Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skotské dudy je možno slyšet i v Jeseníkách

Bruntál |

Jistě znáte okřídlené rčení „Co Čech, to muzikant“. Jen málokterý muzikant se však dokáže naučit hrát na tak obtížný i trochu exotický hudební nástroj, jakým jsou skotské dudy. V Jeseníkách takového mají.

Skotské dudy jsou starobylý hudební nástroj, který se ze Skotska pomalu šíří do celého světa. Jedním z mála dudáků v našem regionu, který hraje na pravé skotské dudy, je Jaromír Vrobel ze Starého Města u Bruntálu.

Jaromír Vrobel, dudák: „Když jsem poprvé slyšel dudy, tak jsem se do toho zamiloval.Tak jsem prostě musel odjet do Skotska a chodil jsem a chodil, až jsem si udělal kamaráda v jednom obchodu s dudama.“

Teď zbývala jenom maličkost - dudy si koupit a naučit se na ně hrát. To ovšem trvá několik let. První rok si začínající dudák na samotný nástroj vlastně ani nesáhne.

Jaromír Vrobel, dudák: „Rok cvičí pouze na tento chanter. To je minimálně rok, než zvládne základní techniku prstokladu , rytmiky a všech těch ostatních věcí, které k tomu potřebuje. Po roce se dostane, když bude dobrej, tak se po roce dostane k tomuhle nástroji a další rok až dva jenom do toho fouká, aby to vůbec rozfoukal, aby to hrálo. Pak teprve po těch třech letech si může zahrát nějakou píseň.“

Skotské dudy se od těch užívaných ve střední Evropě liší. Vzduch se do nich například nefouká druhým měchem, ale ústy, takže skotský dudák nemůže zpívat. Všechny typy dud mají několik základních částí.

Jaromír Vrobel, dudák: „Je to nějaký měch, na který jsou připojené píšťaly. Tyhlencty dudy mají měch kožený, hovězí. Nejlepší, zvukově nejlepší měchy se dělají z koziny. Do toho měchu jsou pak napojeny dromy.“

Ty jsou tři a znějí nepřetržitě. Tvoří tedy jakési pozadí melodické lince.

Jaromír Vrobel, dudák: „Jeden basový, ten je nejdelší, má dva stupně ladění, a dva výškové. Pak je tady píšťala, kterou se dovnitř fouká a pak je tady přednička, tzv. chanter a to je to, co hraje.“

Skotské dudy po staletí byly, a vlastně dosud jsou, především vojenským hudebním nástrojem. Jsou velmi hlasité, ve volné krajině se jejich zvuk line až do vzdálenosti pěti kilometrů.

Nahlásit chybu


K tématu

Karlovský vodník stylově a vesele uzavřel lyžařskou sezónu

19. dubna 2025 7:50 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Letošní zimní sezóně již definitivně odzvonilo. Nastala doba jejího bilancování. Provozovatelé hodnotí návštěvnost a podmínky pro lyžování, lyžaři naopak sjíždí své poslední zábavné jízdy. Podívejme se mezi ně.

Zlatokopové v Jeseníkách zahájili svou letošní sezónu a prověřili své síly i znalosti

2. dubna 2025 14:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Již pojedenadvacáté se ve Zlatých Horách v Jeseníkách sešly týmy prospektorů a zlatokopů, aby zahájily svou další zlatokopeckou sezónu. Archeologické nálezy dokládají těžbu zlata v této oblasti již 1500 let před naším letopočtem. Dodnes se tady zbytky zlata nacházejí a na dlouhou tradici navazují i dnešní zlatokopové.

Záchranáři spolu s horskou službou ošetřovali zraněnou lyžařku v Jeseníkách

20. března 2025 17:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři spolu s horskou službou zasahovali ve čtvrtek dopoledne v Jeseníkách u šestnáctileté lyžařky, která utrpěla vážná zranění. Dívka sjela mimo sjezdovku, narazila do porostu a spadla do kamenitého svahu. Do nemocnice ji přepravil vrtulník.


Kamery zachytily muže, který do balíkomatu vložil balíček s trhavinou. Trénoval na jinou akci?

Včera 17:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Exploze, která v noci na sobotu rozmetala box na zásilky v Hnojníku, nebyla dílem nešťastného zahoření a následného výbuchu baterie. Kamery totiž zachytily pachatele, který do boxu vložil balíček, který o chvíli později mohutně explodoval.

V bývalých textilních areálech ve Frýdku-Místku vznikl i Faunapark, přibude Lidl

Včera 20:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Další dva zajímavé projekty doplňují investice do brownfieldů ve Frýdku-Místku. V bývalém textilním areálu vznikl také Faunapark a dalším významným investorem je společnost Lidl.

Lyžaři jeli na Svinci závod ve slalomu, za dva týdny chtějí na sněhu karneval

Na Svinci se konaly lyžařské závody ve slalomu, které byly otevřené široké veřejnosti i registrovaným závodníkům. Odstartovalo více než šedesát lyžařů, a to i přes mlhu, která svah zakrývala.

Sociální služby bude v Rychvaldě nově poskytovat Armáda spásy

30. ledna 2026 13:40 | Rychvald | Libor Běčák

Město Rychvald přistoupilo z zásadní změně v poskytování sociálních služeb svým občanům. Nově bude tyto služby v rozšířeném rozsahu zajišťovat Armáda spásy.

Plavání s miminky na kurzech Kačenka cílí na jejich psychomotorický vývoj

Včera 11:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Plavání s miminky podporuje spoustu psychomotorických funkcí a je prospěšné pro další vývoj dítěte. To moc dobře vědí i v Karviné, kde se pravidelně uskutečňuje plavání s batolaty a různě starými dětmi.

Marlenka zrekonstruuje bývalý textilní areál

Včera 20:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na konci listopadu loňského roku podepsal Frýdek-Místek se společností Marlenka Memorandum o spolupráci. Dokument se týká výstavby druhé továrny na medové dorty a využití společností nabytého areálu v Hálkově ulici v Místku.

V Dětmarovicích slavnostně otevřeli novou sokolovnu

30. ledna 2026 13:52 | Dětmarovice | Michal Slonina

Nejen členové Sokola se v Dětmarovicích těší z nové budovy sokolovny. Tu vedení obce slavnostně otevřelo v lednu. Po letech nahradila starší, nevyhovující budovu.

Srdce pro Porubu pomohlo Karin s rehabilitacemi. Vybralo se 128 400 Kč

29. ledna 2026 17:58 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu opět pomáhá. Tentokrát 27leté Karin Havlasové, která má od narození dětskou mozkovou obrnou. Peníze ze sbírky Karin umožní docházet na potřebné rehabilitace.

Kampanologa Tomáše Hejdu zvony fascinují, má na starost všechny v diecézi

Včera 11:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Kampanolog Tomáš Hejda svou netradiční specializaci využívá v celé ostravsko-opavské diecézi. Věda o zvonech s sebou totiž nese mnohem více informací, než by se mohlo zdát, a tak je velmi ceněným odborníkem.

Opilý cyklista a 600 dopravních přestupků. Policisté kontrolovali chodce, cyklisty i řidiče

30. ledna 2026 9:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvoudenní kontrolní akce odhalila v celém kraji 600 dopravních přestupků. Celkem 2 200 vozidel a řidičů prošlo rukama policie. Nejčastěji se porušovala rychlost. Policie se zaměřila i na chodce a cyklisty. Překvapivě všichni zkontrolovaní chodci měli povinný reflexní prvek mimo obec. Policisté sesadili z kola muže, který nadýchal a neměl správně osvětlené své jízdní kolo.

Noc a den v SVČ – celostátní akce pro více než 150 SVČ a domů dětí naplnila dětem pololetní prázdniny

Dnes 11:11 | Bruntál | Karel Soukop

Děti v celé republice prožily své pololetní prázdniny ve svých Střediscích volného času či domech dětí. Celostátní akce Noc a den v SVČ jim zaplnila bohatým programem dva celé dny i noc. Programy akce byly různé v různých domech dětí.

Novou publikaci „Městská práva ve středověku“ pokřtili v Bruntále. Přibližuje historii nejstaršího města u nás

29. ledna 2026 15:24 | Bruntál | Karel Soukop

V Bruntále byla pokřtěna a představena veřejnosti nová historická publikace s názvem Městská práva ve středověku. Je výsledkem práce týmu lidí, historiků a archeologů, kteří zkoumají historii města a okolnosti a souvislosti jeho vzniku. Je již prokázáno, že Bruntál je nejstarším institucionálním přemyslovským městem u nás.

Jesenickou sjezdovku opět zdobí unikátní sochy, nejsou ledové ale originální sněhové

25. ledna 2026 12:16 | Bruntál | Karel Soukop

Parta sochařů a uměleckých řezbářů opět vystavuje svá zimní díla na sjezdovce Kopřivná v Malé Morávce. Po podobné práci na Pustevnách v Beskydech a ve Vysokých Tatrách teď dokončují svá díla v Jeseníkách.

V celostátní soutěži Čtenář na jevišti uspěl klub bruntálské 1. ZŠ a účastnil se na přehlídky ve Švandově divadle

19. ledna 2026 12:43 | Bruntál | Karel Soukop

Ve velké konkurenci 60 kolektivů z celé ČR uspěl v soutěži Čtenář na jevišti čtenářský klub bruntálské ZŠ. Odměnou mu byla účast na celostátní přehlídce nejlepších ve Švandově divadle v Praze. Toto vítězství se bruntálskému klubu dostalo již popáté.

Vernisáž výstavy a celoživotního projektu významného fotografa, hudebníka a spisovatele Štěpána Mikulky

19. ledna 2026 8:47 | Bruntál | Karel Soukop

Velmi významnou i neobvyklou vernisáž hostila velká výstavní síň bruntálského zámku. Nešlo totiž jen o výstavu výtvarných děl, obrazů či fotografií. Autorem je Štěpán Mikulka, mistr mnoha uměleckých poloh. Fotograf, muzikant, básník, spisovatel, textař i filmový autor.

230 špičkových dětských závodníků z celé ČR, to byl Madeja Sport Cup v Jeseníkách

14. ledna 2026 8:26 | Bruntál | Karel Soukop

Lyžařský areál v Andělské Hoře v Jeseníkách obsadily stovky mladých lyžařů kategorie U10 a U12. Pohárový závod Madeja Cup je jedním ze čtyřech závodů v obřím slalomu které se každoročně jedou v MS kraji.

Skotské dudy je možno slyšet i v Jeseníkách
Vydáno 18. února 2015 8:34, Bruntál, Karel Soukop
Jistě znáte okřídlené rčení „Co Čech, to muzikant“. Jen málokterý muzikant se však dokáže naučit hrát na tak obtížný i trochu exotický hudební nástroj, jakým jsou skotské dudy. V Jeseníkách takového mají.

Skotské dudy jsou starobylý hudební nástroj, který se ze Skotska pomalu šíří do celého světa. Jedním z mála dudáků v našem regionu, který hraje na pravé skotské dudy, je Jaromír Vrobel ze Starého Města u Bruntálu.

Jaromír Vrobel, dudák: „Když jsem poprvé slyšel dudy, tak jsem se do toho zamiloval.Tak jsem prostě musel odjet do Skotska a chodil jsem a chodil, až jsem si udělal kamaráda v jednom obchodu s dudama.“

Teď zbývala jenom maličkost - dudy si koupit a naučit se na ně hrát. To ovšem trvá několik let. První rok si začínající dudák na samotný nástroj vlastně ani nesáhne.

Jaromír Vrobel, dudák: „Rok cvičí pouze na tento chanter. To je minimálně rok, než zvládne základní techniku prstokladu , rytmiky a všech těch ostatních věcí, které k tomu potřebuje. Po roce se dostane, když bude dobrej, tak se po roce dostane k tomuhle nástroji a další rok až dva jenom do toho fouká, aby to vůbec rozfoukal, aby to hrálo. Pak teprve po těch třech letech si může zahrát nějakou píseň.“

Skotské dudy se od těch užívaných ve střední Evropě liší. Vzduch se do nich například nefouká druhým měchem, ale ústy, takže skotský dudák nemůže zpívat. Všechny typy dud mají několik základních částí.

Jaromír Vrobel, dudák: „Je to nějaký měch, na který jsou připojené píšťaly. Tyhlencty dudy mají měch kožený, hovězí. Nejlepší, zvukově nejlepší měchy se dělají z koziny. Do toho měchu jsou pak napojeny dromy.“

Ty jsou tři a znějí nepřetržitě. Tvoří tedy jakési pozadí melodické lince.

Jaromír Vrobel, dudák: „Jeden basový, ten je nejdelší, má dva stupně ladění, a dva výškové. Pak je tady píšťala, kterou se dovnitř fouká a pak je tady přednička, tzv. chanter a to je to, co hraje.“

Skotské dudy po staletí byly, a vlastně dosud jsou, především vojenským hudebním nástrojem. Jsou velmi hlasité, ve volné krajině se jejich zvuk line až do vzdálenosti pěti kilometrů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/bruntalsko/bruntal/17529/skotske-dudy-je-mozno-slyset-i-v-jesenikach