Paintball nebo airsoft jsou hry, ve kterých jde o simulovaný boj pomocí vzduchových pistolí. Pro ty, kteří rádi střílí je moderní alternativou.
Martin Štilárek, milovník paintballu: "K základní ochraně patří hlavně maska, k ochraně nejen očí, ale celého obličeje. Potom používáme zbraň."
Ondřej Togner, milovník airsoftu: "Airsoft se člení na spoustu různých druhů. Dělají se historické jednotky, které se zabývají jejich tehdejší výstrojí a materiálem. Nebo jsou jednotky, které se zabývají současnou armádou."
Výstava muzea Beskyd se jmenuje "Vůně střelného prachu" a začíná terči z 18. století. Na každém je jiný motiv. Střílelo se třeba i na panovníka. Samozřejmě nakresleného na terči, které byly papírové, slaměné, nebo dřevěné. Díry v nich jsou po kulkách.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "A na poměrně malém prostoru můžeme vidět velikánskou variabilnost v motivech, jak se za zhruba tři století terče proměnily. Máme tady nádherné střelecké terče, které pocházejí od měšťanské střelecké společnosti olomoucké. Jsou tady krásné scény například svatební scéna z roku 1732, příjezd krále střelců z roku 1756, adorace bohyní."
Na výstavě jsou ale i terče, které vznikly v současnosti. Pochází z rukou frýdecko-místecké rodačky, Jany Studničkové, která dělá jeden terč zhruba týden.
Jana Studničková, tvůrkyně terčů: "Dělám to právě na staré dřevo, používám třeba prkna z podlahy, kterými mě zásobují známí. A je to podle staré metody. Tak jak se to dělalo kdysi. Vzadu je zpevněné, aby se nekroutilo. A potom na to už jenom maluji."
Na výstavě samozřejmě nechybí ani informace o střeleckých spolcích. V těch byl tehdy každý, kdo ve městě něco znamenal. Měšťanské střelecké spolky ve Frýdku skončily po první světové válce. Výstava obsahuje samozřejmě i exponáty zbraní.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "Vybral jsem tady z našeho muzejního fondu z několika replik, které máme. Jsou to vlastně italské zbraně z 16 a 17 století. Repliky jsou to z konce 18, nebo začátku 19 století. To už přesně nezjistíme. Jsou to modifikace s albánskou pažbou a španělské křesadlové zámky, vývojově tedy starší."
Ve sbírce je i zbraň Musilovka vyrobená přímo ve Frýdku. Je z roku 1830.
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek: "Je to velice kvalitní, originální zbraň, zapůjčena z těšínského muzea."
Výstavu tvoří předměty z celé řady muzeí, ale jsou v ní i exponáty od soukromníků. "Vůně střelného prachu" bude v muzejní síni až do 21 března.