Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům na půl cesty Timotei je plně využíván

Bruntál |

Mladí lidé, kteří po dosažení dospělosti odcházejí z dětských domovů, výchovných ústavů nebo se vracejí z vězení, nemají zpravidla kam jít. Hrozí jim, že se brzy dostanou na šikmou plochu. Pomoc najdou v bruntálském Domě na půl cesty Timotei.

Dům na půl cesty Timotei je středisko Slezské diakonie a pomáhá mladým lidem ve věku od 18 do 26 let.

Kateřina Hymonová, vedoucí Domu na půl cesty: "V současné době máme kapacitu deset míst, ale už jsme museli přijmout uživatele i na přistýlky, takže teď tady bydlí 13 uživatelů. Od příštího měsíce zvyšujeme kapacitu na 14. Dům na půl cesty je financovaný z individuálního projektu Moravskoslezského kraje, z města Bruntál a část si hradí uživatelé."

Většina klientů Domu na půl cesty se do tíživé situace nedostala vlastní vinou. Bez pomoci by byli v bezvýchodné situaci.

Jakub Rybár, klient Domu na půl cesty: "Já jsem z dětského domova, když jsem dodělával školu, tak jsem si tady našel ubytování na Domu na půl cesty Timotei a přijel jsem tady. Na internetu jsem si našel adresu a napsal jsem žádost, že se tady ucházím bydlet."

Radek Svoboda, klient Domu na půl cesty: "Mě ve čtrnácti letech odebrali z péče matky, a tak jsem šel do dětského domova a byl jsem tam do 18 let. Pak mi poradili, že se můžu ucházet o bydlení v Domě na půl cesty. Bydlel jsem tady rok a ještě jsem dodělával školu, pak jsem se na rok a půl odstěhoval do Prahy a teď jsem se zase vrátil zpátky."

Kromě ubytování poskytuje Dům na půl cesty svým klientům další potřebnou pomoc. Podmínkou pro ubytované je dodržování stanovených pravidel.

Viera Polanská, sociální pracovnice: "Poskytujeme sociální služby, mezi které patří podpora uživatelů v rámci hledání bydlení, hledání práce nebo když si neumějí spočítat penízky na měsíc, aby s tím vyšli. Nebo takové běžné, jako je vaření nebo praní a tak dále, které vedou k tomu, aby se osamostatnili."

Radek Svoboda, klient Domu na půl cesty: "Někdy aj nadáváme na ty pravidla, ale líbí. Alespoň mi pomůžou do života, abych mohl splnit určité své cíle, jak si najít bydlení, jak si najít práci. Vyučil jsem se jako kuchař a teďka plánuju od září, že si chci udělat kuchař - číšník s tím, že bych chtěl nástavbu."

Jakub Rybár, klient Domu na půl cesty: "Já jsem se vyučil kuchař a pečovatel a chtěl bych toho pečovatele dělat někde v domově důchodců."

Renata Rychlíková, koordinátorka plánování sociálních služeb: "Potřebnost této sociální služby vychází z druhého plánu sociálních služeb, který se bude v polovině letošního roku vyhodnocovat, a na podzim se bude připravovat již třetí pokračování a to bude určeno na další dva roky."

Dům na půl cesty Timotei by se do budoucna měl dále rozšiřovat. Jeho potenciálních klientů totiž stále přibývá.

Nahlásit chybu


Po přívalových deštích došlo v řece Odře k úhynu ryb, hasiči pomáhali s okysličováním vody

Včera 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

Včera 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

Včera 9:40 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

Včera 14:30, vydáno 1. července 2026 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Posvítí si na přetížené kamiony. Ostrava dá miliony na speciální policejní auto

1. července 2026 12:13 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava investuje do bezpečí ve městě. Zastupitelé schválili příspěvek pět milionů korun na nákup speciálního policejního auta s váhou. To bude kontrolovat přetížené kamiony, které ničí silnice a ohrožují lidi.

Čtyři Ukrajinky pobíraly humanitární dávky, přitom žily ve své zemi. Okradly stát o 300 tisíc korun

1. července 2026 9:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Měly bydlet na Frýdecko-Místecku a v Brně, majitelé bytů o nich ale vůbec nevěděli. Čtyři ženy využily systém dočasné ochrany k neoprávněnému čerpání humanitárních dávek. Do Česka jezdily jen kvůli úřadům. Státu způsobily škodu celkem 300 000 korun. Všechny ženy jsou obviněné z podvodu.

Most přes Porubku je tišší, místní si oddechli

1. července 2026 14:31 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Obyvatelé Ostravy-Svinova se po měsících dočkali. Hlučné mostní provizorium, které vzniklo po loňských povodních, nahradila nová konstrukce. Více v reportáži.

Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

30. června 2026 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Sportovní dřevorubci soutěžili na Mistrovství ČR na Horečkách

1. července 2026 8:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Velmi atraktivní podívanou nabídlo Mistrovství ČR sportovních dřevorubců. Konalo se v amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. V extrémně horkém počasí závodníci v několika disciplínách prokazovali svůj um s motorovými i ručními pilami a sekerami.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Budoucí architekti na letní dílně v Karlovicích oživují zaniklou tradici zdejších klimatických lázní

1. července 2026 14:01 | Bruntál | Karel Soukop

Skupiny studentů brněnské fakulty architektury se sjely do Karlovic na Vrbensku v Jeseníkách. Jejich letní dílna s názvem „Znovu se nadechnout“ si klade za cíl připomenout tradici před sto lety zaniklých klimatických lázní. Ty byly kdysi v Karlovicích oblíbené a velmi vyhledávané. Dnes ji připomíná pouze několik dochovaných fotografií.

100 kilometrů pro stoletou budovu školy zdolávali její žáci jako pozvání na oslavy

1. července 2026 7:47 | Bruntál | Karel Soukop

Historická budova bruntálského Petrina a symbol města se letos dožívá 100 let. Dostavěna a v roce 1926 a uvedena do provozu jako německý chlapecký seminář. Prožila si všechny zásadní historické milníky města. Dnes při stoletém výročí v ní sídlí základní škola, knihovna a Středisko volného času.

V Horním Benešově otevřeli novou a reprezentativní smuteční síň

30. června 2026 15:07 | Bruntál | Karel Soukop

Nejen výročím a oslavám, ale také posledním věcem člověka musí měst a obcí věnovat zvláštní pozornost. Hornímu Benešovu se podařilo nahradit již nevyhovující smuteční síň a na jejím místě vybudovat nový důstojný stánek. Jednou z největších investic občanské vybavenosti Horní Benešov dokončil proměnu místního hřbitova.

Hasičská soutěž Hartaman na Slezské Hartě měla letos disciplínu navíc – obrovské vedro

28. června 2026 18:44 | Bruntál | Karel Soukop

Tropická teplota přes 35 stupňů byla letos to hlavní, s čím se museli potýkat nejtvrdší hasiči z celého kraje na tradiční soutěži Hartaman na přehradě Slezská Harta. Na 17. ročník soutěže se jich sjelo 27 a souboj se silami a vedrem vůbec nebyl jednoduchý.

Základní škola Amos autorským divadlem zakončila školní rok a rozloučila se s odcházejícími žáky

28. června 2026 16:47 | Bruntál | Karel Soukop

Základní škola AMOS dostála i letos své divadelní tradici. Nově nastudovaný Malý princ byl pro žáky školy nejen zakončením školního roku, ale také rozloučením a páťáky, kteří školu opouštějí a po prázdninách se rozejdou na gymnázia a jiné střední i základní školy.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

25. června 2026 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Dům na půl cesty Timotei je plně využíván
Vydáno 4. února 2011 0:00, Bruntál, Ladislav Olejníček
Mladí lidé, kteří po dosažení dospělosti odcházejí z dětských domovů, výchovných ústavů nebo se vracejí z vězení, nemají zpravidla kam jít. Hrozí jim, že se brzy dostanou na šikmou plochu. Pomoc najdou v bruntálském Domě na půl cesty Timotei.

Dům na půl cesty Timotei je středisko Slezské diakonie a pomáhá mladým lidem ve věku od 18 do 26 let.

Kateřina Hymonová, vedoucí Domu na půl cesty: "V současné době máme kapacitu deset míst, ale už jsme museli přijmout uživatele i na přistýlky, takže teď tady bydlí 13 uživatelů. Od příštího měsíce zvyšujeme kapacitu na 14. Dům na půl cesty je financovaný z individuálního projektu Moravskoslezského kraje, z města Bruntál a část si hradí uživatelé."

Většina klientů Domu na půl cesty se do tíživé situace nedostala vlastní vinou. Bez pomoci by byli v bezvýchodné situaci.

Jakub Rybár, klient Domu na půl cesty: "Já jsem z dětského domova, když jsem dodělával školu, tak jsem si tady našel ubytování na Domu na půl cesty Timotei a přijel jsem tady. Na internetu jsem si našel adresu a napsal jsem žádost, že se tady ucházím bydlet."

Radek Svoboda, klient Domu na půl cesty: "Mě ve čtrnácti letech odebrali z péče matky, a tak jsem šel do dětského domova a byl jsem tam do 18 let. Pak mi poradili, že se můžu ucházet o bydlení v Domě na půl cesty. Bydlel jsem tady rok a ještě jsem dodělával školu, pak jsem se na rok a půl odstěhoval do Prahy a teď jsem se zase vrátil zpátky."

Kromě ubytování poskytuje Dům na půl cesty svým klientům další potřebnou pomoc. Podmínkou pro ubytované je dodržování stanovených pravidel.

Viera Polanská, sociální pracovnice: "Poskytujeme sociální služby, mezi které patří podpora uživatelů v rámci hledání bydlení, hledání práce nebo když si neumějí spočítat penízky na měsíc, aby s tím vyšli. Nebo takové běžné, jako je vaření nebo praní a tak dále, které vedou k tomu, aby se osamostatnili."

Radek Svoboda, klient Domu na půl cesty: "Někdy aj nadáváme na ty pravidla, ale líbí. Alespoň mi pomůžou do života, abych mohl splnit určité své cíle, jak si najít bydlení, jak si najít práci. Vyučil jsem se jako kuchař a teďka plánuju od září, že si chci udělat kuchař - číšník s tím, že bych chtěl nástavbu."

Jakub Rybár, klient Domu na půl cesty: "Já jsem se vyučil kuchař a pečovatel a chtěl bych toho pečovatele dělat někde v domově důchodců."

Renata Rychlíková, koordinátorka plánování sociálních služeb: "Potřebnost této sociální služby vychází z druhého plánu sociálních služeb, který se bude v polovině letošního roku vyhodnocovat, a na podzim se bude připravovat již třetí pokračování a to bude určeno na další dva roky."

Dům na půl cesty Timotei by se do budoucna měl dále rozšiřovat. Jeho potenciálních klientů totiž stále přibývá.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/bruntalsko/bruntal/6232/dum-na-pul-cesty-timotei-je-plne-vyuzivan