Pavla Dvořáková Dibonová, odbor školství a kultury: “Stavební úpravy kaple probíhaly z projektu Po stopách kulturně přírodního dědictví Československého regionu. Projekt opravy kaple byl podpořen z výzvy Interreg Česká republika a Slovensko ve výši 90 procent uznatelných nákladů. Partnerem tohoto projektu nám bylo město Turzovka, který se rozhodl vybudovat nové naučné chodníky v okolí Živčákové a součástí toho projektu byl nespočet měkkých aktivit, jako například recitační soutěž žáků partnerských škol, turistický výšlap právě po nových naučných chodnících na Slovensku. V kapli se můžeme zúčastnit také komentovaných prohlídek, které provádí město Frýdlant nad Ostravicí spolu se Střediskem sociálních služeb. Kaple bývá také součástí Technotrasy města Frýdlant nad Ostravicí.”
Trasa Technotrasy vede účastníky po stopách výroby smaltu a litiny ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Renata Kotalová, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Ta historie zpracování železa ve Frýdlantě nad Ostravicí se píše už od poloviny 17. století a v uzpůsobené podobě přetrvává až do dneška. Velkou zajímavostí ve městě jsou například velké litinové kříže, jsou to monumentální kříže a jsou funerální, tedy sloužily pro pohřební účely. Ve Frýdlantě máme dva, další různě v Beskydech. Velkou zajímavostí jsou smaltované lampy veřejného osvětlení ve tvaru šroubovice, které jsou dekorovány smaltem. Je to takový moderní prvek v architektuře.”
Marie Bednarzová, účastnice exkurze: “My jsme přijeli z Ostravy, babička to objednala na internetu, protože jí to zajímá. Mohli jsme si tady vyrobit nějaké obrázky ze smaltu.”
Libuše Bednarzová, účastnice exkurze: “Já chodím na univerzitu III. věku a minulo mě to vytváření, když byl kurz smaltování, tak jsem chtěla vidět, jak to probíhá."