ostrava se může pyšnit úrovní starostí o ohrožené děti, kdy už několik let nejsou kojenci umísťováni do kojeneckých ústavů, ale starají se o ně dočasní pěstouni. I těch má Ostrava rekordní počet 33 a je mezi nimi dokonce i 8 mužů. Dohromady se letos postarali o 37 dětí.
Zbyněk Pražák, náměstek primátora: „Velmi si vážím práce našich pěstounů na přechodnou dobu, neboť mají nezastupitelnou roli v systému péče o ohrožené děti. Podporujeme je organizováním víkendových pobytů, kde si mohou vzájemně předávat zkušenosti a vzdělávat se, případně dalšími akcemi. V Ostravě dnes působí 33 pěstounů na přechodnou dobu, jedná se o 25 žen a 8 mužů. Jsem velmi rád, že roste zájem o tuto formu pěstounství, vloni bylo podáno 10 nových žádosti a letos další čtyři."
Rekordmany jsou mezi ostravskými pěstouny manželé Brnovi, kteří se za 10 let postarali už o 19 dětí.
Monika a Petr Brnovi, pěstouni: "Vždy k těm dětem přilneme, ale víme, že pro ně je vždy nejlepší, když mohou jít dál."
"Moc pěkné je, když je navštěvujeme e vídáme dále, třeba jak se jim daří ve škole."
Dočasní pěstouni se starají většinou o děti do tří let po dobu jednoho roku. Pak jsou umísťovány do náhradní rodinné péče. V letošním roce se v Ostravě takto postarali o 37 dětí.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Děti, kterým péči nezajistily jejich biologické rodiny, tak nemusely být umístěny v ústavech a mohou své dětství prožít jako jejich vrstevníci v rodinném prostředí. Naše poděkování náleží všem pěstounům, kteří tuto náročnou péči zajišťují a jsou ochotni věnovat svůj čas, dovednosti i energii ku prospěchu těch nejzranitelnějších a nejpotřebnějších dětí, které se ocitly bez péče vlastních rodičů."
V celém MS kraji se dočasní pěstouni postarali celkově o 82 dětí. Často je matky nechávají už v porodnici, protože jsou například drogově závislé. Zájemci, kteří se chtějí stát pěstouny, naleznou další informace na webu města.
---
Teplo pro Vratimov zachrání rychlá stavba horkovodu
Vysoké dluhy ostravských hutí Liberty neohrožují jen samotnou firmu a její obchodní partnery, ale mohou mít dopad i na dodávky tepla pro sousední Vratimov.
Město Vratimov je napojeno na teplárnu hutí a protože ocelářský kolos řádně neplatí dodavateli, tomu dochází uhlí pro výrobu tepla. O situaci také v pátek na ostravském magistrátě jednali ministři financí, práce a průmyslu.
Zbyněk Stanjura, ministr financí: “My sledujeme tu situaci v rámci Liberty a Temehu. My jsme svolali jednání, přestože stát má omezené možnosti, ale chtěli jsme působit jako mediátor, který dostane ty zúčastněné strany k jednomu stolu.”
Ministr Stanjura potvrdil, že teplo pro Vratimov je zajištěné. Pokud ho nedodají přímo hutě, zajistí ho společnost Veolia.
Jana Dronská, mluvčí společnosti Veolia: “Můžu potvrdit, že společnosti Liberty, Veolia a město Vratimov se dohodly na tom, že Veolia zajistí provizorně dodávky tepla, pokud by nastala ta potřeba, že Liberty už to zajistit nemůže.”
Aby mohly být dosud samostatné systémy propojeny, musí být provedena některá technická opatření.
Jana Dronská, mluvčí společnosti Veolia: “To propojení má zajistit Liberty. Je potřeba postavit propojení v délce 35 metrů a to v nejbližších dnech.”
Pokud by došlo k odstávce tepla ve Vratimově, mělo by jít jen o dobu několika hodin.
---
Radnice v Havířově rozdala vánoční dárky
Radnice v Havířově neupustila ani v letošním roce od vánoční tradice. Dárky v hodnotě 150 tisíc korun rozdalo vedení města mezi organizace, které pomáhají dětem, rodinám i hendikepovaným.
Velké překvapení čekalo na děti v Mateřské škole Paraplíčko. Už nyní našly pod stromečkem mnoho vánočních dárků, které si mohly i rozbalit. Ježíška již tradičně přichystalo pro školku vedení radnice. Radost byla velká.
Šárka Chobotová, ředitelka MŠ Paraplíčko: "Ony jsou šťastné každý den. Vždy, když přijdou ráno a vidí nás, tak nám skáčou kolem krku, ale dneska jsou šťastné obzvlášť, protože mají nové hračky."
anketa: "My jsme dneska dostali dárky a jsem ráda.”
anketa: “Moc mě to tu baví. Od Ježíška bych si přála ještě panenku a ještě laboratoř."
Školku navštěvuje přes třicet dětí a další rodiče Paraplíčko oslovuje.
Šárka Chobotová, ředitelka MŠ Paraplíčko: "Vnímáme vyšší zájem o naši mateřskou školu, dětí s hendikepy přibývá, nemají šanci se vzdělávat v běžných mateřských školách. Děvčata to tam také nemají lehké, taky mají plné kapacity. Takže i u nás jsou plné třídy."
Dárky dostaly také děti v Dětském centru Pluto, v Benjamínu, v Azylovém domě pro rodiny a radost zástupci města udělali i klientům Santé a dětem z dětského domova.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Je úplně jedno, jestli jsou to malé děti, nebo dospělý. Každý člověk by měl mít radost a ti co mohou, by ji měli rozdávat.”
---
ADRA připravila opět akci Dárek pro druhé
Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět připravila tradiční akci Dárek pro druhé. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. Někdo například pletl, jiný nakoupil dárky pro osamělé děti nebo seniory. ADRA akci spojuje zároveň s výzvou k hledání nových dobrovolníků do různých programů.
Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek organizovalo i letos oblíbenou akci Dárek pro druhé, který přinese radost pro všechny.
Hana Matzke, koordinátorka dobrovolníků: "Letošní akce Dárek pro druhé probíhá již sedmým rokem. Jsme velmi vděčni, že se nám podařilo z řad široké veřejnosti, ale také od firem a základních škol ve Frýdku-Místku a okolí, nasbírat více než 200 dárků pro osamělé seniory nebo pacienty v hospici."
Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Pomáhat se dá různým způsobem. Jsme rádi, že i naši dobrovolníci, kromě toho, že věnují čas druhým, tak se zapojili také do Dárku pro druhé. Třeba některé seniorky pletly ponožky. Právě do nemocnic nebo do domovů pro seniory. To jsme moc rádi, protože ponožky jsou vždycky velmi oblíbené, jako dárek."
Lidé mohli dárky sami vytvořit, nakreslit, napsat nebo koupit. Následně zabalit, ale nezalepovat a přinést do dobrovolnického centra.
Hana Matzke, koordinátorka dobrovolníků: "Vybírali jsme převážně takové věci, které by mohly udělat velkou radost. Nemusely to být velké věci, ale i drobnosti. Jako například ponožky, plyšáci, svíčky. Čaje, káva nebo různé dekorace. Aktuálně se nacházíme v procesu třídění, kdy všechny balíčky dáváme dohromady, abychom je mohli následně rozdistribuovat přesně tam, kam bude potřeba."
Samotným dárkem může být i to, když se někdo rozhodne stát se dobrovolníkem, protože tím pomůže například osamělým seniorům nebo dětem.
Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Kdyby se někdo k dobrovolníkům chtěl přidat, tak jste vítáni. Pořád přijímáme nové dobrovolníky, kteří chtějí věnovat svůj čas někomu druhému. Hlavně seniorům v domácnostech, kteří hledají parťáky. Aby si společně mohli vypít kávu, mohli si popovídat a mohli jít třeba ven."
ADRA má ve městě 16 dobrovolnických programů, do kterých se mohou zájemci zapojit.
Irena Blablová, hlavní koordinátorka dobrovolníků: "Od dětí v dětských domovech nebo v nemocnici, až právě pro hospic. No a dobrovolníky přijímáme pořád, průběžně v průběhu celého roku, do všech našich dobrovolnických programů."
V současné době ve Frýdku-Místku pomáhá zhruba 200 dobrovolníků.
---
Havířov získal zpět pozemky, kde měla stát ledová plocha
Zastupitelé v Havířově rozhodli, že se město opět stane vlastníkem pozemků po bývalé ZŠ Mánesova. Soukromému investorovi, který provedl demolici objektu, zaplatí 40 milionů korun.
V roce 2021 Havířov uzavřel smlouvu s hokejovým klubem z Českého Těšína, který se zavázal zdemolovat objekt bývalé ZŠ Mánesova a na pozemcích postavit víceúčelovou halu s ledovou plochou. Společnost ale nezískala na realizaci dotaci a požádala město o odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání.
Libor Gavlas (Havířov Sobě), zastupitel: "Vše zase vypadá netransparentně, protože město si nechalo vypracovat posudek na demolici, ten posudek zní na 68 milionů, dohodli se na částce 40 milionů. Pan Malíř tady vystoupil a řekl, že ty náklady byly mnohem vyšší. Tak v podstatě my transparentně nevíme, kolik skutečně ty náklady na demolici byly.”
Petr Malíř, jednatel HC Wolves Český Těšín: “Ze začátku jsem byl zklamaný, že ten záměr nemůžeme realizovat, to pominulo. Pak následovala radost, že město přistoupilo férově na jednání s námi, že nás v tom nenechalo a teď jsem zase trochu zklamaný z toho, co jsem tady slyšel za argumenty."
Město je přesvědčeno, že dohoda je výhodná.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My momentálně tam nemáme v plánu stavět nějakou konkrétní stavbu, ale jsou to pozemky v centru města, jsou to velmi lukrativní pozemky a jsme přesvědčení o tom, že do budoucna pro ty pozemky využití najdeme. Momentálně se bavíme o tom, že bychom tam rozšířili v té části u Mánesovy ulice parkovací kapacity.”
Město i nadále počítá s výstavbou druhé ledové plochy a hledá nové varianty.
---
Studenti gymnázia nachystali vánoční balíčky pro seniory
Studenti karvinského gymnázia mají srdce na správném místě. Nemyslí jen na to, čím obdarují o Vánocích své blízké, ale i ty, které neznají, zvláště osamělé seniory. Rozhodli se proto udělat radost stovce z nich a připravili jim balíčky plné užitečných věcí a dobrot.
Udělat radost seniorům vánočními balíčky se rozhodli studenti karvinského gymnázia. Po velké sbírce nejrůznějších dárků od ručně pletených výrobků až po kosmetiku nebo sladké potěšení sami dárkové balíčky připravili v dílně výtvarné výchovy.
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: " Jsme oslovili Charitu Český Těšín a připravili jsme dárečky pro seniory přímo z domova v Českém Těšíně a také terénní pracovnice, které pro seniory, kteří nejsou v domově ale jsou v hmotné nouzi nebo jsou osamělí a po 14 dní na naší škole jsme požádali rodiče a žáky, jestli by nepřinesli něco milého babičkám a dědečkům udělalo radost."
Viktorie Jílková, studentka Gymnázia Karviná: "Hlavně ty nejpotřebnější věci, co každý potřebuje, jako je šampon, sprchový gel, pak nějakou sladkost, pak je tady káva, nějaké teplé ponožky."
Kateřina Fabiánová, učitelka výtvarné výchovy: "Mělo by to být taková jiskra, třeba někoho nemají nebo se s nimi nesetkají na ty Vánoce, tak aspoň aby jeden ten dáreček pod tím stromečkem našli.”
Gymnázium Karviná realizuje tuto krásnou předvánoční akci již třetím rokem, loni balíčky udělali radost 170 seniorům.
---