Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Povodňová miminka se setkala s rodiči i zdravotníky v krnovské porodnici

Bruntál |

Povodňová miminka si dala v Krnově dostaveníčko v místě svého narození. 8 ročních holčiček se v průběhu loňských povodní narodilo v krnovské porodnici. Situace byla velmi kritická, nemocnici chyběla voda, elektřina, selhal i mobilní signál. Díky spolupráci vedení s MS krajem se podařilo získat velké elektrocentrály, aby bylo možné zajistit pacienty, závislé na dodávce elektřiny.

Velkou sílu i odvahu potřebovali lékaři i vedení porodnice. Akutně bylo i nutné několik pacientů letecky evakuovat do sousedních nemocnic.

Renata Kupková, lékařka porodnice: „Nebylo to veselé, nebylo to úsměvné. Dokud nebyla elektrocentrála, tak to bylo v podstatě beznadějné. Upřímně – jsem byla ráda, že nebyl žádný porod v běhu. Jste bez vody, jste bez elektřiny, jste bez kontaktu, jste odřezaní od světa. Bylo jediné štěstí, že v tu krizovou chvíli, v tu nejtěžší chvíli nebyl žádný porod v běhu. Jakmile neskočila elektrocentrála, tak prostě svitlo.“

Budoucí rodičky potřebovaly především psychologickou podporu v krizové situaci.

Lenka Petřeková, vrchní sestra porodnice: „Já jsem vnímala spíše ženy, které byly těhotné, tak ta měly velký strach protože byly odříznuté od rodin, nevěděly co je a těm jsme umožňovaly z jednoho bodu v koridoru jsem jim půjčovala mobilní telefon, aby měly spojení vlastně se svojí rodinou.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Pro mě nejhorší zjištění v tom daném okamžiku bylo, že s některými obcemi jsme ztratili úplně spojení, třeba s Krnovem a to byla velmi složitá situace, protože nějakou dobu trvalo, než se spojení podařilo obnovit a to byly těžké chvíle. Tady je vidět, jak to ta příroda umí zařídit, že všechno zlé je k něčemu dobré, ale tady ty povodně prostě nezabránily tomu, aby se narodily zdravé a krásné děti. Já bych jim chtě všem poděkovat, protože samozřejmě ten zdravotnický personál a vůbec ta komunita lidí kolem krnovské nemocnice byla v rámci povodní úplně úžasná.“

Vedení nemocnice řešilo také několik kritických momentů, aby zajistilo potřebnou péči.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Kritické momenty. První byl, když nám začal vynechávat ten generátor proudu, který byl a my jsme věděli, že jestli vypne, tak máme několik desítek minut na to, abychom, než se zastaví úplně proud z baterií. Další moment byl, když vypadlo úplně spojení, nebyla voda, nebylo nic a docházelo k zaplavování budovy rehabilitace, kde v přízemí byli pacienti. Třetí moment byl, když ten proud úplně vypadl večer. Objevil se pan hejtman a podařilo se zajistit dvě veliké elektrocentrály.“
Gabriela Závodská, maminka: „20. září minulý rok. Tady v Krnovské nemocnici. Tady z Krnova. Bylo, jelikož jsem měla termín porodu 14. září, tak jsem právě čekala, kdy to přijde, nepřijde, takže náročné to bylo.“
Markéta Jelínková, maminka: „16. září tady v Krnově. My jsme z Třemešné. Byly velké obavy, vlastně tím, že jsem přenášela Stelinku, tak jsme se v pátek 13. září s paní doktorkou domluvili, že už tady zůstanu.“
Anketa, maminky: „Narodila se 14. 9. a jmenuje se Leontýnka Dil. Z Třemešné. Tak kdyby vlastně nebyla průjezdná cesta nebo něco, tak jsme to tady vlastně proleželi celý víkend.“
Kristýna Perďochová, maminka: „Bylo to pro nás těžké, protože nemohla ani rodina ke mně přijet, vůbec nic Stresy šly i na malou, taky chudák úplně plakala.“

Celá povodňová situace přinesla kromě zkušeností lékařů také mnoho poučení pro budoucnost.

Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: „Že je za každých okolností nutné se obklopit týmem lidí, kteří jsou schopni a ochotni pracovat, týmem profesionálů a možná, že je třeba být víc hlasitý a víc si o tu pomoc ze strany tátu křičet, volat a dožadovat.“


Nahlásit chybu


K tématu

Porodnice nemocnice ve F-M nabízí komplexní péči. Zavedla také novinky

30. července 2025 16:35 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Perfektní vybavení, dokonale sehraný tým, empatický a individuální přístup. To jsou symboly porodnice v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta v poslední době zavedla řadu inovací, které mají udržet novorozence v maximálním kontaktu s maminkou.

Blízkost, individualita i moderní přístup porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku

7. července 2025 16:28 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Perfektní vybavení, dokonale sehraný tým, empatický a individuální přístup. To jsou symboly porodnice v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta v poslední době zavedla řadu inovací, které mají za cíl udržet novorozence v maximálním kontaktu s maminkou.

Zástupci města Karviná přišli přivítat první karvinské dítě roku 2026

5. ledna 2026 12:22 | Karviná | Gabriela Stašová

I v Karviné se hned na počátku roku 2026 narodily děti, to první s bydlištěm v Karviné 3. ledna. Již klasicky první karvinské děťátko přišli uvítat také zástupci města a vedení rájecké nemocnice.


Čtrnáctiletý chlapec se ve čtvrtek topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku

Včera 13:27 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

14letý chlapec spadl z jezu řeky Ostravice a začal se topit. Z vody ho vytáhli kamarádi, byl v bezvědomí. Život mu zachránil kolemjdoucí záchranář, který okamžitě zahájil masáž srdce. Po resuscitaci lékaři chlapce v kritickém stavu přepravili vrtulníkem do nemocnice. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

Včera 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

Včera 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letos na návštěvníky Pusteven čeká novinka, kdy jsou sochy z písku umístěné na novém stanovišti. přístupné jsou pohodlněji cestou kolem Libušína a Maměnky k hotelu Tanečnica.

Věznice v Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 9:38 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Místo pro ztišení, naději a nový začátek. Za zdmi heřmanické věznice vznikla nová kaple. Tento duchovní prostor má mít dobrý vliv na psychiku odsouzených i celkovou atmosféru ve věznici.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

Včera 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Po přívalových deštích uhynuly v řece Odře ryby, hasiči pomáhali s okysličováním vody

2. července 2026 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

2. července 2026 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

2. července 2026 9:40 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

1. července 2026 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Budoucí architekti na letní dílně v Karlovicích oživují zaniklou tradici zdejších klimatických lázní

1. července 2026 14:01 | Bruntál | Karel Soukop

Skupiny studentů brněnské fakulty architektury se sjely do Karlovic na Vrbensku v Jeseníkách. Jejich letní dílna s názvem „Znovu se nadechnout“ si klade za cíl připomenout tradici před sto lety zaniklých klimatických lázní. Ty byly kdysi v Karlovicích oblíbené a velmi vyhledávané. Dnes ji připomíná pouze několik dochovaných fotografií.

100 kilometrů pro stoletou budovu školy zdolávali její žáci jako pozvání na oslavy

1. července 2026 7:47 | Bruntál | Karel Soukop

Historická budova bruntálského Petrina a symbol města se letos dožívá 100 let. Dostavěna a v roce 1926 a uvedena do provozu jako německý chlapecký seminář. Prožila si všechny zásadní historické milníky města. Dnes při stoletém výročí v ní sídlí základní škola, knihovna a Středisko volného času.

V Horním Benešově otevřeli novou a reprezentativní smuteční síň

30. června 2026 15:07 | Bruntál | Karel Soukop

Nejen výročím a oslavám, ale také posledním věcem člověka musí měst a obcí věnovat zvláštní pozornost. Hornímu Benešovu se podařilo nahradit již nevyhovující smuteční síň a na jejím místě vybudovat nový důstojný stánek. Jednou z největších investic občanské vybavenosti Horní Benešov dokončil proměnu místního hřbitova.

Hasičská soutěž Hartaman na Slezské Hartě měla letos disciplínu navíc – obrovské vedro

28. června 2026 18:44 | Bruntál | Karel Soukop

Tropická teplota přes 35 stupňů byla letos to hlavní, s čím se museli potýkat nejtvrdší hasiči z celého kraje na tradiční soutěži Hartaman na přehradě Slezská Harta. Na 17. ročník soutěže se jich sjelo 27 a souboj se silami a vedrem vůbec nebyl jednoduchý.

Základní škola Amos autorským divadlem zakončila školní rok a rozloučila se s odcházejícími žáky

28. června 2026 16:47 | Bruntál | Karel Soukop

Základní škola AMOS dostála i letos své divadelní tradici. Nově nastudovaný Malý princ byl pro žáky školy nejen zakončením školního roku, ale také rozloučením a páťáky, kteří školu opouštějí a po prázdninách se rozejdou na gymnázia a jiné střední i základní školy.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

25. června 2026 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Povodňová miminka se setkala s rodiči i zdravotníky v krnovské porodnici
Vydáno 23. září 2025 0:01, Bruntál, Karel Soukop
Povodňová miminka si dala v Krnově dostaveníčko v místě svého narození. 8 ročních holčiček se v průběhu loňských povodní narodilo v krnovské porodnici. Situace byla velmi kritická, nemocnici chyběla voda, elektřina, selhal i mobilní signál. Díky spolupráci vedení s MS krajem se podařilo získat velké elektrocentrály, aby bylo možné zajistit pacienty, závislé na dodávce elektřiny.

Velkou sílu i odvahu potřebovali lékaři i vedení porodnice. Akutně bylo i nutné několik pacientů letecky evakuovat do sousedních nemocnic.

Renata Kupková, lékařka porodnice: „Nebylo to veselé, nebylo to úsměvné. Dokud nebyla elektrocentrála, tak to bylo v podstatě beznadějné. Upřímně – jsem byla ráda, že nebyl žádný porod v běhu. Jste bez vody, jste bez elektřiny, jste bez kontaktu, jste odřezaní od světa. Bylo jediné štěstí, že v tu krizovou chvíli, v tu nejtěžší chvíli nebyl žádný porod v běhu. Jakmile neskočila elektrocentrála, tak prostě svitlo.“

Budoucí rodičky potřebovaly především psychologickou podporu v krizové situaci.

Lenka Petřeková, vrchní sestra porodnice: „Já jsem vnímala spíše ženy, které byly těhotné, tak ta měly velký strach protože byly odříznuté od rodin, nevěděly co je a těm jsme umožňovaly z jednoho bodu v koridoru jsem jim půjčovala mobilní telefon, aby měly spojení vlastně se svojí rodinou.“
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: „Pro mě nejhorší zjištění v tom daném okamžiku bylo, že s některými obcemi jsme ztratili úplně spojení, třeba s Krnovem a to byla velmi složitá situace, protože nějakou dobu trvalo, než se spojení podařilo obnovit a to byly těžké chvíle. Tady je vidět, jak to ta příroda umí zařídit, že všechno zlé je k něčemu dobré, ale tady ty povodně prostě nezabránily tomu, aby se narodily zdravé a krásné děti. Já bych jim chtě všem poděkovat, protože samozřejmě ten zdravotnický personál a vůbec ta komunita lidí kolem krnovské nemocnice byla v rámci povodní úplně úžasná.“

Vedení nemocnice řešilo také několik kritických momentů, aby zajistilo potřebnou péči.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: „Kritické momenty. První byl, když nám začal vynechávat ten generátor proudu, který byl a my jsme věděli, že jestli vypne, tak máme několik desítek minut na to, abychom, než se zastaví úplně proud z baterií. Další moment byl, když vypadlo úplně spojení, nebyla voda, nebylo nic a docházelo k zaplavování budovy rehabilitace, kde v přízemí byli pacienti. Třetí moment byl, když ten proud úplně vypadl večer. Objevil se pan hejtman a podařilo se zajistit dvě veliké elektrocentrály.“
Gabriela Závodská, maminka: „20. září minulý rok. Tady v Krnovské nemocnici. Tady z Krnova. Bylo, jelikož jsem měla termín porodu 14. září, tak jsem právě čekala, kdy to přijde, nepřijde, takže náročné to bylo.“
Markéta Jelínková, maminka: „16. září tady v Krnově. My jsme z Třemešné. Byly velké obavy, vlastně tím, že jsem přenášela Stelinku, tak jsme se v pátek 13. září s paní doktorkou domluvili, že už tady zůstanu.“
Anketa, maminky: „Narodila se 14. 9. a jmenuje se Leontýnka Dil. Z Třemešné. Tak kdyby vlastně nebyla průjezdná cesta nebo něco, tak jsme to tady vlastně proleželi celý víkend.“
Kristýna Perďochová, maminka: „Bylo to pro nás těžké, protože nemohla ani rodina ke mně přijet, vůbec nic Stresy šly i na malou, taky chudák úplně plakala.“

Celá povodňová situace přinesla kromě zkušeností lékařů také mnoho poučení pro budoucnost.

Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje: „Že je za každých okolností nutné se obklopit týmem lidí, kteří jsou schopni a ochotni pracovat, týmem profesionálů a možná, že je třeba být víc hlasitý a víc si o tu pomoc ze strany tátu křičet, volat a dožadovat.“


Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000050739/povodnova-miminka-se-setkala-s-rodici-i-zdravotniky-v-krnovske-porodnici