Havířovská nemocnice denně vyprodukuje až půl tuny infekčního materiálu, který se musí zlikvidovat. Což představuje finanční zátěž i ekologickou.
Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V těch velkých pytlech končí všechen materiál, který přijde do kontaktu s pacientem. V době covidové je toho materiálu ještě více, v průměru to vychází kilogram materiálu, odpadu na pacienta. Patří tam všechno."
V současné době pro infekční odpad jezdí třikrát týdně specializovaná firma, která jej vozí do spalovny nebezepčného odpadu. Nyní se nemocnice chystá pořídit dekontaminační jednotku. Díky mikrovlnám se z infekčního odpadu stane bezpečný odpad.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek NsP Havířov: "Do této dekontaminační jednotky se naloží celé pytle s odpadem, který nemocnice běžně produkuje. Tento odpad je nadrcen na frakci zhruba do dvou centimetrů a po té projde mikrovlnným procesem, kde se zbaví všech nebezpečných vlastností a jediný efekt, který z toho můžete fyzikálně vidět, je vodní pára, která odchází přes malý komín a filtr. Odpad, který projde tímto procesem ztratí až 80% svého objemu a zhruba 25% své hmotnosti právě tím, že se z jen odpaří voda.”
Dekontaminační jednotka vyjde na zhruba 8,5 milionu korun. Větší část by měla pokrýt státní dotace a o dofinancování se pak postará kraj. Stejný přístroj se chystá pořídit i nemocnice ve Frýdku-Místku.