Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov jde svou vlastní energetickou cestou

Havířov |

V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt se zárukou na Moravě a ve Slezsku. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajícího osvětlení za moderní led svítidla, kterých bude téměř 19 tisíc, osazení více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti nebo zateplení stropů a střech. Vše bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme vlastně první rozhovory s ČEZ ESCO, které jsme vedli, tak byly o Smart City. My jsme se začali bavit o chytrých řešeních, o tom, jak chceme do budoucna řešit energetiku a vlastně postupem času z toho vypadl projekt, který realizujeme. Založili jsme společnou firmu. Přistupujeme k energetickým otázkám komplexně a systémově po dlouhou dobu, a ono se to začíná v Havířově vyplácet. Takže to má smysl. Teď jsme na začátku velkého EPC projektu, který bude financován z úspor. A musím říct, že bez kvalitního partnerství s ČEZ ESCO bychom se pravděpodobně tak daleko a tak rychle nikdy nedostali." 

Jak probíhalo to rozhodování? Jakou cestou půjdete? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, to rozhodování bylo poměrně těžké, protože samozřejmě některé ty aspekty je problematické přenést řekněme zastupitelům a dostatečně podrobně vysvětlit, ale nám se to podařilo. Podařilo se nám to v relativně krátkém čase, takže to nakonec všechno dopadlo dobře, a Havířov vlastně po sepsání memoranda poměrně rychle založil společný podnik s ČEZ ESCO. A ukazuje se, že to byla správná volba." 

Na které zdroje energií tedy sázíte? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, my momentálně jdeme cestou energetických úspor. To je první krok. Ty už se začínají realizovat, takže budeme na prvních dvaadvaceti objektech ve vlastnictví města realizovat fotovoltaiky. Budou se tam dělat úsporná opatření. Teď momentálně se bavíme o výrobě a o zapojení vodíku. Je to významné akumulační médium a samozřejmě do budoucna i médium, které je čisté jak pro dopravu, tak pro případně vytápění. No a samozřejmě bavíme se i o dalším rozvoji teplárenství v rámci Havířova, protože bychom nechtěli být závislí na jediném zdroji, tak jak je to teď, ale chtěli bychom si určité množství toho tepla vyrábět sami ve spolupráci s ČEZ. A pokud by se nám to podařilo výhledově, tak buď všechno to teplo, nebo alespoň část."

 Jakým způsobem? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tam se teď momentálně řeší projekt na technické řešení. Tu projektovou dokumentaci nebo respektive to zadání vysoutěžilo Výzkumné energetické centrum při Vysoké škole báňské, takže my čekáme vlastně, jak ty návrhy dopadnou, ty prvotní. Ještě jsem je neviděl."

 Mluvilo se o lokálních plynových kotelnách, o různých dalších věcech, tak jak to je, aby obyvatelé věděli, jakým směrem se vlastně půjde.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "To je jednoduché. O lokálních plynových kotelnách mluvila naše opozice. Já jsem na těch jednáních, která jsme vedli o lokálních plynových kotelnách nikde neslyšel. V tom prvopočátku my jsme se byli i podívat na některé kogenerační jednotky, které běží už dneska, vyrábějí teplo a elektrickou energii třeba v Prostějově, ale o klasických plynových kotelnách řeč nikdy nebyla. To byla v podstatě politická hra naší opozice. To je všechno."

Takže co by mělo být tím hlavním zdrojem, na který budete spoléhat? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tak jak jsem řekl už před chvílí. Čekáme vlastně na návrhy technického řešení z Výzkumného energetického centra. To bychom se měli dozvědět v první polovině tohoto roku. A potom samozřejmě budeme občany informovat, co vychází nejlépe v tom energetickém mixu pro naše město." 

Zmiňoval jste vodík. Není to trošku hudba budoucnosti? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Vodík je jistě hudba budoucnosti. Na druhou stranu jsem přesvědčený o tom, že kdo začne tuto problematiku řešit včas a systematicky, tak v budoucnosti bude prostě připraven a bude mezi prvními, kdo bude schopen ty technologie zapojit do běžného života."

 Všichni směřují své snažení k nějakému pomyslnému zlomu v roce 2030. Tak s čím vy osobně byste byl spokojen, kdyby to v Havířově fungovalo? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, já osobně bych si představoval v roce 2030, že zhruba šedesát procent dodávek, které dneska bereme od jediného zdroje, tak si budeme schopni nahradit sami, že budeme mít zhruba osmdesát dodávek vlastní spotřeby elektrické energie schopni pokrýt z vlastních zdrojů, a že budeme mít alespoň polovinu autobusové dopravy na vodík."

V čem bude ta největší výhoda vašeho města oproti ostatním, kteří zůstanou třeba u toho dálkového vytápění? Tak nějakou dobrou zprávu pro Havířovany?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tak my pravděpodobně zůstaneme také minimálně částečně u dálkového vytápění, protože to má určitě svoje výhody. Tady jde vlastně jenom o diverzifikaci, rizik a o to, že když se tyto technologie začnou používat tak, jak jsem říkal systémově, tak cena těch energií z těchto zdrojů půjde výhledově dolů a bude samozřejmě pro ty občany dostupnější. A to je cílem."
Nahlásit chybu


Moravskoslezský kraj mění dopravce na Havířovsku, od roku 2027 nasadí i vodíkové autobusy

Dnes 10:30 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Moravskoslezský kraj uzavřel novou smlouvu na zajištění regionální autobusové dopravy na Havířovsku. Od prosince 2027 bude dopravu v této části kraje po dobu deseti let zajišťovat společnost Transdev Slezsko, která nasadí moderní a ekologické autobusy, včetně vozidel na vodíkový pohon.

Dětské oddělení krnovské nemocnice se proměnilo v pohádkový svět

Včera 12:51 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Dětské oddělení krnovské nemocnice prošlo výraznou proměnou. Bílé chodby vystřídaly pohádkové motivy, zvířátka a barevné dekorace, které mají dětem zpříjemnit pobyt v nemocnici a pomoci jim zvládnout stres spojený s hospitalizací.

Přístavba Slezskoostravské radnice bude unikátní. Spojí historii se současností

9. ledna 2026 8:56 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Jistě mi dáte za pravdu, že jednou z nejkrásnějších radnic v České republice je úřad Slezské Ostravy, nad řekou Ostravicí. Prostory historické budovy jsou ale omezené a tak vedení obvodu rozhodlo, že vybuduje přístavbu a vyhlásilo na ni architektonickou soutěž. Porota nyní vybrala vítěze.

Karvinské kino Centrum opět uvítá filmovou delegaci, tentokrát s filmovou pohádkou

Včera 14:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Zveme vás do kina Centrum na uvedení filmové pohádky, a to i s jejími tvůrci.

Výstava Paměť zámků a jejich krajiny je v Bílovci prodloužená až do konce dubna

Včera 12:00 | Bílovec | Michal Slonina

Ještě na přelomu tisíciletí byl Bílovec veřejnosti nepřístupný. Dnes díky systematické obnově, postupným investicím a činnosti kastelána Eduarda Valeše nabízí návštěvníkům pohled na život místní šlechty na přelomu 19. a 20. století.


I menší lyžařské areály Jeseníků ožívají lyžařskými výcviky nebo tréninky klubů a škol

9. ledna 2026 10:07 | Bruntál | Karel Soukop

Současné mrazivé počasí má také své kladné stránky. Sjezdovky na horách i v nižších jsou už po předvánočním oteplení dosněženy a lyžařům slouží už nejen ty největší.

V opavské porodnici se jako jedné z mála nemocnic v ČR loni narodilo více dětí

9. ledna 2026 11:02 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská porodnice vstoupila do nového roku opravdu netradičně. Hned 1. ledna se tam narodilo pět dětí. Radost ale mají lékaři i z celkových čísel. Loni se tu narodilo víc miminek než v roce předcházejícím.

Hasiči zachránili kobylu Emilii, která se nemohla postavit na nohy

9. ledna 2026 11:08 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Kobylka v Ropici se nemohla postavit na vlastní nohy. I přes pomoc majitelů byl zapotřebí profesionální zásah hasičů. Ti s použitím speciální sítě dostali kobylu Emilii zpět na nohy. Byla vyšetřena veterinářkou a je v pořádku.

Díky kalendáři policie mají senioři varování na očích

Včera 10:56 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Policie České republiky rozdala seniorům kalendáře na rok 2026. Nešlo ovšem jen o společenskou pozornost, obsahují varování před současnými hrozbami, před falešnými bankéři a jinými podvodníky.

Nový Jičín mění obsah kontejnerů na plasty a kovy, nově do nich patří i kartony od nápojů

9. ledna 2026 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový rok přináší v Novém Jičíně několik změn v oblasti odpadového hospodářství. Ty souvisí třeba s tříděním nápojových kartonů a rozšířením systému door to door v místních částech.

Karvinské kino Centrum opět uvítá filmovou delegaci, tentokrát s filmovou pohádkou

Včera 14:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Zveme vás do kina Centrum na uvedení filmové pohádky, a to i s jejími tvůrci.

Karviňák Ivo Petr navštívil v roce 2025 patnáct zemí, poprvé byl ve Francouzské Polynésii

Včera 13:53 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský cestovatel Ivo Petr uspořádal v Kině Centrum bilanční přednášku o tom, kam se podíval v roce 2025. Celkem to bylo patnáct zemí, z toho jedna, kde ještě nikdy nebyl.

Tříkrálová sbírka i letos probíhá v Karviné, koledují děti i dospělí všech povolání

9. ledna 2026 14:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Karviná patří mezi města, kde má Tříkrálová sbírka také tradici a i letos navštívily skupinky Tří králů různá místa, radnici nevyjímaje. Mezi koledujícími v ulicích se objevil například i karvinský zubní lékař, který doprovázel na kytaru.

Tříkrálová sbírka se i letos uskutečnila v Karviné, koledovali farní, děti i zubaři

9. ledna 2026 7:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Karviná patří mezi města, kde má Tříkrálová sbírka také tradici a i letos navštívily skupinky Tří králů různá místa, radnici nevyjímaje. Mezi koledujícími v ulicích se objevil například i karvinský zubní lékař, který doprovázel na kytaru.

Nové parkoviště u Karvinského moře vznikne a poskytne mnohem větší komfort autům

8. ledna 2026 14:43 | Karviná | Gabriela Stašová

Parkoviště u Karvinského moře je dlouho plánovaným projektem. Nyní se jeho realizace konečně přiblížila také odkupem pozemků od společnosti Diamo, na kterých by mělo nově stát.

Shrnutí slavnostních událostí roku 2025 v Orlové

7. ledna 2026 14:15 | Orlová | Monika Ociepková

Rok 2025 byl v Orlové plný významných životních okamžiků napříč všemi generacemi.

Havířov jde svou vlastní energetickou cestou
Vydáno 11. března 2024 9:24, Havířov, Tomáš Tikal
V Havířově letos začne historicky největší městský energeticky úsporný projekt se zárukou na Moravě a ve Slezsku. Bude zahrnovat kolem 50 úsporných opatření ve 22 objektech či areálech ve vlastnictví města, například instalaci fotovoltaiky na střechách magistrátu, domovů pro seniory a 10 základních škol, výměnu stávajícího osvětlení za moderní led svítidla, kterých bude téměř 19 tisíc, osazení více než 4000 radiátorů chytrými termostatickými hlavicemi s efektivním měřením a řízením teploty v místnosti nebo zateplení stropů a střech. Vše bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme vlastně první rozhovory s ČEZ ESCO, které jsme vedli, tak byly o Smart City. My jsme se začali bavit o chytrých řešeních, o tom, jak chceme do budoucna řešit energetiku a vlastně postupem času z toho vypadl projekt, který realizujeme. Založili jsme společnou firmu. Přistupujeme k energetickým otázkám komplexně a systémově po dlouhou dobu, a ono se to začíná v Havířově vyplácet. Takže to má smysl. Teď jsme na začátku velkého EPC projektu, který bude financován z úspor. A musím říct, že bez kvalitního partnerství s ČEZ ESCO bychom se pravděpodobně tak daleko a tak rychle nikdy nedostali." 

Jak probíhalo to rozhodování? Jakou cestou půjdete? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, to rozhodování bylo poměrně těžké, protože samozřejmě některé ty aspekty je problematické přenést řekněme zastupitelům a dostatečně podrobně vysvětlit, ale nám se to podařilo. Podařilo se nám to v relativně krátkém čase, takže to nakonec všechno dopadlo dobře, a Havířov vlastně po sepsání memoranda poměrně rychle založil společný podnik s ČEZ ESCO. A ukazuje se, že to byla správná volba." 

Na které zdroje energií tedy sázíte? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, my momentálně jdeme cestou energetických úspor. To je první krok. Ty už se začínají realizovat, takže budeme na prvních dvaadvaceti objektech ve vlastnictví města realizovat fotovoltaiky. Budou se tam dělat úsporná opatření. Teď momentálně se bavíme o výrobě a o zapojení vodíku. Je to významné akumulační médium a samozřejmě do budoucna i médium, které je čisté jak pro dopravu, tak pro případně vytápění. No a samozřejmě bavíme se i o dalším rozvoji teplárenství v rámci Havířova, protože bychom nechtěli být závislí na jediném zdroji, tak jak je to teď, ale chtěli bychom si určité množství toho tepla vyrábět sami ve spolupráci s ČEZ. A pokud by se nám to podařilo výhledově, tak buď všechno to teplo, nebo alespoň část."

 Jakým způsobem? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tam se teď momentálně řeší projekt na technické řešení. Tu projektovou dokumentaci nebo respektive to zadání vysoutěžilo Výzkumné energetické centrum při Vysoké škole báňské, takže my čekáme vlastně, jak ty návrhy dopadnou, ty prvotní. Ještě jsem je neviděl."

 Mluvilo se o lokálních plynových kotelnách, o různých dalších věcech, tak jak to je, aby obyvatelé věděli, jakým směrem se vlastně půjde.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "To je jednoduché. O lokálních plynových kotelnách mluvila naše opozice. Já jsem na těch jednáních, která jsme vedli o lokálních plynových kotelnách nikde neslyšel. V tom prvopočátku my jsme se byli i podívat na některé kogenerační jednotky, které běží už dneska, vyrábějí teplo a elektrickou energii třeba v Prostějově, ale o klasických plynových kotelnách řeč nikdy nebyla. To byla v podstatě politická hra naší opozice. To je všechno."

Takže co by mělo být tím hlavním zdrojem, na který budete spoléhat? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tak jak jsem řekl už před chvílí. Čekáme vlastně na návrhy technického řešení z Výzkumného energetického centra. To bychom se měli dozvědět v první polovině tohoto roku. A potom samozřejmě budeme občany informovat, co vychází nejlépe v tom energetickém mixu pro naše město." 

Zmiňoval jste vodík. Není to trošku hudba budoucnosti? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Vodík je jistě hudba budoucnosti. Na druhou stranu jsem přesvědčený o tom, že kdo začne tuto problematiku řešit včas a systematicky, tak v budoucnosti bude prostě připraven a bude mezi prvními, kdo bude schopen ty technologie zapojit do běžného života."

 Všichni směřují své snažení k nějakému pomyslnému zlomu v roce 2030. Tak s čím vy osobně byste byl spokojen, kdyby to v Havířově fungovalo? 

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "No, já osobně bych si představoval v roce 2030, že zhruba šedesát procent dodávek, které dneska bereme od jediného zdroje, tak si budeme schopni nahradit sami, že budeme mít zhruba osmdesát dodávek vlastní spotřeby elektrické energie schopni pokrýt z vlastních zdrojů, a že budeme mít alespoň polovinu autobusové dopravy na vodík."

V čem bude ta největší výhoda vašeho města oproti ostatním, kteří zůstanou třeba u toho dálkového vytápění? Tak nějakou dobrou zprávu pro Havířovany?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Tak my pravděpodobně zůstaneme také minimálně částečně u dálkového vytápění, protože to má určitě svoje výhody. Tady jde vlastně jenom o diverzifikaci, rizik a o to, že když se tyto technologie začnou používat tak, jak jsem říkal systémově, tak cena těch energií z těchto zdrojů půjde výhledově dolů a bude samozřejmě pro ty občany dostupnější. A to je cílem."
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/karvinsko/havirov/11000041977/havirov-jde-svou-vlastni-energetickou-cestou