Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Frýdek-Místek |

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Výstavní prostory v prvním patře bývalé záložny ve Frýdku-Místku zaplnilo velké množství uměleckých prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy. Výstava dostala název Tkanina vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Je inspirovaná textilem, prací s textilem, s oděvem, protože jsme tady v loňském roce měli výstavu, která se věnovala uzavření továren a provozoven Slezanu. Paní učitelky výtvarného oboru to tak inspirovalo, že věnovaly celý rok, celou tu roční práci věnovaly tomu textilu, také současně i proto, aby ti žáci věděli, aby se trochu vrátili do toho, v jakém to městě vlastně žijí."

Řada lidí už dnes například neví, z čeho jsou materiály vyrobeny. Co je to úplet, tkaná látka a jak vypadá její struktura. To vše se snaží výstava představit, zvláště formou smyslových vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Potkáte obrazy, keramické výrobky, které se věnují tomu, jakým způsobem můžeme získávat informace svými smysly. Informace o světě. Proto zkoušeli chuť, malovali, jak chutnají gumové bonbony, zkoušeli hmat, malovali si na ruce vizualizovali ten vjem toho hmatu nějakým způsobem. A potom postupně přes tyto vjemy se dostávali pomalu a jistě ke tkané látce, k tomu samotnému materiálu. Zkoušeli realizovat mnoho vzorů, různými způsoby, ať už šlo o geometrické nebo organické cesty, jak se k němu dostat. Až k nějaké práci s figurou, s krejčovskými pannami a s tím samotným řemeslem šití."

Výstava obsahuje také interaktivní prvky. Součástí jsou dvě pásma animačních filmů, které vyrobili studenti animační tvorby

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Jedno to pásmo se věnuje filmům, které vyrobili letos. To druhé je sběr, co bylo v loňských letech. A součástí výstavy je i interaktivní instalace, kdy v návaznosti na ty vzory vyrobili projekci, kdy můžete do ní vstoupit a nechat na sebe ty vzory promítat. A ty vás potom obtékají a přizpůsobují se tvaru toho těla. To znamená, že můžete vyzkoušet, jak by takový vzor fungoval na tom oblečení."

Výstava bude v bývalé záložně k vidění do 26. června. Podrobnosti najdete na webu Galerie FM.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava Příběhy představuje výtvarné práce žáků ZUŠ Frýdek-Místek

19. června 2025 15:51 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Příběhy. To je název výstavy prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy. K vidění je v Galerii Frýdek-Místek. Expozice zachycuje nejen výsledná díla, ale i samotný proces tvorby. Nabízí tak jedinečný pohled do výtvarné výchovy dětí a mládeže

Handicapovaní klienti Žirafy vystavují ve Frýdku-Místku vyšívané obrázky

11. září 2025 16:01 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa z Frýdku-Místku připravilo výstavu vyšívaných obrázků svých klientů. K vidění je v Centru aktivních seniorů, kde proběhla také vernisáž. Návštěvníci i kolemjdoucí mohou výstavu navštívit a dozvědět se, jak klientům tyto práce pomáhají jako forma terapie.

Festival ZUŠ Open rozezněl i zahradu Národního domu ve Frýdku-Místku

2. června 2025 16:20 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Hudba mnoha žánrů, desítky účinkujících a otevřená zahrada Národního domu ve Frýdku-Místku. Základní umělecká škola se i letos připojila k celostátnímu happeningu ZUŠ Open. Na pódiu se představili nejmladší začátečníci i zkušené kapely.


SeniorOVU akademii absolvovali také senioři z Poruby. Na jaře se chystá navazující cyklus

Dnes 17:54 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Unikátní projekt ostravské Městské policie SeniorOVA akademie má za sebou další ročník. Strážníci pro seniory připravili přednášky na aktuální témata v oblasti bezpečnosti a také exkurze.

Dívky, budoucí zdravotnice, se u dopravní nehody projevily jako profesionálky

Dnes 10:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Dvě studentky zdravotnického oboru novojičínské Mendelovy střední školy poskytly první pomoc chlapci, kterého srazil autobus. Za jejich mimořádné a profesionální jednání jim poděkoval starosta města.

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě má nové zázemí za 61 miliónů

Centrum pro rodinu a sociální péči otevřelo blízko Městské nemocnice v Ostravě své nové zázemí. Jeho vybudování přišlo na 61 milionů korun a pomohly ho uhradit dotace. Moderní prostory jsou připraveny poskytovat sociální služby dětem a mladým lidem se zdravotním postižením a jejich pečujícím.

Ředitel lázní Karlova Studánka odvolal stíhanou manažerku a sám skončí

Dnes 11:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ředitel Horských lázní Karlova Studánka odvolal stíhanou manažerku kvůli ztrátě důvěry. Sám pak oznámil svou rezignaci ke konci ledna. Ministerstvo zdravotnictví vypíše na místo nového ředitele výběrové řízení.

Nové parkoviště u Karvinského moře vznikne a poskytne mnohem větší komfort autům

Dnes 14:43 | Karviná | Gabriela Stašová

Parkoviště u Karvinského moře je dlouho plánovaným projektem. Nyní se jeho realizace konečně přiblížila také odkupem pozemků od společnosti Diamo, na kterých by mělo nově stát.


Muž se na Karvinsku vážně popálil při zatápění v krbu, popáleniny měl na skoro čtyřiceti procentech těla

Dnes 14:41 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve čtvrtek 8. ledna ráno zasahovaly složky IZS u vážného úrazu na Karvinsku. Muž se při zatápění v krbových kamnech těžce popálil a záchranáři ho museli ve velmi vážném stavu transportovat do popáleninového centra v Ostravě-Porubě.

Předprostor krytého bazénu v Porubě je po rekonstrukci. Vyšla na 21 milionů korun

Dnes 17:35 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Krytý bazén má nový předprostor. Město spolu se společností SAREZA dokončilo dlouho očekávanou rekonstrukci za 21 milionů korun. Proměnou prošly také šatny.

Mladí dobrovolní hasiči ve Frýdku-Místku obdrželi šek

Včera 21:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mladí dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku sbírají na soutěžích výrazné úspěchy. Jejich vybavení podstatně vylepší šek, který obdrželi od vedení města.

Poskytly sraženému chlapci první pomoc. Záchranáři ocenili dvě studentky

Dnes 9:08 | Nový Jičín | Anna Břenková

Autobus, ve kterém cestovaly, srazil chlapce. Eliška a Beáta okamžitě zareagovaly, vyběhly z autobusu a poskytly zraněnému první pomoc. Záchranáři ocenili dívky za pomoc a iniciativu.

Parní stroj v Národním zemědělském muzeu repasovali žáci

Včera 15:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Národní zemědělské muzeum v Dolních Vítkovicích v Ostravě má nový přírůstek. Stal se jím historický parní stroj, který repasovali žáci SPŠ v Ostravě - Vítkovicích.


Ve Frýdku-Místku vzniknul Klub pro osvojitele

Včera 21:25 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku funguje od začátku ledna Klub pro osvojitele. Nabídne zázemí pro rodiny, které už dítě osvojily, připravují se na osvojení nebo o náhradní rodinné péči teprve uvažují.

Dětem s řečí pomůže logopedický box, metodiku zpracovala speciální pedagožka čeladenské školy

Včera 12:50 | Čeladná | Petra Dorazilová

Učitelé prvního stupně čeladenské základní školy absolvovali workshop, zaměřený na zlepšení práce s dětmi s logopedickými vadami. Autorka této metodiky pro rozvoj řeči a komunikace, speciální pedagog školy Pavla Kovářová, kolegy seznámila s novými učebními pomůckami, respektive s celým logopedickým kufříkem.

Obec Palkovice koupila bývalý kravín a zvažuje tam výstavbu bytů

5. ledna 2026 18:30 | Palkovice | Libor Běčák

Areál bývalého kravína v centru Palkovic bude mít nové využití. Obec ho odkoupila a do budoucna zde plánuje například výstavbu bytů, včetně sociálních.

Frýdlantská radnice opět přijímá od lidí projekty do participativního rozpočtu

5. ledna 2026 17:49 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Po úspěšných čtyřech ročnících participativního rozpočtu má město Frýdlant nad Ostravicí vyhrazené další finanční prostředky pro nové projekty navrhované přímo občany.

Dobrovolníci se dočkali poděkování od Adry i Frýdku-Místku

5. ledna 2026 17:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Činnost charitativní organizace Adra je založena na práci dobrovolníků. A právě jim Adra ve spolupráci s městem připravila slavnostní večer jako poděkování za celý rok 2025.

Veřejnosti nejvíce chutnala vánočka Filipa Rusnáka

5. ledna 2026 16:57 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Letošní ročník soutěže o nejlepší sváteční vánočku má své vítěze. Ti vystoupali na pódium Adventního městečka v Místku. V klání pekařů nakonec nejvíce zaujal Filip Rusnák, který při přípravě použil i čokoládu.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů
Vydáno 13. června 2024 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Výstavní prostory v prvním patře bývalé záložny ve Frýdku-Místku zaplnilo velké množství uměleckých prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy. Výstava dostala název Tkanina vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Je inspirovaná textilem, prací s textilem, s oděvem, protože jsme tady v loňském roce měli výstavu, která se věnovala uzavření továren a provozoven Slezanu. Paní učitelky výtvarného oboru to tak inspirovalo, že věnovaly celý rok, celou tu roční práci věnovaly tomu textilu, také současně i proto, aby ti žáci věděli, aby se trochu vrátili do toho, v jakém to městě vlastně žijí."

Řada lidí už dnes například neví, z čeho jsou materiály vyrobeny. Co je to úplet, tkaná látka a jak vypadá její struktura. To vše se snaží výstava představit, zvláště formou smyslových vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Potkáte obrazy, keramické výrobky, které se věnují tomu, jakým způsobem můžeme získávat informace svými smysly. Informace o světě. Proto zkoušeli chuť, malovali, jak chutnají gumové bonbony, zkoušeli hmat, malovali si na ruce vizualizovali ten vjem toho hmatu nějakým způsobem. A potom postupně přes tyto vjemy se dostávali pomalu a jistě ke tkané látce, k tomu samotnému materiálu. Zkoušeli realizovat mnoho vzorů, různými způsoby, ať už šlo o geometrické nebo organické cesty, jak se k němu dostat. Až k nějaké práci s figurou, s krejčovskými pannami a s tím samotným řemeslem šití."

Výstava obsahuje také interaktivní prvky. Součástí jsou dvě pásma animačních filmů, které vyrobili studenti animační tvorby

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Jedno to pásmo se věnuje filmům, které vyrobili letos. To druhé je sběr, co bylo v loňských letech. A součástí výstavy je i interaktivní instalace, kdy v návaznosti na ty vzory vyrobili projekci, kdy můžete do ní vstoupit a nechat na sebe ty vzory promítat. A ty vás potom obtékají a přizpůsobují se tvaru toho těla. To znamená, že můžete vyzkoušet, jak by takový vzor fungoval na tom oblečení."

Výstava bude v bývalé záložně k vidění do 26. června. Podrobnosti najdete na webu Galerie FM.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043544/vytvarny-obor-zus-frydekmistek-porada-v-galerii-fm-vystavu-tkanina-vjemu