Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku by mělo být hotové v říjnu

Frýdek-Místek |

Práce na rozšíření centrálního hřbitova jsou v plném proudu. Ten poté nabídne 1 400 plnohodnotných hrobových míst, ale také kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Práce by měly být hotové ještě letos a město by chtělo mít novou část přístupnou na dušičky.

20 tisíc metrů čtverečních. To je plocha, o kterou se už brzy rozšíří centrální hřbitov ve Frýdku-Místku. Stávající plocha hřbitova se blíží na hranici své kapacity. K jejímu zaplnění dojde podle odhadů za několik málo let. Proto se město rozhodlo připravit další plochy pro důstojné pohřbívání lidských ostatků.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na pokračující akci hřbitova frýdeckého, rozšíření. Je to první etapa a akce, která vyjde město celkově na 60 milionů korun. Bylo to z důvodů toho, že kapacita stávajícího hřbitova už je malá. Takže z toho důvodu se naplánovala akce v roce 2018, která se teď dokončuje. Měla by být hotová v desátém měsíci, to znamená v říjnu. Chtěli bychom to stihnout na dušičky. Tak, ať tady občané mohou využívat tu novou část a je přístupná."

Během necelých dvou let se postupně zlikvidovaly staré betonové plochy a celá oblast se musela rekultivovat. K zemi šel i 37 metrů vysoký a roky nepoužívaný komín od bývalé kotelny. Nyní už okolí dostává jasné obrysy budoucího hřbitova.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stavba nijak neovlivňuje blízkou cyklostezku, ta je neustále v provozu. A za námi můžeme vidět kolumbárium, které je v hrubé stavbě. Teď se bude obkládat žulou a následně bude dokončena i část chodníků, která je z devadesáti procent hotová. No a další práce, takže máme zhruba ještě 3 měsíce, aby se tato akce dokončila."

Práce vážou poměrně dost kapacit Technických služeb, které mají rozšíření na starosti.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto dejme tomu nejsou teď na pořadu dne jiné akce ve městě. Ale myslím, že to všechno doženeme a tato akce má prioritu. Aby byla co nejdříve v provozu. A aby si občané mohli pronajímat ty přilehlé prostory. A řešíme teď ještě označení dvířek na těch kójích. To bude teď ještě předmětem debat. Takže celkově si myslím, že ta akce pokračuje dobře a těšíme se na to, až to bude v provozu."

Centrálním bodem první etapy by měl být starý strom, kolem kterého má být klidová zóna s lavičkami.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak, ať je to místo účelně využito. V této chvíli zbývá na proinvestování ještě nějakých zhruba 15 milionů korun. Takže doufáme, že to bude ještě s počasím, že to vyjde. A že to bude dokončeno včas."

Hřbitov poté nabídne 1 400 hrobových míst pro pohřbívání do země, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Součástí projektu bude i kamerový systém, nové parkovací plochy i vybudování příjezdové cesty k novému vstupu.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé v Horní Suché si nepřejí v obci obchodní centrum

15. října 2025 9:51 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Veřejné projednání v Horní Suché ukázalo, že lidé chtějí zachovat klidný ráz obce. Většina z nich odmítla záměr vybudovat obchodní centrum a příliš podpory nezískal ani projekt domova pro seniory. O konečném využití pozemku bude ještě jednat zastupitelstvo.

Novojičínskou lokalitu Pod Skalkou plní další rodinné domy

10. října 2025 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na pozemcích Pod Skalkou v Novém Jičíně už rostou rodinné domy. Město lokalitu před čtyřmi lety prodalo soukromému investorovi. Ten připravil parcely a prodával je jednotlivým stavitelům. Všechny mají své nové vlastníky.

Ostrava připravuje novou výstavbu části psího útulku v Třebovicích

27. července 2025 12:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava připravuje výstavbu nové budovy městského útulku v Třebovicích. Stávající objekt byl poškozený nejen věkem, ale také loňskou povodní. Nová stavba má lépe odpovídat nárokům na péči o psy i zaměstnance. Náklady se odhadují na 40 milionů korun.


Radnice reaguje na kritiku kvůli úpravám před obytnými domy v Prostřední Suché

Včera 13:57 | Havířov | Bára Kelnerová

Chceme mít pěkné posezení před domy, i herní prvky pro děti, záhony. Co na tom magistrátu vadí a proč to máme odstranit? Tak to nyní řeší lidé v Prostřední Suché. Situaci se snažil vysvětlit v rozhovoru náměstek primátorky Bohuslav Niemiec.

Dva řidiči zablokovali záchranářskou uličku a zdrželi sanitku při nehodě u Hladkých Životic

Včera 13:46 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva řidiči na dálnici D1 u Hladkých Životic vážně zkomplikovali práci záchranářům. Místo ohleduplnosti zneužili záchranářskou uličku k předjíždění kolony. Svým manévrem zablokovali cestu sanitce mířící k nehodě. Případ teď řeší policie a hříšníkům hrozí pokuta až pět tisíc korun.

Oba české hokejbalové týmy získaly stříbro na mistrovství světa, ženy i muže porazili Američané

12 zemí a přes 400 špičkových sportovců. V neděli skončilo Mistrovství světa mužů a žen v hokejbale, které se letos konalo v Ostravě. Do finále se podařilo probojovat oběma českým týmům. Na Spojené státy ale nakonec nestačily a z turnaje si odnášejí stříbro.

120 kolapsů způsobené horkem za jediný den. Záchranáři byli v pondělí rekordně vytíženi

Včera 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Závratě, dehydratace a celkový kolaps. Záchranáři v moravskoslezském kraji vyjížděli v pondělí ke skoro 120 pacientům, na kterých se podepsalo tropické počasí. Nejvíce zásahů bylo v Ostravě. Záchranáři za jediný den zaznamenali více než 500 událostí a operátoři tísňových linek museli zvládnout přes 800 telefonátů.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

Včera 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Divoká honička skončila v příkopu. Řidič se zákazem řízení ujížděl z Orlové do Ostravy až 150 km/h

Včera 10:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Noční směna moravskoslezských policistů se změnila v dramatickou honičku. 29letý muž, který měl zákaz řízení, se snažil hlídce ujet z Orlové do Ostravy rychlostí až 150 km/h. Bezohledná jízda skončila v příkopu, kde se auto převrátilo na bok.

Zahrada mateřinky inspiruje a zásobuje kuchyni

Včera 12:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Vítkovičtí rybáři poprvé získali pohár starostů

Pohár pro vítěze rybářského souboje městských obvodů Vítkovic a Nové Vsi poprvé získali rybáři z Vítkovic. Své soupeře v délce nachytaných ryb porazili o více než dva metry.

Den historie v Havířově přenesl návštěvníky do časů krále Artuše

Včera 8:04 | Havířov | Bára Kelnerová

Legendy o králi Artušovi letos ožily přímo v centru Havířova. Den historie a barev pro všechny nabídl celodenní program plný rytířských soubojů, jezdeckých turnajů, historických řemesel i zábavy pro děti. Tečkou za akcí byla po setmění efektní ohnivá show.

Při požárním útoku museli hasiči v Palkovicích běžet zčásti po sjezdovce

Včera 8:44 | Palkovice | Libor Běčák

Do Palkovic se po roce opět sjely týmy dobrovolných hasičů, aby tam bojovaly o body v Netradiční lize v požárním útoku.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Středisko volného času Klíč připravilo pro děti pestré léto

29. června 2026 9:53 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku pořádá nejen kroužky během celého školního roku, ale připravuje také bohatý program pro děti na letní prázdniny. Příměstské a pobytové tábory, ale také zábavu přímo ve městě.

Absolventi SŠ GOS ve Frýdku-Místku se dočkali slavnostního vyřazení

29. června 2026 9:51 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední škola gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku patří mezi ty školy, které si potrpí na slavnostní vyřazení svých absolventů. Akt se konal v hlavním sále Národního domu.

Frýdek-Místek bojuje s vlhkostí, na řadě je 1. Základní škola

29. června 2026 9:48 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Historická budova první základní školy ve Frýdku-Místku patří k nejstarším a nejhodnotnějším ve městě. A podobně jako ostatní stavby podobného věku bojuje s vlhkostí. Tyto problémy by měla vyřešit nová hydroizolace.

Preventivní Dny s IZS na Frýdecko-Místecku vyvrcholily v Jablunkově

29. června 2026 9:34 | Jablunkov | Libor Běčák

Profesionální hasiči z Frýdecko-Místecka uspořádali letos poprvé několik Dnů s Integrovaným záchranným systémem. Prezentovaly se jednotlivé záchranné složky a důraz byl kladen na postupy při mimořádných událostech.

Slavnostní prezentace nové knihy - Paskov šlechtický

27. června 2026 18:00 | Paskov | Michal Feber

Historie Paskova se dočkala dalšího významného zpracování.

Vodní nádrž Baška bude po rekonstrukci opět napuštěná.

26. června 2026 18:00 | Baška | Michal Feber

Vodní nádrž Baška bude po několika měsících opět napuštěná a připravená na letní sezonu.

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku by mělo být hotové v říjnu
Vydáno 14. července 2022 15:09, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Práce na rozšíření centrálního hřbitova jsou v plném proudu. Ten poté nabídne 1 400 plnohodnotných hrobových míst, ale také kolumbária, která doposud ve městě chyběla. Práce by měly být hotové ještě letos a město by chtělo mít novou část přístupnou na dušičky.

20 tisíc metrů čtverečních. To je plocha, o kterou se už brzy rozšíří centrální hřbitov ve Frýdku-Místku. Stávající plocha hřbitova se blíží na hranici své kapacity. K jejímu zaplnění dojde podle odhadů za několik málo let. Proto se město rozhodlo připravit další plochy pro důstojné pohřbívání lidských ostatků.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na pokračující akci hřbitova frýdeckého, rozšíření. Je to první etapa a akce, která vyjde město celkově na 60 milionů korun. Bylo to z důvodů toho, že kapacita stávajícího hřbitova už je malá. Takže z toho důvodu se naplánovala akce v roce 2018, která se teď dokončuje. Měla by být hotová v desátém měsíci, to znamená v říjnu. Chtěli bychom to stihnout na dušičky. Tak, ať tady občané mohou využívat tu novou část a je přístupná."

Během necelých dvou let se postupně zlikvidovaly staré betonové plochy a celá oblast se musela rekultivovat. K zemi šel i 37 metrů vysoký a roky nepoužívaný komín od bývalé kotelny. Nyní už okolí dostává jasné obrysy budoucího hřbitova.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stavba nijak neovlivňuje blízkou cyklostezku, ta je neustále v provozu. A za námi můžeme vidět kolumbárium, které je v hrubé stavbě. Teď se bude obkládat žulou a následně bude dokončena i část chodníků, která je z devadesáti procent hotová. No a další práce, takže máme zhruba ještě 3 měsíce, aby se tato akce dokončila."

Práce vážou poměrně dost kapacit Technických služeb, které mají rozšíření na starosti.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto dejme tomu nejsou teď na pořadu dne jiné akce ve městě. Ale myslím, že to všechno doženeme a tato akce má prioritu. Aby byla co nejdříve v provozu. A aby si občané mohli pronajímat ty přilehlé prostory. A řešíme teď ještě označení dvířek na těch kójích. To bude teď ještě předmětem debat. Takže celkově si myslím, že ta akce pokračuje dobře a těšíme se na to, až to bude v provozu."

Centrálním bodem první etapy by měl být starý strom, kolem kterého má být klidová zóna s lavičkami.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak, ať je to místo účelně využito. V této chvíli zbývá na proinvestování ještě nějakých zhruba 15 milionů korun. Takže doufáme, že to bude ještě s počasím, že to vyjde. A že to bude dokončeno včas."

Hřbitov poté nabídne 1 400 hrobových míst pro pohřbívání do země, 850 urnových hrobů, 850 epitafů a 400 míst v kolumbáriích. Součástí projektu bude i kamerový systém, nové parkovací plochy i vybudování příjezdové cesty k novému vstupu.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000032418/rozsireni-centralniho-hrbitova-ve-frydkumistku-by-melo-byt-hotove-v-rijnu