Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku plní kontejnery na textil. ADRA radí, jak věci správně balit

Frýdek-Místek |

Lidé v těchto dnech ve velkém plní kontejnery na textil. ADRA, která se o kontejnery stará ve Frýdku-Místku, proto prosí, aby dárci balili věci do sáčků nebo pytlů. Zároveň mají lidé také dávat vědět, že jsou kontejnery plné. Často je totiž vybírají nenechavci, kteří kolem dělají nepořádek a textil tak znehodnocují.

Kontejner na textil u Ještěra ve Frýdku-Místku patří k těm nejvytíženějším ve městě. Jezdí ho sem vybírat třikrát týdně.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Těch kontejnerů máme asi 40, které nějakým způsobem obhospodařujeme. Jsme schopni kolem čtyř až pěti tun vybrat z těch kontejnerů. Takže to je obrovské množství oblečení. Jsme rádi, že obyvatelé třídí věci, že je dávají do těch našich kontejnerů, že je můžeme také ekologicky ty oděvy likvidovat."

Ne vždy ale lidé dodržují pravidla pro správné umístění textilu do kontejneru. Často si dělají z kontejneru také odpadkový koš. Dalším problémem jsou lidé, kteří kontejnery doslova rabují.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Sami možná v některých záběrech uvidíte, že ne všichni dbají pokynů, které jsou na kontejneru vylepeny, je strašně důležité, když se to dá do nějakého pytle nebo sáčku, který se sváže. A by to oblečení nevypadávalo z těch pytlíků, aby se nám dobře sbíralo. A aby také, když ten kontejner je přeplněný, tak vždycky je tam telefonní číslo. A byli bychom rádi, kdyby nám lidé zavolali, abychom mohli zjednat nápravu."
Miroslav Boháč, technický pracovník Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Většinou bývají plné, hlavně po víkendu bývají plné. A vždycky se to stíhá přes den všechno vybrat. A v pohodě." – Něco zajímavého jste tam třeba už našel? – "Jo, pleny, a tak různě, odpadky, všechno. Sklo, všechno." – Takže i věci, které tam nemají být. – "Ano."
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že někdy, když ten kontejner je plný, tak někteří spoluobčané přichází, vytahují z toho věci, roztrhají pytel, vybírají si, co potřebují. A pak vzniká nepořádek, který se nelíbí nikomu. A rádi bychom tomu zamezili. Tak se snažíme vybírat ty kontejnery včas."

Vybraný textil se následně třídí k dalšímu využití.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Naším cílem je přetřídit všechno to oblečení. Použít ho v sociálním šatníku, nabídnout ho v ADRA obchodech lidem k dalšímu užití. Takže jim dáváme druhou šanci těm věcem a snažíme se nějakým způsobem dbát na tu ekologickou likvidaci. Z toho zbytku, co nám zůstane a odveze se, tak se vyrábí mobiliář, vyrábí se různé latě, desky a také to, co už potom nejde zpracovat, tak se likviduje ekologicky ve spalovně."

Seznam všech kontejnerů na textil najdete na webu Adry Frýdek-Místek v sekci ADRA obchody.

Nahlásit chybu


K tématu

Týden plný her a porozumění pro děti s autismem ve Frýdku-Místku

14. července 2025 15:53 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Už popáté uspořádala ADRA Frýdek-Místek příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. I letos se konal v oblíbeném Faunaparku, ale hodně do něj promluvilo počasí. O dvacet dětí se staral tým dobrovolníků, kteří s nimi vytvářeli vztahy, hráli hry a pomáhali jim s rozvojem.

ADRA instalovala kvůli bezpečnosti do obchodů kamery

19. srpna 2025 12:07 | Havířov | Bára Kelnerová

ADRA provozuje nejen v Havířově charitativní obchody. A ty stále navštěvuje stále více lidí, za což je organizace ráda. Nicméně se zde potýkají s návštěvníky, kteří i tak levné věci prostě odcizí.

ADRA poprvé uspořádala pro děti příměstský tábor

22. července 2025 11:28 | Havířov | Bára Kelnerová

Letní prázdniny plné zážitků si mohou nově užít i děti ze sociálně slabších rodin. ADRA totiž odstartovala první příměstský tábor, který díky finanční pomoci církve nabízí bohatý program zcela zdarma.


Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Dnes 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Dnes 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele městské bytové společnosti Róberta Masaroviče

Včera 19:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Hromadná nehoda čtyř aut u Opavy. Řidič vlivem únavy přejel do protisměru, další nadýchal

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná hromadná dopravní nehoda čtyř aut u Opavy zaměstnala v pondělí ráno všechny záchranné složky. Jeden z řidičů v osobním autě přejel zřejmě vlivem únavy do protisměru. Bočně se srazil s dodávkou, což vyústilo ve střet s dalšími dvěma vozy. Řidič protijedoucí dodávky přitom policistům nadýchal.

Začala stavba sportovní haly v Koblově. Nejprve je potřeba zbourat původní tělocvičnu

Bourací bagr odstartoval stavbu nové sportovní haly v Ostravě-Koblově. Budova bude totiž stát v místech staré tělocvičny u střední zdravotnické školy a tak je potřeba nejprve původní objekt snést.

Na Olešné se prezentovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému

Včera 9:28 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na Dni IZS na Olešné se představili hasiči, policisté i záchranáři. A svou spolupráci prezentovali mimo jiné dynamickou ukázkou přímo na vodní ploše. Návštěvníci si také mohli zblízka prohlédnout jejich nejmodernější techniku.

Speciální škola Diakonie v Ostravě-Hrabůvce bude mít solnou jeskyni

Včera 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Provizorní most byl vyměněn. Původní byl příliš hlučný

Včera 9:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

Včera 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

Včera 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Den IZS na Olešné si nenechaly ujít tisíce návštěvníků

Včera 9:26 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému pořádal na přehradě Olešná Den IZS. Program byl ještě bohatší než loni a akci ozdobila i slavnostní přísaha nových policistů.

Tragédie na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí. Po střetu s letadlem zemřel člověk

20. června 2026 18:43 | Frýdlant nad Ostravicí | Jiří Cileček

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí došlo k tragické události. Muž tam zemřel po střetu s vrtulovým letadlem. Policisté spolu s odborníky z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod nyní zjišťují, jak k nehodě došlo.

Obec Dobrá opět ožila sportovní atmosférou na Doberské pětce

20. června 2026 18:00 | Dobrá | Michal Feber

Na start tradičního běžeckého závodu Doberská pětka se postavily desítky běžců všech věkových kategorií. Oblíbená akce každoročně přitahuje nejen místní sportovce, ale také závodníky z širokého okolí.

Bronz volejbalistkám Frýdku-Místku přinesl účast v Evropském poháru

18. června 2026 17:18 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Volejbalistky Sokola Frýdek-Místek se po letech půstu letos dočkaly bronzových medailí. Vysloužili si tím mimo jiné i přijetí na frýdecko-místecké radnici.

Lidé ve Frýdku-Místku plní kontejnery na textil. ADRA radí, jak věci správně balit
Vydáno 13. listopadu 2023 10:52, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé v těchto dnech ve velkém plní kontejnery na textil. ADRA, která se o kontejnery stará ve Frýdku-Místku, proto prosí, aby dárci balili věci do sáčků nebo pytlů. Zároveň mají lidé také dávat vědět, že jsou kontejnery plné. Často je totiž vybírají nenechavci, kteří kolem dělají nepořádek a textil tak znehodnocují.

Kontejner na textil u Ještěra ve Frýdku-Místku patří k těm nejvytíženějším ve městě. Jezdí ho sem vybírat třikrát týdně.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Těch kontejnerů máme asi 40, které nějakým způsobem obhospodařujeme. Jsme schopni kolem čtyř až pěti tun vybrat z těch kontejnerů. Takže to je obrovské množství oblečení. Jsme rádi, že obyvatelé třídí věci, že je dávají do těch našich kontejnerů, že je můžeme také ekologicky ty oděvy likvidovat."

Ne vždy ale lidé dodržují pravidla pro správné umístění textilu do kontejneru. Často si dělají z kontejneru také odpadkový koš. Dalším problémem jsou lidé, kteří kontejnery doslova rabují.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Sami možná v některých záběrech uvidíte, že ne všichni dbají pokynů, které jsou na kontejneru vylepeny, je strašně důležité, když se to dá do nějakého pytle nebo sáčku, který se sváže. A by to oblečení nevypadávalo z těch pytlíků, aby se nám dobře sbíralo. A aby také, když ten kontejner je přeplněný, tak vždycky je tam telefonní číslo. A byli bychom rádi, kdyby nám lidé zavolali, abychom mohli zjednat nápravu."
Miroslav Boháč, technický pracovník Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Většinou bývají plné, hlavně po víkendu bývají plné. A vždycky se to stíhá přes den všechno vybrat. A v pohodě." – Něco zajímavého jste tam třeba už našel? – "Jo, pleny, a tak různě, odpadky, všechno. Sklo, všechno." – Takže i věci, které tam nemají být. – "Ano."
Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že někdy, když ten kontejner je plný, tak někteří spoluobčané přichází, vytahují z toho věci, roztrhají pytel, vybírají si, co potřebují. A pak vzniká nepořádek, který se nelíbí nikomu. A rádi bychom tomu zamezili. Tak se snažíme vybírat ty kontejnery včas."

Vybraný textil se následně třídí k dalšímu využití.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Naším cílem je přetřídit všechno to oblečení. Použít ho v sociálním šatníku, nabídnout ho v ADRA obchodech lidem k dalšímu užití. Takže jim dáváme druhou šanci těm věcem a snažíme se nějakým způsobem dbát na tu ekologickou likvidaci. Z toho zbytku, co nám zůstane a odveze se, tak se vyrábí mobiliář, vyrábí se různé latě, desky a také to, co už potom nejde zpracovat, tak se likviduje ekologicky ve spalovně."

Seznam všech kontejnerů na textil najdete na webu Adry Frýdek-Místek v sekci ADRA obchody.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040076/lide-ve-frydkumistku-plni-kontejnery-na-textil-adra-radi-jak-veci-spravne-balit