Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klobouky táhnou, Návštěvnické centrum hlásí skvělou sezonu

Nový Jičín |

Hlavní turistická sezona v Návštěvnickém centru je v plném proudu. Denně tady vítají skupiny zájemců, kteří si projdou expozice. Navíc si mohou během léta užít i mimořádné akce v rámci projektu Technotrasa.

návštěvnice expozice klobouků: “Je to krásné, pracné a můžeme být rádi, že v naší republice máme něco takového. Je to skvost.”

Takto nadšeně popisovaly své dojmy z prohlídky kloboukové expozice v Laudonově domě návštěvnice, které sem zavítaly ke konci července. Zaujala je virtuální prohlídka výroby v Tonaku a především to, že si klobouky mohou i vyzkoušet.

návštěvnice expozice klobouků:
“Já jsem z Orlové, přijela jsem s maminkou ke kamarádce do Bílovce a jely jsme se tu podívat. Já jsem tu byla předloni, maminka tady ještě nebyla, tak jsem chtěla, aby si ty klobouky mohla vyzkoušet.”
“Já jsem tu podruhé, jsem velice spokojená. I když nejsem fotogenický typ, prostě klobouky mi nesedí, ale vždycky se ráda podívám, jak se tvoří, jaká je ta historie. Je to opravdu zajímavá část našeho Novojičínska.”
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Hlavní turistická sezona, musím říct, je letos opravdu pestrá. Máme spoustu návštěvníků, dovolím si říci, že i více než loni touto dobou. Jezdí k nám spousta skupin, příměstské tábory, které si u nás dělají workshopy, nebo jsme tady měli i skupinu z Ameriky.”

Zájemce o klobouky, historii i současnost jejich výroby v Novém Jičíně, potěší Návštěvnické centrum mimořádnými programy v rámci projektu Technotrasa Moravskoslezského kraje.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Obohatíme léto tím, že opět chystáme Den pro klobouk. Letos nově nahlédneme i do továrny Tonak, kde si návštěvníci projdou malou část výrobního procesu. Jezdí se historickým autobusem značky TATRA z roku 1929. Jezdíme po technických památkách v Novém Jičíně, připomínáme kloboučnické řemeslo, zmiňujeme továrny, které ve městě byly v období průmyslové revoluce, nahlédneme do Hückelových vil a končí se tím, že návštěvníci si tady u nás zdobí svůj vlastní minikloboučky.”

Jedna z komentovaných prohlídek už se konala 26. července, další budou v soboty 9. a 23. srpna. Kapacita míst je omezena na 11 osob. Podrobnosti jsou na webu Návštěvnického centra.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Máme nové upomínkové předměty, čepice a ponožky s logem Nového Jičína. Nebo si tady mohou zakoupit interaktivní sadu, kterou pro nás připravuje Tonak, jde o malý klobouček, který si dle vlastní fantazie mohou dozdobit a zahrát si na módního návrháře.”

O nic menší zájem nepanuje ani o další expozici umístěnou v tomto domě, ta je o patro výše a je věnována generálu Laudonovi.

Nahlásit chybu


K tématu

Pivobraní provázalo tradice, kulturu a přátelství

27. června 2025 8:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nástup léta byl v Novém Jičíně ve znamení Pivobraní. Festival už se za dobu své existence stal nejen přehlídkou rodinných řemeslných pivovarů z regionu, ale také kulturním zážitkem. Hlavním koncertem bylo vystoupení britské kapely Slade.

Beskydské divadlo nabízí volnost výběru představení a Chrastítko

11. července 2025 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Beskydské divadlo v Novém Jičíně se připravuje na novou sezonu, v níž opět nabídne hvězdná herecká jména, ale i regionální divadla. Jako novinku zavádí představení pro batolata a takzvané “kuponové předplatné.”

Beskydské divadlo zavádí novinku, lidé si představení vyberou sami

14. července 2025 14:59 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Beskydské divadlo je připraveno na novou sezonu, v níž opět nabídne hvězdná herecká jména, ale i regionální divadla a zábavu pro nejmenší. Jako novinku zavádí takzvané kuponové předplatné.


Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Dnes 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

Včera 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

Dnes 1:19, vydáno včera 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

Včera 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

Včera 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

Včera 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

Včera 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Glow Up University Tour zavítalo poprvé i do Karviné, studentům ukázalo možnosti vysokých škol

Včera 13:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Veletrh vysokých škol v Moravskoslezském kraji, Glow Up University Tour, se zastavila i v Karviné, aby ukázala studentům, že jít na vysokou školu má smysl a že i oni mohou nalézt svůj vysněný obor v regionu.

BEZ KOMENTÁŘE: Ve Studénce už také svítí vánoční strom

Včera 11:39 | Studénka | Jan Plášil

Už svítí! Tak zněl letošní program, kterým Studénka přivítala advent a vedl k rozsvícení jednoho z hlavních symbolů nadcházejících svátků. Stalo se tak v první adventní neděli 30. listopadu.

Jubileum chce klub připomenout hlavně na svahu

Včera 8:49 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Lyžařský areál na Svinci byl založen před šedesáti lety. Oddíl chce jubileum oslavit především na svahu. Věří v solidní zimní sezonu.

Přibyly další kontejnery ukryté pod zemí

5. prosince 2025 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ve městě přibyly další stanoviště s polopodzemními kontejnery. Místa jsou esteticky vzhlednější a nádoby pojmou větší objem odpadu.

Výstava zachycuje náladu adventu, Vánoc a Silvestra

5. prosince 2025 12:23 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

“Od adventu po Nový rok” - to je název výstavy, která je v prosinci k vidění na Staré poště. Prezentuje fotografie pěti autorů a k tomu výtvarná díla dětí ze základních škol, včetně základní umělecké školy.

Podzim v duchu workshopů nabídl i tvoření obrazů z mechu

5. prosince 2025 11:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Zpestřit si čas trochou kreativního tvoření mohou zájemci na sérii workshopů, které pořádá organizace Sport a kultura. Jeden z nich se věnoval tvorbě mechových obrazů.

Novojičínský bazén už je v nerezu, práce nesmí zima zastavit

5. prosince 2025 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Rekonstrukce venkovního bazénu v Novém Jičíně probíhá devátý měsíc. Uvnitř areálu už je položená nerezová vana a hotova je většina staveb pro nové technologie. Dílo má být dokončeno příští rok v dubnu.

Klobouky táhnou, Návštěvnické centrum hlásí skvělou sezonu
Vydáno 1. srpna 2025 7:55, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Hlavní turistická sezona v Návštěvnickém centru je v plném proudu. Denně tady vítají skupiny zájemců, kteří si projdou expozice. Navíc si mohou během léta užít i mimořádné akce v rámci projektu Technotrasa.

návštěvnice expozice klobouků: “Je to krásné, pracné a můžeme být rádi, že v naší republice máme něco takového. Je to skvost.”

Takto nadšeně popisovaly své dojmy z prohlídky kloboukové expozice v Laudonově domě návštěvnice, které sem zavítaly ke konci července. Zaujala je virtuální prohlídka výroby v Tonaku a především to, že si klobouky mohou i vyzkoušet.

návštěvnice expozice klobouků:
“Já jsem z Orlové, přijela jsem s maminkou ke kamarádce do Bílovce a jely jsme se tu podívat. Já jsem tu byla předloni, maminka tady ještě nebyla, tak jsem chtěla, aby si ty klobouky mohla vyzkoušet.”
“Já jsem tu podruhé, jsem velice spokojená. I když nejsem fotogenický typ, prostě klobouky mi nesedí, ale vždycky se ráda podívám, jak se tvoří, jaká je ta historie. Je to opravdu zajímavá část našeho Novojičínska.”
Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Hlavní turistická sezona, musím říct, je letos opravdu pestrá. Máme spoustu návštěvníků, dovolím si říci, že i více než loni touto dobou. Jezdí k nám spousta skupin, příměstské tábory, které si u nás dělají workshopy, nebo jsme tady měli i skupinu z Ameriky.”

Zájemce o klobouky, historii i současnost jejich výroby v Novém Jičíně, potěší Návštěvnické centrum mimořádnými programy v rámci projektu Technotrasa Moravskoslezského kraje.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Obohatíme léto tím, že opět chystáme Den pro klobouk. Letos nově nahlédneme i do továrny Tonak, kde si návštěvníci projdou malou část výrobního procesu. Jezdí se historickým autobusem značky TATRA z roku 1929. Jezdíme po technických památkách v Novém Jičíně, připomínáme kloboučnické řemeslo, zmiňujeme továrny, které ve městě byly v období průmyslové revoluce, nahlédneme do Hückelových vil a končí se tím, že návštěvníci si tady u nás zdobí svůj vlastní minikloboučky.”

Jedna z komentovaných prohlídek už se konala 26. července, další budou v soboty 9. a 23. srpna. Kapacita míst je omezena na 11 osob. Podrobnosti jsou na webu Návštěvnického centra.

Nikola Maňáková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “Máme nové upomínkové předměty, čepice a ponožky s logem Nového Jičína. Nebo si tady mohou zakoupit interaktivní sadu, kterou pro nás připravuje Tonak, jde o malý klobouček, který si dle vlastní fantazie mohou dozdobit a zahrát si na módního návrháře.”

O nic menší zájem nepanuje ani o další expozici umístěnou v tomto domě, ta je o patro výše a je věnována generálu Laudonovi.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000049884/klobouky-tahnou-navstevnicke-centrum-hlasi-skvelou-sezonu