Tři králové vybírali nejen na projekty ve Slezské Ostravě
Začátek roku patřil tradičně i ve Slezské Ostravě Tříkrálové sbírce. Ta letos podpoří ve městě celkem šest projektů a hned dva z nich právě v tomto městském obvodu. Charitní dům v Heřmanicích by se měl díky sbírce dočkat nové kuchyně a vybíralo se taky na chráněné dílny v Kunčičkách.
Koledníci v oblecích Tří králů vyrazili 1. ledna už po pětadvacáté do ostravských ulic. Za zpěvu koled navštívili taky Slezskoostravskou radnici, kde na podporu potřebných přispělo i vedení obvodu.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My samozřejmě každoročně podporujeme nejenom Tříkrálovou sbírku jako takovou, ale i Charitu Ostrava. S tou spolupracujeme dlouhodobě. Pronajímáme jim některé byty, které slouží jako byty sociální a Charita v nich vykonává sociální práci. Zároveň poskytujeme byty i zaměstnancům Charity a spolupracujeme taky s Charitním domem sv. Václava, který se nachází v Ostravě-Heřmanicích. Aktuálně započala jeho rekonstrukce, která navýší jeho kapacitu.“
Heřmanický charitní dům ale zároveň vyžaduje nutnou rekonstrukci, která je dokonce nejdražším schváleným záměrem letošní sbírky.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: „V září postihly Charitní dům pokojného stáří povodně a zatopilo nám to celou kuchyni, prádelnu a údržbu. Z toho důvodu jsme se rozhodli vystavět co nejdříve novou kuchyni, která bude v úrovni terénu.“
Příprava výstavby kuchyně si vyžádá půl milionu korun. Částkou 400 000 korun by pak měl být podpořen rozvoj chráněných dílen Charity sv. Alexandra v Kunčičkách.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: „Dlouhodobě mají chráněné dílny obecně v České republice velký problém se zajištěním základních činností, protože produktivita práce v chráněných dílnách není v žádném případě konkurenceschopná s běžnými dílnami. Z toho důvodu je třeba na vybavení a další věci zajišťovat finanční prostředky.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Určitě je vždycky důležité ukázat solidaritu a myslím si, že Češi jsou velmi dobří v tom, že ji ukazují formou nejrůznějších sbírek. Všechno nemusí být placeno jenom z veřejných rozpočtů, ale třeba i lidé se mohou zapojit a takto malým příspěvkem přispět na dobrou věc.“
Části výtěžku se vzdají i některé charity, které tím podpoří charity postižené loňskými povodněmi.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: „Jedná se o charitu Opava, jedná se o Charitu Krnov, i Charita Ostrava byla postižena, Charita Jeseník. Z té částky, kterou by charity normálně používaly na své projekty převedou pět procent na postižené charity.“
Tři krále mohli lidé vidět naposledy 14. ledna. Zájemci ale mohou přispět taky do on-line pokladničky, a to až do konce dubna.
---
Slezskoostravské noviny už nebudou ve schránkách
Městský obvod přistoupil ke změně způsobu distribuce Slezskoostravských novin. Ty už obyvatelé Slezské Ostravy nenajdou ve svých schránkách, ale nově na osmnácti frekventovaných místech obvodu. Radnice tím reaguje hlavně na zdražování jejich rozvozu.
Oblíbené slezskoostravské periodikum připravuje městský obvod pro své občany už více než třicet let a za ten čas si prošlo mnohými změnami. Přizpůsobovala se jak jeho forma, tak taky obsah.
Jan Král, redaktor Slezskoostravských novin: „Historie těch novin je dlouhá, ta jde až někdy do roku 1991, kdy tu začal vycházet první Informátor. Noviny během těch let samozřejmě měnily jak formát, tak počet stran, nyní je z nich takový jakoby společenský magazín. Vycházejí v barvě, vycházejí v počtu x tisíc výtisků. Samozřejmě je čím dál větší důraz v novinách kladen na pěknou fotografii, protože lidé jsou čím dál více vizuálně nastavení, než aby četli nějaké dlouhé texty. Takže se snažíme jít s dobou.“
S dobou jde městský obvod i ve způsobu šíření informací. V posledních letech se zaměřil hlavně na jejich sdílení na webu a sociálních sítích.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „My jsme v posledních letech jak hodně peněz, tak energie do jiných komunikačních kanálů městského obvodu. Zatímco v roce 2019 nám z průzkumu vyplynulo, že více než polovina obyvatel čerpala informace výhradně ze Slezskoostravských novin, tak v roce 2022 už to byla necelá třetina. Takže je vidět, že se posilují ty ostatní kanály.“
Taky z tohoto důvodu přistoupilo vedení obvodu ke změně způsobu doručování Slezskoostravských novin, které už občané nenajdou v jejich tištěné formě ve schránkách. K dispozici ale budou v osmnácti stojanech například v budovách úřadu, knihovnách nebo obchodech.
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „V poslední době jsme čelili tomu, že distribuce Slezskoostravských novin realizovaná Českou poštou byla velmi nekvalitní. Navíc se stále zdražovala. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli tuto spolupráci ukončit a městský obvodu bude nově noviny distribuovat prostřednictvím stojanů, které budou rozmístěny ve všech částech městského obvodu na frekventovaných místech. Občané si je zde můžou vyzvednout.“
V elektronické formě pak noviny naleznou taky na webu nebo nových elektronických informačních panelech. Městský obvod změnou distribuce ušetří ročně zhruba čtvrt milionu korun. Obsah ani rozsah novin se přitom nijak nezmění.
Jan Král, redaktor Slezskoostravských novin: „Primárně je to o tom, že chceme informovat, co městský obvod dělá, ať jsou to nejrůznější stavby, nebo i společenské nebo kulturní akce, o kterých mají občané vědět. Za B ovšem noviny fungují taky jako takový zpravodaj. Píšou nám tady články hasiči, pořadatelé nejrůznějších akcí, učitelé. Skutečně je to měsíčník pro všechny obyvatele Slezské Ostravy.“
---
První letošní komentovaná vycházka zamířila na Slezskou
Spolek Fiducia uspořádal první komentovanou vycházku v novém roce, na které zájemci vyrazili s autorem webu Historická Ostrava za doly Slezské Ostravy. Vycházka byla navíc pro účastníky speciální i tím, že se na ni vydali po tmě.
O historii Polské Ostravy, nálezu a těžbě uhlí nebo proměně původně zemědělské krajiny v krajinu hornickou se mohli v druhém lednovém týdnu dozvědět účastníci komentované vycházky s ostravským badatelem Lukášem Gliniarczykem.
Lukáš Gliniarczyk, soukromý badatel: „My jsme se dneska prošli po dolech Slezské Ostravy. Prošli jsme se od kostela sv. Josefa kolem dolu Trojice, po ulici Na Najmanské. Prošli jsme se kolonií dolu Michálka, kolem dolu Michálka, Na Zvěřině, šli jsme na Salmovec a teď jsme došli ještě k hornické pekárně, která je tady tak pěkně ukrytá.“
Účastníci komentované vycházky si prohlédli pozůstatky slezskoostravských dolů a bývalé hornické kolonie ve svitu čelovek a baterek.
Ilona Rozehnalová, ředitelka spolku Fiducia: „Chtěli jsme, aby ta procházka po dolech byla po tmě, aby měli lidi zážitek, ale nebylo to zároveň moc pozdě. Aby mohli trošičku nasát atmosféru toho, jak horník jde na šichtu nebo ze šichty v noci po těch kolonkách. Myslím si, že se nám to povedlo, že to tady lidi v té tmě pocítili. Zároveň je ale pořád ještě osm hodin, takže to není tak pozdě.“
Účastníky přibližně dvouhodinové vycházky čekaly na trase kromě bývalých dolů a kolonií taky další zajímavosti a poutavý výklad doplněný dobovými mapami, kresbami a fotografiemi.
anketa, účastníci komentované vycházky: „Jsme tady proto, že jsem viděla pozvánku u paní Rozehnalové a zajímá nás historie Ostravy. A navedla jsem na to vlastě manžela, jsme tu hlavně kvůli němu.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Já jsem tady ze stejného důvodu. Mám rád historii Ostravy. Narodil jsem se tady, jsem rodák. No a teď marně vzpomínám, co jsme se dozvěděli. Hned na začátku jsme třeba viděli tunel mezi šachtami. Já jsem navíc modelář, dělám model právě dolu Terezie, takže jsem tady i ze studijních důvodů.“
anketa, účastníci komentované vycházky: „Historie, kterou jsem neznal. Úžasná procházka, hodně nových vědomostí, znalostí. Třeba ta pekárna, o té jsem vůbec nevěděl.“
Lukáš Gliniarczyk, soukromý badatel: „Další zajímavostí je samotný terén, kterým jsme se prošli, protože je to pozůstatek té původní zemědělské krajiny, která je samozřejmě částečně ovlivněná tou důlní a hornickou činností. Někde jsou samozřejmě propady, někde vznikly haldy. Taková za mě největší zajímavost je samotná kolonie Michálka, protože ta je tak trošku utopená v terénu, a zároveň zachovaná v původním stavu. Je tam ten genius loci.“
V průběhu roku nabídne spolek Fiducia zájemcům i další komentované vycházky nejen po Slezské Ostravě.
---